SCHIEDAMSCHE COURANT voor annen van over huis vesting in orp jeugd naar Flevohof Meer mensen naar bijstand tóf®!® Vijf jaar voor roofoverval Raad kraakt conclusies van commissie ad hoe 2 kranten voor één prijs Sociale Dienst verïraisd Dronke- mansrit eindigt in tuin De Dukdalf bespreekt voedings leer PEKING-* a page's In Pvd A-af deling: Geen grond verkopen Wethouder als „koekebakker" GS gaat akkoord met besluiten gemeenteraad Vijf maanden ontzegging Ponderdag 5 april 1973 99ste jaargang no. 246S4 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 269091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Si?®! Me;® i'A ■y:'% Den Haag Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag het vonnis van de rechtbank in Rot? terdam bevestigd tegen de 31-ja- rige'Rotterdammer Aad V., die wegens zijn aandeel in. de- ge ruchtmakende Schiedamse roof overval was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar: met aftrek van voorarrest. De .procureur-generaal bij het hof had.'.acht jaar met aftrek tegen - hem geëist. In dé zaak tegen de 32-jarige Ber ths 'Fi' iiiit Rotterdam, door een schot uih-wiens pistool de Schie damse-khtideni er Koos van dén Bosch bij de overval was ge dood, heeft het hof heropening van het onderzoek bevolen. Ber- - tus j zal eerst in de psychiatri sche observatie kliniek in Utrecht een psychiatrisch on derzoek moeten ondergaan waarna het hof zich opnieuw over de zaak zal buigen. De- rechtbank in Rotterdam had Bertu? veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek en onvoorwaardelijke ter-- beschikkingstelling van de rege ring. De procureur-generaal bij het gerechtshof had acht jaar en-tbr tegen Bertus gecist. Koos van den Bosch kwam om het leven toen Bertus en Aad .hepv-op 6 juli in de hal. van zijn 'fiat aan de Nieuwe Damlaan in Schiedam probeerden te bero- ven' van de dagopbrengst van zijn' winkel, een bedrag van 12.000.—. De politie had het flatgebouw waar de kruidenier woonde, omsingeld, omdat zij eiyan. op de hpogte was dat "Bertus en Aad de kruidenier zijn "geld afhandig wilden ma ken. De winkelier was niet door ■dè. politie gewaarschuwd. Zij wilde de overvallers op heter daad betrappen. De politie heeft: later' verklaard de zaak ver keerd te hebben beoordeeld- Schiedam De PvdA-aldeling Schiedam is niet gerust op de plannen dfe de „eigen" wethou der C. J. M. Bolmers heeft VOOr de stad. Dat is geblekdn op een dinsdagavond gehouden verga- li dering van de partij. Die bezorgdheid richt zich niet zo zeer op de plannen die de wet houder heeft voor de sanering van de binnenstad, als wel op het contract dat hij van plan is te sluiten met de project Cncmt- wikkelingsmaatschappij Bapeo. Het raadislid .mevr. Y- de Waard Siljee; „In de commissie stads ontwikkeling. heb ik maquettes gezien, Dat lijkt dan erg mooi, maar hoe gaat het er in werké- lijfcheid uitzien.?". „Er bereikt ons veel te weinig in formatie. Daardoor és er een ge ring om de uiteindelijke beslis sing in de gemeenteraad te pro beren later dan in mei te laten vallen. Ook zou bekeken worden 'of de plannen voor de binnen stad losgemaakt kunnen werden van het contract met Bapeo. De voorzitter van bet bestuur H. Posthoorn zegde toe te zullen proberen in begin mei voor de raadsvergadering een ver gadering te houden: „De frac tieleden hebben zich dan op dit 'onderwerp kunnen inwerken.". Enige moeilijkheden maakten en kele leden over een passage bi het programma, waarin staat dat grond alleen verkocht zal worden als dat in het belang van de bevolking is. Die passage werd indertijd opge nomen als een concessie aan de VVD, waarmee toen een college van wethouders geformeerd mvest worden. „Na het'vertrek van de WD-wetteuder Hout man en de komst van een CPN-wethouder had die passa ge veranderd moeten worden", zo betoogde het PvdA raadslid Jan Simons. AANPASSEN Hef collége van b. en w. komt in september terug met een voorstel' over de huisvesting van mensen met medische of sociale indicatie in de torenfint aan het Van Beefhovenplein. Wethouder Cotlé (op de voorgrond) zwaaide heei even met de portefeuille..Hetgeen later niet nodig bleek. PvdA/PPR-raacMd A. V«- dingen moet je, via vla horen. Over het geld dat het gaat kos ten praat ik •nog"'maar niet". Eén deel van het gebrek aan in formatie weet de vergadering aan de recente moeilijkheden m de raadsfractie die let'dden tot ..het. .opstappen ,vanJracri£yoor:_ zittcr P. Bosehman. ,I'k zal me eerst een beei'd race ten kunnen vormen voor ik een bordeel geef. Waarschijnlijk zal wethouder Bólmers in mei mei: de plannen op tafel komen., De kans zit er in dat wij door die te late informatie dan nog geen beeld hebben", zo betoogde het 'raadslid P. C. van der Lubbe. LATER Van verscheidene kanten werd er op aangedrongen in de vergade- Iinde: „Wi'j hadden inderdaad het programma best aan kun nen passen. Wij zijn ook van me it: rog'dat grond alleen in erf pacht moet worden uitgegeven. Dat staat ook in bet landelijk programma". Van een, anderekant. werd-„ecJML contract met de Baeo uitslui tend' gesproken mag worden over erfpacht, ondanks die angst van wethouder Bolmers dat hij dan misschien te weinig arm slag zou hebben. Het raadslid J. H. M. Voorwald; „Ik zal er op toezien dat in dat contract geen grewdvexkoop ter sprake komt. Het zit er wel m dat het een verschil van mening oplevert met wethouder Bol mers.". Schiedam Jn. de gemeenteraadJs.gisteravond tijdens het behan delen'van het rapport van de commissie ad hóe inzake huisves tingsbeleid in de torenflat aan het Van Beethovenpleln heel wat* politiek vuurwerk afgestoken. De raad en 't college bleken nogal verdeeld over deze zaak, al vormde de- commissieleden Broeke, Van Raalte, De Groot, Knlpscheer, Voorwald en D'66-welhouder B. Kaptein een duidelijke minderheid. De discussies waren onge woon fel, hetgeen vooral tot uitdrukking kwam in de menings verschillen die de heren Verhulsdonk, Broeke en Kaptein over deze zaak hadden. De VVD-fractievoorzitter, zelf van huis uit banketbakker,, kwalifi ceerde de wethouder als een „koekebakker, die altijd zoet over komt, maar je vraagt je steeds af.-wat voor poeder hij nou eigen lijk heeftgebruikt". D'66-fraetievoorzitter Broeke werd als een „politiek onnozele hals" beschouwd. Schiedam De wijk vereniging Bijdorp maakt op 5 tmei met ha ar jeugdige leden van zes 'tot en niet twaal jaar ëen busreis naar de Flevohof bij Harderwijk. De bus ver trekt om acht uur vanaf 'het Trefpunt Bijdorp, omstreeks acht uur keert het gezelschap weer terug. De kosten zijn js drie gulden per kind. Vpe ,Bijdorpse voetbalvereniging Op 27 april vergadert de wijkver- heeft voor 26 mei een busreis georganiseerd naar Austerlïtz, waar het elftal zal spelen tegen de(plaatselijke voetbalclub. Het programma vermeldt voorts een gezellige avond in Driebergen. De kosten zijn dertig gulden pér f,: persoon. 0è-' wijkvereniging houdt op Ko- W ninginnedag kinderspelen'in de Voor allé kinderen uit Bijdorp enïging in het Trefpunt. Op de zeven, punten tellende agenda staat onder andere een be stuursverkiezing. Aftredend maar wel herkiesbaar zijn de heren J. Schaap, penningmees ter, en A. van Dooren, tweede voorzitter. wijk. Deze beginnen 's middags om' een Tiur, er wordt onder an-; dere-gedacht aan ballonprikken,'. was ophangen, en aan een au-' tosteprace. Belangstellenden r hiervoor worden verzocht zich i op ;te geven bij de heer T. Kem- nërj: Schietbaanstraat 19. er op 28 april een lampionop tocht samen met de kinderer (uit Kethel-Tuïndorp. De stoe: (zal worden voorafgegaan dooi het muziekkorps Sint Radboud De kinderen moeten zich dit avond om half acht verzameler /bij het Trefpunt. Profiteer na van tiet uniek» aanbod 2 Kranten te ontvangen voor de prils van j éénde Schfedamse Courant met nleuwa uit uw etad en omgeving, en heil Rotterdamwh Nieuwsblad met, hel 'laatste binnen- en buitenlandse nieuws, I '.Geet.one nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, I de SC en hn te bezorgen en ontdek 2elï de vet» ptuapumen. h Der» bon tn opöfl envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamse!» Nieuwsblad, anlwoordnummer 834, Rotterdam de SC en RN t4 dagen gratis naar: woonp! Schiedam Gedeputeerde Staten steem ten behoeve van de afde- hebben een aantal besluiten van ling Bevolking, de Schiedamse gemeenteraad Voorts zijn de volgende kredieten goedgekeurd. Zij gaan akkoord met het beschikbaar stellen van de volgende bedragen: ƒ25.000 ten behoeve van onderkomens voor werknemers op de buiten objecten in het Volkspark, ƒ24.500 voor aanschaf üngen voor de politie, 1.856 voor het aanbrengen van een tochtdeur en stoelplanken in het Stedelijk Gymnasium en 17.650 voor de aanschaf van een opbergsy- goedgekeurd: 15.700 voor pers- luchttoestellen en stralingsappa- ratuur voor de brandweer, 14.4ü0 voor i'Rteriaal voor de afdeling Best: 'ng en Riolering van Gem een -n erken, 8.500 voor het. verbeteren van een dienstwoning van Gemeentewer ken aan de Westvest ,f>C en 798 voor muzickinsti-Li ienten voor de Prof. Gunningschool. Schiedam - Een gedeelte van de Gemeentelijke Sociale Dienst is deze week verhuisd naar de Nieuwstraat 26» Het betreft het hoofd van de afdeling Maat schappelijk werk, de directie, de administratie en de kas. Deze is voortaan geopend van maandag tot en met donderdag van tien voor half tien tot twaalf uur, op vrijdag van half negen tot "twaalf uur en van twee tot vier uur. Aan de Broersvest blijven gehuis vest de afdeling Verpleging, de territoriale groep, het So ciaal Adviesbureau, waarvan de ingang aan het Broersveld 149 is. Ook aanvragen moeten inge diend blijven worden aan de Broersvest, Voorts het publiek blijft de vesti ging aan het Broersveld de be langrijkste. Daar wordt dage lijks spreekuur gehouden van acht tot twaalf uur. Voorts zijn er wijkspreekuren in het ge bouw De Ark, Hargplein 101, tel. 708276, dinsdags van twee tot drie uur, in De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766, tel. 705500, donderdags van twee tot drie uur, en In de kleuterschool ic.de Dwarsstraat 31, woensdag van «wee tot drie uur. De vesti ging aan de Nieuwstraat is te bereiken onder nummer 269051. Schiedam Het rapport van de commissie ad hoc over de huis vestingsproblemen van mensen met medische of sociale indica tie in de torenflat aan het Van Beethovcnplein is gisteravond in -de gemeenteraadsvergadering op vernietigende kritiek gésto ten. Vooral een door de ieden van de commissie ingediende motie, de aanbevelingen in dit rapport als uitgangspunt voor het tevoren beleid van b en w te beschouwen, ondervond felle kritiek. Met name wethouder B. E. Collé zag er aanleiding in om zich tegen te verklaren: hij rammelde zelfs even met de portefeuille. Na een zeer lange discussie bleek overigens, dat de bevindingen van de commissie door de meerderheid van de raad. niet overgewaardeerd worden: b en w- krijgen nog eens rustig de tijd zich met de problematiek bezig te houden en de zaak komt pas in september 1973 weer aan de orde. Dan zullen de gedachten uit het rapport, ditmaal gecombineerd met die van b en w uitgebreid opnieuw ter sprake komen. Achteraf gezien werd er dus gis- in grote lijnen bij de heer Ver hulsdonk aan. 2e meende dar er uit de aanbevelingen uit hét rapport een bedekte motie van wantrouwen bleek en zei het eleganterte hebben gevonden indien. de /heer-Broeke c.s. dit. dan ook openlijk hadden ge steld, Mevrouw Taverne kwam met een motie, over enkele maanden de zaak weer te be handelen en nodigde het college uit, hierover het met een voor stel te komen. Tenslotte spraken zich in eerste instantie ook de heren Vertinde (PvdA). Rosman (PCG) en me vrouw Krikke (PvdA) tegen de motie-Broeke uit. In zijn ant woord hekelde wethouder Collé fel de bevindingen van de com missie, „Wat betreft de motie Broeke had ik graag gezien dat die aanbevelingen werden ge concretiseerd. Zolang dat riet is gebeurd, is de motie voor mij onaanvaardbaar en kan ik er mijn consequenties uit trek ken." De heer Collé maakte ernstig bezwaar tegen de „aan tijgingen en de motie van wan trouwen", die uit het stuk zou den blijken. Op een aantal pun ten veegde hij de bevindingen van de commissie van tafel teravond heel jwat overbodigToen na een langdurige discussie J--- een conclusie moest worden ge trokken, bleek de wethouder het overgrote deel van de raad en de PvdA/PPR-wethouders Ver- weij en Bolmers achter zich te hebben. Een zeer langdurig be toog van wethouder Kaptein kwam niet bij iedereen goed over: „De wethouder had beter zijn mond kunnen houden. Hij heeft een beroerder indruk ge wekt," vond mevrouw Taverne. De motie van mevrouw Taverne werd met algemene stemmen aangenomen. De heer Broeke had voortijdig de vergadering verlaten en ook de heren Voor wald en Van Raalte namen niet aan de stemming deel. discussie gevoerd. Die discussie was ongewoon fel, omdat D'66- fractievoorzitter Vincent Broeke fel werd aangevallen door ande re fractiewoordvoerders en te vens door wethouder B. E. Col lé. Daarnaast bleek tevens een tweespalt in het college, waar D'66-wethouder B. Kapten} een minderheidsstandpunt bleek in te nemen door zich niet afwij zend tegenover de conclusies uit het rapport op te stellen. De heer Broeke meende In een toelichting op het rapport dat in de torenflat aan het Van Beet* hovenplein sprake is van een schrijnend stuk sociaal on recht „Enkele commissieleden hebben hier slapeloze nachten van gehad." De bovenvermelde motie, die Broeke namens de commissie indiende, trok hij overigens later weer in, toen bleek dat de raad in grote meerdèrheid, zich achter wet houder Collé wenste te stellen. V VD-fractie voorzitter G. P. Ver hulsdonk had stevige kritiek op de bevindingen van de commis sie. „Hoe bestaat het dat vol wassen mensen voorstellen doen die gebaseerd 2ljn op tijdnood en onvoldoende conclusies, zoals ze in hun rapport zelf toegeven. De commissie heeft de groep van 19 in de gemeenteraad schade toegebracht. Wij willen niet deelnemen aan wat de be stuurbaarheid in Schiedam in gevaar zou brengen," meende de fractievoorzitter van de VVD. Hij hekelde tevens het feit dat juistook raadsleden van de linkse fracties uan het rapport hebben meegewerkt en conclu deerde daaruit dat de „progres sieve politieke hemel zwaar be wolkt is." Ook mevrouw Taverne-van Cam- pen toonde namens de fracties van KVP en PCG veel moeite te hebben met de bevindingen van de commissie en sloot zich Schiedam De Schiedammer A. V. mag vijf maanden niet ach ter het stuur. Het kantongerecht in Schiedam heeft hem woens dagmorgen tijdens een strafzit ting hiertoe veroordeeld wegens rijden onder invloed. V. kreeg bovendien honderd gulden boe te, een bedrag, dat overigens in geen verhouding stond tot de schade, die V. had aangericht. De moeilijkheden waren begonnen toen hij met zijn personenauto van de. ChurchïUweg -de prinses Beatrixiaan wilde opdraaien maar tot stilstand kwam tegen een lantaarnpaal. V, bleek nog wel in staat zijn auto weer op gang te krijgen, rijden naar be horen was er echter niet meer bij. In de Iepenlaan ramde hij achtervolgens een auto en een hek en zijn rit eindigde in een tuin. V. bekende woensdagmorgen op de bewuste avond wel enige pilsjes te hebben gedronken, maar schreef zijn onverant woordelijk gedrag op de weg vooral toe aan de uitwerking van zijn medicijnen. De politie dacht er anders over, wat uit het proces-verbaal duidelijk naar voren kwam. Tegen V. was honderd gulden boete en zes maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid geëist. Schiedam Het centrum De, Dukdalf houdt dinsdag 17 april onder de kerk in de Rijnstraat een voorlichtingsavond over voedingsleer. Deze avond, die aanvankelijk op 3 april door gang zou vinden, wordt ver zorgd door de Stichting Huis houdelijke- en Gezlnsvborlïch- ting. Aanvang acht uur. Het programma voor mei vermeldt een voorlichtingsavond over ef ficiënt huishouden. De datum hiervoor moet nog vastgesteld worden. Op dinsdag 10 april is er in het centrum een avond voor de ou ders van de peuters, die regel matig in De Dukdalf komen. Het is de bedoeling, dat op deze avond iemand van de Stichting Kinder- en Opvoedingsvoorlich ting komt spreken over het nut van peuterspeelzalen. Diezelfde avond is het centrum open voor volwassenen, die willen biljar ten, kaarten en tafeitenissen. De meeste activiteiten in het cen trum gaan deze week niet door in verband met werkzaamheden aan het lichtnet. Alleen de peu terspeelzaal blijft open en de theesoos op zondagmiddag gaat door. CHIN IND, RESTAURANT 1 met afzonderlijke gelegenheid voor alhalert van diner#. Volop parkerruimte aan voor- en achler- zijde. TELEFOON 70 75 42 NIEUWLANDPLEIN 19 Schiedam - Het aantal mensen 1971 toen er 1193 werden geno- dat gebruik maakt van de Alge- teerd. mene Bijstandswet is in Schie- Het aantal adviezen dat de Socla-, dam het vorige jaar fors toege nomen ten opzichte van 1971. In 1972 waren dat er 10.407, onge veer 2500 meer. dan het jaar daarvoor. Deze cijfers komen uit een overzicht dat de Ge meentelijke Sociale Dienst heeft opgesteld. Van 436 Schiedammers werd een beroep op de Algemene bij standswet afgewezen ol werd de bijstand ingetrokken. Ook waren er meer dan in 191, melijk 58, Voor de Sociale Werk-voorziening kwamen 2380 mensen in aan merking, Bijna het dubbele van Ie Dienst gaf liep terug van 2564/ naar 1835. Het sterkst terug liep het aantal gegeven adviezen, op het. gebied van de gezinsverzor ging. Dat was de helft minder. PERIODIEK Een klein beetje liep het aantal Schiedammers terug dat perio diek bijstand ontvangt; van 1680 naar 1620. Van die .1620 waren dat er 930 ouder dan 65 jaar. na- De Sociale Werkplaats telde vol gens het overzicht 175 werkne mers, van wie er 80 op de buite nobjecten werkten. Er waren 54 hoofdarbeiders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1