SCHIEDAMSCHE COURANT n voor in voor fmm Nieuwe fase in reconstructie rijksweg 20 NS wil graag metrolijn Kethel-Holy Harry Touw op Meer samemvrking in gemeente n mass Aftakking spoorlijn kranten voor één prijs mêmmêsmgÊi. ruim Fouten van vroeger voorkomen -V- L iillisif siü Bouw viaduct op gang gekomen Weer kermis Wierda bedankt in Kethel De grootste collectie behang modern, klassiek of exclusief HULST BEHANG SCHIEDAM heeft Hét Woensdag 11 april 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24689 -■li - ONAFHANKELIJK DAGBLAD Bioersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 376792 SCHIEDAM EK KETHEL Schiedam/VIaardingen De BV tïosterwijk in Rotterdam is déze week begonnen met de aanleg van een hieuw.-gedeelte van de aardebaan voor de tussen Schie dam en Vlaardingen gelegene Zoomweg. Het gaat om een ge deelte dat loopt van het tussen station Hoofdweg, waar de Bre- demweg/Europaweg onder de rijksweg zal doorlopen, tot het eventuele tussenstation Heen- vliet, ongeveer 700 meter ten noorden van de Oosfveenseweg. Voor deze nieuwe opdracht van Rijkswaterstaat zal de BV Oos- terwijk ruim een jaar nodig hebben, waarin ongeveer ander half miljoen kubieke meter zand zal worden opgespoten. In de afgelopen jaren heeft Qoster- wijk overigens reeds twintig miljoen kubieke meter zand aangevoerd ""/oor de rijkswegen 19 en 20, het Kethelplein en voor Groenoord en Holy. Het zand dat van verschillende plaatsen afkomstig is, maar ook uit zee; wordt gewonnen, wordt in de eerste instantie gestort in 't zogenaamde onderwaterdepot van Oostenrijk in het Scheur, tussen Vlaardingen en Maas sluis, Vandaar wordt het zand met bakken overgebracht naar de Vijfsluizerhaven, waar de grote bakkenzuiger van Ooster- wijk is gestationeerd. Met een zandpersleiding van zes tig cm. doorsnede die gelegen is aan. de Schiedamse kant van rijksweg 19, wordt het zand op gevoerd naar het tussenstation Hoofdweg en later naar het tus senstation Heenvliet, waar vandaan het zand verder wordt getransporteerd. Bij de Woud weg is daarvoor een zanddepot ingericht. WATER Het water dat als transportmiddel in de buis heeft dienst ge daan. wordt verzameld in kwel- sloten en weer afgevoerd via 'n waterleiding. In een nieuwe op zet wordt dan tevens het over tollige water meegenomen, dat tot voor kort werd opgeleverd door het pompstationnetje bij de Laan van Bol'Es en waarvoor de persleidingen liepen door het sportpart Harga en het volkstui- nencomplex. Oostenrijk heeft geheel nieuwe buizen voor de persleiding ge legd. In het verleden zijn er we! eens.moeilijkheden geweest met breuken in de oude leiding, maar dit zal niet meer voorko men. Overigens zat het publiek van dit massale zandtransport niets merken, afgezien van de dikke stalen buizen langs de dijk van rijksweg 19, die ook over de Laan van Bol'Es en over de Brederoweg lopen- Tussen Groenoord en Kethel wordt een nieuw gedeelte van de Zoomweg aangelegd Schiedam De gemeente zal bij de sanering van de bin nenstad grote aandacht besteden aan oudheidkundig bo demonderzoek. Om dat te bereiken, is een samenwerking aan het ontstaan tussen verscheidene gemeentelijke dien sten, het Stedelijk Museum en de gemééntearclhivaris. beeld zouden in een. tijdig- stadium .aan !het';museum- en het gemeentearchief bekend kunnen worden gemaakt, zo dat ondërzocht kan worden of daar mogelijk archeologisch interessante stufeken grond feij betrokken zijn.; Opi deze wijze zou voorkomen kunnen worden dat in het verle den gemaakte fouten op oud heidkundig gebied een triest vervolg krijgen. Bij die fouten wordt onder meer gedacht aan het terrein voor de nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat. Eén van de mensen die destijds in de gemeenteraad fel van leer trok daarover is het VVD-raads- lid Ed de Brabander. Wij vroe gen hem naar zijn mening over het plan om bij de stadssane- rtng grote aandacht te besteden aan de archeologie. ijDaar moet ik in ieder geval een -ding bij'voorop stellen", zo ver telt hij. „Er is nog niets defini tief. De directeur van gemeente- werken H. G. de Block heeft een voorstel opgesteld". JDat voorstel is kort geleden be handeld in de commissie ge meentewerken. De gemeenteraad zal zich er „nu nog over moeten uitspreken. Ik verwacht overi gens wel dat het zal gebeuren, zoals de heer De Block heeft voorgesteld", aldus het VVD- raadslid. „Ik zou erg blij zijn als dat voor een deel is te danken aan ons ageren destijds. Je moet altijd als het enigszins mogelijk is be kijken wat voor een museum in- _teressant is pm voor. liet nage- Betekent dat, dat zonodigna de sloop de bouw gestagneerd zal worden om oudheidkundigen de gelegenheid te bieden hun werk te doen? De heer De Brabander: „Dat zal van geval tot geval bekeken moeten worden naar mijn me ning. Het kost natuurlijk kapita len als het werk sti ligt. Op een zeker moment zal dan gekozen moeten worden voor 'de minst kwade oplossing"!. „We hebben nog fouten .uit het verleden goed te maken. Het is daarom goed dat de gemeente bereid is meer geld uit te trek ken voor dit soort zaken". Over hoeveel geld het gaat, ver telt het raadslid De Brabander niet. Op de begroting van de ge meente staat onder de post „kosten oudheidkundig bodem onderzoek" een hedrag van duizend gulden. Volgens geruch ten zou men. van plan zijn dat - SBtt Maasland Het nieuwe via duct in rijksweg 20 over de Noord- én MLddelvliét, het Vlietland in de Maassluise- weg te Maasland is gisteren een belangrijke stap dichter "bij de realisering gekomen. Weliswaar standen er reeds vijf-grote betonnen pijlers en twee iandhoafden, si^ds gis teren is men nu echter be gonnen met het meest spec taculaire gedeelte in de bouw van dit 148 meter lan ge en 41 meter brede kunst werk, het aanbrengen van het wegdek waarover straks het drukke verkeer zal gaan razen. Het werk geschiedt overigens in verschillende etappes. Voorlopig krijgt het nieuwe viaduct twee rijstroken. Pas als het verkeer daarvan ge bruik kan maken wordt be gonnen met de sloop van de oude brug. Met uiterste precisie zijn giste ren de eerste van de 95 voor gespannen betonbaiken van 30 meter lengte en 40 ton zwaar waarop later het weg dek kamt te Mggen op hun plaats getild. In het ongeveer 15 kilometer lange gedeelte kan van het te reconstrueren gedeelte van de rijksweg komen nog een aantal kunstwerken, DE splitsing Maasland-Maassluis (waar nu de verkeerslichten nog staan) wnrdt straks on- gelijkvloers. De ze weg wordt met o- en afritten met de rijksweg verbonden. Voor hetlokale en langzame verkeer komt er ten oosten van deze kruising ook weer een onderdoorgang onder de rijksweg, nu het oude smalle tunneltje tussen de Korte- buurt en Zuidbuurt, is ver dwenen. Even ten oosten daarvan komt een nieuwe tunnel, die twee maal zo breed is als het oude tunnelt je. De bouw van deze tunnel is al in een vergevorderd stadium Ook de Westgaag (20wel weg als watertje) krijgt een tun nel. De bochten in de rijks weg nabij de kruising naar de Maasdijk worden aanzien lijk weggenomen en ver ruimd, zodat ook daar de toestand aanzienlijk veiliger wordt. De totale kosten van het gehe le project werden begin 1972 al op een bdrag van onge veer 31 miljoen gulden ge schat. Rijkswaterstaat ver wacht het totale werk in de loop van 1975 klaar te heb ben. Schiedam/Vlaardingen - Be Nederlandse Spoorwegen vinden dat de Broekpolder (ten westen van Vlaardingen) bebouwd moet worden. De NS hecht daar groot belang aan in verband met de plannen voor een metrolijn Kethel—Hoiy—Broekpolder. De Ruïne aan het Emmaplein. Eens woonde hier Jacoba van Beieren, nu spelen er geregeld kin deren. Sommige archeologen menen dat in de tijd var» Jacoba van hier eer» ondergronds gangen stelsel liep naar de Maas; een afsland van ongeveer twee kilometer. Als dat inderdaad zo is, dan moet er rekening mee worden gehouden dat bij de sanering van de binnenstad delen daarvan boven water kunnen komen. Symbolisch voor de aandacht die de gemeente van plan ?s te be steden aan archeologisch interessante stukken grond, lijken de contouren van het stadskantoor op d-e achtergrond. Dat blijkt uit een toelichting die drie functionarissen van de spoorwegen hebben gegeven op het voorontwerp streekplan Rijnmond. De drie NS-vertegenwoordigers gaven bovendien te kennen dat zij grond willen reserveren voor .een spoorlijn door de Schiedam se wijk Nïeuwlaml Daar doorheen zou een afbuiging moeten komen van de spoorlijn Hoek van Holland-Vlaardingen in de richting Den Haag. Als deze plannen ooit werkelijkheid wor den, moet deze boog aansluiten op de spoorlijn van Rotterdam naar Den Haag. Bij de Nederlandse Spoorwegen bestaan vraagtekens over het doortrekken van de spoorlijn naar Hoek van Holland naar het verlegde strand. Het belang daarvan voor de recreatie is duidelijk, aldus de functionarissen, maar hoe ver het staat met het onderzoek naar de mtlieuhygienesche ge volgen. Verder stelden de NS-mensen dat het centrum van Rotterdam zo goed mogelijk bereikbaar dient te zijn. Zij gingen er mee ak koord dat de oost-west lijn van de metro nog slechts zeer voor lopig is ingetekend. Die voorlopigheid zou in kunnen houden dat in Schiedam een overstapmogelijkheid tussen spoorweg en metro komt. Dat heeft dan weer tot gevolg dat de metrolijn komend uit Rot terdam in Schiedam in noorde lijke richting afbuigt en niet dwars door het centrum heen gaat. Schiedam Het PvdA-lid H. M. Wierda heeft een brief geschre ven aan de gemeenteraad, waarin hij meedeelt dat hij af ziet van een zetel in de gemeen teraad. Hij heeft dit besloten naar aanlei ding van de recente ontwikke lingen binnen de fractie van de PvdA/PPR en het ontslag van de heer P. Boschman. De heer Wierda stond op de nomi natie om geïnstalleerd te wor den als gemeenteraadslid. Schiedam - De Oranjevereniging "Wilhelmina" uit Kethel organi seert van donderdagavond tot en met zondagavond weer de traditionele „Kethelse Kermis" op de zandvlakte bij de Zwaluw laan. Het feest begint donder dagavond met een muzikale rondwandeling van de Harmonie St. Radboud door de straten van het oude Kethel, de Vogelwijk en Tuindorp. Bij aankomst van de harmonie op het feestterrein be gint de kermis te draaien. Zaterdagmiddag is er weer volop paardesport naast het kermis terrein. De pony-club „de Spa landruiters" geeft dan ruïterde- monstraties en organiseert di verse spelen. De ruitercombïna- ties worden door de Harmonie St. Radboud om twee uur zater dagmiddag afgehaald bij de openluchtmanege aan de Schie- damseweg. In optocht gaat het dan richting Zwaluwlaan waar bij aankomst de ruiters onmid dellijk in actie komen. De rul- terspelen en demonstraties ein digen om half vijf. Broersvest 85 - tel. 010-269702 Profiteer nu van hol unieka aanbod 2 kranten ta ontvanger» voor de prijs vanl één: de Schiadams» Courant met riouw» uit uw slafl en omgeving, en hetl Rotterdamsch Nieuwsblad met het 'laatste btrtner»- en buitenlandse nieuws. I Geef ons nu opdracht ook blj u 14 tiagan gratis, lontter enige verplichting,! de SC en RN te bszorgon en ontdek zelï de vele pluspunten. Schiedam De afdeling Schie- dam van de EHBO houdt vrij dag 13 april een waarderlngs- avond in gebouw Arcade aan de gramma staan conferences van Harry Tomv, die tevens de lei ding van het programma in handen heeft. Lange Haven 71. Op het pro- Het programma, dat om kwart voor acht begint, vermeldt voorts optredens van de acroba ten The Broytons, het accor- deonduo Jane en John, Diana en Daranti, die een xylofoon- sl\9w zullen geven, en Sjakie Schram. De avond wordt beslo ten met een bal onder leiding van het trio Maarten Slaven burg. D6Zö ban la epèn envelop, londer postage!, sturen naar floUerdamscb Nieuwsblad, antwoordnummer 634, Rotterdam stuur m.l.v.: de SC er, RN 14 dagen gratis naar woünpi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1