SCHIEDAMSCHE COURANT Arbeidsmarkt herstelt zich duidelijk 'Winkel vol wer k' Directie HVO: Je leert er mee leven Woningtekort moet worden mSËÊÊÊSÊ i Bedrijf schenkt 18 bomen aan Schiedam èPaOMSi GESPREKSGROEPEN RIJNMOND: mlrhrPi Werkloosheid minder, vooral in metaal •>*-.rxix Vogelvangers krijgen boete Auto over de kop op Rijksweg Staking volgens (geheim) schema Kosten 12.000 gulden Lading over straat: veel lekke banden Inbraak bar: zesduizend gulden weg Donderdag 12 april 1973 4 pagina's 99ste jaargang no, 24690 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 2680S1 - redactie 262566 - klaehtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL ,Si. ,Vlaardingen/Schiedam De arbeidsmarkt is zich aan het herstellen: een geringe re werkloosheid gaat ge paard met een grotere vraag naar arbeidskrach ten. Dit blijkt uit de cij fers van de werkgelegen heid over de afgelopen maand maart, zoals die zijn verstrekt door het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord in Vlaardingen. VooT het eerst sinds lange tijd is de werkloosheid bij mannen „geregistreerde arbeidsreserve" heet dat) gedaald: nu, in maart, van 15B5 naar 1436. Te gelijk was de vraag groter: 1002 in februari, 1068 in maart. De werkloosheid onder vrouwen nam wel toe: van 307 naar 311. De vraag naar vrouwelijk per soneel nam niet toe, zoals dat wel gebeurde bij de mannen, en daalde van 379 naar 372. Een daling van het aanbod werklo zen was vooral sterk in de me- taal. Daar kwamen maar liefst 50 man minder op straat te staan dan in de vorige maand. Verder daalde het aanbod in de bedrijfsgroepen horeca (-19), bouw (-16), handels- en kantoor personeel (-7) en in de groep minder geschikt en (-20). voornamelijk de bouw 19) en het transportpersoneel (-1-12). De vermindering in d.e vraag naar vrouwelijk personeel zit hem vooral in een vermindering van vraag naar kantoorperso neel. Bij het aantal werkloeen moet in aanmerking worden genomen dat de Touwfabriek in Maas sluis sloot. Hierbij moesten 35 man ontslagen worden; 27 ver gunningen tot ontslag zijn ver- leend. Voor de oudere werkne mers geldt een afvloeiingsrege ling. Herplaatsing van de overi ge werknemers zal naar de ver wachting van het arheidsbueau geen grote moeilijkheden geven. De HVO-werf. "Voor onbe paalde lijd" ligt de zaak plat. De toename van de vraag betrof n^euw° cijfers laten zien dat de verwachting van het Gewes telijk Arbeidsbureau is uitgeko men. Een herstel van de ar beidsmarkt. Het bureau zelf is nog voorzichting in zijn conclu sies en spreekt van „een ten dens tot licht herstel". In per centages uitgedrukt was de ar beidersreserve in maart 2,45 (febr. 2,66%). Ook vergeleken met vorig jaar maart is het percentage lager: toen was het 2,65. GAB komt publiek tegemoet Van een onzer verslaggevers. Schledam/Vlaardlngen Het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg- Noord gaat het werkloze, werkzoekende en inder werk zoekende Vlaardïngers en Schiedammers een stuk ge makkelijker maken. Onder het motto „het GAB naar het publiek toe" opent het Ar beidsbureau binnenkort in Schiedam een werkwinkel, waar vele inlichtingen over werkgelegenheid zijn te ver krijgen. De vacature-bank, zoals de werkwinkel ook kan heten, wordt in Schiedam op de Korte Dam 6 gevestigd. In Schiedam, omdat het GAB Nieuwe Waterweg-Noord daarme etegexnoet wilde ko men aan de Schiedammer, die in zijn gemeente geen be roep kan doen op de diensten van het Arbeidsbureau. Zoals bekend bevindt dat bureau zich in Vlaardingen. Tweede reden is dat het GAB hiermee een poging wil wa ge n mee m aar het publiek toe te komen. Door middel van een werkwinkel moet de „smet", di« het GAB als stempelkantoor nog altijd draagt, worden weggehaald. De werkwinkel moet de in druk wekken een geheel vrijblijvende zaak te zijn waar iedereen zomaar bin nen kan stappen om inleh- tingen. PUBLIEK De naam vacaturebank is zo feek nog niet. Het zijn inder daad lijsten met vacatures, open arbeidsplaatsen, die er kunnen worden ingezien. De werkwinkels in Den Haag en Rotterdam bewezen dat het publiek eerder geneigd is bin nen (e stappen dan wanneer het een Gewestelijk Arbeids bureau ingaat. Al voor z'n vertrek naar Dor drecht was de vorige direc teur van het GAB Nieuwe Waterweg-Noord, ir. Nugte- ren, bezig met de opzet van 20'n werkwinkel. Hij dacht toen vóór de zomer 1973 zo'n winkel te verwachten. Het geld dat ervoor op tafel moet komen is bijeengegaard uit de pot van het GAB en het bedrijfsleven. De werkwinkel is elke dag geopend. Wat betreft de al eerder bespro ken tegemoetkoming van werk nemers die naar het noorden ^vertrekken, deelthet. arbeidsbu-, 'Tréau mee "dat in* principe-alléén die werknemers voqr deze rege ling in aanmerking komen, die van werk daar verzekerd zijn. Vlaartüngse gewond Schledam/VI aarding en - De 24-ja- rige mevrouw J.B.D. uit Vlaar dingen is op de Rijksweg 20 bij Schiedam met een auto aan het slingeren geraakt en over de kop geslagen. Met rugletsel werd zij overge bracht naar het Holy-ziekenhuia. Haar driejarig dochtertje werd ter observatie opgenomen. De juiste oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Mevrouw D. was niet in het bezit van een rijbe wijs. Schiedam „Er zijn mensen, die met rusten, voordat het laatste stukje natuurschoon is verdwe nen". T8ot deze droevige conclu sie kwam officier van justitie mr. A. C. 't Hart woensdagmor gen, toen twee Schiedammers voor hem terecht stonden, om- i-dalze-hetopdevog^Lstaiid -gtt munt zouden hebben. Beide heren, T. M. van W. en R. A. W. de H., waren eind vorig jaar gepakt in de Anthony Fok kerstraat, waar zij op 'n braak liggend t errein met een zorg vuldig gemonteerd net vogels probeerden te vangen. Om suc ces te bespoedigen hadden ze onder het net een kooi met twee grote vogels als lokmiddel neer gezet. Kantonrechter mr. W. B. van Vlo ten was uiterst verontwaardigd over het gebeurde. Van excuses als "We waren het net aan het drogen" en „We wilden ze al leen maar voeren" wilde hij niet horen. Ook de officier vond dat maar kinderachtige uit vluchten. Bovendien wees de kantonrechter op het strafbare feit, beschermde vogels gevan gen te houden. Ook daar hadden de heren een antwoord op: „Die beesten hadden we gekocht in België. Kantonrechter Van Vloten vonniste volgens de eis: allebei 150,- boete. Van een onzer verslaggevers Vlaardingen "Je leert ermee leven". Adjunct-di recteur De Koning van het Havenbedrijf Vlaardingen - Oost Iaat de stakingen ge laten over zich heen ko men. Van de ene dag op de andere ziet hij wel hoe al les verloopt. "Maar van daag op morgen loopt het werk af. Vandaag is er al geen enkel schip meer ge komen". Zijn mistroostige woorden zullen de stakers een zorg zijn. Zichtbaar goed-geö- Iied zijn de deelacties gis terochtend begonnen en gaan nog wel even door, zolang het volgens de bon den nodig is. In een bijna zakelijke sfeer kwamen de mannen die meedoen aan de stakingen zich laten in schrijven op het tijdelijk stakingsbureau in gebouw Triangel. Heel nuchter werd daar over de koppen koffie heen gepraat over hoe nodig de staking was, en hoe de werf bij HVO er nu uitzag, over de sta kingsbrekers en "besmet werk". Stakingsleider Piet Boogaard wei- gert te zeggen hoe het schema dat in samenwerking met de bonden is opgesteld eruit ziet. "Voor een aantal dagen ligt er wel wat vast, ja, maar dat ga ik nu niet zeggen. Spelen we de directie mee in de kaart". De bedoeling van de deelacties is dat met een zo klein mogelijk aantal stakers gister waren dat er zo'n 150) het bedrijf zoveel mogelijk wordt lamgelegd. Vol gens de directie ligt er niet veel stil op het bedrijf. Gister waren dat de bankwerkerij en de ko perslagerij (verder staakten de helfingploeg en de dokploeg, maar die draaiden nog volgens De Koning). Mensen die door werkten ("werklustigen", zegt de directie; "stakingsbrekers" zeggen 'stakers) werden el ders in het bedrijf ingezet. "Want er is voorlopig nog volop werk. En zolang dat er is, komt er brood op de plank. Maar dat werk loopt af. De schepen ne men niet meer risico's en ver mijden Rotterdam. Alles gaat naar Antwerpen, daar is het ontzettend druk". Adjunct-direc teur De Koning ontkent dat HVO moeilijkheden heeft met overwerk: "Men kan ons niet verwijten dat we niet alle spel regels in acht hebben genomen. Er zijn vast wel foutjes ge- maakt,maar dan niet bewust." HVO staakt door. En goed ook, als je Piet Boogaard mag gelo ven. "Bijna iedereen staakt mee op de afdelingen die bij de deel- actie betrokken zijn. Ook met- georganiseerd en doen mee. Die hebben ook van de vorige (24- uurs) staking geleerd. Wij gaan nu volgens schema staken, elke morgen wordt bekeken wat die dag plat gaat. En, wie weet, is het straks wel nodig helemaal plat te gaan." En ook dat klinkt meer zakelijk dan dreigend. In tussen gaat de staking "ge woon" door- Schiedam De achterstand op het gebied van de wo ningen zal meten worden ingelopen. Dat zowel wat betreft de kwaliteit als de kwantiteit. Dat staat in het concept voorontwerp streekplan voor de Rijnmond dat door de werkgroep 2000 is opge steld. Het streven om de achterstand in het aantal woningen in te lopen mag niet ten koste gaan van de kwaliteit, zo wordt in het plan gesteld. De werkgroep 2000 vindt het ge wenst dat bij het bouwen vart woningen zo veel mogelijk va riatie wordt toegepast. Dat niet alleen wat betreft de inrichting, maar ook de vormgevng van de directe woonomeving. Gespreksgroepen, samengesteld uit alle delen van de Rijnmond, vinden dat het woningtekort zou moeten worden opgelost door ondermeer goedkopere wonin gen te bouwen, oudere woningen op te knappen, sterkere subsi diëring. een betere doorstro ming en het instellen van huur belasting. Een kleiner aantal groepen vindt dat wettelijke maatregelen zou den meten worden genomen om een goed onderhoud van oude woningen te verzekeren en dat nieuwbouw geconcentreerd zou moeten worden. KWALITEIT Vrijwel aale gespreksgroepen vin den de kwaliteit van het huidge woningbestand in de Rijnmond te laag. Kritiek is er op de on- gevng, waarin nieuwbouw is ge realiseerd. Men vindt dat er te eentonig en te hoog wordt gebouwd en dat de geluidsisolatie te wensen over laat. Als algemene Macht wordt verder nog geuit dat de meeste woningen niet zijn afgestemd op de behoefte. De gespreksgroepen willen de vol gende maatregelen om de kwa liteit van het womngbestand te verbeteren: experimentele houw, meer inspraak van de bewo ners, hogere kwaliteit nieuwbouw, meer variatie. Bovendien vinden de gespreks groepen dat het oude woningbe stand moet worden verbeterd. Oude woningen zouden alleen moeten worden gesloopt als ver betering niet mogelijk is. De helft van de groepen wil spe ciale woonvoorzieningen voor enkele groepen uit de samenle ving, zoals behjaarden en, zij Huis in aanbouw meer in spraak voor de bewoners. het in mndere mate, voor gas tarbeiders, onvolledige gezinnen en jongeren. De andere helft meent echter dat deze groepen in de woonwijken geïntegreerd moeten zijn, Schiedam - Op de 's Gravelandse- weg tussen de Burgemeester van Haarenlaan en de Prove- mersbrug worden deze week een twintig bomen geplant die aan de gemeente zijn geschon ken door de Lever's Zeep-Maat- schappif een onderdeel van Unilever. De heer L. T. V. van Velse, plaatsvervangend hoofd van de persdienst van Unilever: „Op een zeker moment hoorden wij dat bij Hanuelen een aantal bo men moesten verdwijnen, om dat een Rijksweg wordt ver breed". ,,Wij vonden het zonde dat die bo men verloren zouden gaan, ter wijl het wel mogelijk was ze over te plaatsen. Het overplan ten van die in totaal achttien bomen kost ons ongeveer twaalfduizend gulden. Het is een geste aan de Schiedamse bevol king". Op de 's Gravelandseweg worden tien populieren neergezet en acht esseli. De populieren zijn ongeveer tien jaar oud, de essen zelfs twintig tot vijfentwintig jaar. Het uitgraven transporteren en herplanten van de bomen is een enorm karwei. Zo moesten op de middenberm van de 's Gra- velandseweg enorme gaten wor den gegraven voor de wortels. Vrachtrijder beboet Schiedam De Rotterdammer L. W. N. is woensdagmorgen tij dens een strafzitting van het kantongerecht in Schiedam ver oordeeld tot f. 75,— boete. Hij had vele auto's een lekke band bezorgd op rijksweg 20, toen de lading van zijn vrachtwagen, die bestond uit koperen meubel nagels, was losgeraakt. N. pleitte zichzelf voor de kanton rechter vrij van alle schuld. „Ik moet uiteindelijk alleen die wa gen besturen, hoe die lading is bevestigd, is mijn zaak niet". Kantonrechter mr. W. E. van Vloten was het hier bepaald niet mee eens: ,,U blijft verantwoor delijk voor uw wagen". N. werd volgens de eis veroordeeld. De heer C. van der W. uit Rotter dam kreeg tijdens de strafzit ting een tiinke uitbrander van officier van justitie mr. A. C. 't Hart. „Ik vind het een zeer kwa- tn uarta Sou uio ojuoowaS ajjTij te halen, net voordat u rechtsaf wil slaan", aldus de officier. Van d. W. had zich hieraan schul dig gemaakt op de Westvest, even voor hij de Walvisstraat indraaide Met zijn auto had hij daarbij de door hem gepasseer de wagen geraakt, die op dat moment et op de hoek van de Walvisstraat stond. Van der W. kreeg 75,boete. Het katongerecht heeft woensdag tevens enkele boefcs uitgedeeld aan snelheidsovertreders. De Vlaardinger M. A. B. kreeg j. 35,boete omdat hij met zijn auto te hard gereden had in zijn woonplaats. Zijn stadgenoot S. C. L. kreeg dertig gulden boete. Die was door de mand gevallen op de Nieuwe Damlaan in Schiedam, waar hij met zijn brommer harder dan de toege stane snelheid reed. Schiedam Inbrekers hebben ruim zesduizend gulden bult ge maakt in een bar aan de Korte Dam. Zij zijn vermoedelijk bin nengekomen met een valse sleu tel. Het geld werd gehaald uit de in de bar aan de muur hangende automaten en uit een geldkist. ^hinjnd. restaurant i met afzonderlijke gelegenheid voor jjjjjV afhalen van drneri. _**s~ Volop parkerruimle /'Q aan voor- en achter zijde- TELEFOON 70 7542 -TSC NIEUWLANDPLEIN 19

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1