Controleurs van parkeer meters: i Nu al bewogen historie bestaat vijf jaar I Nauwe band tussen de 400 Kalm aan doen met bonnetjes otnneaamscne Courant ZATERDAG 14 APRIL 1973 Schiedam Controleur Blom idjkt bedenkelijk naar het num merbord van de zilvergrijze Mercedes. Met een geroutineerd gebaar komt het boekje tevoor schijn en een nieuw slachtoffer verdwijnt in „Het Boek der Ver- Sinds 1 november vorig jaar een alledaags verschijnsel in de "bin nenstad van Schiedam. Vanaf die datum besloot de gemeente een tweetal controleurs aan te stellen om het steeds toenemen de aantal fou{parkeerders dras tisch aan te pakken, pc keuze viel op de heren Blom (43 jaar voor zijn omme zwaai tot controleur chauffeur bij de gemeente) en Ammerant (60 Jaar ex-hoofdagent bij de Schledamse politie). Zij kregen de strikte opdracht mee crai het vooral kalm aan te doen. en niet te overdrijven met het uitschrij ven van de bonnetjes. Aldus gebeurde en de controleurs zelf zijn tevreden met het resul taat „Het is echt wel goed wer ken met het publiek", merkt de heer Blom op. Zijn collega Am merant is het daar mee eens: „We hebben praktisch geen last van de mensen", In het begin moesten de contro leurs geregeld hun beruchte boe.kje tevoorschijn halen. „Dat was dat het beste bewijs, dat er In het verleden te weïng toe zicht op de parkeermeters is ge weest", stelt de bij het gesprek aanwezige brigadier Brand vast. „Het is kolder dat er niet word gecontroleerd. Het publiek heeft dat gauw door. Op het ogenblik varieert het aantal bonnetjes wat we uitschrijven van 4 tot 10 per dag, maar meer ook niet". TAAK Tegen de naam „parkeerwach ter", zeals rij in de volksmond wel worden genoemd reageren de betrokkenen fel: „Pariteer- wachters rijn we beslist niet We staan op een bepaalde plek of parkeerplaats en honden al leen daar een oogje In *t zeil", „Onze taak moet je veel ruimer zien. We letten niet alleen op de parkeermeters, maar kijken ook naar de stopveroden. auto's die dubbel staan geparkeerd of bij gele strepen staan. Onze dienst loopt van 8 uur 's-och- tends tot zes uur 's-avonds, dus zolang de parkeermeter moet worden gevuld". Over het vullen en vooral het bij vullen bestaan grote misver standen bij het publiek. „Een gewetenloze overtreding", De heren Blom en Ammmerarvt bij een nietsvermoedend slachtoffer. is het grote probleem' lacht de heer Blom. Die ook met een bon bestraft kan wor denVeie mensen weten niet, dat bijvullen is verboden", merkt controleur Blom op. „De hoofdzaak van dit verbod is dat er doorstroming plaats moet vinden". Is "er eenmaal een bonnetje uitge schreven, dan komt er nog een hoop administratieve romp slomp aan te pas, voor de over-. treder een girokaartje in de bus ziet glijden. Brigadier Brand: „En dan ge beurt het vaak genoeg, dat we helemaal geen reactie van de mensen krijgen". We moeten dan eerst een brief naar Den Haag sturen, met opgave van het kentekenbewijs om zodoende de overtreder op te sporen. Als we zijn naam te weten zijn ge komen, proberen we altijd nog de betreffende persoon of telefo nisch óf persoonlijk te benade ren". .Wordt er dan nog niet betaald, dan gaat er een verbaal haar de officier van justitie. Intussen is het bedrag natuurlijk ver meerderd, bijvoorbeeld van vijf tien naar vijfentwintig gulden. Maar als men ziet wat een ad ministratie daaraan vooraf gaat is dat beslist gerechtvaardigd. Heft publiek bezorgt ons zo een hoop onnodig werk". Een taak, waaraan ook geen ge- ruchtbaarheid wordt gegeven, is het „repareren" van defecte parkeermeters. De heer Amme rant: „Er gebeurt nog wel eens dat opgeschoten jongelui patat prikkertjes, lucifers, kauwgom of iets anders In de meter dou wen. We kunnen dan met een speciaal sleuteltje het euvel ver helpen". Brigadier Brand zegt er snel ach ter aan: „Maar bij de geidbakjes kunnen we niet. Die worden ge leegd door de financiële dienst van de gemeente". Bij parkeermeters mag men vol gens de verordering uit 1967 „laden en lossen zonder een geldstuk in de parkeermeter te stoppen". En zie weer een groot misverstand bij het pu- bfek. „Bij laden of lossen, hoef je echt geen kwartje In de meter te stoppen. Maar ja, ie mensen gaan gezellig een half uurtje koffiedrinken en vinden het gek dat er dan een bonnetje is uit geschreven. De bedoeling is vlug in of uit te stappen of Ia den. Het hoeft echt niet één. twee, drie te gebeuren. Op vijf minuten zullen we heus niet kij ken". Parkeermeterprobtemen eigenlijk, die In Schiedam helemaal niet voor hoeven te komen. „Het kardinale punt is", zo stelt con troleur Ammerant „dat de mens van tegenwoordig te beroerd is vijf minuten te lopen. Uit ge makzucht zetten ze hun auto bij een parkeermeter in de binnen stad, terwijl dat eigenlijk hele maal niet nodig Is. Er Is par keerruimte genoeg, waar je geen cent voor hoeft te betalen. Voor ons is het gemakkelijker werken en het publiek hoeft de portemonnale niet te voorschijn te halen". Inderdaad is het zo dat de meeste mensen, uit gemakzucht, onwil, statusgevoel wie zal het zeg gen hun auto persé vlak voor de deur van winkel of theater willen neerzetten. Men blijft een tijdje weg en vinden het nog gek ook als er een bonnetje tus sen de ruitenwissers zit. We bestuiten dan ook met een aantal tips, wSir men zijn voer tuig gemakkelijker (en gratis) in de directe omgeving van de binnenstad (hoogsten vijf mi nuten lopen) kwijt kan. Het grootste parkeerterrein be vindt ztch bij het Oude Kerkhof ("ruimte voor zo'n 700 wagens; woensdag telden wc twaalf stuks). Het beste kan men deze plek bereiken via de Lange Kerkstraat en dan tegenover de Schotsepoort de straat in te rij den. Overigens staan er m de omge ving de bekende blauwe P-bor- den, die U zo naar het parkeer terrein leiden. Verder is er een parkeergelegen heid op de Broers veld (redelijk gebruik), waar men echter vrij dags de auto beter iet kan neer zetten. Er wordt dan markt ge houden. Ook kan men terecht bij bet oude stadhuis aan de Grote Markt (bij Bo terstraat beperkte ruimte) en tenslotte natuurlijk de ruimte op het Emmaplein. Goedkoper voor U en. gemakkelij ker voor de controleur! Schiedam Met een grote feesta vond voor de leden besluit de WIJkvermiging „Bijdorp" zater dag de viering van het eerste lustrum. Op 31 maart 1968 vond de oprichtingsvergadering plaats In het troephuis van de NP V-groep „Burgemeester Van Haaren" aan de Nieuwe Dam- laan. In dit „Raadhuis" ontwikkelden zich de eerste activiteiten en is veel gepraat alvorens de zaken goed van de grond kwamen. Toen het zover was stonden plm. tachtig leden ingeschreven afkomstig uit de honderdvijftig gezinnen die, met inbegrip van de Schledamse weg, de wijk be woonden. Momenteel staan er vierhonderd leden geregistreerd, waarbij mensen die naar elders zijn ver huisd maar die toch hun vereni ging trouw wensen te blijven. Over hoe het gekomen is en ver der gegaan, wil voorzitter Willem van Gisteren nog wel eens op een rijtje zetten. Hij stelt hierbij echter voorop dat drie dingen van grote betekenis zijn geweest bij het ontstaan en de verdere ontwikkeling van de wijkvereniging. Dit zijn: de grote zelfwerkzaam heid van de leden; de medewer king van het gemeentebestuur en de teamgeest welke altijd aanwezig is geweest binnen het bestuur en de commissies. „Voor wij begonnen bestond in de wijk reeds gemeenschapszin, wat tot uiting kwam in het on genoegen over bepaalde zaken. De wijk, die als een enclave tussen de spoordijk en Polder vaart ligt, was voor waterlozing en riolering aangewezen óp de waterhuishouding van Delfland. fceze waterhuishouding raakte verstoord bij de ontwikkeling van dit dee! van Kethel tot nieuw woongebied. Ds bewoners uitten onderling hun oreeroegen op straat, maar ook bij elkaar thuis. CONTACTEN to ontstonden de eerste contacten die ook wei een prettige zijde hadden. Het plan om een wijk vereniging op te richten kwam naar voren bij de familie Blaauw tijdens de vertoning van Voorzitter WSliem van Gisteren van de wijkvereniging Bijdorp en 't Trefpunt. een door de heer des huizes in de wijk opgenomen film. Toen „de kogel eenmaal door de kerk was", ging het allemaal van een leien dakje. Er kwa men contacten tot stand met ge meentelijke instanties, die uit eindetijk resulteerden in het schoonmaken van de sloten in de wijk, de aanleg van riolerin gen, verbetering van de bestra tingen, en niet te vergeten, er kwam aardgas. Al gauw ontstond behoefte aan een eigen centrum. Van burge meester Roelfsema kwam de toezegging voor een paviljoen, dat besch'kbaar zou komen bij de voltooiing van het nieuwe Gemeente Ziekenhuis. Daaraan koppe'de h'i echter de aanspo ring om te ko—ert tot „zelfwerk zaamheid" bij opbouw en in richting. Toen het eenmaal 2cver was brachten leden zelf de fragmen ten van het demontabele pavil joen over naar de wijk. Ieder een kwam in actie bij het schoonmaken van deze frag menten. STORM De wederopbouw verliep aanvan kelijk goed totdat op 21 april 1971 een westerstorm de hele boel als een kaartenhuis deed instorten. De dienst gemeente werken sprong bij om het le gertje mannen «n vrouwen te helpen de zaak weer overeind te zetten. Het was de gemeente die bijsprong bij de aanleg van een speelgelegerdieid voor de jeugd, voorzien van de benodigde werktuigen waaronder een klim toren. De bij de wijk gelegen sportvel den werden, opgeknapt. Op vijf september van dat jaar opende wethouder mevr. Verwey-de Graaff het centrum dat als naam kreeg ,,'t Trefpunt". Voor de inrichting hiervan schonk burgemeester Roelfsema per soonlijk de vloerbedekking. Willem van Gisteren doet nog even uit de doeken hoe het geld om dit alles te kunnen bekosti gen bijeen is gekomen. „Oud papier en alles wat waarde heeft verzamelen, dat was alles. Dit advies gaf ons mevrouw Blaauw. Weer was het de ge meente die ons voor een appel en een ei, een „ijzeren hond" verschafte. OP PAD Een ploeg ging daarmee elke za terdag op pad. Met als resultaat vijfdoit^i.d z -wn. De duizend guldtr .k **eg te Ve-*_ kwa men krcg:u v.'ij in le-n var» 4éu onzer oudere leden. Binnen drie maanden was deze schuld weer afgelost". De wijkvereniging bezit thans verschillende onderafdelingen: voetbal, klaverjassen, tafelten nis. zwemmen en een handenar- beidclub voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De medebestuurders van voorzitter Willem van Gis teren zijn: A. van Dooren, vice voorzitter; E. Blaauw, secreta ris; mevr. B. Jongeneel, 2e secr.; J, Schaap, algemeen pen ningmeester; W. Esbach, 2e penningmeester; C. Prein, die contacten onderhoudt met de le den buiten de wijk. Als geschenk aan de leden heeft het hoofdbestuur 16 mooie tafels geplaatst in het gebouw ,,'t Trefpunt". -rÖ De hond van de week is dit maal een vier maanden oude bastaard-herdershond. Een ontzettend leuk beestje om te zien, wat nerveus nog in het bijzijn van vreemden. Maar- welke hond uit een asiel is dat niet. Op de redactie was hij na een tiental minuten zo gewend, dat hij rustig naast de stoei ging liggen. Deze hond moet nog opgevoed worden (hij schijnt nog niet helemaal zindelijk, maar dat kan ook nervositeit zijn) maar kan beslist een goede huisgenoot worden. De vorige eigenaars brachten hem om onbekende redenen naar het dierenasiel, waar hij sinds woensdag verblijft. Vond hij de redactie na een aantal minuten de moeite waard om centimeter voor centimeter uit te kammen, de trap was voor hem te machtig (zo ook de auto). Maar dat is natuurlijk een kwestie van wennen. De redactie verlaten was een ander probleem voor hem: bij botste pardoes tegen de glazen deur van de winkel. Op straat schat hij ieder per soon die binnen zijn gezichts veld komt op waarde. Kinderen kunnen bij hem geen kwaad doen: Ze worden dan ook met een vriendelijke blik nagekeken. Met argusogen bekijkt hij echter een man in zwart tenue: „oom agent" schijnt bij hem niet erg po pulair te zijn. Eenmaal op het grasveldje n aangekomen kan hij „zijn lot niet op". Diverse grassprie tjes en wat op het gras lig gend afval moeten het ont gelden. Met zijn achterpoten gestrekt maakt hij een quasi-komi- sche Indruk. Echt een hondje (over een aantal maanden mag gerust over „hond" ge sproken worden want hoj Naam; geen Ras: bastaard-herder Geslacht: reu Hoogte: 35 cm Kleur: bruin-zwart Bijzonderhedenwordt nog een stuk groter; is wat nerveus wordt nog een stuk groter) om „verliefd" op te worden. Op het Inhabè zijn intussen ruim veertig nieuwe leden bij de stand van de dierenbe scherming ingeschreven. Ook u kunt nog lid worden: tot zondagavond kunt u er te recht. Wilt u geen lid worden, maar draagt u toch de dierenbe scherming een warm hart toe: uw bijdrage op giro 216407 ten name van de die renbescherming afdeling Schiedam is uiterst welkom. Heeft u belangstelling voor de bastaard-herdershond (er zit ten ook nog verscheidene an dere vierpoters in het asiel loop dan even naar het die renasiel aan de St. Annazus- terstraat (tel. 266266) Het asiel Is geopend van negen uur 's morgens tot twaalf uur en van twee tot vijf uur. Zaterdags van negen tot twaalf en zondags gesloten. De hond kost f 30,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3