SCK5EDAMSCHE COURAi Huidige milieu m Rijnmond is onleefbaar PSP en Discussie Niemvland naar leeuwenpark over Nieuwe Bewustzijn door Gert Oost Gespreksgroepen menen: Postkantoor open op koopavond Bevestiging ds. Blokhuis Elftalleider tijdens toernooi overleden Klaverjassen in Dukdalf Smul- festijn Dinsdag 24 april 1973 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 pagina's 99ste jaargang no. 24698 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262568 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De PSP en de PPR In Schiedam houden donderdag 28 april in het gebouw Christe lijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 voor de tweede maal een discussieavond over het Nieuwe Bewustzijn. De avond begint om acht uur. Besproken wordt de stroming, die in het midden van de zestiger jaren ontstond als gevolg van het spanningsveld tussen de veelbelovendheid van bet leven door de overload, de vele tech nische mogelijkheden en het vrijheidsidee en de kans op een desillusie aan de andere kant. Belangryke uitingen van het Nieuwe Bewustzijn zijn de mu ziek, die als middel van expres sie een grote rol spelen, en de opvattingen over kleding. Men sen van het Nieuwe Bewustzijn streven naar het herstel van de niet-mateneie dingen in het le ven, zoals de natuur en de spiri tualiteit. door onder meer de wetenschap en de techniek niet als doel, maar als middel te zien. Op óe d's-ïiss'e-avnnd willen de PSP en de PPR onderzoeken, waaraan het N'emve Bewustzijn in de Nederlandse samenleving j Schiedam Ds. L. W. .G Biok- herkend kan worden en op wel- huis wordt zondag 29 april tij- ke wijze de stroming kan wor-l dens een dienst in het kerkge- den verbreid. bouw aan de Westvest 30 door ds. F. van Deursen uit Haarlem bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt) in Schiedam. de dienst begint om half tien. Die dag d,-:t ds. Blokhuis 's avonds tijdens een nm zeven uur begin nende samenkomst op de West- vest zijn intrede. Ds. Blokhuis volgt ds. C. Vonk op, aan wie eerval emeritaat is verleend. Schiedam Het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat zal met ingang van 26 april niet meer op vrijdagavond geopend zijn. Deze avondopenstelling Is ver schoven naar de donderdag avond. Daarmee is het postkan toor op donderdag geopend van 8.30—20.30 uur. Op de overige werkdagen is dat van 8.30—19.00 uur. „Wij slpiten daarmee aan op de koopavond in Schiedam, die op donderdag is", zo legt directeur A. C. van Broekhoven van het postkantoor uit. „Toen destrijds met de proef werd begonnen, hebben wij eerst afgewacht tot dat defini tief werd. Allengs bleek dat wïj het aan het begin van de don derdagavond steeds drukker kregen, terwijl het op vrijdag stiller werd". „Daarbij komt dat ons personeel unaniem heeft gevraagd om donderdagavond open te zijn in plaats van vrijdag, VOOR HEN r MET HET OOG OP HET W plaats van vrijdag. Voor hen is dat met het oog op het weekein de aatuurlijk veel plezieriger", aldas directeur Broekhoven. Schiedam - De wljkverenieing Nleuwlimd maalt zaterdae 9 juni een busreis naar het leeuwenpark in Eeelse Bergen. Aan de aankomst 'fat m de middag gaat een prachtige route door Noord-Brabant gedaan""*^ Waalwi'lt ea oisterw'jk voor korte pauzes worden aan- Het gezelschap vertrekt 's morgens om negen uur uit Schiedam en komt s avonds om negen uur weer aan. Wie mee wil, kan zich tot S LïïSi °PEe™l bij de heer J. Roeters, Delflandseweg 272 telefoon 708238. De kosten bedragen 52.50 per persoon, waarvan tien gulden reeds voldaan moet worden bij het inschrijven. Vrijdag 4 mei houdt de wijlcverenising een bingo-avond in het wijk centrum aan het Dr. Wibautpiein. Het programma begint om aebe uur. De agenda van de vereniging vermeldt voorts op woensdag 2 mei een ruilbeurs. Ook deze heeft plaats in het wijkcentrum. De beurs gaat om zes uur open voor kinderen, die een kwartje toegang moeten betalen, volwassenen kunnen er vanaf half acht terecht voor vijftig cent. Schiedam -Tijdens het zondag ge speelde voetbaltoernooi op het sportpark „Harga" is elftallel- der J. van Strien (42) uit Lei den plotseling onwel geworden en in elkaar gezakt. De aanwezige EHBO-mensen pro- Het slachtoffer was hartpatiënt. beerden de man met mond-op- mondbeademing en hartmassa ge te redden maar bij aankomst in het Gemeenteziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Schiedam De Utrechtse orga nist Gert Oost had voor het pro gramma dat hij zaterdagmiddag in de aula van het Stedelijk Mu seum uitvoerde werken gekozen die zijn geschreven voor het orgeltype dat zich in de aula be vindt. In hoofdzaak achttiende-eeuwse corapostitles, waarvan hij som mige tot een suite of een partita had vemeigd. Zo ontstonden de suite onderdelen Allemande van Gerrit van Steenwïjck (1671), Sarabande met variaties van Barend Broekhu^sen, Air van Joseph Hector Fioceo en Giga (1727) van Gerardus Havingha, die prachtig bij elkaar pasten en door Gert Oost bijzonder knap en kleurrijk werden vertolkt. Alle werken die werden gespeeld stammen van Noord- en Zuidne derlandse componisten, onder wie organisten waren van de Oude Kerk te Amsterdam (Con rad Hurlebusch), St. Laurens kerk te Alkmaar (Gerardus Ha vingha) en de Domkerk te Utrecht (Frederik Nieuwenhuy- sen) Bijzonder boeiend klinken Prelu dium en Fuga in g van de Zuid nederlander Mathias van den Ghem, Giga van Gerardus Ha vingha, twee variaties over Psalm 65 en Toccata en Fuga in A v Conrad Hurlebusch, laatstgenoemd werk te Ham burg uitgegeven in 1735. Van de tot een partita over Psalm 65 verenigde koraalvariaties vond ik die voor de verzen 2 en 3 van Hulebusch het meest interes sant. Ook de Toccata en Fuga in A van dezelfde componist bleek een zeer knappe compositie (vooral de fuga met twee thema's die bijna geltiktiidig optreden), die ondanks de lengte niet verveel de. Vooraf had Gert Oost een toelichting op het programma gegeven waarin hii interessante historische mededelingen deed, die niet algemeen bekend zijn, V, P. VERHEUL Over de vraag of stank het enige criterium is voor bet al dan niet bouwen van woningen, liepen de meningen uiteen. Meerdere groepen vonden dat ge luidsoverlast en hinder, in wat voor vorm dan ook, daarbij be trokken moet worden. Anderen vonden stank een subjectieve norm en daarom niet aanvaard baar als criterium. In ieder geval zou in bestaande woongebieden, aldus een aantal groepen, de stank tot een mini mum moeten worden terugge drongen. Verschillende groepen vonden de uitspraak "de vervuiler be- taalt" onaanvaardbaar. Ande ren vonden dat de milieubelas ting het eerst moest worden toe gepast bij de industrieën. Schiedam Het centrum De Dukdalf in de Rijnstraat houdt vanavond een Idaverjastoemooi voor volwassenen. Dinsdag avond 1 mei begint er in bet centrum om acht uur een bin go-avond voor volwassenen. 9 Gver de vijftienduizend mart I sen hebben ds paasdagen esi bezoek gebracht aan de oost west-markt Pasar Dalam in dt sporthal Margriet in Schiedam, een smul-fcstijn van vier cfagc::. Daarmee gingen net iets mee/ mensen door de toegangshekken dan vorig jaar. In de hal her- leefde vcor sommige mensen do tijden van het vroegere Indiè'. Eén van de organi^atrren: Dr' is natuurlijk een belangrijk as pect, hceivcl dat steeds minder Wordt, Wij hebben dat onder zocht en daaruit is gebleken dat zeventig prccent van de bezoe kers nooit in de Cost of ds West is geweest". En wie op de Pa sar Dafam een ..saté hai^Hek'- dee" heeft verorberd fean die be langstelling best begrijpen. De meeste standhouders cp de Pa sar hebben dan ook uitstekende zaken gedaan, zo is de eerste neg voorlopige indruk. Grote trekpleister op de markt was zonder twijfel het optreden op eerste paasdag van Ben Cra mer. Naar schatting zaten toen zo'n 150Q mensen op de tribune. Veel publiek trekken ook de de monstraties Indisch koken en de modeshows, waarbij Indische Westerse kleding elkaar in et mengeling van kleuren afwissel den. Schiedam —"Het huidige milieu in. de Rijnmond is onleefbaar. Daarom mag de huidige toe stand niet dienen als uitgangs punt voor de toekomst". Dat is de mening van een aantal gespreksgroepen - afkomstig uit alle delen van de Rijnmond - over eert rapport van de werk groep 2G00 naar aanleiding van bet concept-voorontwerp streek plan voor de Rijnmond. De werkgroep stelde daarin dat voor mens, plant en dier een le vensvatbaar milieu gehandhaafd moet blijven. De gespreksgroe pen vindén dat onvoldoende. Volgens deze groepen zou het mi lieu eerder hersteld moeten worden dan gehandhaafd. Kritiek was er ook op het feit dat de werkgroep alleen doelstellingen heeft geformuleerd over het Schiedam tegen het licht van de ondergaande zon. Een van de onleefbare steden in de Rijnmond woon- en leefmilieu en niet over het werkmilieu. Gert Oost concerteerde zaterdag in de aula van het museum. Ds gespreksgroepen trokken de voor de hand liggende-conclusie dat de woongebieden en de mi lieubelastende bedrijven ge scheiden moeten worden. Als u'terste mogelijkheid zag een groot aantal groepen dat bedrij ven gesloten' zouden moeten worden. In stankgebiedea zou den in ieder geval geen wonin- s gen meer. gebouwd raoeten.wor- v den. -»*-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1