Jonge uitgevers ontdekken succes van oude ansicht Een administratief assistente voor ons kantoor in Rotterdam RANK XEROX HISTORISCH HUIS rijp SDAMSCHE COURANT - ZATERDAG 5 MEI 1873 Sta lisseniberg met de boek jes cHe de Europese Uitgeverij bekendheid gaven: de serie In oude ■ansichten en de reeks Kent u ze nog „Heel Naaldwijk lacht zich krom om de korfbalclub in slobberbroek". Ria Lissen- berg-Hörter (29) stelt dat koel en zakelijk vast. Zij en haar man Jan (32) zijn door ELS KEMPER de uitgevers van populaire boekjes met ansichten en foto's van oude dorpsge zichten en dorpelingen. Zelf wordt ze niet warm of koud van al die vooroorlog se, ouderwets ogende onbe kenden, „die zich ia ban. vrije tijd op het sportveld hebben laten fotograferen. Maar de familie, de vrien den en de kennissen van de inmiddels jaren ouder ge worden korfballers zijn wel zeer geïnteresseerd. „Moet je pa zien", zeggen zijn kinderen nu, veertig, vijftig jaar later, En pa- zelf, op de foto nog een vrolijke vrijgezel die het op de huwelijkse plichten nog niet erg heeft begre pen, pa-zelf, herkent plot seling oude vrienden van wie hij niets meer weet, niet eens of ze nog be staan. Een andere verklaring Is er nau welijks voor te vinden: het suc ces van de activiteiten van de Europese Uitgeverij in Zaltbom- mel moet in de betrokkenheid van het publiek bij de onder werpen schuilen. Jong Benthui zen herkent oud Benthuizen. Maassluisers van nu vinden het leuk om te zien hoe Maassluis vroeger was. v TREIN Zo'n acht jaar geleden zijn Jan en Ria Lissenberg begonnen met het uitgeven van collecties prentbriefkaarten uit grootmoe ders tijd. De serie heet „In oude ansichten", loopt als een trein en heeft inmiddels al ver volgen in België en Luxemburg gekregen. Benthuizen, Bleiswijk, Brielle,. Dordrecht, 's-Gravenzande, De Lier, Maasland, Maassluis, Monster, Naaldwijk, Oud-Bedjer- larid, Overschie, Poeldijk, Rhoon, Roekan je, Schiedam, Schipluiden, Voorne, Putten" en Rozenburg, Wateringen :ert Westland, Zevenhuizen èn Zoe- termeer, ze zitten er allemaal bij. Een van de eerste boekjes ging over Br:alle. In totaal kwa men er vijfhonderd (alleen over Nederland) van - de persen in Zaltbommel rollen, VARIANT Het jonge uitgeversechtpaar pakte ook „algemene" onderwerpen aan. Jan en Ria hebben de Ne derlandse stations verzameld, de Nederlandse Paardetram, Kastelen en landhuizen in Zuid- Holland, Molens in Zuid-Holland, enz. Ze hebben bovendien een variant op him eerste idee gemaakt, met de serie Ken u ze nog...... (invullen wat wordt verlangd, de Oostvoorenaars bijvoor beeld). In deze serie zijn per uitgave foto's van mensen uit een bepaald gebied of uit een bepaald dorp verzameld, foto's uit de jaren voor de eerste we reldoorlog. Verschenen zijn inmiddels verza melingen. over Barendrechters, Monstersen, Na aid. wij kers, Oost-voorenaars, Oud-Bejjerlan- ders, Papendrechters, Poel dij- kers- enz. Boekjes met foto's van Eenthuizenaren en Bosko- pers komen eraan. Conclusie: handige zakenlui die Lissenbergs. Slimme uitgevers, die de zieleroerselen van de klant diep doorgronden. Want het was toch erg voor de har.d liggend dat iedereen het boek koopt waarin zijn geboortedorp of zijn vriend uit vroeger, jaren staat afgebeeld. Maar Ria Lissenbergz egt nadruk kelijk: „Toch hebben wé nooit voorzien dat het zo geweldig zou 'gaan. Als je aan iets nieuws be- Maar Ria Lissenberg zegt nadruk-' lijk altijd wat van, maar dat het zo'n leuk succes zóu wor den, dat kun je van tevoren niet weten. Het: was een idee van mijn man, dat is de geest' ge weest. Toen ..wij. - het uitgeven van die dorpsgezichten begonnen, stond iedereen net zo'n beetje op het punt de waarde van de oude an sicht te ontdekken. Toen kostten ze nog een paar dubbeltjes, nu betaal je er al guldens voor. Was de tijd misschien juist rijp voor het publiceren van de oude ansicht? „Dat wordt wel be weerd, maar ik vind dat je dat zo niet kunt stellen. Men zegt, dat de mens van tegenwoordig behoefte heeft aan romantiek, dat er een sterke hang is naar de rust van vroeger jaren", rea geert Jan Lissenberg, „dat is best mogelijk, maar Ik geloof □iet dat dat wat met de popula riteit van onze uitgaven te ma ken heeft. Die is volgens mij te danken aan het feit dat er vroe ger op dit gebied niets te koop was. Zoiets als onze serie kon je niet krijgen, en nu wel". Uitgangspunt van de uitgevers Lissenberg: „We willen een in- druk geven van een plaats zoals die eruit zag rond 1880. We heb ben geluk, want vroeger werd alles gefotografeerd. De meeste ansichten zijn door Duitse foto grafen gemaakt. Die kwamen hierheen op free-lancebasis, ze Ria en Jan Lissenberg, zij afkomstig uit 's-Gravenzande, hij uit Schiedam, waren in 1963 toen ze officieel werden erkend, de jongste uitgevers in Nederland. Ze zijn gespecialiseerd In uit gaven op historisch gebied. Ze brengen onder meer biogra fie ën en topografische herdukken op de markt. Op het ogen blik nemen de boekjes met oude foto's en ansichten het groot ste deel van het fonds in beslag. „Onze specialisatie is voortgekomen uit een persoonlijke be langstelling", licht Ria Lissenberg toe, „maar ook uit het feit dat je als uitgever een keuze moet doen. Met een gewoon ro mannetje red je het niet zo gauw. Er zijn er al zoveel die op dat terrein bezig zijn. De Lissenbergs zijn van 's-Gravenzande naar het oude Zaltbom mel getrokken omdat het centraal in Nederland ligt Daar wonen ze in een brok geschiedenis: hun bedrijf is gevestigd in een eeuwenoud pand aan de Gasthuissteeg. Een prachtig huis, met zestiende eeuwse balken en kruisgewelven in de kelder. Een bijzonder huis, omdat lijnen uft de levens van Karl Maxx, grondlegger van het communisme van Anton Philips gloei lampenmaker, van de componist Frans Liszt, van de Franse schilder Edouard Manet en van de Nederlandse musicus Pe ter van Anrooy er elkaar kruisen. E enverzamellng beroemde figuren, die of familie of vrienden in het Zaltbommelse huls had wonen. Kar! Manc liet zijn bloedzweren behandelen op de plaats waar nu de telefonistes van de uitgeverij zitten gingen naar de plaatselijke boekverkopers om te vragen of ze die kaarten wilden verkopen, en hij wees de plekjes aan. Volgens Ria werden er vroeger meer ansichten verstuurd dan veerd". Zulke dingen kom je steeds tegen. Je moet niet ver geten, de mensen hadden geen telefoon. Als je iemand iets wil de laten weten, stuurde je even een kaartje". MENSEN ,Als je een dagje bij je jarige tante op bezoek ging. dan stuur de je ai een kaart naar huis. De De serie „Kent u ze nog" werd ansichten werden ook ais brief een lógisch vervolg op de an- gebruikt. Hele verhalen staan sichten-uitgaven. Ria Lissen- er soms op. „Beste Jo, ik ben berg: „Op heel veel ansichten met de trein van 9.30 gearri- zie- je mensen staan. Vaak steeds dezelfden, want ze wan delden de hele dag met de foto graaf mee als die door het dorp girtg. We hebben ontdekt dat er voor die mensen op de foto's heel veel belangstelling bestaat. Mensen' kijken altijd naar men sen. En daarbij Week hoe leuk ze het vinden als ze iemand herkennen". Daarom liggen nu de boekjes met oude foto's van zangverenigin gen, gemeente-besturen, mando lineclub, de brandweer, bet schoolreisje, Oranjefeesten, de ijsclub enz. enz. in de boekhan del. Plaatselijke curiositeiten zoals „de acht dochters van Henk van Heyningen" staan er ook in. Overal staan de namen bij, een eis van uitgevers, en Ie- dereen komt in het boekje over „rijn" dorp wel een vriendje of zusje tegen. TIJDROVEND Hoe krijgt het echtpaar Lissen berg het materiaal? „Wij zoe ken een auteur, die voor ons de foto's en ansichten wil verzame len, In grote steden is dat meestal de stadsarchivaris en in elk dorp woont wel een plaat selijke historicus. In het West- land is dat bijvoorbeeld De Rid der uit Honselersdijfc. Het ver zamelen is tijdrovend werk, maar als je veel mensen kent, ■lukt het wel. Je neemt contact op met het gemeentehuis of je gaat naar de zangvereniging. Een mededeling in een plaatse lijke krant werkt ook goed. Over de grootte van de oplagen Iaat Ria Lissenberg zich niet uit. „Dat vertel je als uitgever niet Maar uiteraard variëren onze opdagen, afliankelijk van de grootte van een dorp of een stad". NIEUWE PIJL Intussen heeft het echtpaar Lis senberg een nieuwe pijl op de boog: de uitgave van histori sche posters. Ze komen binnen kort als „prentposters" op de markt. Het zijrt reproduktïes van staalgravures uit 1860, ge zichten op onder meer Delft, Dordrecht, Hellevoetsluis, Sche- veningen. Fraaie platen, waarop Ria trots is: ze komen uit eigen drukkerij. Naam: onbekend Ras: bastaard-keeshond Leeftijd: ongeveer drie jaar Geslacht: reu Hoogte: cm Kleur: bruin Bijzonderheden: erg rusft'g en toegewijd Wij zijn Rank Xerox (Nederland) B.V. en maken deel uit van een wereldwijd vertakt koncern op het gebied van kopieer- en dupliceerapparatuur. In Amsterdam draagt ons hoofdkantoor de zorg voor marketing en verkoop. Deze vestiging nu wordt ondersteund door een aantal branche-kantoren elders in den lande, waarvan er zich één in Rotterdam bevindt. Voor déze vestiging hebben wij u nodig. Als assistente op een vier man tellende afdeling waar u zich, naast uvv administratieve werk, gaat bezighouden met het plannen van de bezoeken van onze instruktrices aan de diverse relaties, U moet dus naast uw organisatorische talent ook vlot met de telefoon om kunnen gaan. Natuurlijk is dat niet de enige kapaciteit die we van u verwachten, Een Mulo/Mavo diploma, typevaardigheid, administratieve ervaring zijn vereisten, terwijl steno een pré betekent, Uiteraard stellen we hier wel het een en ander tegenover, zoals een zeer aantrekkelijk salaris en een aantal uitstekende sekundaire arbeidsvoor waarden. Waarvan we hier alleen de volgende even zulten noemen. 7,6% vakantietoeslag, studiekosten- vergoeding en een dertiende maand salaris. Met uw vakantie-afspraken houden we rekening. Lijkt het u iets? Richt u zich dan middels een schriftelijke sollicitatie tot de afd. Personeelszaken van Rank Xerox (Nederland) B.V., Maassluisstraat 2, Amsterdam. Even opletten, niet naar Rotterdam schrijven. Gemeente Schiedam BENOEMING LID GEMEENTERAAD De voorzitter van het Cerv traal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad van Schie dam maakt bekend, dat ter secretarie (afdeling alge mene zaken. Stadskantoor, Emmastraat 1) voor eei> ieder ter inzage is gelegd zijn besluit ter benoeming van mevrouw J. B. Quwens- Muller tot lid van de ge meenteraad tn de openge vallen plaats van de heer H. M. Wierda. Schiedam, i mei 1973 De voorzitter voornoemd, H. Roetfsema Een laffe daad bracht dit kees- hondje een week geleden in het dierenasiel. Zijn 'baas' had hem met een touw aan een paaltje op het Rubensplein vastgebon den. Waar hij de hele dag aan vast heeft gezeten, voordat hij door de dierenbescherming uit zijn benarde positie werd ver lost. Het is wel raadselachtg welke re denen hiervoor waren. Mis schien gingen zijn engenaars op vakantie of hadden ze er dood gewoon .genoeg van", wie zal het zeggen. Eén ding staat wel vast: aan de hond zelf heeft het echt niet gelegen. Want de hond zal zijn nieuwe ei genaar niet teleurstellen. Het is een erg plezierige hond om mee te lopen. Met vat rukjes af en toe bleef de hond prachtig met zijn baas inde pas lopen en zelfs andere honden konden hem niet van zijn voornemens afbrengen. Proestend en niezend hij was een tikje verkouden duikelde hij het steile trapje naar de re dactie af. Alwaar hem een vriendelijk welkom werd bereid en het schoteltje met water te voorschijn kwam. Rustig slob berde hij het vocht op en even kalm nam hij zijn nieuwe omge ving onder de loep. Tevreden was hij wel niet de buitenlucht trok hem veel meer maar berustend in zijn lot plofte hij tenslotte op de grond neer. Waar hij dan wel de trap voortdurend in de gaten hield en soms met een vragende blik zijn kop in de richting van zijn tijdelijke baas draaide. Op de terugweg naar 't asiel blééf hij kalm aan de lijn. Alleen hel grasveldje onderweg scheen hem wat te "doen". Met zijn gevoelige snuit snuffelde Jnj met een drafje door het gras terwijl" hij het onkruid links liet liggen. ZIEL/O Het hondje van vorige week de et voor de tweede maal een beroep op u- Hij 2it nog steeds zielig voor zich uit te staren in bet asiel en herkende zijn baas van vorige week meteen. De mensen van de dierenbescherming zou den het wel heel erg vinden, als er binnen een paar dagen niet iemand komt, het enige alterna tief is dan een spuitje geven. Het asiel loopt deze dagen trou wens aardig vol. Nog een zestal honden zitten op een nieowe baas te wachten. Indien men interesse beeft: het asiel ligt aan de Sint Annazua- terstraat, teleoon J66266. Ge opend van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur. Zaterdags alleen van negen tot twaalf en zondags is het asiel gesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3