SCHIEDAMSCHE COURANT Spel van jeugdige een NOG EEN HALF JAAR nieuwe Bi and in Kudde ponies losgebroken lasser Wiel treft mam Gemeente aanklacht wegens stankffolf 2 kranten voor één prijs Opbouw werker in Noord van de baan m «8 DE STIJL 'Dinsdag S mei 1973 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 99sie Jaargang no, 24709 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL De Koningin Wiïheimina-sdhool aan de Zalmstraai bestaat vijftig jaor en is daarmee een halve eeuw een begrip in de Sdiiedamse wijk de Gorzen. Vijftig jaar het met de regelmaat van de klok klaarmaken van kinderen voor de maatschappij. Reden genoeg voor iedereen die met deze schoot te maken heeft - of heeft ge had - om deze week feest te vieren in gebouw Irene. Dat wordt gedaan met de musical "Adieu Paris", waarin zestig kinderen meespelen-. Vanavond wordt de première gegeven voor een zaal vol oud-leerlingen. Morgenavond en de avond daarno is het de beurt van de "huidige" leerlingen en hun ouders om van deze '„feugdmusical te genieten.. Een verhaal overfde historie van-deze schoof vindt u elders in deze krant. Schiedam —De politie van Schie dam heeft de afgelopen weken hard toegeslagen. Vier onder zoeken naar aanieidng van in braken, hebben het succes opge leverd, dat in. totaal 97 gevallen zijn opgelost Voor die inbraken zijn ver groep jes van jeugdige kakers verant woordelijk, die onafhankelijk van elkaar werkten. Het is vol gens de politie mogelijk dat het aantal bekentinissen de komen de dagen nog zal toenemen. De daders hebben de agfelopen maanden regelmatig bezoek ge bracht aan kantines van diverse verenigingen, aan kantoren, fa brieken en dergelijke. De eerste groep, twee jongeris van 16 jaar, werd zondag 29 april op heterdaad .betrapt bij een poging tot inbraak in de kantine van de. handbalvereni ging DWS in het sportpark Thurlede. Nadat de politie ze had verhoord bekenden ze nog veertien ande re inbraken .Behalve in Schie dam hebben ze ook nog enkele inbraken in VIaardingen op hun geweten. Ook hebben ze bekend bij één van deze gevallen een man te heb ben mishandeld. De dinsdag daarop wérd weer een drietal karakers, twee jongens van dertien en één van veer tien, bij een inbraakpoging ge snapt. Tot nu toe hebben zij dertien inbaken op hun naam laten schrijven. Een ander onderzoek heeft vorige week in de nacht van woensdag op donderdag zijn beslag gekre gen. Drie jongens van veertien en ëén van zestien jaar werden opgepakt op verdenking van diefstal. Op het hoofdbureau hebben zij 27 ijnbraken bekend. De voorlopig —laatste groep, die werd betrapt, bestond uit twee jongens van zeventien en één van zestien jaar. Zij ston den op het punt een poging te wage het Dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan te „ontslui ten". Liefst 43 inberaken heb ben zij later op hef bureau be kend. De totale schade die de afzonder lijke groepjes hebben aange richt schat de pölitle op 12.000 gulden. Het meerendeel werd daarvan gevormd door de grote ravage in het zwembad Groen- oord en de vernielingen dié ïn een school werden aangebracht. Het totale bedrag dat" aan goede ren werd ontvreemd, wordt ge-. VIaardingen De 25-jarige lasser J. W. J.' v. G. uit Rotterdam is vannacht door een wiel. van een tabakblok getroffen. Hij liep vermoedelijk een gebróken heen op- V Het ongeval gebeurde in de hal van een apparatenfabriek aan de Koróngn Wilhelminahaven. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Naar schatting zal het nog een half jaar duren voor de aanleg van het hoofdriool van Groetr oord naar het gemaal aan de Burgemeester Hormerlage Gre- tefaan in Nieuwland b voltooid. Tot die lijd zuHen de verkeers moeilijkheden in de omgeving van de Nieuwe Damlaan voort duren. Over ongeveer mint twee maanden zoi de kop van de "botwtrein" het gemaal hereiken. Deze foto geeft een uitstekend beeld van hvt gigan tische werk dat op het moment wordt verzet om de ongeveer een meter dikke buizen de grond in te krijgen. Grappig detail; Onri de bomen langs de Nieuwe Damlaan fe bescher men werden, daar enorme kooien omgezet, die op de grond een oppervlakte van drie bij drie meter hebben. fFofo; Hans de Bakker). ,6,O Vlaardingen - Vandaag zou het college van b. en w. van Vlaar dingen zich beraden om een klacht in te dienen bij de offi cier van justitie in Rotterdam tegen de recente stank golf. in kringen van het Centraal Ac tiecomité Rijnmond denkt men erover, de stank verspreiders aan te klagen wegens mishande ling. „De maat begint zo lang zamerhand vol te raken. De spaning onder de bewoners stijgt naar.een kookpunt", zei een woordvoerder van het CAR gisteren. Schiedam In het Grieks café aan de Broersveld is vannacht brand uitgebroken. De brand werd ontdekt door ie mand van de Schiedam se Bewa kingsdienst, die de gordijnen achter de deur in brand zag staan, ij waarschuwde ter stond de brandweer. Toen deze was gearriveerd, waren de vlammen echter alweer uitge gaan. De politie vermoedt dat de vrandt is aangestoken. De iégenaar, dia boven het café woont, heeft niets van de brand gemerkt Hij verklaarde ook. dat hij de latsté tijd geen moeilijkheden in zijn zaak had. De schade bedraagt ongeveer 25Ö gulden. Door Jan H. Oosterloo naast is, op Kurt Schwitters vooruit is gelopen. Schiedam - Het nieuwe wereldbeeld, het begin van de abstracte kunst PUp'TKrW In Nederland 19101925, Is beslist geen kwalheitstentoonstelling. Zij mL/c pretendeert ook niet dat te zijn. De opzet van deze expositie in het De groep Amsterdam-Utrecht on- Stedelijk Museum van Schiedam iv vóór alles het geven van een totaalbeeld van de hele ontwikkeling van de abstracte kunst in Ne derland in het eerste kwartaal van onze eeuw. 2e is georganiseerd als afsluiting van de studie, die een kandidatenwerkgroep van het kunsthistorisch instituut van de Rijksuniversiteit In Utrecht onder leiding van Carel Blotkamp en Evert van Uitert met betrekking tot de beginperiode van de abstracte kunst in ons land heeft verricht. Vlaardingen Vijftien losgebroken en op hol geslagen ponies hebben zaterdagavond voor heel wat consternatie gezorgd. Dè paarden, door onbekende oorzaak losgebroken uit de Ponijclub in de Broek polder; stormden !n galop de Rijksweg op vanaf de Eroekweg. En alsof dat op zich al niet genoeg paniek zaaide, koos de kudde ook nog voor de linker rijbaan. Zij renden eerst richting Rotterdam en kwamen even later terug, om het dit keer eens in de richting van Maassluis te proberen. Na het vangen van de ponies konden de beesten, raet assistentie van de politie, weer ingesloten worden in hun wei. Profiteer nü van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor ert prijs va«| één: de Sehiedamae Courant mat nieuws uit uw stad en omgeving, en hei| Rotterdarnsch Nieuwsblad met het 'laetsla binnen- en buitenlandse nieuws. I Geef ons ng opdracht ook bij u 14 dagen gratie, zonder enifl» verplichting, de SC en RN te bezorgan en ontdek zelT de vele pluspunten. 0«e bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar Roiterdamscti Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur m.l.v.:de SC en RN 14 dagen gratis naar. straat woonpl tet'eloorr Schiedam - Voorlopig komt er geen opbouwwerker in Schie dam-Noord. De gemeente ls het nog met eens geworden met de stichting Samelevingsopboüw Schiedam-Noord en drie stich tingen voor bijzonder jeugdwerk in het centrum van de stad over de aanstelling van deze beroeps kracht. Een akkoord tussen beide partijen stelt het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk echter als voorwaarde om goedkeuring aan het aantrekken van een opbouwwerker te verle nen. Vooral de vaststelling van het werkterrrein van de kracht blijkt een probleem en de ge meente is in de persoon van wethouder B„ Kaptein alleen be reid water in de wijn te doen, wanneer zij een flinke vinger in de pap krijgt bij de bepaling van de werkzaamheden van de opbouwwerker op wie Schie dam-Noord nu al ruim twee jaar wacht. Dit is maandagavond naar voren gekomen tijdens een ledenver gadering van de Vereniging voor Gezondheidszorg Ketbel en Omstreken, die het aanstellen van een opbouwwerker in Schie dam-Noord hard nodjg acht voor het leefbaar maken van de wijk. Op 30 mei komt het probleem nogmaals in discussie tij'dens een vergadering waarop zowel bet Ministerie van CRM, de ge meente. de stichting Samenle vingsopbouw als de stichting So ciaal Culturele Arbeid, het club huis De Doele en de stichting Jeugdhaven Nieuwland verte genwoordigd zijn. A. C. Wilfink: Nachf in metro-, pool tl 922). Schilderij van - Jacob Bendien piun, 1912). De tentoostelling is bijzonder in structief en overzichtelijk inge deeld. Men kan de wordingsge schiedenis op de voet volgen van het werk van de ruim zes tig jaar geleden in Parijs wer kende Nederlanders af tot aan. dat van de Groningse construc tivisten In de jaren twintig. De eerste Nederlander die een ab stract schilderij maakte is ver moedelijk Jacob Bendïen ge weest. Zo'n schilderij, om streeks 1912 geschilderd, is op de expositie aanwezig. Het is een compositie - olieverf op doek - van in elkaar grijpende ronde vormen in verschillende kleuren. Mooi? Helemaal niet! Het doet denken aan een sterk derging de invloed van Kandïns- ky en het futurisme, maar gaf bovendien een filosofische basis aan haar kunstuitingen. Daar van getuigen de poëtische wer ken van Janus van Zeegen ("Stij gend geloof eener Kinderziel), Janus de Winter (Geruis van een Schelp en Uitdrukking van een gevoel van wilskracht) en Erich Wïchman (Verbeelding van een bewogen zee). Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam: Het nieuwe wereldbeeld, een. tentoonstelling over het betin van de abstracte kunst in Nederland (1919- 1925). Open van. 10-17 uur; op zondag van 12.30- 17- uur Tot 4 juni. vergroot behangsel- of textiel- Tot deze groep behoorde ook Loe patroon. Hetzelfde is het geval met de schilderijen van Jan van Deene. Van Otto van Rees, die in 1905 met Kees van Dongen in Frankrijk vertoefde, ls werk aanwezig dat door het kubisme en dadaïsme is beïnvloed. Van omstreeks 1915 dateert een col lage van sigarettenmerken en zilver- en krantepapier, dat, als Saalbom (ja, Inderdaad, de ac teur!), die heel sterk onder in vloed werkte van Piet Mon driaan, met wie hij In 1907 in contact kwam. Zijn schilderijen zijn knappe composities, waar voor het gotische kerkinterieur en muziek de Inspiratiebronnen waren. Een voorbeeld: La ca- thédrale engloutie (Debussy) de datering er niet al te ver Ook maakten deel uit van deze groep Leo Gestel (mooi en over tuigend is zijn Septemberdag), Jan Sluyters en Jacoba Berendi- na van Heemskerck. Maar de laatste moet toch eigenlijk wor den Ingedeeld bij die kunste naars, die contact hadden met de Duitse expressionisten (Der Sturm), In 1917 ontstond in Rotterdam de groep „De Bran ding", die was opgericht door kunstenaars, die voor een ten toonstelling waren geweigerd. Het dromerige en poëtische, waaraan vaak een filosofie ten grondslag ligt en dat het ken merk was van een aantal schil ders van de groep Amsterdam- Utrecht, zet zich hier voort in het oeuvre van Albert Plas- schaert, Gerlwh (Ladage), George Rober en Koos Speen hof f (ja, ja, de dichter-zanger). Een uitzondering vormt het werk van Piet Begeer en Lau rens van Kuhc. Omstreeks dezettde tijd kwam „De Stijl" aan bod. Men kent de grote namen er wel van: Theo van Doesburg, Plet Mon driaan en Bart van der Leek. Er zijn van hen heel represen tatieve werken aanwezig. Ver der zijn er schilderijen van Ce sar Domela Nleuwenhufs. VÜ- mar Huszar, Bos en Georges Van tongerloo. Wat deze kun stenaars bindt is de universele opvatting van kunst en cultuur, waarin het geestelijke in even wicht moest worden gebracht met het materiële, zodat een nieuwe eenheid, een nieuwe we reld, zou ontstaan. Grote invloed had De Stijl op kun stenaars als Willem van Leus den, Lou Loeber, Thijs RInsema en Jan van Straaten. En dan komt ten slotte, mede door con frontatie met werk van de Stijl groep, het constructivisme In Groningen, Naast De Stijl speel den ook. nog andere kunststro mingen, vooral uit Duitsland en België, mee om dat Groningse constructivisme een eigen ge zicht te geven. De grote verte genwoordigers ervan zijn Carel Willink - men gelooft zijn ogen niet als men zijn doeken uit het begin van de jaren twintig ziet W. H. Alkema, Petrus Alma, fan van der Zee en H. N. Werk. man. De wonderlijke tiksels val laatstgenoemde. experimenter op de schrijfmachine, ziji waard apart te worden vermeit)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1