SCHIEDAMSCHE COURANT 1 Resultaten verwerking gebruikt glas hoopvol Dienst met tien man CAR: 'Bouw zuiveringsinstallaties is paard achter de wagen spannen' „WERELD IN MINIATUUR'': Expositie van engelengeduld JOP wil probleemsituatie doorbreken Geen geelzucht in "Schiedam Nat pak voor motor rijder VERENIGDE GLAS: GAB PEILT BEHOEFTE AAN JONGE KRACHTEN Resultaat van 30.000 werkuren in Reedersliuys Naar de Nieuwkoopse Plassen Kosten 133 duizend gulden Zoekt U een echt-apart behang HULST BEHANG heeft het 2 kranten voor één prijs Woensdag 16 mei 1973 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 pagina's 99ste jaargang no. 24716 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL W er k loze jongeren in aantal ver dm bbel d Schiedam Het aantal Schiedamse werkloze jongeren is 1» vergelijking met 1971 en 1972 ruim verdubbeld. Volgens cijfers van het Gewestelijk Arbeids Bureau waren er in Schiedam eind december van het vorig jaar ruim zestig mannen en vijftien vrouwen in de leeftijd van vijftien tot en met 24 jaar langer dan drie maanden werkloos. Daarbij kwamen nog 35 ingeschrevenen bij het GAB van 25 en 26 jaar oud. Niet meegeteld zijn de vele jonge werklo zen, die niet geregistreerd staan bij het GAB, maar wel langdurig zonder werk zitten of zwart of onregelmatig werken en zichzelf zodoende met als werkloos beschou wen. Schiedam Bij de ge meentelijke geneeskundi ge en gezondheidsdienst in Schiedam heeft men geen aanwijzingen dat er op dit moment sprake zou zijn van een groot aantal ziektegevallen van geel- zucht. „Integendeel", zo deelt de directeur van de GG en GD J. Stevens mee, ,,ons is geen enkel geval be* kend. Het is een ziekte die voorkomt op de zoge heten B-iijst. Dat wil zeg gen dat artsen de plicht hebben deze ziekte bij ons aan te melden". in Rotterdam zijn onlangs kort na elkaar een aantal gevallen van geelzucht geconstateerd. Dat nam niet de vorm van een ex plosie aan. Dokter Stevens: „Geelzucht is een besmettelijke ziek te die via de handen en het voedsel verspreid kan worden. Bij kleine kinde ren moet er altijd op wor den gelet dat ze nadat ze naar de wc zijn geweest ■even htm handen was sen". De Rotterdamse directeur van de GGD heeft on langs gezegd dat op het moment in het hele land een groter aantal geval len van geelzucht wordt waargenomen dan nor maal. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne heeft dat daarna echter tegenge sproken. Dit staat in een rapport van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren over het project voor werkloze jongeren (JOP), dat de Sociale Adviescommissie donderdagavond tijdens een openbare vergadering in het Stadskantoor zal bespreken. Dit naar aanleiding van het besluit .van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, het project goed te keu ren. VIJFTIG De SRJJ denkt met het JOP een gezamenlijke onderneming van een aantal Schiedamse instellin gen, ongeveer vijftig werkloze jongeren te bereiken. Dit is be trekkelijk weinig gezien het to taal aantal werkloze jongeren, maar de SRJJ, die het project coördineert, acht het nuttiger een kleine groep intensieve hulp te verlenen dan een grote groep zeer oppervlakkig te bereiken. Met het oog op het grote werk loosheidscijfer onder de Schie dam st jongelui^ onder de drie honderd bezoekers van een jeugdsociëteit bleek bijna de helft werkloos te zijn, lijkt het de SRJJ zeer zinvol een project als het JOP in Schiedam op po ten te zetten, Voorlopig richt het project zich in de eerste plaats op Schiedam, maar het is niet uitgesloten dat van de voorzieningen ook ge bruik wordt gemaakt door jon geren van elders uit het Rijn mondgebied. LEIDING Momenteel Is het project in voor- bereiding.. Voor, de .leiding van het JOP zijn" twee" medewerkers aannenomen, die in het pand van de SRJJ in het Proveniers huis aan de opzet ervan werken. Een definitief onderkomen voor de uitvoering van het project wordt nog gezocht. Het JOP wi! de jongelui hellen door middel van opvang, infor matie, voorlichting, scholing en eventueel omscholing. Ook zui len er activiteiten worden ont plooid, Via opvang en voorlich ting hoopt het JOP bij de jonge ren een motivatie te kweken voor vorming en scholing. Dit kan uiteindelijk leiden tot weer aan het werk gaan. Schiedam/ViaardingenHet Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord heeft een brief geschreven aan alle bedrijven in dit gebied, waarin -wordt ge vraagd een opgave ta geven van de behoefte aan jonge krachten en vakantïewerkers. ,,Op deze wijze",'zo wordt in-.de brief ges teld,,,kannen wij beide partijen van dienst zijn. Gepro beerd kan dan worden de „juis te man op de juiste plaats" te krijgen". In de brief ordt de bedrijven verzocht een formulier in te vul len en dat aan het Gewestelijk Arbeidsbureau toe te sturen. Schiedam De 31-jarige motor rijder M.S. is om een aanrijding te voorkomen het water aan de Lange Haven ingereden. Hij moest uitwijken voor de 21-ja- rige automobilist R. i n't V. De motorrijder kwam er met een nat pak avanaf, de motor werd later uit het water getakeld. Schiedam De zesjarige J, Sjoer is, toen hij plotseling tussen ge parkeerd staande auto's over stak, door de 29-jarige automo bilist E.A.N, aangereden- Het kind brak zijn linkerbeen en liep een hersenschudding op. Hij is naar het Holy-ziekenhuïs vervoerd. Schiedam De gemeente 'heeft besloten in V/oudhoek-Zuid een keerwand te bouwen langs de 'sin-gek mabijvde woontoren - aan het Heijermansplein. Dit ge beurt aan de oever langs de woontoren en het aangrenzende parkeerterrein. De keerwand, gefundeerd op hou ten palen, wordt vervaardigd van gewapend beton, bekleed met granietkeien. De bouw wordt verzorgd door het aannemingsbedrijf J. K. Simon N.V, uit Schiedam voor de aan- neemsom van 95.800 'gulden, ex clusief omzetbelasting. Het werk binnenkort zal met de bouw worden begonnen zal ongeveer vijftien weken in beslag nemen. leden van het CAR: van links naar rechts de heren Poppe, Breukeiaar en Slagmoien. Schiedam De afdeling Schiedam van het Centraal Aktiecomité Rijnmond heeft gisteravond een informatieve bijeenkomst belegd over het niet betalen van milieubelasting. Schiedammers moeten zoals bekend ruim achtentwintig gulden mi lieubelasting betalen. Ongeveer veertig mensen, voornamelijk uit de Gorzen afkomstig, hebben cot nu toe geweigerd dit te doen, Het CAR roept iedereen op deze belasting niet te betalen. ,.Het is gewoon een verkapte huur verhoging", noemde woordvoer der R. Poppe dit op de bijeen komst. „Met dit geld wil de overheid zui veringsinstallaties bouwen en dat willen ze ons laten betalen. Dat bouwen is gewoon het paard achter de wagen span nen, omdat dan de oorzaak niet wordt aangepakt, maar alleen de gevolgen". In een open brief aan het college van burgemeester en wethou ders heeft het CAR erop aange drongen dat de gemeente het Rijk te kennen geeft, dat Schie dam de milieubelasting afwijst. Het CAR zegt daarin, wat R. Pop pe gisteravond ook uitdrukkelijk stelde: „De afvalstoffen van de industrie worden gelijk gesteld met die van de mens. Dat is ge woon belasting betalen op het doortrekken van de w.c. Het is misleidend om de mens als de grote milieuvervuiler aan te wijzen". Het CAR voert op het ogenblik acties via stencils, die men in gevuld kan opsturen naar de Technische Bedrijven van Schie dam. Zo kan schriftelijk de be lasting worden geweigerd. Ook zullen er krantjes huis aan huis worden aangeboden. Voor nadere inlichtingen: CAR, postbus 342, Vlaardingen. tele foon 357758 of 345433. Vlaardingen Gisteravond is - door burgemeester. Mr. J. Heus dén de Landelijke ten toonstelling van de Neder landse Verenging van Model bouwers officieel openge steld. De organisatie hiervan berust bij de Vlaardingse af deling van, de NVM. hiermee belast in het kader van de festiviteiten rond „Vlaardin gen 700 jaar stad". Het oude Reedershuïs huisvest tot en met 21 juli een „wereld in miniatuur" samengesteld dcior leden van de hobby club, die de N.V.M. in wezen is. Met elkaar staan er in de drie expositie-ruimten zo'n 170 werkstukken opgesteld. Ge maakt in de vrije tijd met knutselzin, vernuift en Enge len-geduld. Wat hier staat heeft, ruw geschat, zo'n twintig- tot dertigduizend we- kuren gevergd. Er zijn werk stukken bij waaraan de bou wer jaren achteren heeft ge- -werkt. De- modelbouwers -zijn- in verschillende categorieën onder te brengen. Het op schaal bouwen van mi niaturen gericht op het spoor en tramwezen, veelei naar autentiek materieel uit het verre- en nabije verleden. Niet alleen uit eigen land maar ook elders uit Europa. Dan zijn er de scheepsbou wers, die met elkaar een grote vloot samenstelden en hierbij voornamelijk terug gingen tot het verre verle den. Ook de luchtvaart blijkt een geliefd "object te zijn. Historische gebeurtenissen of bouwwerken die daarbij een rol hebben gespeeld, worden door sommige bouwers in verkleinde schaal weergege ven. Zo staat er de brug over de rivier de Kwai, ge maakt door P.A, de Wit uit Delft. De leden van de afdeling Vlaardingen leveren uiter aard een belangrijke bijdra ge aan deze unieke expositie. Ir. J. J. Koopmans met zijn materieel van de Arnhemse Tramweg Mij. De heer J. F. Smit met zijn collectie Zwit serse treinen op schaal li32 en 1:64 op 16 en 32 mm spo ren. Vic Sweers die de herin nering aan de Rotterdamse Stoomtram levendig houdt. Hetzelfde doet de Schiedam mer J. J. Schluimers met de bouw van. een RTRM. Loko- moti'ef M. 68. Een prachtig stukje handwerk leverde A. v.d. Stok uitVlaardi met zijn Hollands oorlogschip „De Utrecht" uit 1670, bewapend met 50 stuk ken geschut. Het volledig op getuigde schip heeft een lengte van 85 cm. Afdelings voorzitter J. Ploeg latt naast naast schepen en jachten een miniatuur touwbaan zin. Een stuk gereedschap om touw voor modelschepen te ma ken. Wat er verder op deze tentoon stelling te zien en te bewon deren valt, is teveel om op te noemen. Een handig „ten geleide-boekje" wordt ver strekt zodat de bezoekers van alle inzendingen oor sprong en achtergronden te weten kunnen komen. De tentoonstelling is geopend: dagelijks van 10 tot 17 uur. Op de zondagen van 14 tot 17 uur, 31 mei en 11 juni van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt 0,50 per persoon. Schiedam/Viaardingen De voor zondag 20 mei aangekondigde excursie naar de Nieuwkoopse plassen van de KNNV, afd. V] aardingen/Schiedam, is be doeld als een autotocht. De autokaravaan vertrek: op 8 uur van het station V!aardin gen-Oost. Ook niet-led en die dit reisje naar dit fraaie plassenge- bieet wensen mee te maken kun nen zich met of zonder eigen wagen aansluiten. Niet auto-bezitters rijden met an dere deelnemers mee tegen een kostenvergoedmg van vier gul den per prsoon. Aanmelden bij de heer C. Bra venboe r, telefoon 342108, is gewenst. Nieuwkoop is een uitgestrekt ge bied met gras- e griendlanden met een rijke vegitatie en vo gelstand. Bij een volledige ver kenning zijn laarzen of stevig schoesel gewenst. Schiedam De voorlopige resultaten van een proefproject van de Verecmgde Glasfabrieken, waarbij glasscherven afkomstig van ge bruikte flessen en glazen potten als grondstof bij de fabricage van nieuw verpakkingsglas worden verwerkt, zijn technisch alleszins hoopvol te noemen, aldus de directie in het jaarverslag. Sinds het begin van de proef in de fabriek in Leerdam werden tot eind februari van dit jaar ca. 12 miljoen gebruikte flessen en potten verwerkt en dus in kring loop gebracht. Bij de huidige stand van zaken zouden de Ver- eenïgde Glasfabrieken 3 miljoen stuks per maand kunne ver werken. Voor de verzameling hiervan is een goede samenwerking nood zakelijk tussen overheid, parti culier initiatief en publiek. Er van uitgaande, dat de inzame- lacties ook nu nog in een proef stadium verkeren, kan volgens de directie van het bedrijf -wor den gesteld, dat de samenwer king tot nu toe alleszins bevre digend is verlopen. Daarbij stel len met name de Nederlandse huisvrouwen zich zeer positief op. De voorlopige resultaten van het projefproject geven de Veree- nïgde Glasfabrieken reden om te veronderstellen, dat glas zich bij uitstek leent voor toepassing van de kringloop-gedachte. Schiedam De Gemeentelijke Sociale Dienst wil het personeel met tien man uitbreiden. Door sterke onderbezetting "kunnen dringende werkzaamheden niet of slechts gedeeltelijk worden uitgevoerd, ter wijl het huidige personeel vanwege overbelasting vaak met spannin gen te kampen heeft, wat resulteert In een verhoogd ziekteverzuim. De kosten, die aan het versterken van di bezetting verbonden zijn, worden voor 1973 geraamd op 125 duizend gulden, daarbij komt een bedrag van achtdui zend gulden aan apparaatskos ten. Burgemeester en wethouders zul len dit in de eerstkomende raadsvergadering aan de g- meenteraad voorleggen, de So- iaie Adviescommissie behan delt het voorstel van het college morgenavond tijdens een open bare bijeenkomst in het Stads kantoor. De personeelsuitbreiding komt neer op het werven van vier jonge buitendienstambtenaren. een administratieve kracht, een personeelsfunctionaris en voorts moeten de afdelingen uitke ringsinformatie, Sociaal advies bureau, intake en de beslis- singsafdeling elk met een mede werker uitgebreid worden. Naar aanleiding van het voorstel van de dirjeteur van de Sociale dienst, drs. G. A. A. Smits, om extra personeel aan te trekken, is een onderzoek ingesteld naar de bezetting bij de diensten in andere steden. Daaruit is gebleken, dat de Schie damse dienst aanmerkelijk' slechter bezet is dan die in ste den met een overeenkomstig werkpakket. ^Schiedam - Broersvest 85 - tel.010-269702. Profiteer nü var» het unieke aanbod 2 kranten te omvangen voor de grifs vanl éen: de Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en hetl Aeiiêfdamsch Nieuwsblad met het laatsie binnen- en buuenlanose nieuws I Geel ons nu opdracht ook bij u 14 dagen graiis, zonder enige verplichting.I Ce 5C en HfJ te bezorgen en ontdek zelf 00 vele pluspunten. Oeze bon Sn open envelop, zonder postzegel, sturen naar Hotleroamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur m.i.v.:de SC en RN 14 dagen gratis naar: naam slraat woorpl telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1