KINDEROPVANG Akties tegen werkom standigheden op fabriek en tegen discriminatie r \UA z ül mi eik Provinciale- adviescommissie: Tot nu toe sprake van ivildgroei" Werkgroep PPR-Schie dam: Brievenhoekje De oude eik --J 11 De nieuwe puzzel De prijswinnaars De heks SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 18 MEI 1978 Kinderopvangcentra? Éérst coördineren, dan pas praten over geld, vindt provinciale adviescommissie. Van een onzer verslaggeefsters „Ten aanzien van de financie ringsmogelijkheden voor kin- dercentra mogen geen hoge verwachtingen worden gekoes- terd". Dat staat te lezen in de nota kindercentra die :s opgesteld door de provinciale, voorlopige adviescommissie die werd in gesteld om uit te zoeken, of op het terrein, van de kinderop vang sprake kan zijn van een taak op provinciaal niveau. De commissie spreekt van een stormachtige ontwikkeling. In de adviesnota, gemaakt ter in formatie van Gedeputeerde Staten, concludeert de com missie dan ook dat de vraag naar Kindercentra sterk stijgt en dat de grootste groei te zien is bij de peuterspeelzalen. verscheidenheid van centra:' kinderdagverblijven, peuter- speelzalen, kindercentra in be drijven, opvangmogelijkheden, „tussen 12 en 2", gastgezin nen, oppascentrales, enzo voort. Hoewel alle yoorzienin- gen aanvullende, zorg geven op die uren waarop de zorg bin nen het gezin om welke reden dan-ook niet mogelijk is, vindt de commissie cat er sprake is van een zekere .wildgroei". Dat komt tot uiting in de vele verschijningsvormen van op vangmogelijkheden. diemaar moeilijk van elkaar te onder scheiden zijn. Ouders moeten weten wat zij van de opvang van hun kind kunnen verwach ten en de instellingen mogen geen taken op zich nemen die zij niet kunnen vervullen, al dus de commissie. Een duide lijker doelstelling is gewenst. De commissie stuitte op 'n grote Voordat de provincie met een fi nanciële tegemoetkoming over de brug komt zullen er eerst een aantal voorwaarden ver vuld moeten worden. Coördi natie en nader overleg is ver eist. Dat overleg zou gericht moeten zijn op meningsvor ming, begeleiding, voorlichting en advies, toezicht, financie ring, planning en coördinatie. Hoe dat in de praktijk móet staat er niet bij. WETTELIJKE REGELING Wel vertelt de adviescommissie dat er een wettelijke regeling in voorbereiding is, waarin het belangrijkste uitgangspunt is: het voorkomen van onverant woorde kindercentra. „Het blijvend zorg dragen voor ver antwoorde opvangmogelijkhe den betekent namelijk niet al leen „bewaren" en het geven van lichamelijke verzorging, maar ook aandacht voor de geestelijke gezondheid en sti mulering van de ontwikkeling van het kind". En verder: „Een en ander zou kunnen be tekenen dat toezicht wordt uit geoefend op de bestaande ver blijven en dat nieuwe initiatie ven slechts een vergunning krijgen als zij aan bepaalde voorwaarden voldoen". Veel kindercentra draaien thans op de bijdragen van de ou ders. In sommige gevallen springt de commercie bij (peuter- en kleuterdagverblij ven in bedrijven), terwijl ver scheidene gemeenten een ver ordening en/of subsidierege ling hebben. Andere gemeen ten wachten een rijksregeling af. Niettemin stelt de advies commissie dat ten aanzien van de financieringsmogelij kheden niet al te veel verwacht moet worden van de provincie. De vraag of er sprake moet zijn van een taak voor de provin cie acht de kindemota dan ook „prematuur". De provincie zal zich, zo suggereert de com missie, periodiek moeten laten voorlichten omtrent verdere ontwikkelingen. De commissie stelt zich in die opvatting op achter het rijk, omdat ook de landelijke overheid heeft er geen duidelijk standpunt heeft ingenomen. „De commissie faan zich. nog voorstellen dat er een provin ciale taak Is, indien er een sa menwerking komt tussen de gemeenten onderling of op re gionaal gebied. Het zal van die ontwikkelingen afhangen. Zoals het er nu uifziet is het nog te vroeg voor een provin ciale bemoeienis", aldus de nota kindercentra". Schiedam De mondiale werkgroep van de PPR- - Schiedam gaat een aantal acties voeren tegen de werk omstandigheden in fabrie ken in Zuid-Amerika en te gen de rassendiscriminatie dn zuidelijk Afrika. De eerste actie wordt gevoerd naar aanleiding van een be richt, samengesteld door het NW-jongerenkontakt, CLAT-Ne- deriand (CLAT is een vakbewe ging in Zuid-Amerika) en de Jongerenadviescommissie, Indus triebond NW, district II. Zij doen onder het motto „Houdt Berkel Patent n.v. in dé gaten" een beroep op de Internationale van Metaalarbeiders, het Over legorgaan van de drie vakcen trales en de Wereldraad van Kerken om alle mogelijke moei te te doen, maatregelen onge daan te maken, die de raad van bestuur van Berkel Patent in Mexico heeft laten nemen. Ook de toestand in het Rotterdamse bedrijf van Berkel moet worden doorgelicht, aldus de werk groep. De toestand In het bedrijf in Mexico is volgens de groep als volgt: Met ingang van 3 augus tus 1972 staakten de werkne mers om de directie te verplich ten zich te houden aan de offi ciële gerechtelijke goedgekeurde cao-bepalingen. De raad van commissarissen heeft door deze staking de fabriek stopgezet. Daardoor werd het mogelijk de cao buiten werking te stellen. Het bedrijf zette daarna zijn handelsactiviteiten voort, maar onder een andere naam: de fir ma KEL. Wat betreft de vestiging in Rot terdam van Berkel bestaat de vrees dat de directie zal over gaan tot sluiting van het be drijf. De afgelopen vier jaar rijn al de Lelft van. de 500 personeelsleden ontslagen of afgevloeid. Dit on danks de stijgende bedrijfsresul taten. Als de produktie In Rotterdam wordt gestapt, zou de fabriek naar een ander EEG-land of ontwikkelingsland kunnen wor den ondergebracht. Met 't gevolg dat 250 man op straat zouden komen te staan. AFRIKA. De tweede actie van de PPR- Schiedam Is gericht tegen de rassendiscriminatie in Zuidelijk Afrika. De PPR zegt over de toestand daar: „Hoe is hst mo gelijk dat zo'n blanke minder heid zo'n grote gekleurde meer derheid onderdrukt? Dat ïs on der andere mogelijk, omdat de westerse mogendheden, Neder land incluis, apartheid en kolo nialisme In woorden veroorde len, maar door daden door mid del van economische en militai re steun, de blanke minder heidsregeringen in het zadel hel pen houden". Grote animator tégen de discrimi natie is de Wereldraad van Ker ken. Deze levert onderandere financiële steun aan de bevrij dingsbewegingen in Zuidelijk Afrika, waaraan ook de PPR fi nancieel meewerkt. Ook dringt de Wereldraad erop aan de emi gratie naar Zuidelijk Afrika stop te zetten. Het Centrale Comité van de We reldraad nam In augustus vorig jaar in Utrecht een resolutie aan, waarin ondermeer wordt gesteld dat alle (financiële) steun aan Zufd-Afrika, Namibië, Zimbabwe. Angola, Mozambique en Guinee-Bissao wordt opge schort. EMIGRATIE Dz actie behelst ook het tegenhou den van emigratie naar Zuide lijke Afrika. De PPR: „De massale binnenstrotmng van ge schoolde werkkrachten in Zuid- Afrika heeft een grote werkloos heid ten gevolg en houdt de zwarte bevolking op de onderste trede van de loonschaal. In sommige gevallen is dit soort Immigratie een onderdeel van plannen om de huidige regimes van meer steun te verzekeren in hun strijd tegen de steeds suc cesrijker wordende bevrijdings bewegingen". De PPR roept iedereen op die van plan is naar Zuidelijk Afri ka te emigreren eerst contact met her op te nemen. Ook werknemers van bedrijven met vestigingen In dat gebied wor den gevraagd overleg met de PPR te plegen. Voor degenen die meer Informatie willen hebben, hetzij mondeling hetzii via de diverse literatuur op dit gebied, kunnen zich in verbinding stellen met Horman Noordergraaf, Singel 122, tele foon 258523. Hoe laag de oude eik daar al stond bij het witte huis, wist niemand in het dorp. Meer dan honderd jaar, dat zeker wel. Toen baas Kwant een kleine jongen was stond de eik er al. En baas Kwant was nu 98 jaar. Toen was de baron nog in het witte. huis. Daarna wa ren er steeds andere men sen in het huis komen wonen en nu woonden Fieke en Michiel er met hun ouders, Oe oude eik stond in het park dat bij het huis hoorde. Hij was bun trouwe vriend die nooit wegliep en alles goed vond. Ze klommen in zijn takken, maakten een schuilhut tussen zijn blade ren en in de winter raapten ze de eikels die hij liet val len. Ze verkochten ze aan de boeren die de eikels ge bruikten als voer voor de varkens en ze maakten er poppetjes en kettingen van. Aan de onderste dikke tak hing hun schommel en zomers zette moeder de tuinstoelen in de schaduw onder de eik. Daar zaten ze heerlijk koel. De kinderen schrokken dan ook heel erg toen ze hoor den dat er een autoweg zou komen, dwars door het phrk, en dat de oude eik omgehakt moest worden. „Maar dat kan niet, het is onze eik", huilde Fieke. „Dat park is niet van ons kindje", zei vader, „alleen de tuin bij het huis. Jullie mochten er wel spelen om dat het park aan de tuin grenst maar het is eigenlijk van de gemeente. Er is heus niets aan te doen". „Wel waar", riep Michiel, „ik schrijf een brief aan de burgemeester". Hij schreef een keurige brief, Lïeke zette haar naam er ook onder en toen deden ze de brief op de post. Die middag ging het hard waaien en 's nachts was het een storm geworden. In het park werden een heie boel bomen omver gebla zen, maar de oude eik bleef trots staan. Alleen de dikke tak waar ze altijd hun schomml aan hingen, brak af „Zie je wel, hij wil zelf ook 3 3 7 "--vTv niet weg", zei Fieke, „an ders had hij zich wei om ver laten blazen". Ze wiïde graag nog meer doen voor haar oude vriend. „Weet je wat5", zei ze, „we gaan demonstreren". Ze moes ten er dan natuurlijk ande re kinderen en grote men sen bij halen die mee wil den lopen In de demonstra tie-optocht. Er waren er gelukkig genoeg die mee wilden doen. „Het ïs een schande, dat er een weg moet komen dwars door het park," zeiden ze, „la ten ze maar een bocht in de weg maken zodat hij niet door het park hoeft". „Ja," zei een ander, „ze moeten het park open stel len voor iedereen. Dan kunnen de kinderen er in spelen en de mensen kun nen er wandelen." Zo trok er op een woensdagmiddag een heuse demonstratïeop- tocht door het dorp. Voor aan liepen Fieke en Mi chiel met een spandoek waarop met grote letters stond „de oude eik moet blijven staan, weg met de snelweg!" En wat denk je? Het hielp! Er kwamen artikelen in de krant, er kwam zelfs iets over op de televisie. Toen vond de ge- menteraad het ook eigen lijk maar beter om de weg een eind te verleggen. Dat kostte wel iets meer geld maar dan hield het dorp het mooie park. Dat was toch ook wat waard. De oude eik mocht blijven staan. Er kwamen wel man nen die een hek timmerden tussen de tuin van het wile huis en het park- Er kwa men bankjes in het park te staan en ook één onder de oude eik. Er kwamen wan delpaden, oude struiken werden weggehaald en nieuwe kwamen er voor in de plaats. De kinderen von den het wel erg jammer dat ze nu het park en de oude eik moesten delen met andere kinderen. Hij was nu niet meer alleen van hun. Andere jongens klom men in de takken en ver scholen zich tussen de bla deren. „Maar toch ben ik blij dat de oude eik mocht bijven .staan," zei Lieke, „ik denk dat hij het niet erg vindt dat hij er nu zo veel vriendjes bij hêeft ge kregen.'* En dat was ook zo. ANKE In dit wiel vul je eerst de woorden in op de „spaken". Die woorden eindigen allen op een T. Dan begin je de woorden in de rondte ïn te vullen. De laatste letter van een woord is dan steeds de beginletter van het volgende. De beginletters van alle woorden vormen samen een land. Op de spaken: I. peulvrucht, 2. hier gebruik je de notenkraker bij, 3. onderaardse ruimte in een rots, 4. plaatsje in de Betuwe, 5. vervoe ging van lossen, 6. azen, ik aas, hij 7. woonplaats van vogels, 8. vervoeging van doppen. Rondom het wiel: van I naar 2 een ogenblikje; niet voor altijd, van 2 naar 3 vervoeging van neigen, van 3 naar 4: guur, het is een dag, van 4 naar 5: soort paardje, van 5 naar 6; stroomt uit een vuurspuwende berg, van 6 naar 7: meervoud van aar, van 7 naar B: ellende, kommer, gevaar, van 8 naar 1: getal. De oplossingen verwacht ik weer vijf dagen nadat de puzzel in ons. hoekje stond. Op de envelop zet je Aan Anke, Verwersdijk 6—S, Delft en onderaan je brief of oplossing je naam, adres en leeftijd. RONALD KLUITERS Ik vond' je ei geweldig mooiJe ziet, je ■hebt er een prijs mee gewon nen. Ih vond het Ienk dat je odk een briefje schreefNog wel niet helemaal echt maar dat komt wel als jé op de grote school ibent. Zul je goed uitkij ken op de fietsHoe gaat het zwemmen? Heb je nog een knak om? CHRISTINE KLUITERS Jij bent ook bij de winnaars. Je was de enige die er een huisje van had gemaakt met echte gordijntjes voor het raam. De juf zal het ook wel leuk vinden als ze hoort dat je er een prijs mee hebt ge wonnen. Misschien leest ze het wel. MARIEKE DREVES Ik heb het schip ^alleen op de tv. gezien. Bert jij ook een trouwe fan van Veronica? Aan het eind van de maand krijgen jullie zeker ook weer vafeemfie? Hoe is het met de aoesjes? Groeien ze al eoecf? Hebben jullie er al adressen voor. Het is aki id erg moeilijk om ze een goed huis te bezor gen, vind ik. MIEKE VAN OEVEREN Niet alle briefjes beantwoord ik in de krant. De meeste hinderen schrijf ik een echte brief terug. Toevallig was jij deze week bij degenen die in ons hoekje kwa men. Ja hoor. je krijgt altijd antwoord oa de vragen. Fiin, dat je de jeugdboek hartstikke leuk vindt. Je moet eens wat meer meedoen. Je hebt elke week kans op een prijs ATIE LANSBERGEN Je had de oplossing goed. Probeer je de puzzel van deze week ook weer? Elke week heb je kans dat je en baek wint Dus doe je best. INGRID GLORIE Nu ziin jullie dus weer thuis. Ben je ooft mee- geweest naar de begrafenis? Mijn neefje heeft voor zijn dut- Winnaars Peasei-kïeurwedsfrijd Jullie zijn allemaal geweldige paashazen geweest. Wat een mooie eiren werden er op mijn bureau gelegd. Veel kin deren hadden er een tekening in gemaakt, anderen hadden het ei met plaksels en knipsles versierd. De meeste eieren waren gekleurd of geverfd. Het was heel moeilijk de aller mooiste kunstwerkjes er uit te zoeken. Maar het is ge lukt. En hier zijn de winnaars. Groep van vier en vijf jaar: 3. Ronald Kluiters vier jaar, 2. Mariëlle op ten Berg vijf jaar. Groep van zes tot acht jaar: 1, Dikkle Koppert acht jaar, 2. Christine Kluiters acht jaar. Groep van negen tot elf jaar: X. Corine v. d. Sloot negen jaar, Adri Kareis elf jaar. Groep van twaalf tot veertien: 3. Rob de Jong dertien jaar, 2. Saskia Tan twaalf jaar. Jullie krijgen twee pockets thuisgestuurd. De winnaars zijn:' Ria Wageveld, elf jaar, Anton v.d. Berg, tien jaar, Willem Boverhof, acht jaar, Atie Lansbergen, elf jaar, Marjoleine v.d. Drift, negen jaar, Ina van Geest, tien jaar- Wie schrijft eens? Yvonne Hoogland, Louis Couperuslaan 25 in Delft wil graag corres ponderen met een meisje van baar leeftijd, elf jaar. Hobbles: gym men, lezen en postzegels sparen. Er was eens een heks In het land gekomen en die heette toveraaarsl- na en die heks was geen goede heks en ze deed alles hèèl erg vlug. Ze Is 99 jaar geworden de heks en ze heelt een poes voor haar ver jaardag gehad. Die poes heette Moortje en die poes was erg schuw. Hij krabbelt hèèl erg hard, (Inge Feyge, acht jaar). r" to eert broedblók géniöGktjrL}* duif heeft al twee keer eizfes gelegd maar dan gooit hij ze er uit en zijn ze kapot. Gek he? Zo zullen er wel nooit kleintjes ko nten. Lukt het bij jullie pape gaaien wel? SYLVIA OTTO Je had heel wat eieren ven-kocht zegWas de op brengst ergens voor? Wat jijn, dat je broer weer terug is. Kan hij wel weer wennen? Het weer vindt hij zéker maar bar slecht? De speren hangen zeker aan de muur? Waren jullie op een camping m Texel? Was het al druk? ELLY HULSCHER De vriendin' nart zal ik maar onder elkaar zetten. Leuk, dat je ook eens schreefHet lijkt me erg leuk, vier dagen in de jeugdherberg. Dat zal wel kussen vechten wor den 's avonds. Ik hoop dat jullie goed weer hebben. Puzzelen jul lie deze week ook wear mee? INA VAN GEEST Logeer jij bij je zus als vader en moeder naar Canada gaan? Woont er familie van jullie? Die tuinbroe ken vind ik erg leuk. Vooral die felle kleuren. Heb je er een leuk truitje bij? En wijde pijpen? Aan het eind van de maand heb je al weer vakantie. Kun je. dl wat spelen op de piano? NELLY DREVES Wat jammer, dat jullie net die kramt niet kre gen. Je kon een ei kleuren. Bij ons gebeurt het ook wel eens dat we geen krant krijgen. Je had de oplossing helemaal goed. Puzzel je weer mee? ADRIENNE V.D. HELM Ben jij op de toren geweest? Heel vroe ger heb ik hem wel eens be klommen. Ik werd duizelig van al die trappen steeds maar m de rondte. Het is wel een mooi uitzicht. Dü was het laatste briefje weer. Dag allemaal, groeten van Anke En hebben jullie je moeder flink verwend op moderdag? Niet alleen op moederdag natuurlijk. Ze mag op een andere dag ook wel eens verwend worden. Maar op moederdag wordt ze nog eens extra ver wend met een cadeautje en zo. Hadden jullie een Jeuk geschenk be dacht? En je deed natuurlijk niet zoals dat jongetje dat zei: „Je krijgt een plant van mij mam, maar ik mag het nog niet vertellen want het is een verrassing"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3