acht subsidie °°o Wekeifks in Schiedam As Cecil B. de Ml lie's 'Simson en Delila' Ware dieren- geschiedenis inspireert poppenspeler T entoonstellingen Kabaret zonder filter homt terug «O Hij weerstond een leeuw doch zwichtte voor een vrouw 3 119111113 111 O o O O Verkenners- groepen bestaan 40 jaar y Ir*kSY! V SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 24 MEI 1373 Als bet aan de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap ligt zal het Zoldertheater in de Teerstoof subsidie krijgen. In een advies dat de stichtingsraad heeft, uitge bracht aan het college van B- en W. van Schiedam dringt zij er op aan het Zoldertheater in ieder geval te subsi- dieèren tot en met de verbouwing van het Passage Thea- tér. De Stichtingsraad is tot deze conclusie gekomen op grond van de overweging dat in Schiedam verschillende cultuur- soorten in hun onderscheidene vormen tot hun recht die nen te komen. Tevens is de Schiedamse Gemeenschap, het cultureel orgaan van de gemeente Schiedam, tot de overtuiging gekomen dat een goed beleid inhoudt dat alle vormen van cultuur, van zeer eenvoudig tot uiterst ge compliceerd aan de orde moeten komen. Zij meent dat er een rijk geva rieerd patroon moet zijn waar binnen ieder zijn cultuurbele ving moet kunnen vinden. Mede op grond van de huidige ontwik kelingen in Schiedam, een goed lopend poppentheater, de be hoefte die zal ontstaan in het leader van de Musische Vor ming, het jeugdig publiek dat zich .aangetrokken voelt tot het Zoldertheater, de behoefte die zal ontstaan in het kader van het Vormings- en Ontwikkelings werk voor volwassenen, is de stichtingsraad tot een positief advies gekomen. De eerder geuite veronderstelling, dat het Zo^jderth eater -in- een- concurrentië-positie zou verke ren ten opzichte van het Passa ge Theater, wijst de Schiedamse Gemeenschap van de hand, om dat er in de eerste plaats In Schiedam weinig aanwezige zaai ruimte buiten het Zolder theater is, die representatief is en ten tweede omdat het pro gramma van het theater niet vergelijkbaar is met enig ander programma in Schiedam. Tevens vindt men het niet juist te veronderstellen dat zalencentra als Irene en Arcade subsidié zouden moeten krijgen wanneer het Zoldertheater subsidie krijgt. De stichtingsraad acht het onwaarschijnlijk dat het voor een zalenexploitant finan cieel haalbaar is, te verbouwen •teneinde een accommodatie te ik rijgen die gelijk is aan de ac commodatie van het Zolderthea ter, D£ aula van het Stedelijk Museum acht de stichtingsraad uniek voor uitvoeringen van kleine muziek ensembles, maar ook in deze accommodatie zijn de horecavüorzienimgen. De stichtingsraad merkt in dit ver band dan ook p dat zij kunst en .accommodatie^ uiet-Ios-,vatt_. el-. kaar kunnen zien. In het advies wordt er op gewe zen dat volgens een onderzoek van de heer I. A. Welters, in opdracht van de Stichting Ar- beidsproduktiviteit Rijnmond, de bevolking in het Rijnmondge bied ongunstig oordeelt over het feit dat er, buiten de vermaak gelegenheden in het centrum van Rotterdam, te weinig ult- gaans- en vermaakgelegenheden zijn. In de nota „De culturele centrumfunctie van Rotter dam1* wordt erop gewezen dat spreiding van voorzieningen noodzakelijk Is wanneer het gaat om de vorming van leden van de samenleving tot cultuur- participanten. Bovendien wijst een in 1968 door de Rotterdamse Kunststichting gehouden enquête uit, dat er grote behoefte bestaat aan klei ne ruimten en kleine theaters, voor toneel en cabaret in de ■wijken van Rotterdam en de randgemeenten, omdat het kunstgebeuren te. centrisch ge plaatst »s. De Stichtingsraad stelt ten slotte de volgende subsidieregeling voor: „Een regeling die voor ziet in subsidiëring van niet verkochte plaatsen per voorstel ling, uitgaande van een zaalbe zetting van 50%, tot een maxi mum van f 300,- per voorstel ling. Een aantal van 40 voor- stellingen perjaar acht de stichtingsraad toelaatbaar! Als afsluiting van het eerste seizoen heeft het Zoiderthea- ter in de Teerstoof, weer de Trlburgse cabaretgroep „Kaba ret zonder filter" gecontrac teerd. Dit cabaret heeft eerder in oktober opgetreden in hetzelf de theater en de uitverkochte zaal is mede van invloed ge weest op het besluit van de mensen van de Teerstoof om deze Tilburgers weer in huis te halen. „Kabaret zonder filter" is .in 1970 opgericht en won prijzen op stu- dentencabaretfestivalsen kreeg bekendheid door optredens voor televisie (Drieluik. Cabaretaria en Brandpunt). De teksten en de muziek zijn door de leden van het cabaret zelf gemaakt, de leden zijn Joost van Eijkeren en diens broer Piet, Guido de Wijs, Pim de Kort en Frans van Hoek, Zaterdagavond wordt hetzelfde programma gegeven dat in ok tober zo'n succes had in Schie- Kabaret zonder filler in allerlei standen. dam. Voor het nieuwe seizoen zijn er wel ambitieuze plannen, men wil volgend jaar op de se- mï-professionele toer gaan met een nieuw programma dat „Ap pèl voor hands" heet. Dit pro gramma zal in september in Tilburg in première gaan. Als semiprofs willen ze wat meer geëngageerdheid in hun pro gramma doen, ze zuilen wat maatschappij kritiek laten ho ren en trachten de mensen wak ker te schudden, zonder hun een opinie op te dringen. Zaterdagavond, negen uur, Zei der theater in de Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam „Kabaret zonder filter".. O De tentoonstelling „Het nieuwe wereldbeeld" in het Stedelijk Museum in Schiedam duurt nog steeds voort. Deze expositie geeft een over zicht van de voorlopers van de abstracte kunst in Nederland van 1910 tot 1925 en wordt georganiseerd in samenwerking met het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit In Utrecht. feoee! De tentoonstelling wordt in Schiedam getoond omdat de Rotterdamse kunstenaarsgroep „De Branding" met een aantal representanten vertegenwoordigd Is. Ook zijn in de aula van het Stedelijk de krank zinnigen-tekeningen te zien van Jan van Herwijnen- In de rechtsrbenedenzaal van het museum wordt de tertoonstelling „Editions Alecto" gehouden, ter gelegenheid van het lQ-jarig be staan van deze Engelse kunstuitgeverij. De tentoonstelling omvat grafisch werk en objecten. o o O Samenstelling: Berncdette Eltas Bijdrage: J. A. Frenkel SCHIEDAM De twee samenge - voegde verkennersgroepen St, Francïscus en St. Lodewïjk vie ren het komende weekeinde dat ze veertig jaar geleden zijn op gericht. De combinatie maakt thans deel uit van Scouting Ne derland, afdeling RiiumootL Vanaf vrijdag is er in het geboutv aan cfe Lange Haven II een gro te fancy-fair. Zaterdagavond ko men alle leiders van heden en. uit het verleden bijeen in het trefcentrum van de Singelkerk de Wilgenburg voor een feeste lijke viering van het jubileum. In het zelfde gebouw wordt zon dag 27 mei vanaf 12.00 uur een receptie gegeven.. i De unieke geschiedenis van de kangoeroe Lotje in het dierenpark ïn Emmen is voor de poppenspeler Jos, van het poppentheater Dleren- lantijn, de inspiratie geweest voor het verhaal dat bij zaterdagmid dag la bet Zeldertheater in de Teerstoof brengt. b De poppenspeler joo met een j van zijn dierbare poppen. In de bewerking van dit verhaal door het poppentheater Dieren- lantijn heeft Lotje het niet zo M naar zijn zin in het dierenpark. Hij verlangt naar het Kangoe- i roeland en gaat dan ook op reis. Onderweg ontmoet hij een heks en een tovervogel die hem wij- len vangen. Uiteindelijk komt hij toch op de boot naar Kan- gceroeland. Een storm onder weg doet hem besluiten terug te gaan naar het Dierenpark waar het toch eigenlijk niet zo slecht was. Iedereen in het Dierenpark is weer blij dat hij terug is en dat moet natuurlijk met een groot feest worden gevierd. Zaterdagmiddag, half drie, Zol dertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Pop pentheater Dieren!antijn, „Lot je, de Kangoeroe". Victor Mature als Simson met Hedy lamarr als Delila in Cecil B. M;lie's bijbelse film, Schiedam PASSAGE heeft een oud bijbels beestje van stal gehaald, om het maar eens oneerbiedig te zeggen: „Samson and Deli lah" dateert immers uit 1949, toen zijn maker Cecil B. de Mille reeds 68 jaar was. Hij was toen al niet meer erg actief, ofschoon zijn gezondheid nog prima kon worden genoemd, maar hij hield zich vooral met voorbereidingen bezig. In de eerste plaats voor zijn grootscheepse circusflm „The greatest Show on Earth", die op 29 juni a.s» nog eens op TV komt in de James Stowart-cyclus. En verder voor wat hij als de afsluiting van zijn roem rijke carrière beschouwde, een nieuwe versie van „The ten Comandments, dje hij in 1923 al eens in een stomroe film had ge realiseerd en in 1956 tot een verbijsterend spekta kel zou maken. Maar de man, die met bijbelse Schouwspelen-op-c elluloid als „King of Kings" (1927) en „The Sign of the Cross" (1932) blijk had gegeven de religieuze klip pen aardig te kunnen omzeilen, bewees ook met „Simson en De- lila" in staat te zijn, de meeste stenen des aanstoots te elimine ren. In dit geval had hij het zich echter wel erg makkelijk gemaakt en al is de film zeker een lust voor het oog, voor De Mille's doen is het een nogal tamme affaire, aangekleed in de romantiscche Hoilywood-stijl vab het eind van de jaren veer tig. In de twee titelrollen glamour-fi- guren: de toen 35-jarige Hedy Lamarr, die in 1933 de wereld op stelten zette door in de Oos tenrijkse film „Extase' poedel naakt in het beeld te verschij nen wat haar prompt een Holly wood-contract opleverde voor „Algiers", de Amerikaanse ver sie van het Jean Gabin-vehikel „Pëpé le Moko'% is Delila en te genover haar de weke, toen 34- jarige Victor Mature, voorbe- stemd om dit soort rollen tot in eeuwigheid te blijven spelen, als krachtpatser Simson. George Sanders is de machtige en scherpzinnige leider van de Fi listijnen, de Saran van Gaza, en ook hij maakt deel uit van het prentenboek, dat De Mille op het doek werpt. Eengeromati- seerd bübelrelaas derhalve met als fraaie climax uiteraard de vernedering van de van zijn ha ren beroofde Simson, die de zware pilaren van tempel, - waarop het afgodsbeeld staat, met zijn handen wegtrekt. Tot slot enige slagzinnen uit die bioscooptijd: ,Hij weerstond een leeuw, doch zwicchtte voor een vrouw!" „Zij geloof schonk hem de kracht zijn leed te dra gen!" „Hoe de sterkste man de Oudheid werd verraden door een verleidelijke duivelin -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3