zijn mooist De nieuwe De prijs winnaars HET BALKONNETJE VAN OMA allemaal SCH3EBAMSCKE CCUKANT DINSDAG 5 JUNI 1973 Van een medewerker Schiedam Het weer ontdekken van de natuur is nu erg in trek. Het feit dat deze „natuur" ODmiddeUijk gekoppeld dient te worden aan het „Leefmilieu" wordt meer eu meer erkend. Het is dan ook geen toeval dat deze natuur steeds meer betrokken raakt bij vrijetijdsbesteding. De door het Openbaar Lichaam Rijnmond huis aan huis verspreide gids, „Vrij, dicht bij huis", is hierop voor een belangrijk dee! geënt. ïn de gids wordt verwezen naar de fraaie wandeiparken van Rijnmond. Oorden van rust, waar de groenvoorzieningen een wezenlijke functie hebben: Het zuiveren van de vaak niet al te beste lucht, maar bovendien ais een belangrijke zuurstofproducent. In het rijtje van de in de gids op- zien. Uiteraard een handje se- .„„OM n„elrn„ I.eL-* t._i halpen door staf en personeel van de Plantsoenendienst. Hoe veel grond in die jaren in het park is verzet om de bewate ring te regelen is moeilijk te schatten. genomen parken, komt ook het Schicdamse Prinses Beatrixpark voor. Be eerste aanzet tot wat eens een recreatie-park moest worden, had reeds plaats tijdens de crisistijd in de jaren dertig. De voltooiing kwam in de zo* De altijd ïn beweging zijnde veen- mer van 1959. laag, dié in het park verschil in De afdeling Plantsoenen van de waterstand deed ontstaan, Dienst Gemeentewerken gaf de maakte dit noodzakelijk, contouren aan van een park" KTjR/H> A Dnc waarvan de ondergrond uit tblJaxiJr A-tiLfj laagveen bestond. Eens een Toen enkele jaren terug het hout- „grazige" polder waarvan de bestand gereguleerd moest wor- weilanden begrensd werden den stond hierbij het creeëren door Poldervaart en de spoor dijk richting Delft. JONGE BOMEN van een Europees Bos voor ogen, met een onderbouw van een wilde vegetatie, een zogehe ten micro milieu. De aanplanting bestond uit jonge De later aangelegde Heemtuin bomen, heesters en struiken. vormde hiervan voor een be- Verder waren er de kincterboer- Tangrijk deel de basis, derij en een speeltuin. Keurige In hoeverre men hierin is ge- wandelpaden en de nodige rust- siaagd kan iedereen zelf coasta- banken. teren. Men behoeft alleen maar Een piepjong park dat evenwel de „de kleine" route te volgen, geen beschutting bood tegen een die begint aan de kop van het stevige westerbries. Als het park, Ingang Schiedamseweg. „bloedje heet" was bood vrijwel Een schaduwrijk laantje dat even geen enkele boom schaduw. Deze schaduw was alleen te vinden onder de bestaande hout wallen aan de voet van het dijk- lichaam van de Poldervaart. Wel verkoeling bracht het water van de vijvers die het park doorsnijden. Hier en daar over spannen door b&tcnnen rondlo pende bruggetjes. Schiedam had een eigen park. Bosboiiwtechnisch Verkregen als compensatie voor het aan de industrie ten offer gevallen Sterrebos. Voor haar „scheppers" was het een experi ment. Het wachten was op het werk van de natuur. GROND Hoe de natuur haar werk heeft ge daan is nu na bijna 14 jaar te wijdig met de heemtuin loopt. Hier staan aan mooie boomsoor ten de goudes, papierbeuk, vuil boom, wilde appel, katwilg, haagbeuk en de Spaanse aak. Aan opvallende heesters de dauw-er. grootvruchtige braam en de roosmarijnwïlg. PLANTEN zo gewerkt dat tussen alle bomen ook de schaduwplanten zich kunnen ontwikkelen. Hter alle wilde planten en kruiden detemmeren Beatrixpark, het nood-I tot een wandeling, vraagt wel even tijd. Voorkomende soorten zijn de bas- Bij de wegkruising links en rechts met het geel van de boterbloe- den. Kort hierna steken evenwel plant, drie jaar geleden daar andoom, kleine berenklauw, heeft men uitzicht op aan de men. Delde bloemsoorten hun kopjes neergezet. Een fraai stuk loof- grote klis, hop en robertskruid, vijvers grenzende grasgazons. Een decoratie die verdwijnt als weer omhoog. hout dat zich gunstig heeft ont- waarvan van een „ware explo- Die bedekt zijn met een witie de maaimachines de groer van Rechtdoor gaande stuit de wande- wikkeld. sie" gesproken kan worden. waas van madeliefjes, gemengd het gras in toom moeten hou- raar op een perceel jonge aan- Ook hier weer berken, populieren en lindebomen. Verder de haag- beuk; abeel; hazelnoot; krecte- boompje en de moeraseik. Pro bleem bij de groei-begeleïding was hier de in watering. In een droge periode onttrekken do bomen vocht uit de veenlaag. Bij regenval neemt dit veen echter minder water op dan is afgegeven. Dat maakte het graven, van grep-, pels om het inwateren te hèvor- deren noodzakelijk. Op verschil lende plaatsen moesten randen worden opgehoogd. Hiervoor gebruikte men veen grond, vrijgekomen bïj het gra ven van het diepriool. Rechtsaf de brug over ligt tussen net groen een perceel wilde zu ring als een bruine vlek. Het is de broedplaats voor de ganzen en andere grondbroeders. Achter de kinderspeeltuin komt de boerderij in zicht. Kortgels- den is hier een drainering aan gebracht waarmee een bestaan de wateroverlast voor goed fs opgeheven. Een uniek hoekje is de laan met alpenrozen en wilde vruchtbo men, waaronder de vruchtdra gende kers. Hier en ook elders in het park staan ia totaal zo'ti duizend alpenrozen (rhododen- i drons-catawbiense)Een groot- bloemig soort, flets rose van kleur. Ze staan momenteel in bloei. In september van het vorig jaar zijn deze struiken iets ruimer, gezet Vooraf was de grond een halve meter opgehoogd met veengrond en stalmest. Dit ver oorzaakte een sterke loolvor- ming wat ten koste ging vaa de huidige bloemgift. Wie hier is uitgekeken gaat maar op zoek naar de mahonie- struik, zomereik en de berk mee heksenbezem, een speling van de natuur. Speurende zai hij de mispelboom en de pijlbTadige klimop ontdekken en nog veie ■andere bezienswaardigheden op botanisch gebied. Veel Schiedammers hebben hun. eigen park nog niet ontdekt. Dat in tegenstelling tot de men sen van elders die hier bij hon derden komen genieten va» al les wat het park te bieden heeft. Het motto van de gids voor Rijn mond; „Vrij, dicht bij huis" kan stimulerend werken op stadgenoten die het park nog «set kennen. Voor diegene, die wel komen om te vissen of te zonnen geldt de raad, wandel eens door de lotnmerijke laan tjes en geef je ogen goed de kost, Maaike, Martin en Bertje gaan veriniizen. Ze vinden het geweldig. Dan kun nen ze fijn door de iege ka mers hollen, op de stoelen klauteren <en wat een rom mel zal het worden. Ze mo gen kisten inpakken, fijn overal doorheen springen, op de bedden dansen.... „O nee", zegt moeder, „zijn jullie mal geworden. Op de dag van de verhuizing gaan jullie naaf oma. Daar mag je ook eten. Leuk hé?" Ze vinden het altijd fijn baj oma maar niet als er ver huizers komen. „Ik wil hel pen", zegt Maaike, „ik kan best kisten sjouwen", roept Martin- „Niets er van, geen kinderen bij een verhuizing", beslist vader, „jullie lopen alleen maar in de weg", „Wat moeten we nu bij oma doen", zuchten ze. „Het te net zulk mooi weer, wat moe ten we dan op een boven huis?" zegt Maaike slim. Ze weet dat moeder graag wü dat ze bulten speten met mooi weer. Bij oma kan dat niet. Daar Is het veel te druk op straat. „Oma beeft toch een bal kon", zegt moeder, „dan gaan jullie daar fijn spe len". „Op -ï-. piepklein snert balkon jetje zeker. Wat moet je daar nou doen", roept Martin. „We praten er met meer over. Jullie gaan oaar oma", zegt vader. De volgende dag al vroeg brengt vader ben weg met de auto. Het Is pas half acht. Om acht uur komen de verhuizers. De kinderen zitten met boze gezichten voor de raampjes te kij ken. Nou, dat zal wel een vervelende dag worden. En dan fe weten dat het thuis zo leuk is met die verhuis kosten en zo'n grote ver- huisanto. Oma zit kant en klaar op hen te wachten. Ze heeft nieuwe kleurboeken en een groot pak viltstiften op ta fel gelegd. Ze mogen eeerst gaan Keuren. Dan doen ze een spelletje en krijgen koffie met een gebakje- Ze knappen er al eeen beetje van op. „Zo, en ga nu maar fijn op het balkon", zegt oma, „het is zulk mooi weer". Het is een klein balkon. Ais er twee ligstoelen staan is het al vol. „Wat moeten we doen oma?" vraagt Martin, ,4k verveel me daar". Maar oma weet wel iets. jij zin om poppenkleertjes te wassen?" vraagt deze aan Maaike. Oma heeft wel tien poppen, nog van vroeger en ook «en paar van Maaifces moeder, toen ze nog klein was. Er is een grote doos kleertjes bij. Die mag Maaike wassen en dan het wasgoed aan de lijn hangen. Ja, dat is een Jeuk werkje. „Ik ga niet wassen hoor", zegt Martin die verveeld tegen de muur aanleunt. „Kun jij goed hengelen?" vraagt oma. Martin knikt. Hij gaat wel eens met vader vissen- Maar wat heeft dat met het balkon te maken? „Dan mag jïu wasknijpers opvissen", lacht oma. „Met een hengel?" vraagt Martin. „Zoiets ja", knikt oma. „Als ik de was op hang Iaat ik altijd een paar knijpers vallen en die komen dan op het schuur tje terecht van de buren. Ik heb een lange draad met een magneetje er aan en daar vis ik de knijpers dan mee op. Het is niet zo gemakkelijk hoor. Je moet precies op het stukje me taal mikken dat aan de •wasknijper rit Dat is echt een werkje voor jou". Ja, dat lijkt Martin wel ïeuk. „En ou Bertje nog", zegt oma, „kom maar kleine puk, jij mag de muur schilderen". Bertje krijgt een emmertje water en een grote kwast Hij mag kliederen en knoeten zoveel als hij wil. Ze rijn de hele middag druk bezig. Als Martin geen zin meer beeft in wasknijpers ophalen gaat hij Bertje helpen. Maaike's wasgoed is intus sen droog geworden. Nu mag ze de zakdoekjes van oma wassen. Dat zijn er wel dertig. Ze wapperen vrolijk aan de lijn- Net als Maaike het laatste zak doekje ophangt komt buur' vrouw van beneden de tuin in. Ze kijkt omhoog. „Is je oma zo verkouden?" vraagt ze verschrikt, „of heeft ze een bloedneus?" „Nee mevrouw" zegt Maaike. Ze moet er om la chen. Het is ook zo'n mal gezicht al die zakdoeken. „De heb ze gewassen. Zo maar", vertelt ze. „Dus jij doet de was voor je ple zier", knikt buurvrouw, „nou, Ik niet hoor". Als vader hen die avond weer komt haten hebben ze het nog zo druk dat ze niet eens mecwillen „Wat een leuke dingen kun je op zo'n klein balkonnetje doen", zegt Maaike, „dat hadden we nooit gedacht hè Mar tin?" ANKE i Je moet negen woorden invullen en daarbij steeds dezelfde let ters gebruiken. Tot aan num mer vijf komt er bij elk woord een letter bij en daarna gaat er steeds een letter af. I. keurig^ ordelijk, 2. woning van de vogels, 3. enkelvoud yan ste nen, 4. meervoud van rest, 4. 5. roestte, geroest, 6. Scbaaldier- tje, 7. heel flink en heldhaftig doen, 8. stenige berg, 9. insect. De oplossingen verwacht Ik weer tot vijf dagen nadat de jei'gd- hoek in de krant stond. Op de envelop zet je: Aan Anke, Ver- werdsijk 6—8, Delft. Vergeet niet je naam, adres en leeftijd onderaan de brief of oplossing. De winnaars van het wiel-raadsel zijn: Cor van Trigt, elf jaar, Gertjan Schenk acht jaar, Cor van Eymeren tien jaar, Leonio van Zuyien negen jaar, Petra v. d. Ende, Mary Romeyn elf jaar. De oplossing was: erwt, noot, grot. Flst, lost. aast, nest, dopt. Rondom het wiel: even, nefg, gure. C2el, lava, aren, r.ood. De begin'etters vormden samen Engeland. De paes was zo leuk aan het spelen in het gras. Ze had Iets ln hBT pootjes en rolde om en om, gooide dat iets omhoog, ving het weer op. Opeens zag ik dat het een diertje was waar ze mee speelde. Een vogeltje, dacht ik. Toen ik nog eens goed keek bemerkte ik dat het diertje leefde. Ik er op af. Het was geen vogeltje maar een heel jong eendje. Ik duw de poes opzij en pakte het donzige eendje. Het was nat en kleverig van de bek van poes maar het mankeerde niets. Het was alleen moe en hijgde erg. ïk zette het in een bakje met zaagsel. Het bleef een poos stil zitten maar toen begon het te hippen en tè piepen. Na een half uurtje bracht ik het weer in het water en het kleine ding zwom meteen weg. Net zo hard als iemand die zijn C-diploma heeft. Al gauw was het weer terug bij zijn moe der. Gelukkig maar dat poes niet doorgebeten had anders had ik het eendje niet meer kunnen redden. COR VAN TRIGT. Je had de op lossing goed. Heb je al veel postzegels? Spaar je ze van alle landen? Jij beoefent heel wat sportenBen je ook Iid van cl die verenigingen of doe je het maar eens buiten voor je ple zier? Maar ik denk dat je wel cp een voetbalclub bent. Dan kim je in de competitie spelen. ROB DE JGNG. Het ivrrs toch r.Gg aardig weer op de reis naar Utrecht hè? is het allemaal goed gegaan en was hei leuk? Moosten jullie er co sch-r.l r.ng een opstel overmakenJe had de oplossing g-cd. MANNEKE ARDON. Deze week t Deze week heb ik er.kola tekeningen von clowns bij elkcor gezocht en je ziet ze hier staar 2c zij van (links boven te beg!nne:i) Addie Coenewcgen o_gen jcar, Het.y v. d. Hout tien jour, E..ei vc Dam negen jaor, Cilia van Dom Hen jaar, Belty V/anfink etf jaar en üëtfte de Vreede Hen jaar. weer eens een briefje ik de krant. Dit is van je brief van 17 mei. De oplossing staat er alüjd bij maar die keer was het ver geten. ïk loot zelf de prljsivin- naars er uit. Je hebt in een poos al geen geluk gehad. Maar dat komt wél hoor. Hoe vond je de kleine Petra? Is het een lisf kindje? Wil je opa nog von. me feliciteren? Je had de oplossing goedDag Manneke, groeten thuis. MARIEKE DREVES. Nee, ik hen neg nooit cp de ram fr,c ge weest. Gek eigenlijk, want het is toch zo dichtbij. Ik moet hel toch in de vakantie eens doen. Maar zo erg koog gaife niet want daar kan ik niet tegen. Zijn de plafonds mooi gewor den! Vader was zo Ijverig ba tig, schreef je. Was het al druk in het Korjt? Ik ben rv>g niet geweest. HANS BLOM. Bedankt voor je leuke tekening. Ja hoor, hif komt vast een keer in ons hoek je te staan. Ik heb hem al in de map gedaan waar de tekenin gen inzitten die nog geplaatst moeten worden. TINEKE V.D. MAAT. Fijn. dat je de boekjes leuk vond. En je had ze gelukkig nog niet. Nu maar proberen nog eens iets te win nen W1LLEMIJN SCHREUDER. Je hoeft de oplossing niet op een briefkaart te zetten hoar Wille' mijn. Stuur maar gerust een brief. Ik vind het niet erg om al die enveloppen open te maken. Jfe vind hot juist wel fifn om brieven te krijgen, want dan haal ik de postzegels er a;. Je had de oplossing goed. Panel je deze week ook weer mee? JAN V.D. BERG. Het is al weer een poos geleden dat je me schreef. Maar je bent me in ie- dor geval nog niet ve.ge^n Heb je nog iets gehoord van je ballon die je op koninginnedag opliet? Hot zou wel erg toevallig zijn cis iemand hem vond en je een kaartje stuurde. Maar het gebeurt wef eens. Dus, wie weet.' ANNEKE DEVEUNG. Heb je je zwemd-ploma gekregen. Anne ke. A is wei niet zo erg moeiijk, ■maar je meet er toch nog heel waf voor doen. Nu maar je best doen voor B. Zifn jullie nog weg ge wees: met Pinfestarert? Jou*' mermztje heeft een leuke naam. Wij hebben er ook één en hij heet Kikt. 1.0ES DE WAAI.. Heb je al een hippe broek uitgezocht. Zo'n tuinbroek is ook wel leuk, vind ik. A "car in de zemer heb fe er niet zo veel aan. Dan kun je be ter sokjes (on-'.oen en een jurk. Dan worden je benen bruin. ju tie nog aardig weer op schz-olreis? 'f \-:rhet bric/je weer. D;cr.e.n d:e n'et in ons hoekje -. brief Üvd* g; D~oKcirtaai, yeei groten van ANKE. op

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3