Volleybal sport m Schiedam op dood spoor m TITELSTRIJD ONZEKER Kitchen Eagles wordt keukens Ben Riksen dicht bij titel Softbalteam moet aanval afslaan Frans Mahn: „Belofte niet gehouden" H imÊÈÊWÊIBÈm Jeugd onderaan Schaakkampioenschap van Schiedam rW*1 SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 5 JUNI 19; Door Hans Soeters -Schiedam Binnen afzienbare tijd wordt ook de volïeybal- sport in Schiedam op levensvatbaarheid getest. Dan, wan neer de ook landelijk merkbare symptomen aan de plaat- selijke situatie worden getoest, kan de conclusie niet an ders zijn dan dat de volleybalsport in Schiedam muurvast op doodspoor gemanoeuvreerd is. Een ontwikkeling die - ook in andere grote steden zorgen baart. Niet voor niets r* trekken Rotterdams toonaangevende clubs naar randge- meenten, waardoor Gerard de Lange RC naar Alblasser- dam en Asbïton L5D naar Lekkerkerk trekken in de hoop daar nog wat enthousiasme los te kunnen weken. Komen deze verenigingen door een acceptabele sponsoring niet direct In moeilijkheden, Rotterdams derde vereniging, Concordia, lijdt zonder financiële impulsen als jaren een kwijnend bestaan. Voeg daarbij de ingedamde interesse in de nationale volleybaltop en het wordt duidelijk dat Schiedam slechts wordt meegetrokken in de landelijke tendens. Het bïïjft echter een opvallende zaak dat jaren geleden juist in de grotere steden de volleybal- sport een opmerkelijk* opgang maakte. Ook Schiedam manifes teerde toen een gezond volley- bal-kEmaat, waarin vijf vereni gingen een bloeiend bestaan hafdden. Zelfs reflkte het toenma lige SVC naar het predicant: grootste vereniging van Neder- land. Tekenend voor het verval; slechts Juf fan a en het politie-volleybal- team, SPSV, hebben de strijd „overleefd". Na een samengaan met het Vlaardmgse Agredior, fusioneerde SVC/AC in 1968 met het Vlaardmgse Volley, terwijl UVG en Polyantha definitief stopten met deze tak van spart. Echter ook in Vlaardingen is de problematiek duidelijk, want naast Volley'68, zien alleen de bedrijfsteams van Shell ea Sun light jaarlijks weer kans de strijd te overleven. IMPASSE feen opeenstapeling van factoren lijkt de levensvatbaarheid van deze tak van sport te ondermij nen. Een- impasse waarvoor veel aanwijsbare oorzaken zijn, maar eerder het gevolg lijkt van niet af te stoppen ontwikke ling, In die ontwikkeling geldt het recht van de sterkste, of de financieel draagkrachtigste. De laatste volleybalclub in Schie dam mist simpelweg die finan ciële ompulsen, terwijl opko mend talent werd weggetrok ken, Toch klom datzelfde Julia na met twee teams tot landelijk niveau en rammelde zelfs on der leiding van Blokker-trainer Henk Hoogerwaard ooit aan de poort van de eredivisie. Spe lersverloop en kader-problemen drukken diezelfde vereniging thans naar een bedenkelijk ni veau. Een nijpend tekort aan capabel kader geeft grond aan de veronderstelling dat Schie dams laatste volleybalvereni ging zlfs door financiële impu- sen niet meer te redden is. De problemen, zijn talrijk. Slechts door jarenlange -intensieve trai ning reikt de volleyballer naar eert top. Een weg. die door de afnemende interesse, vaak niet volbracht wordt. Juist die ge routineerde categorie spelers ziet geen heil meer in een trai nersloopbaan en bedankt voor een functie in de betreffende vereniging. Toch eist de Neder landse Volleybal Bond dat de officieel aangesloten, verenigin gen getraind worden door er kende spelleiders of oefenraees- ters. Het geringe aantal be schikbare trainers krijgt echter door de overstelpende aan vraag een uitbuitingspositie toegeschoven. In de loop der jaren verplaatste de volleybalsport zich vanuit de beslotnheeid van de gymnastiek lokalen naar de beter geoutil leerde sporthallen. Juist in de grotere steden wordt daardoor de volleybalsport door de mas sale opeenhoping van tegelijker tijd spetende teams een weinig aanlokkelijk gebeuren. Naast -de noodzakelijke trainingszalen vormt diezelfde gedwongen accommodatie een aanzienlij ke hap uit het beschikbare bud get. Hoewel Schiedam In dit opzicht een gunstige positie inneemt ten opzichte van andere grote ste den, wordt daarmee wel ver klaard dat juist de kleinere ste den voordeel halen uit deze maatregel. Door het vaak gerin ge aantal clubs geven sporthal len in kleine gemeenten nog iets van een beslotenheid, die in ste den als Den Haag (Vliegermo- Jeti), Amsterdam (Apollohal) en Rotterdam (Energiehal) onbe reikbaar is. Bovendien is de NeVoBo bij het indienen van dit pakket van ei sen vergeten dat de volleybal sport weliswaar naar het pu bliek werd toegehaald, maar te vens voor een fikse post op de jaarlijks begroting wordt ge- plaats. Juist de kleinere clubs Worden daardoor met onmiddel- •Volleybal ...voor Schiedam een verdwijnend beeld?. lijk bankroet bedreigd. Ook Ju- Ifana's positie is in dit opzicht somber. Tegenover de door het geringe ledental hoge zaalhuren en sporthal, stelt de gemeente en jeugdsubsidie van vier gulden per lid en een basis bedrag van vijftig gulden. Ge zien het geringe aantal leden "dat tegelijkertijd de volleybal sport kan beoefenen, nauwelijks een bedrag om één jeugdteam de noodzakelijke opleiding te geven. Schiedam is echter geen uitzonde ring, want in vele steden kam pen verenigingen met niet aan gepaste subsidie-regelingen. Het verklaart waarom juist studen ten- en bedrijfsverenigingen in korte rijd naar de top konden stoten en aanzienlijk geringer problemen hebben te verwer ken. Uiteraard is het ook de NeVoBo niet ontgaan dat vee! volleybalverenigingen op de rand van een financieel bank roet leven, maar sust zich ogenschijnlijk in slaap door trots te melden dat de landelij ke cijfers een stijging vertonen. Ook ül Rotterdam en omstreken ondergebracht in district 17 is de volleybal-interesse nog steeds in opgaande lijn. „Mo menteel hebben we vijfduizend leden", reageert Jurgen Löffler, secretaris van dit di strict. „Inderdaad verflauwt de interesse «in de grote steden, maar daar staat tegenover dat juist in de kleinere gemeenten en dan bedoel i!: nog geen eens de randgemeenten de clubs nog steeds groeien". poeh dreigt Schiedam, ondanks die groei, een wittle p'ek te worden in de volleybalsport. Een aftakeling -die Jurgen Löffler zelf oud-speler van het Schiedamse SVC niet is ontgaan. Toch lijkt de NeVoBo nfet van plan daadwerkelijk de terugval in de grote steden te bestrijden. Ook Schiedam kan niet op steun rekenen, getuige zijn woorden: „Zelf zullen we in Schiedam niets doen want geloof me, meestal is het een gebrek aan organisatie en goed kader". TRAINERSCRISIS Toch verheelt NeVoBo's secreta ris niet, dat et min of meer een trainer-crisis is ontstaan. Daar over: „Het grote prrobleem is dat de huidige spelleiderscursus vijftien maanden tijd vergt en ruim 350 gulden kost. De trai ners vragen dan. fikse bedragen, waardoor een trainer voor bij voorbeeld veertig gulden voor drie uur héél goedkoop is. Voor de landelijk spelende teams zijn dergelijke bedragen niet eens van toepassing, daar liggen de bedragen aanzienlijk hoger". Jurgen Löffler beseft dat de vol leybalverenigingen door de ver plichte overgang naar de duur dere sporthallen, nogmaals voor hogere uitgaven worden gesteld. Toch komt Schiedam op dit punt nog gunstig voor de dag, want de tien gulden per uur voor drie velden, schommelt landelijk tussen de dertien en tweeëntwintig gulden per uur. Löffler erkent dat de landelijke beleidslijn niet op alle punten voordeel oplevert voor de clubs. Zo geven een fiks aantal clubs regelmatig fe kennen weer te rug willen naar de beslotenheid van de gymnastieklokalen. Juist de niet in de top spelende teams dus zonder grote binding roet het publiek missen tijdens wedstrijden de vaak gezelliger trainingssfeer. Volleyballers zonder ambities voelen er wei nig voor om hun tijdverdrijf te beleven in voor massasport ge bouwde sporthallen. Juist in de grotere steden is die drang naar de kleinere sport ruimte duide lijk merkbaar. Blijven tevens de hoge kosten welke verbonden zijn aan deze tak van sport, zoals bij het Schiedamse Juliana. Kosten die het onmogelijk maken extra zaaluren aan te trekken, waar door de nodige ledenaanwaè uit blijft. Een feit blijft tevens, dat een stad als Schiedam met ruim tachtigduizend inwoners, van een belangrijk bolwerk in de Nederlandse volleybalsport, te rugzakte naar één. noodlijdende vereniging. Een vereniging die op het punt staat er definitief een streep onder te zetten. Tot de ontdekking kwam, op dood spoor te staan. Een bericht dat bij het bestuur van de NeVoBo wel werd opge vangen, maar slechts voor ken nisgeving wordt aangenomen.... Van onze sportredactie Schiedam Baancoach Frans Malms ongeremde interesse in het cirkelend geweld op de nationale „ovalen" stuwde hem vori ge week ook naar Schie dam. Naar Harga, waar op de wielerbaan de wekelijk se populaire werd verre den. Een populaire, die er echter voor zorgde dat de baancoach met stuurse blik het Inmiddels duistere Harga verliet. Achter hem, een spoor van onzekerheid, want Frans Mahn was boos. Uitermate ontevre den over de toestand waar- in de Schiedamse wieler- baan verkeert. Of concreet gesteld, het aan Schiedam toegewezen kampioenschap van Nederland voor Nieu welingen, zou, als het aan de baancoach lag, zeker niet ïn Schiedam gaan plaatsvinden. Zelfs werd de haan in Alkmaar als nieu we kandidaat geopperd» Frans Mahm „Toen we ecige tijd geleden aan Schiedam dit kam pioenschap toewezen hebben we er onmiddellijk aanverbotiden dat tegen die tijd de baan in De zo bekritiseerde bochten van de Schiedamse wielerbaan. orde moest zijfl. Toen ik er dinsdagavond was, kwam ik echter tot de ontdekking dat er niets aan was gedaan. De af spraak was echter dat Schie dam dit kampioenschap kreeg toegewezen, mits de belofte ge daan kon worden dat de baan verbeterd zou worden. Dinsdag avond constateerde ïk dat die belofte niet was gehouden". Een boze Frans Mahn: „Ik heb toen onmiddellijk actie genomen en de situatie gemeld aan de sportcommissie. Die moet het nu maar verder uitzoeken". Het resultaat: deze week nog wordt de baan op Harga aan een laat ste controle onderworpen. Baan- secretaris Meeuwis Letterman daarover: „We gaan gewoon door, de bloemen zijn besteld. Heus dat kampioenschap wordt op deze wielerbaan verreden". UITWERKING Toch heeft de boze reactie van Frans Mahn zijn uitwerking niet gemist, want een dezer dagen wordt ht oppervlak van de baan nagetrild. Meeuwis Letter man: „Officieel hebben we van de KNWU dan ook niet gehoord, dus gaan we gewoon door. We gaan er vanuit dat het kam pioenschap op deze baan verre den wordt. Als door die natril ling de bobbeltjes verdwenen zijn wordt de baan zonder meer goedgekeurd". Belangrijke rol in Frans Mahn's wat voorbarige kritiek moet het khiedam,,— Toen In september van het vorig jaar de tafejtermisver- enlgl^'TSF in Bruynzeel-Keukens te Bergen op Zoom een sponsor vond, werd als nieuwe veren!gingsnaam Bruynzeel Kitchen Eagles gekozen. Reeds bij de bekendmaking werd gesteld dat deze naam mogelijk een tijdelijk karakter zon hebben, omdat men aan de praktijk wou toetsen hoe de hanteerbaarheid zou zijn. Na dit sei zoen is hierover overleg geweest met de sponsor, de vereniging en de NTTB. Ondanks alle creatieve vondsten die in „Bruynzeel Kitchen Eagles" verwerkt waren, is met toestemming van de Nederlandse Tafelten- nisbond besloten dat Schiedams sterkste tafeltennissers onder de naam Bruynzeel/keukens in de nieuwe competitie van start zullen gaan. verloop van de laatste populaire zijn geweest. Een fikse valpartij smakte toen Theo van de Leist tegen het ovaal, terwijl een se rie lekke banden de koersen ontsierden. Het maakt de reac tie van de baancoach wel be grijpelijk, want de gevolgen zijn juist in een compact renners- ve!d als bij de nationale titel strijd zonder enige twijfel fa taal. Niettemin gaalt Meeuwis Letter man onverstoorbaar verder met de organisatie van dit kam pioenschap. Slechts een laatste inspectie kan Schiedam alsnog de das om doen, Meeuwis Let terman: „Wij zuilen er echter wel voor zorgen dat de baan nog vóór het kampioenschap weer helemaal vlak is". Vóór 12 juni dus, want dan komen in Schiedam de nieuwelingen aan start voor een 25 kilometer koers. Letterman: „Consul La* kerveld heeft ons verzekerd dat we ons geen zorgen hoeven te maken, dus alles zal wel 1 norde komen" Van onze sportredactie Spijkenisse In sportpark De Brug werd het jaarlijkse junlo- rentoemooi afgewerkt om de De Nooy-beker. De wisseltrofee ging uiteindelijk naar SCO, dat in de eindrang schikking het Rotterdamse Alexandria '66 juist voor bleef. Botlek werd derde, Vlaardingen vierde en VFC bezette de laat ste plaats. Schiedam In de vijfde ronde van het schaakkampioen schap van Schiedam, georga niseerd door de schaakver eniging „Schiedam", zijn Reitsma en Ben Riksen erin geslaagd afstand te nemen In de eersje klasse is Emor van de overigen. Beiden heb- zijn eerste plaats kwijtge- ben 4 punten uit 4 wedstrij- raakt. Het torenoffer van Bo nen heeft. Het Is dus voor Reitsma extra belangijk om zijn partij tegen Groeneweg in de volgende ronde te win nen. den. Alleen Groeneweg kan nog enigszins volgen met 3 punten. in de partij Rcitsma-Vrijland rokeerde Reitsma kort en Vrijland lang, waardoor scherp spel mogelijk werd. Vrijland dacht dat hij met een combinatie beter zou bo men te staan, maar Reitsma beschikte over een venijnig tussenschaakje. Hierna kwam Reitsma steeds beter te staan en won uiteindelijk, ondanks de tijdnood. Bij Ben Riksen tegen Maas stonden na een afruil ineens veel pionnen ongedekt Ben slaagde erin hieruit 2 pion nen voorsprong te behalen, waarna het snel uit was» Bij Groen^weg-Erand was na twee uur spelen zelfs nog geen pion ge slag eat. Groene weg kon een bestorming van de koningsstelling uitvoeren, maar waarschijnlijk zal Brand de afgebroken partij wel remise kunnen houden. Maas had in zijn vooruitge- speelde partij tegen Dekker een pion kunnen veroveren, maar hij durfde dif toch niet aan. Hierdoor ontstond een remiseachtig eindspel, tot gers was namelijk voldoende voor winst in zijn partij te gen Emor. Spannend was de partij tussen Harmanny en Willems. Hierbij had Har manny een sterke konings- aanval. Hierbij ontstond een strijd, waarbij de dame het tegen 4 stukken moest opne men. Willems behandelde de aanval van Harmanny echter bekwaam, waardoor remise ontstond, Piek kon in zijn partij tegen Kinnegen de druk steeds vergroten, waar door gaten ontstonden in de stelling van Kinnegen. Piek veroverde daardoor eerst een pion en daarna zelfs de dame voor 2 stukken, waar na Piek snel won. Door deze overwinning staat Piek nu bovenaan met 4 punten, op een half punt gevolgd dor Emor, Willems en Harman ny. Ook hier is dus spanning genoeg. Ook in de tweede klasse „sneuvelde" de koploper. Hier moest v. Zessen de eer ste plaats afstaan aan v. Loenen, die nu bovenaan staat met PA punt uit 5, ge volgd door v. Zessen met PA Uit 6 en Butterman met 3 uit 5. NIEUWE NAMEN Dekker een loper kon offe- - Al ren, waarna hij snel won. In de dwde Wasse le,dt Al" De afgebroken partij Vrijland- Groeneweg had een grappig slot, Vrijland wjilde op winst spelen, maar hij mocht niet toelaten dat Groeneweg een pion veroverde. Tegen deze dreiging moest Vrijland een paar maal zijn loper naar dezelfde plaats terugspelen. Net toen Vrijland weer over Bij de 1S ig.jarigen is het een nieuwe aanvalsmanier n0g allerminst duidelijk wie phen nog steeds, nu met P/t punt Bij de „volgers" zijn echter twee nieuwe namen naast die van Boele gekomen, namelijk Els Riksen en Co- lijn, allen met 3 punten. Hiermee bewijst Els dus wel dat niet alleen de mannen kunnen schaken. wilde gaan nadenken, liet Goeneweg zien dat dezelfde stelling 3 maal op het bord ■was geweest en de partij daarmee remise. Bij de ana- lyes bleek dat hij correct spel de partij ook altijd remise Ook in de groep t/m 12 jaar de wisseibeker gaat verove ren, Er zijn nu 3 duidelijke kandidaten: Spanjersberg met 4 uit 5, Grevenbroek ea Brand beiden met 3 uit 4. zou worden. BELANGRIJK Nu Reitsma en Ben Riksen beiden blijven winnen, blijft het kampioenschap bijzonder spannend. Als beiden ook In de twee laatste ronden win nen, is Ben schaakkampioen van Schiedam omdat hij zijn partij tegen Reitsma gewon- zijn nog kanshebbers genoeg. Gerrie DrÖge staat hier bo venaan met 4 uit 5, gevolgd door Frans v. d. Toom met 4 uit 6, Peter Dröge, Rudi de Keizer en Gert v. Willegen (3 uit 5) en Sylvan de Boer met 3 uit 6. Arno de Keizer en Willem-Jan de Ruiter hebben niet voldoende punten kunnn halen om nog mee te doen voor de eerste plaatsen. Schiedam Het dames-softhall- team van Schiedam speelt mor genavond een thuiswedstrijd te gen St Lodewijk. De Emil Ver- vloet-girls zijn' nog ongeslagen, maar zouden het nog wel eens zwaar kunnen krijgen. Een voordeel is, dat werpster RIa Bras weer van haar hersen schudding hersteld is. Aanvang van het treffen is zeven uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4