Fortuna: amateurs-in-spé of fuseren met SVV... Subsidie voor Fortuna, maar praten met SVV !1S Circus Binnenkort één post bestelling per dag KOSTEN VAN KEURINGSDIENST Staten verzoekt: £N SLACHTHUIS SPLITSEN Commissie maakt pas op de plaats NPmUGi Gedeputeerde VERDEELD RAPPORT COMMISSIE BETAALD VOETRAL van enquête kan renovatie tegen houden Tiiinlaaii en Plein Eendragt opgebroken Hond leidt auto mobilist af Bromfietser gedood Commissie betaald voetbal advisei Donderdag 14 juni 1973 SCHIEDAMSCHE COURANT -ONAFHANKELUK DAGBLAD 4 pagina'? 99s(e jaargang no. 24739 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen „Betaald voetbal in de regio Vlaardingen-Schie- dam is misschien haalbaar, maar dan moet worden ge streefd naar een fusie tussen SVV en Fortuna. Als Fortuna niet bereid is om de fusiebe- sprekingen te openen moet geen gemeentelijke steun meer "i* worden verleend. Samenwerking om tot beter betaald voetbal te komen. Het is één van de conclusies uit het zojuist verschenen rapport van de commissie betaald voetbal, die het rapport als advies aan het college van b. en w. van Vlaardingen aanbieden. Eén van de conclusies, omdat de com missie in het leven geroepen op 8 juli 1971 niet tot een eensluidend oordeel kon komen over het wel en wee van voetbalclub Fortuna Vlaar dingen, althans de betaalde afdeling ervan. De wat gematigder helft van "de com missie acht het aanbevelenswaardig positief te staan ten opzichte van' een gemeentelijke financiële steun, gebonden aan een maximumbedrag van bijvoorbeeld 50.000,- per jaar. Deze gemeentelijke duw in de goede richting zou zich dan moeten uit strekken over een periode van dne tot vijf jaar. STOPPEN Maar: „Mocht binnen deze periode geen situatie worden bereikt waarin het betaalde voetbal zichzelf groten deels kan bedruipen, dan zal hier uit de consequentie moeten worden ge trokken om de gemeentelijke subsi diëring van het betaalde voetbal te stoppen; zo stellen ook deze commis sieleden onomwonden. Eenheid dan toch over het feit, dat bij eventuele subsidieverlening dringend scheiding tussen betaald en amateur voetbal gewenst is en dat de ge meente controle moet kunnen uitoe fenen op het financieel beleid van Fortuna, De commissie betaald voetbal nu al opheffen heeft gezien de verwachte ontwikkelingen geen zin. Zowel voor de gemeente als voor de betrokkene, Fortuna, moet een permanente ge- spreksmogelijkheid aanwezig blijven, aldus de laatste conclusie van het rapport. Het advies stelt, dat „gelet op de vele. tegenstrijdige en vage financiële ge gevens, die verschaft konden wor den, valt te vrezen,, dat het Vlaar- dingse beroepsvoetbal slechts in stand zal kunnen worden gehouden met een zeer aanzienlijke jaarlijkse financiële steun van de plaatselijke overheid". BIJNA MILJOEN Tot die steun zou dan ook moeten war den gerekend de kosten ter verbete ring van de accommodatie van For tuna. „Dringend nodig", vindt men. Die kosten bedragen in totaal 900.000,-. Accommodatie, tribune en verlichting zouden dan zijn aan gebracht en/of verbeterd. En dan is de levensvatbaarheid van het betaal de voetbal zeer gering, zo niet nihil, concluderen een aantal commissiele den uit dat eerbiedwaardige bedrag. Maar anderen, ook uit die commissie, achten zeker nog kansen aanwezig voor Fortuna. Ze stoelen deze me nlng op gesprekken met deskundigen van de KNVB en de FBO. De le vensvatbaarheid mag niet alleen worden beoordeeld naar het aantal toeschouwers. Secretaris-penningmeester H. Burgwal van de KNVB stelt dan weer dat er slechts twee oplossingen mogelijk zijn om uit de impasse, waarin For tuna thans verkeert, te geraken. Deze zijn: Fortuna keert terug tot de rijen van de amateurs of inet be hulp van1 de overheid en de KNVB wordt een groter verband tot stand gebracht. „Daarbij dient te worden gedacht aan de fusie met het Schiedamse SW, dat in ongeveer dezelfde omstandig heden schijnt te verkeren als Fortu na. Samenwerking zouden Schiedam en Vlaardingen een achterban van, 200.000 inwoners en de steun van twee grote steden opleveren". Fusiebesprekingen vergen tijd. Het is daarom redelijk gedurende de over gangstermijn het betaalde voetbal in Vlaardingen te doen voortbestaan en er bij het gemeentebestuur op aan te dringen daartoe de nodige financiële steun te verlenen. Deze zou kunnen bestaan in een subsidie tot maxi mum het aangetoonde tekort voor 1972/1973, aldus het rapport. De wil tot fuseren moet dan duidelijk zijn uitgesproken en ten uitvoer gelegd- RAFELEN Hoe dan ook: het zijden draadj, dat het Vlaardingse Fortuna al jaren ten dienste stond, begint te rafelen. Noch het bedrijfsleven, noch de Vlaardingse middenstand, verklaar de zich In die moeilijke tijden tot hulp en steun van enige betekenis bereid, constateert de commissie wat triest te moede. En ook de stand in de eerste divisie houdt de vlaggen binnenshuis met zo'n stille op-één- na-laatste plaats. Fuseren met SW of amateurvoetbal: dat is de vraag. t advies vsa de com» F Al op 9 mei meldde het Vloardings Dagblad op haar sportpagina's, dat het pogen Fortuna en 5W nader tot elkander te brengen „in de lucht zat". Schi AJam De openbaar- beid in de gemeente Schie dam is gisteren maar een heel klein stapje verder gekomen. En eigenlijk zelfs dat met. In feite maakte de commissie Al gemene en Bestuurlijke Zaken (ABZ) gisteravond een pas op de plaats in CHIN. INO RESTAURANT m«t afzonderlijke gelegenheid voor afhalen van diners. Volop parkerruim te VfjH 7"aan voor- en achter- ,5<le. Jjf TELEFOON TO 75 42 NIEUWLANDPLEIN 19 Schiedam De bewonersvereni- Schiedam-Zuid geeft de huurders van een huizenblok in de Gorzen, dat op de nominatie staat gerenoveerd te worden, de kans onder de verbouwing uit te komen. De stichting Volkshuisvesting, die de betrokken woningen beheert, heeft namelijk onofficieel laten weten, dart van de renovatie wordt afgezien, wanneer de helft van -de bewoners van het blok dat wenst. De 120 huizen, die deel uitmaken ju?1 hlcfc, staan langs de Havendijik, In de Poortugaalse- stïTtsit, de Oude Maasstraat en «e Nieuwe Maasstraat. tader de bewoners zijn enquêteformulieren verspreid, waarin ze worden gevraagd, of wel, of geen of een gedeelte- ïfjfce renovatie willen, pevrotrw T. Krikke-Hein, voorzit- j ter van de bewonersvereiuging, zegt dat tat de enquête besloten omdat een groot aantal be- woners van het blok heeft laten i weten, afwijzend tegenover de renovatie te staan, aangezien velen zelf al veel in de buizen hebben opgeknapt. haar vergadering over de openbaarheid.' De commissie zal een advies uit brengen aan het college van burgemeester en wethouders dat in grote lijnen neerkomt op het voorstel dat bet college in maart aan de raad voorlegde. Tijdens de raadsvergadering werd toen het voorstel van de agenda gehaald, omdat het college lie ver wachtte op een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (WNG). Burgemeester H. Roelfsema voorzitter van de commissie ABZ over dit rapport, dat in middels is verschenen en dat droog het voor en tegen afweegt van de openbaarheid, zonder daarover advies uit te brengen: „Ik moet eerlijk zeggen dat dat boekje van de WNG mij is te gengevallen". „Er staat niets in. Daaruit blijkt duidelijk dat niet alleen Schie dam met dit probleem worstelt. Zo moeilijk ligt deze materie."" In de vergadering gisteren sprak de commissie behalve over het voorstel van het college van b. en w. over een nota van D'66 over de openheid en openbaar heid. Kernpunten uit die nota zijn, dat in principe alle vergaderingen van de gemeentelijke commis sies openbaar zullen zijnen dat een half uur voorde aanvang van deze vergaderingen een hoorzitting zal worden gehouden om het publiek de gelegenheid te geven te reageren. REACTIES In het stuk van b. en w. wordt voorgesteld om de resultaten van de vergaderingen die het afgelopen jaar bij wijze van proef werden gehouden, te be spreken. De commissies zal worden gevraagd om reacties hoe het is bevallen. Daarna zal als b. en w. een voorstel aan de raad doet en die er mee akkoord gaat beke ken worden of meer commissies kunnen worden uitgenodigd, vergaderingen In het openbaar te houden. In de proefperiode was ongeveer de helft openbaar en dé andere helft niet. De commissie ABZ nam één ding over uit de nota van D'66. Dat is dat raadsleden tot alle com missies toegang moeten hebben, ook tot de commissies die beslo ten zijn en waar zij geen zitting in hebben. Verder ging de commissie wel ak koord met het stuk van b. en w. De burgemeester zal alle com missies nu gaan vragen om de zaak te bespreken en dan rap port uit te brengen. Het circus van de open baarheid heeft gister avond zijn zoveelste voor stelling gegeven. Als „ar tiest" trad daar bij op het WD-raadslld Gerard Yer- hiUsdook,..,, di^ ^demon.-, strèerdè hoé hïj aanvzijn gegevens komt. „Als ik iets niet snap, dan vraag ik aan een wethou der of hij even langs komt lopen. Dat doet hij dan ook nog. Ik krijg dan betere achtergronden". Beter kennelijk dan uit de stukken die aan de raad worden voorgelegd. Mevrouw Taverne (KVP): „Ik vind dit een hele nare zaak. Wethouders behoren geen persoon apart in te lichten". D'66-er Broeke: „Het houdt bet gevaar van gekonkel in, het ge fluister achter borrel glaasjes". Burgemeester Roelfsema: „Het wil overigens niet zeggen dat met de komst van openheid, dat gekon kel en gefluister voorbij is". Waarmee het doek valt voor onze politieke bestuurders. Zonder ap plaus. Een lege publieke tribune gisteravond bij de vergadering van de commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken over openheid en openbaarheid. De Schiedammers hebben kennelijk een selectief ge voel voor dit soort zaken. Niet praten, maar doen. Want laatst bij de commissie stadsontwikkeling over de plannen voor de binnenstad zat er een paar honderd man op de tribune. Schiedam De Gemeentelijke Technische Bedrijven beginnen deze week met het vernieuwen van de gas. en waterleidingen in de Tuinlaa* en rond het Plein Eendragt. Ook worden de aansluitingen in de woningen gecontroleerd. De reparaties gaan vooraf aan best ra tingswerkz aamheden in de genoemde straten. De GTB streven ernaar, de bewoners zo mm mogelijk overlast te bezor gen- De sleuven, die worden ge- i graven ..in de weg, zullen 's a- vonds dan ook zoveel mogelijk worden dichtgegooid. Bij de gro te en diepe sleuven zal dit ech ter niet altijd kunnen. Het verkeer, vooral het vrachtver keer van cn naar de bedrijven in de Tuinlaan, moet rekening houden met afsluitingen. Deze worden met borden aangegeven. Het werk aan de leidingen zal on geveer drie maanden duren. Hij hoopt de antwoorden voor sep tember binnen 'te hebben. 3n een van de daarop volgende raadsvergaderingen zal naar aanleiding daarvan een nieuw voorstel aan de gemeente wor den voorgelegd. Schiedam Doordat hij: waar schijnlijk werd afgeleid door een hond in 2ijn auto, is de 22-jarige electriciën J. W. met zijn auto tegen een lantaarnpaal en tegen een boom gebotst. Hij is met een hersenschudding naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht. Schiedam In Schiedam zal in de loop van juli worden begon nen met het invoeren van één postbestelling per dag. Het nieuwe postsysteem zal gelei delijk worden ingevoerd, In- plaats van de twee postbestel lingen, die nu nog In Schiedam gebruikelijk zijn. Schiedam Is één van de laatste delen van het postdistrlct Rot terdam, dat op het nieuwe sy steem overgaat. Vijfentachtig procent van dit district heeft al een éénbestellingssysteem. De reden voor de vervanging van het oude systeem Is gedaan uit efficiency-overwegingen. Over het algemeen is de tweede post bezorging te licht, om daar nog personeel voor in te zetten. Het publiek zal tijdig, door middel van foldertjes, van dez® maat regel op de hoogte worden ge bracht. Schiedam De kosten van het slachthuis en de keuringsdienst zullen moeten worden gesplitst. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zullen de gemeente daartoe een verzoek dom. De gegevens die voortkomen uit deze splitsing zullen als uit gangspunt dienen voor een ver der onderzoek naar de situatie van de slachthuizen in de pro vincie. Gedeputeerde Staten hebben dat geantwoord op vragen van het Statenlid J. C. Slikker (PvdA) uit Den Haag, De heer Stikker vroeg daarin naar aanleiding van een onderzoek in Gelder land of ook in Zuid-Holland er sprake is van een onvoldoende scheiding tussen keuringsdienst en slachthuis. De Gelderse commissie die het rapport heeft opgesteld, a dvi- seert 't aantal openbare slacht huizen daar sterk terug te brengen, omdat er een concur- Hef slodtfbuis in $dwedam: geen pkmrven brj de provincie om het op le heffen. rentie bestaat tussen inefficiënte openbare slachthuizen en de particuliere slachterijen. Die concurrentie is echter ondui delijk, zo&ang met bekend is wat ■elk gemeentelijk slachthuis kost. Het is tot nu toe niet mo gelijk om dat te berekenen, om dat de vleeskeuringsdienst en het slachthuis niet afzonderlijk; worden begroot. SANERING De heer Stikker vroeg verder of het college van Gedeputeerde Staten van mening is dat er in Zutd-Holland een saneringsplan voor de slachthuizen moet ko men. Het College antwoordt daarop ont kennend, omdat zij niet de be voegdheid heeft de gemeentebe sturen te verplichten om aan een saneringsplan gevolg te ge ven. Bovendien is het college van me ning dat van de tien openbare slachthuizen cn achttien nood- slachtplaatsen en ten hoogste en kele kleine openbare slachthui zen op den duur voor opheffing in aanmerking komen. Over enige tijd zal door het rijk een beleidslijn worden vastge steld voor de openbare slachtin richtingen. Als dat eenmaal Is gebeurd dan wil Gedeputeerde Staten nog eens bekijken of er een commissie moet worden in gesteld. De tien openbare slachthuizen van Zuid-Holland staan in Schiedam, Den Haag. Delft. Leiden, Bode graven, Gouda, Rotterdam, Bridle, Dordrecht en Sliedrecht. Schiedam Op de Polderweg is gisteren de Rotterdammer W. 1. R. om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets de sloot langs de weg in. Een bewoner hoorde een klap en vond op de berm bij de sloot een bromfiets. Hij belde de poli tie cn de GGD, die de Rotter dammer dood in de sloot aan troffen. De politie veronderstelt, dat het slachtoffer met zijn bromfiets is geslipt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1