SCHIEDAMSCHE COURANT GEMEENTE MOET ANDERHALF MILJOEN GULDEN PER JAAR BETALEN Rijnmond openbaar TEMPEL BEGINT NIEUW BESTAAN Rijnmond zoekt evenwicht in economie STRIJD EINDELIJK GEWONNEN 2 kranten voor één prijs Agrarisch gebied behouden mm. Particuliere investeringen afremmen Veel bezoekers verwacht Wereldwinkel in De Hoek Zaterdag 16 juni 1973 J, ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Machtendienst 376792 4 pagina*? 99ste jaargang no. 24741 SCHIEDAM EN KETHEL Recreatiegebied Midden- Delfland kost veel geld Schiedam Alle vergaderingen van colleges, commissies en werkgroepen dienen als regel in het openbaar te wor den gehouden. Dat is de conclusie van het Openbaar Lichaam Rijnmond in een rapport over openheid, openbaarheid, voorlichting en Schiedam/Delft/Vlaardin- gen De financiële con sequenties zullen vuor de gemeenten die aan het tot stand komen van het re creatiegebied Midden-Delf land meewerken erg groot zijn. In Miidden-Delfland zal namelijk het kapitale bedrag van 295 miljoen gulden moeten worden geïnvesteerd. Daarnaast zal de exploitatie v van het recreatiegebied jaarlijks drie miljoen gul den vergen. Aan de reali satie van dit recreatieplan. -dat beoogt het huidige agrarische landschap tus- - sen Schiedam en Delft te behouden, nemen onder meer Schiedam, Vlaardïn- - gen, Delft, Maassluis en Maasland deel. Van 4e 235 miljoen gulden die zal moeten worden geïnvesteerd Jwsnl het grootste deel ten laste va s het Rijk. Slechts 59 miljoen gulden is voor rekening van het nog te vormen recreatieschap. Een. bedrag dat dus door de ze ven deelnemende gemeentes,' provincie en wederom het Rijk zal moeten worden opgebracht. Die investering betekent dat jaar lijks door net recreatiescliap een bedrag van iets meer dan zeven miljoen gulden op iatei zal moeten worden gebracht. Dat bedrag wordt gevormd door de rente van acht procent (4.72C.OUO guloen) en de ai- sehrijving (2.360,000 gulden). ONDERHOUD Het onderhouu, ue personeelskos ten en de overige uitgaven ver gt n per jaar iets meer aan drie miljoen gulden. Dat betekent dai per jaar in totaal ruim uen miljoen gulden zal moeten wor den opgeoracht. .Van die tien miljoen gulden per jaar moeten Schiedam, Delft en viaardingen elk 1.460.712,50 gul den betalen, bijna anderhalf miljoen gulden dus. Maassluis en Maasland betalen respectievelijk na de realisering van het project 453.000 gulden én iets meer dan honderddui- j zend gulden. Al deze cijfers zijn ontleend aan een toelichitng van het Open baar lichaam Rijnmond bij het intetgraüeplan buitenstedeiijke recreatie. Daarbij wordt aangetekend dat onder meer Schiedam, Viaardin gen, Delft, Maassluis en Maas land ook reeds deelnemen aan het recreatieschap Brielse Maas en dat Maassluis en. Viaardin gen bezig zijn aan een zeshon- oera hectare groot recreatiege bied tussen deze gemeentes. De financiële lasten zullen dan Het Inspraak. De openbaarheid van vergaderin gen in Schiedam is afgelopen woensdag in de commissie Alge mene en Bestuurlijke Zaken op de lange baan geschoven. Pas in september zal naar aanlei ding van rapporten van de di verse commissies een nieuw voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad worden voorgelegd. Het Openbaar Lichaam Rijnmond stelt eveneens voor om over be langrijke onderwerpen, zoals bijvoorbeeld stadsplannen en dergelijke, aparte openbare ver gaderingen te houden om een meer gerichte belangstelling van het publiek te krijgen. Aan dezt vergaderingen zal een rui me (voor) publiciteit moeten worden gegeven. Ook de stukken die op de verga deringen zullen worden behan deld moeten voor iedereen ter inzage liggen, tenzij bij de be handelde zaak betrokken, perso nen of instellingen in hun belan gen zouden kunnen worden be voordeeld of geschaad. Ook de ambtelijke adviezen over de be treffende caak dienen openbaar te zijn. Recreatiegebied Midden Delfland kost de gemeente per jaar bijna anderhalf miljoen gulden. Rotterdam/Schiedam - In het Rijnmondgebied zullen parti culiere investeringen in o.m. chemische bedrijven en olie raffinaderijen afgeremd mceten worden. Dit om in de pe riode tot en met 1980 de eenzijdigheid van de economi sche structuur te doorbreken. Bovendien zullen de over heidsinvesteringen ten behoeve van de woningbouw, de recreatie en de verkeers- en vervoersvoorzieningen ver groot dienen te werden. Deze Ingrepen worden aanbevolen woon- werk- en vrijeti;dsm3i«t. ■---ia de nota.-van het openbaar li—fn de2e opzet past het t ehaam Rijnmond, getiteld „De Rijnmond-economie in de jaren zeventig" met als ondertitel „Schets van een beheerste ont wikkeling". De toevoeging „beheerste" duidt al aan in welke richting de sa menstellers zich de economische ontwikkeling denken. Deze sluit Berekeningen met het economisch aan op het streekplan van Rijn mond, waarin de hoogste priori teit wordt toegekend aan het leefmilieu. Ook voor het economisch beleid geldt dat gestreefd zal moeten worden naar een hoogwaardig afremmen van investeringen in bedrijven die het milieu aantas ten. Daarentegen acht men voor het stimuleren van de handels- en transportfunctie van de ha ven investeringen nodig, HOOGOVENS geen kou meer te lijden en niet meer op de stenen grond te zit ten. Schiedam Wethouder Bert Kaptein heeft gistermiddag het nieuwe onderkomen van de sociëteit De Tempel ^en verbetering is ook, dat er in de Overschiesestraat 42 S, in„d!„so^ v schonken mag worden, boven- opengesteld. Hiermee is <üetl beschikt men nu over vol- eeiï einde gekomen aan de doende sanitaire voorzieningen, dakloze periode van de Behalve een nieuwe huisvesting, SOOS, die jarenlang het die zeer de moeite waard is te zwarte schaap Is geweest bezoeken, heeft De Tempel ook vorig jaar juni met de grond gelijk zijn gemaakt. Sindsdien heeft de soos alleen nog op papier bestaan. Weliswaar is de vaste ledenkern gebleven. De meesten daarvan zijn trouwe aanhangers van Martin Green en zijn Op bijna al diens pop avonden in gebouw Arcade aan wezig. ook zeer zwaar gaan drukken cp de begrotingen van de ver-1 scbeidene gemeenten. In de toe- lichting wordt zelfs gesteld dat i een voortzetting van de huidige werkwijze in financieel opzicht catastrofaal zal zijn. van het Schiedamse jeugd leven. nieuwe Tempel-gebouw, het voormalige clubhuis De Reling, vormt met de vorige ruimten, waarin de sociëteit gevestigd een nieuwe opzet gekregen. Uit de leden zijn werkgroepen ge formeerd, die zich met de ver schillende aspecten van de or ganisatie gaan bezighouden, zoals de financiën en het pro- i gramma. was, een sterk contrast- Voor Wal lel iaaMe betreft staat nog het eerst na jaren hoeven de Tempel-leden niet meer tegen gaten in de muren te kijken, Profiteer nü van het uniefca aanbod z Krantwi la ontvangan voor da prijs vanl Mn: de Schiedamao Courant mat nieuws uit uw stad en omgeving, en hatl flotterdamsch Nieuwsblad mei bet 'laatste binnen* en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagan gratis, ronder enigs verplichting. de SC en RN ie bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten. nfl/# Deza bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur rn.i.v.:de SC en RN 14 dagsn gratis naae straat WOonpl telefoon weinig vast; alleen het optreden van de popgroep Down Side vanavond ter gelegenheid van de opening. Voorts geeft de to neelgroep Sater uit Amsterdam deze zomer een voorstelling in de sfeervol ingerichte Tempel. De muren zijn door het reclame bureau Paniek met hippe wand schilderingen versierd en dank zij een welwillende meubelfa briek aan de Buitenhavenweg kunnen de bezoekers in de soos zich in luie fauteuils laten zak ken. Leo van der Hoeven verwacht dan ook, dat een groot deel van de oude ploeg weer terug zal komen. „Mensen die ik in 't af gelopen jaar niet meer gezien had, sluiten zich weer bij De Tempel aan, nu bekend is, dat we weer gaan draaien." Hij is zeer optimistisch over de komende maanden: „Ik ver wacht veel bezoekers, temeer daar we de enige sociëteit zijn, die in de zomer open blijft". De Tempel neemt de gehele par terre van net oude Reling-ge bouw in beslag. Nadat het club huis enkele weken geleden on derdak heeft gevonden in de Dr. Zamenhofstraat, zijn Tempel-le den en enkele werkloze jongelut in de verlaten ruimte aan het werk gegaan. Leo van der Hoeven, die als be roepskracht in dienst van de stichting Sociaal Culturele Ar- beid De Tempel begeleidt, is zeer tevreden over het resultaat van een jaren durende strijd om bestaansmogelijkheden voor de sociëteit. En met hem vele „Tempel-gan- Sindsdien Is er dag en nacht ge- De openingsreceptie was daaren- De sociëteit is duidelijk te herkennen, dankzij de geschilderde buitenkant. namelijk twaalf omwonenden, die door het saei&teitsbestuur waren uitgenodigd om met de me uwe activiteit ui de wijk ken nis te komen maken. den tijdens een raadsvergade ring haalde niets uk. pel in slechtere tijden meege maakt hadden, gedurende de perioden in het clubhuis De Doele. op de zolder van De AI*11r*fdeea^k®ose' ^ternde- Kreek aan dc Lange Haven en i Stichting Sociaal Culture- gers", die geruime tijd een speelbal waren van particuliere instellingen en de gemeente. Vele uren van hard werken offer den zij tevergeefs op aan het opknappen van oude ruimten. tegen druk. Afgevaardigden van andere ctiiWiuizen in Schiedam. HoeweI men het cchilderd, getimmerd en schoon gemaakt, wat hard nodig was. De verbouwingskosten hebben bij elkaar weliswaar duizenden guldens gekost, maar het resul taat mag gezien worden. met name de vervallen schoollo- De eerste bezoekers hebben De Voor iedereen bleek deze een ver- kalen aan het Spinhuispad, die Tempel woensdag al bezocht, rassmg, vooral zij, die De Tem- aan het Spinhuispad, waren er- van onder de indruk. raadsleden en andere genodig den sloegen de nieuwe Tempel mei bewonderende blikken gaae. er bij de ge meente altijd over eens Is 3e Arbeid op. die het clubhuis De Reling verplaatste en de open ruimte. Onder deze stich ting ressorteert De Tempel wel iswaar. weesï, dat de soos in een be- De Tempel is voortaan elke treurenswaardige positie ver- avond vanaf acht uur geopend, keerde, is er nauwelijks wat De toegangsprijs is gratis voor aan gedaan. Zelfs een onver- leden, het lidmaatschap kost wacht protest van de Tem pel-ie- een rijksdaalder. structuurmodel van Rijnmond hebben opnieuw bevestigd dat de vestiging van een hoogoven en staalbedrijf op de Maasvlak te c.q. verlengde Maasvlakte) met het oog op een evenwichti ge ontwikkeling op de regionale arbeidsmarkt ongewenst Is. Binnen dit kader past echter wel de aanleg van de Rïinpoortha- ven, een nieuwe containerhaven tussen Maassluis en Hoek van Holland. Aangezien het echter de vraag is of voor 1980 met de aanleg van deze haven kan wor den begonnen, zuilen naar de mening van Rijnmond voor die tijd andere mogelijkheden voof containeroverslag gevonden moeten worden. Er is een on derzoek gaande naar de situe ring van een aanvullend contai- nerterrein. HANDELSCENTRUM Uitbreiding van de dienstensector wordt van groot belang geacht voor het evenwicht op de ar beidsmarkt. In dit beleid past ook het scheppen van een groot internationaal handelscentrum-, en andere grote handelskanto ren. erin past ook de uitbouw van de N.E.H. en de medische faculteit tot een universiteit plus het sti muleren van de vestiging van laboratoria en Dnderzoek-institu ten, In de nu verschenen nota wordt tenslotte opnieuw aangedrongen op het aan Rijnmond delegeren van de bevoegdheid tot het ver lenen van vergunningen in het kader van het wetsontwerp se lectieve investeringsregeling. Schiedam/Hoek van Holland De wereldwinkel staat vandaag in Hoek van Holland op de boek van de Prins Hendrikstraat en Riéldijkstraat. Tot ongeveer vijf uur kan iedereen bij de stand terecht voor informatiemate riaal over de derde wereld. Doel van deze derde-wereldactie is: bet veranderen van de be staande economische verhoudin gen Ln de wereld. De ODtwikkelingslaiiden hebben tegenwoordig nog steeds één be langrijke bron van export, na melijk de grondstoffen, maar Krijgen nauwelijks kans om zelf een produkue-apparaat op te nouwen. Door middel van de verkoop van artikelen uit deze landen wil de wereldwinkel di recte hulp bieden aan de ont- wikkeïingsl anden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1