j Huisvuil, wat doe ermee (II) Singel- kwartier krijgt ,yeigen Sinter- Maas SVA: „Produkten moeten langer meegaan'" SG gaat niet door de knieën I l In Beatrixpark: VISSEN BIJTEN NIET te vernietigen Een Delftse vuinisbelt, voor beeld van „gecontroleerd stor ten". Het afval wordt regel matig afgedekt. Het water in de buurt wordt gecontroleerd op gif. Straks is het een heu vel, waarop zonzoekers recre ëren. Het lijkt misschien of huisvuil niet meer bestaat als de vuil nisman is geweest, maar niets is minder waar. Afval is niet te vernietigen. Je kunt het verwerken. Je kunt het transformeren van de ene in de andere stof. Maar je raakt het niet kwijt. Het is daarom bijna angstaanjagend om te weten dat de totale hoeveelheid afval (er is niet al leen huisvuil, er is ook industrie- afval, rioolslib, che misch afval, er zijn autowrakken, er is puin van de sloop (enz. enz.) Jaarlijks met 350 miljoen kilo groeit. De Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) verwacht dat we binnen en kele tientallen jaren drie keer. zoveel huisvuil zullen pro duce eren. En de Stichting Verwijdering Afvalstoffen heeft uitgerekend dat de bewoner van een streek met een stede lijk karakter, die nu nog geen 300 kg per jaar aan de vuilnisman meegeeft, in het jaar 2000 een dikke 500 kg namens zijn persoontjje deponeert. Afvalverwijdering heeft tegen woordig alles te maken met een - -verantwoord - -milieubeheer. Vroeger was het „een zaak van persoonlijke en openbare hygië ne, toegepast op eigen erf", al dus de SVA, maar tegenwoordig weet iedereen dat het milieu niet ophoudt met de eigen om geving. Vooral de opkomst van de chemische industrie heeft de problemen veroorzaakt, Schade lijke stoffen die je er vroeger niet tegenkwam, zitten tegen woordig zelfs in huishoudelijk af val: verf- kleurstoffen, be- strijdings-, conserveer- en schoonmaakmiddelen, medica menten enz. Diö bewoner is er een van de der- iwn miljoen: de totale Neder landse hoeveelheid, afval was een paar jaar geleden nog 6,75 miljoen ton en groeit volgens de SVA uit tot 17.3 miljoen ton 2(100. Rv.wweg de helft daarvan -.s stede-lijk vuil. Dat het een enorm probleem is om al dat vuil nuttig te gebruiken is duidelijk. Het griezelige is echter dat zestig tot zeventig procent op hei ogenblik nog ongecontro- leert verdwijnt. En waar Iaat je al dat spul? Delft, Schiedam, Zoetermeer, Benthui zen, Moerkapelle, Nootdorp, Schipluiden, Maasland en De Lier brengen hun afval naar de VAM, de overheidsonderne- ming die is opgericht om stede lijk afval tot compost te verwer ken en die de grootste compost- producent ter wereld is. Mon ster brengt zijn vuil naar de Vuilnisbelten willen nag wel eens in brand sta an. In dit geval in Vlaardingen, maar deze situatie behoort tot de verleden tijd. Vlaardingen brengt zijn vuil nu naar de verbrandingsoven in het Bot- lekgebeïd. De oude vuilnisbelt is inmiddels verd wenen in een opgehoogd gebied, waarop binnen een aantal jaren een bos zal groeien. Rijnmond. die bestaat niet lang meer: de verbrandingsinstallatie in Den Alleen Naaldwijk heeft nog een provincie heeft bepaald dat Haag. Vlaardingen gaat ermee stortplaats waarvan ook 's-Gra- ««tonen niet moer mag. naar de verbrandingsoven van venzande gebruikt maakt. Maar Gecontroleerd storten (waarbij onder meer water waarin ge vaarlijke stoffen terecht komen wordt opgevangen) is overigens een toegestane manier van vuii- verwijdering, maar in dichtbe volkte gebieden is er geen ruim te voor. Verbranden van huisvuil is een andere mogelijkheid. Echter ai- leen grote steden zijn financieel in staat om verbrandingsinstal laties te bouwen en niet alle huishoudelijke afval kan worden verbrand. Kar composteren van afval is een derde vorm van verwijdering, maar ook niet zaligmakend. Ten eerste omdat de markt voor de afzet van compost niet eindelocs gioow is en bovendien omdat slechts veertig tot vijftig procent van het huisvuil kan worden ge- composteerd. Composteren wordt op het ogen blik steeds moeilijker doordat cr boe langer hoe meer piastic cn glas In het huisvuil terecht komt. In cijfers ziet de situatie van het stedelijke afval (de rest niet meegerekend!) er zo uit: 22 procent wordt verbrand, 16 pro cent wordt gecomposteerd, tien procent wordt begraven en ....liefst 52 procent belandt nog op de vuilnisbelt. Intussen houdt de SVA - verricht onderzoek voor de overheid, heeft onder meer de Weslland- se gemeenten geadviseerd, heeft contacten met Delft en Schiedam door ELS KEMPER cmdat die gemeenten vuil we gen zich ook met een heel andere kant van de zaak bezig. GRONDSTOF Afval ïs een bedreiging voor het milieu, maar afval is ook een signaal: het signaal dat zegt dat op dat moment het gebruik van een grondstof is beëindigd. Dnï i3 van belang als men weet dat veel grondstoffen op deze we reldbol niet onbeperkt aanwezig zijn. Dat men niet straffeloos Afval is een probleem. Een groeiend probleem, want de berg wordt jaarlijks groter. Ongeveer de helft van alle afval is af komstig uit het huisgezin. Alles wat daar wordt geconsu meerd heeft als laatste bestemming: de vuilnisbelt. In een vorig artikel werd die hoop vuil uit elkaar gehaald: wat zit er allemaal in en hoe komt het erin? In bijgaand artikel het antwoord op de vraag waar je met al dat afval naar toe moet. Afval bLHIfcDAMbCnn. LUUKADIl Schiedam Een echte „Ri val of Sherlock Holmes". Eén van die onberekenba re hoofdrolspelers uit de gelijknamige detective serie die zich afspeelt in het Victoriaanse Londen van rond de eeuwwïssse- ling. Een meester in ver mommingen. Soms pien ter rondblikkend als een onvervalst speurdertje, dan weer nonchalant, dro merig bijna, z'n directe tegenvoeter om de tuin leidend, stïekum bezig een nieuw plannetje uit te broeden. In het uitdenken van dit soort komische acts, Js het zwart witte bastaard Keesje „van de week" een ras-talent. Het gerui te petje van de vermaar de speurder ontbreekt, maar met z'n half wit, half zwarte koppie blijkt hij ook in staat zijn blik aan elke gewenste situa tie aan te passen. Terwijl 't linker oogje pien ter de wijde wereld in kijkt wat verscholen in de zwarte helft van het kopje staart het rech ter oogje onbenullig bij na, maar vreselijk on schuldig, net alsof 't er eigenlijk niet bij hoort. Maar pas op, want de ij ver waarmee het zeven maanden jonge Keesje beurtelings wit of zwart laat zien is pure nep. Juist het tegenover ge stelde gebeurt, want dro merig rondblikken bete kent actie. Een speersnel- le start, gevolgd door een woeste show waarin ons Keesje zich een meester op de vierkante meter •toont. Vier stoelen, met de tafel als moeilijkheidsfactor, worden omgetoverd tot piste. Een supersnelle sla lom, compleet met spron gen, buiklandingen en be hendig afremmen, ver raadt zijn bekendheid met een vermoedelijk kleine behuizing. Want al sprint het jonge reiTtje onnavolgbaar snel langs al die grappige obstakels, geen stoel verschuift. Nog leuker wordt het ais zijn tijdelijke baas pogingen onderneemt het spel te onderbreken. Grijpende handen ziin ineens nieu we hindernissen en daar aan moet worden ontko men. is niet kan doorgaan met het opmaken van de voorraad. Daarom krijgt het afval vraag stuk wereldbelangstellingz; men wil grondstoffen uit vuil terugwin nen. Bij composteren, verbran den en gecontroleerd storten is alleen sprake van hergebruik van afvalstoffen. Bij verbran ding wordt de warmte gebruikt, ccmpost verdwijnt voor tachtig procent naar recreatieterreinen. Nuttig, maar je krijgt er geen grondstoffen mee terug. Dat gebeurt pas als een kringloop ontstaat: glas wordt weer glas, staal komt uit het schroot van koelkasten en auto's, papier komt uit oud papier en karton, smeerolie uit afgewerkte olie. En eigenlijk is dat te duur, want de „echte" grondstoffen zijn goed koper, LANGER MEE Dc SVA vindt daarom dat er zoiets als een heffing op de prijs van produkten moet ko men, waarmee de „recircula tie" kan worden betaald. Aan de andere kant zouden grond stoffen duurder moeten worden. Bovendien zegt de SVA zou je produkten moeten maken die langer mee gaan: je hebt dan minder afval en pleegt een zuiniger grondstofgebruik. Ten slotte moet je bij het maken van die produkten al rekening houden met het hergebruik. Te genwoordig gebeurt dat niet en woroen de samenstellingen zo complex, dat de stoffen niet meer tenzij je heel veel geld hebt voor kostbare apparatuur te scheiden zijn. De SVA pleit voor „bewust koustrueren" De Stichting Is er zich overigens van bewust dat alle maatrege len die nodig zijn voor een wer kelijk zuinig grondstofgebruik ,diep Ingrijpen in de huidige produktie en consumptiegewoon ten". De levensduur van alles wat we gebruiken wordt steeds korter, er verschijnen steeds meer wegwerpartikelen. Er wordt verwacht dat we kopen, kopen, kopen. En dat is !n feite het begin van de ellende. Alles wat we kopen komt eens op de vuilnisbelt. Schiedam De wijkvereniging Het Singelkwartier organiseert voortaan zelf een bezoek van Sinterklaas aan het oostelijk stadsdeel. Hiermee is een einde gekomen aan de jarenlange pro testen van de vereniging tegen de Schiednmse Gemeenschap, die Sinterklaas bij zijn intocht alleen door het centrum van Schiedam Iaat rijden. Herhaaldelijk heeft het Singel kwartier er bij de SG op aange drongen. de Goedheiligman ook door Oost te laten rijden, maar de SG weigerde dit voortdurend, omdat men dan ook aan andere wijken verplicht zou zijn, daar de Sint tc laten rijden. Me: medewerking van de midden stand in 't Singelfcwartier 2et dc vereniging dit jaar een grootse Sinterklaasactie op touw volgens het maandblad Het Singclkwar- tier. De Sint komt volgens de plannen op werkbezoek in 't oosten, we- hswaar na de officiële intocht, rke zoals gebruikelijk wordt georganiseerd door de SG. TEGENHANGER Het werkbezoek zal morgen die nen als tegenhanger van deze intocht, maar dan alleen be stemd voor 't publick in het oos ten van Schiedam, benadrukt de vereniging in haar blad. Reeds enkele middenstnaders heb ben hu» medewerking aan de actie toegezegd. Het bestuur van de vereniging houdt op een nader te bepaien datum een vergadering in zaal Marijke aar» het Broersveld om eert commis sie te vormen, die zich over de organisatie van de actie zal ont fermen. Schiedam - De hengelaars dis hun dobbertje uitgooien in de wateren van het Beatrixpaxk doen dat de laatste tijd zonder succes. De vissen willen niet bijten. De oorzaak daarvan ligt in explosie van waterluis. De vissen overeten zich zo aan dit gedierte, dat ze geen zin meer hebben in het aas te bijten. De voorzitter van de Schtedamse hengelsportvereniging: „Er zit genoeg vis in het water. Kar pers bijvoorbeeld. Maar ze heb ben gr gewoon geen zin in". „Samen met het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) in IJmuiden hebben wij een on derzoek ingesteld", vertelt voor zitter B, Sleeuwenhoek. „,De vis is op het moment In ge weldige conditie, nadat ze het afgelopen jaar moeilijk heeft gehad. Vorig jaar is er eerst die vissterfte geweest en het afgelo pen voorjaar was er door do kou weinig voedsel". „Er is op het moment erg veel jonge vis. Misschien als die wat groter worden dat die een groot deel van de luis opeten. Ook wordt nu gespuid. Maar het bes te zou zijn als het wat koeler weer werd". Puur gebrek aan routine speelt echter nok dit supersnelle ac- teurtje parten, want een weg stappende baas is voldoende om nieuwsgierig mee te trippe len. Gedwee volgt het hondje waarbii het schichtig naar bo ven blikt, bang te worden al leen gelaten. Dar. ook toont hij z'n niet geringe aanhankelijk heid, ongetwijfeld veroorzaakt door een drie weken lang verblijf in het asiel. En juist dat is iets waar het beestje zich moeilijk mee kan vereni gen. Openbaart hij een opval lend aanpassingsvermogen gehoorzaamt in de auto blinde lings zonder een spoortje angst dat getraliede hok boezemt hem duidelijke afkeer in. Dan pas vergeet 't Keesje zijn eerder opgevoerde blijspel en kruipt niet begrijpend In een hoekje. Het eerst nog zo pienter kijkende „zwarte" oog je afgewend... Het kleine Keesje heeft overi gens niet te klagen over ge brek aan belangstelling. Naast een aantal „pension-gasten", maakt een één jaar oud bruin-wit reu'tje met zijn fraaie pluimstaart kwispelend zijn aanwezigheid kenbaar. Getuige de groette halsband heeft het beestje nog niet zo lane geleden betere tijden ge kend. Evenals die bruine bastaard-poe del, die na enig graafwerk in derdaad twee oogjes blijkt te bezitten. Enkele dagen geleden speelde het zeven maanden jonge reu'tje nog grondwerker- tje bij de graafwerkzaamhe den aan de Nieuwe Damlaan, maar huppelde niets vermoe dend mee met twee toevallig passerende speetkameraad- >es- Via een var. unze versiag- jiyvers kreeg het bemodderde hondje een hopelijk tijdelijk onderkomen in het asiel. Waar het wel even moest wen nen aan de schuin tegenover hem lui soezende flink uit de kluiten gewassen kater. Het nu al niet te kleine beestje - pas zes maanden oud is echter nog volop In de groei. Wel een mooie kater met half lang zwart haar, lekker huise lijk, kwistig rondstrooiend met radltionele „kopjes", luid spin nend bij wat extra aandacht. Zeker ia, dat achter de nu reeds vervaarlijke afmetingen een zacht karaktertje schuil gaat. Iets wat van de aanwezige jonge poesjes nog moeilijk valt te zeggen. Heeft de zwarte kater ongetwijfeld een keurige „vooropleiding" genoten, het kleine spul kroelt nog maar wat in het wilde weg. Speels, maar tegelijkertijd klaaglijk miauwend, niet begrijpend waarom de ruimte ontbreekt om echte capriolen te verrich ten. Honden, kater en poesjes wach ten in het dierenasiel aan de Sint Annazusterstraat, Tel. 266266, op een nieuwe baas. Misschien een die net van va kantie is teruggekeerd? Het asiel is dagelijks gecpend van negen tot twaalf en. van twee tot vijf uur; zaterdags van ne gen tot twaalf uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3