Schiedam en Holy voelen zich sterk 'Iedere morgen om 6 uur op, een hele opgaaf „Je levert al die inspan ning met voor niets" TSF-toernooi sterk bezet ZATERDAG 23 JUNI 1S73 laiud Pijper: 'n doordeukerlde OVERTUIGEND ïoals die triomf in Bolzano. Zo lang al probeerde hij Amster dammer Arnold Rood te weer staan, steeds weer schoof de iJ-zwemmer op de laatste me iers naast en langs hem heen. Niet echter, in Bolzano, waar de Schiedammer op beide afstan den zijn rivaal weerstond en zelfs overtuigend terugwees. Maar weer verbaast de SZC'er Dit weekend spelen de Apeldoor- ners niet, en het is zelfs niet uitgesloten (wanneer de ziekte zich verspreidt) dat Robur zich terug zal trekken. Schiedam- coach Oor van de eVJden: ,/Ms zij zich uit de competitie terug- Tegen Schiedam werd dankzij eni ge homeruns gewonnen, iets wat Sehiedam-werper Aat van de Hamer nog steeds niet erg lekker zit. Collega Hubert Hue- ting (afgelopen zondag als re- liefpitcher zeer betrouv.haar) zal ongetwijfeld uit een ander vaatje willen tappen. Voorzitter Schiedam Van twee tot negen juli organiseert TSF op tennis park Van Vliet haar jaarlijkse open toernooi voor B, C en 3> spelers. Dit jaar een lustrum- toernooi in verband met het twinUgjarig bestaan en men verwacht dan ook een extra sterke bezetting. Mogei'jk spe len de drie in het vooruitzicht gestelde feesten hierbij een be langrijke rol. Schiedam Het is nauwe lijks te geloven dat Ruud Pijper begin van dit jaar aan zijn zeventiende le vensjaar begon. Weldoor dacht, gemotiveerd en be dachtzaam pratende Ruud wekt de indruk zijn leef tijdgenoten ver vooruit te zijn. Juist hij» laatste jaars leerling aan het athe neum, vormt een schril contrast met vele andere, eveneens als talentvol ge schetste leeftijdgenoten m de nationale zwemelite. Hij lijkt reeds een fase verder, bewuster doorden kend over de sport die hem in een sleur houdt en een aanzienlijke portie vrije tijd opslokt. Ruud Pijper openbaart zich oprecht kri tisch tegenover die uren verslindende zwemsport, maar tevens kritisch tegen over de zwemmer Ruud pijper, tegenover zichzelf dus. Maar openbaart zich ook als die andere Ruud Pijper, die op dezelfde be dachtzame toon duidelijk ook als bij gelalen opmerkt: „Ach, hij traint momenteel bijna niet, maar zodra hij er weer wat aan gaat doen gaat'ie mij weer voorbij." Gebrek aan zelfvertrouwen of on derschatting van eigen moge lijkheden? „Nee, dat is het niet," reageert Ruud Pijper „het is gewoon de realiteit, wat overigens niet wil zeggen dat ik me daar zonder meer bij neer zal leggen." Arnold Rood, qua postuur minstens de gelijke van de SZC'er maar enkele jaren ouder, profiteert echter van een grotere kracht op de laatste me ters. Kracht, die de Schiedam mer van nature een sprinter voorlopig nog moet misseru „Ik geloof dat zoiets komt als je wat ouder bent," beredeneert Ruud deze achterstand op z'n concurrent. Onderstreepte ook de Italiaan Tozzi dat de vlin der-specialisten in een oudere leeftijdsgroep moeten worden gezocht, „soms", aldus Ruud Pijper, „ben ik toch ook wel weer verbaasd over de snelle tijden die nog heel jeugdige zwemmertjes kunnen maken." O maakt met het kiezen van de zwemsport een bewuste keus te hebben gemaakt. Het maakt duidelijk dat Ruud Pij per het niet Iaat bij een opsom ming van voor en nadelen, maar zoekt naar oorzaken en gevolgen. Anderzijds toont de SZC'er een opvallende mee gaandheid, een aanpassingsver mogen in elke veranderde gemotiveerde situatie. In dat opzicht etaleert Ruud Pijper zich als de topsporter die bereid is zich voor zijn sport „in te kapselen", maar als logische reactie een tegenprestatie eist. Een steeds terugkerend „hou- vast" als vergoeding voor dage lijkse kilometers „water". Een wat saaie dagelijkse bezig heid, waarvan Ruud zegt: „Het wordt een gewoonte. Elke mor gen loopt om zes uur de wekker af en bijna automatisch stap je naast je bed. Een hele opgaaf? Maar n'«t alleen de fel doorbijten- Och. het gast zo van zelf, ie- de ieuSd. ™6 «n andere groe- FORCEREN op dit punt constateerde Ruud, groef wat dieper in deze materie vond een conclusie die nochtans met een vraagte ken gesierd wordt. „Het zijrt soms nog zulke kleine kinderen, acht jaar nauwelijks. Ik vraag me werkelijk af of dit allemaal wel goed is. Het lijkt soms op forceren. Als bij geen andere sport is daar door de leeftijdsgrens voor top prestaties in de zwemsport te ruggebracht naar erg jeugdige leeftijd. Kijk bij voorbeeld eens naar Marcel Blomsteel, tien jaar oud. maar geweldig wat die al presteert. Een echte don dersteen nog, maar als ik hem 's morgens zie treuzelen om het koude water in te duiken en hem even later zie klappertan den van de kou, dan heb ik echt medelijden met hem. Je vraagt je dan af waar zo'n knulletje het doorzettingsvermogen van daan haalt. Het js soms onge looflijk." <9 VJmderstag-tafent Ruud Pijper dit seizoen weer sneller mand die naar zijn werk moet heeft ook wel eens geen zin maar gaat toch. 2o moet je dit ook zien, zin of geen zin, je doet het gewoon". Pure noodzaak overigens, waöt in tegenstelling tot veie andere zwemmers moet voor SZC's talenten volstaan worden met krap drie kwartier dagelijkse training. pering stal Ruud's bewonde ring: ,,de uitzichtlozen", Ruud: „Steeds zijn ze er weer, trainen keihard, maar hebben de weten schap dat ze nooit iets zullen bereiken. Daar heb ik echt be wondering voor. Zoals toen we in het Engelse Chrystal Palace moesten zwemmen, we een wandeling maakten over het ge weldige sportcomplex daar cn we een groep sportlui tegenkwa men. Moe en bezweet zagen ze Ruud daarover: „We hebben al eens geprobeerd om 's morgens vroeger te mogen beginnen, maar dat stuitte af op financiële problemen. Je kent dat wel, dan moet er een badmeester komen die vroeg aanwezig is en dat schijnt te duur te zijn. 's A- vonds trainen is voor mij echter geen oplossing, want dan heb ik m'n huiswerk. Ik ben nu een maal zo dat ik niet rust voor ik m'n werk af heb, als ik weet .Waarmee Ruud zijn eerder gepo- dat er nog iets gedaan moet neerde „voor wat hoort wat" worden, maak ik het eerst af. stelling verduidelijkt. „Ik weet Zodoende geef ik de voorkeur dat als ik m'n best doe Ik bij maar toen we vroegen £en van <je hoogtepunten was on- zachter van karakter. Van Kra- Naast uiteraard waarvoor ze dat deden, kregen we als antwoord: zo maar, voor onszelf. Zoiets kan ik me bijna niet voorstellen, maar ik vind het werkelijk geweldig". BUITENLAND aan een ochtendtraining." VLINDERSLAG Ruud Pijper, sterker wordend ta lent op de vlinderslag met een lichte voorkeur voor de honderd meter, weet echter dat hij zich voorlopig slechts kan richten op de nationale top. De Schiedam mer, die via drie jaar jeugdse- lectie doordrong tot de nationale A-ploeg door een tweede plek tijdens de recent gehouden win terkampioenschappen, weet dat de Europese top hem nog vele moeizame seconden vóór blijft. Ook tijdens de interland in het Italiaanse Bolzano demonstreer de Tozzi deze kloof via een op permachtige 2.11,3 tegen Ruud's 2-14,3 op de 200 meter. Toch blikt de uit de kluiten gewassen Schiedammer ook dit seizoen weer naar een aantal hoopge vende verrichtingen. Tijdens de confrontatie met Amerika in Den Bosch verbeterde hij als tweede achter Greg Jagenburg zijn persoonlijk record. Voor het eerst reikte hij beneden de 61- secondengrens: 60.7 sec. Ook in Bolzano ging Ruud op de honderd meter weer sneller, 6Ö.6 sec., met als persoonlijke triomf de wetenschap eeuwige rivaal Arnold Rood duidelijk op achterstand te hebben gezet. Nochtans is het Nederlandse re- cord voor da Schiedammer slechts om naar te kijken, 58.5, terwijl de Europese top daar nog een vrolijke drie seconden vanaf knabbelt. Nuchter zegt Ruud dan ook: „Ik kijk niet zo naar al die tijden, zeker niet naar Europees niveau, wat hier gebeurt is voor mij belangrij ker," voorbeeld volgende keer weer naar Ilaltë zou kunnen. Je le vert al die inspanning dus niet voor niets. Je hebt een houvast, zoiets als, daar doe ik het voor." En vlot somt bij op: „Scandinavië, vaak naar Duits land bijvoorbeeld Mtinchen, Frankfurt en Keulen, vier keer in Engeland geweest, Italië, België en Oost-Duifsland. Dat is het geloof ik wel zo'n beetje. RUUD PIJPER "het wordt ean gewoonte". getwijfeld het internationale jeugdkamp in München ten tijde van de Olympische Spelen, waarvan Ruud zegt: „Het was een belevenis, een geweldige er varing." Over toekomst kansen om ooit actief in die Olympische arena te duelleren met de we reldtop, is het weer de opval lend nuchtere Ruud die ant woordt: „Dat zie ik voor mezelf niet zo zitten, dan zou er zeker vier seconden van m'n tijd af moeten en dat is veel, héél veel hoor". Een seconde per jaar, in de wetenschap dat ook de con currentie verder zwemt, streeft naar nóg snellere tijden. Eerst de nationale top, dan wel verder zien, luidt Ruud's zelf opgestelde schema. Een streven waarin hij wordt bijgestaan door trainers Theo Romeijn en Wim van Kranenburg, een duo- combinatie waar een van Neer- iands snelste vlinderaars erg blij mee is. „Kijk Romeijn is een geweldige trainer, vooral technisch erg goed maar wat nenburg is strenger zodat we met twee trainers althans dat is mijn mening een bijna ideale situatie hebben." SPORT ACADEMIE Het is een duidelijke zaak dat sport, met als uitschieter de zwemsport, Ruud's dagelijkse doen en laten beheerst. „Ik ben helemaal gek van sport, van al les wat zo'n beetje met sport te maken heeft," klinkt hot spon- Waarmee Ruud Pijper ten over- taan. Bijna logisch is dan ook vloede onderstreept dat hij m zwemmen en voetbal is Ruud echter ook trouw actief in het eerste waier- poloteam van SZC. „Niet dat ik zo geweldig speel hoor, techniek heb ik niet, maar voor mij is *t gewoon een kwestie van hard zwemmen. Overigens wel een keiharde sport hoor, maar ik geloof dat ik er beheerster door geworden ben." zijn drang om straks, na het eindexamen aan het atheneum, te trachten toelating te krijgen aan de sportacademie. Ruud: „Ikben wei zo'n beetje thuis in bijna alle sporten, het enige nadeel is echter dat ik een echte zwemconditie heb. Natuurlijk heb ik wel voldoende lucht, maar een partij voetbal (Hennes DVS weet in hem een trouwe supporter) kost me heel wat moeite." elke sport naar zijn juiste plaats zoekt, tracht te motive ren. Een nog jeugdige topspor ter die onbewust wat aan de be scheiden kant blij Ft. Blij is met een geleverde prestatie, maar niet gaat schreeuwen hoe knap hij dat weer heeft geleverd. Misschien zelfs wel té beschei den, prestaties van anderen een overheersende rol laat spelen. Ruud Pijper, misschien wel iets té kritisch tegenover zich zelf Na de semi-derby wacht voor Schiedam en Holy weer hel "gewonere" werk. Schiedam Na het treffen dat Holy en Schiedam het afgelopen weekend met elkaar uitvochten en waarin'Schiedam heel duide lijk de sterkste bleek, staat het „gewonere" honkbalwerk weer op het programma. Hoewel, wat heet gewoon, want met name Schiedam krijgt waarschijnlijk een heel pittige middag. Tegen stander in Den Haag is mede- lijstaanvoerder VUC. Evenals Schiedam hebben de Hagenaars pas vier verliespunien. Robur Apeldoorn heeft dat ook, maar is inmiddels geveld door nek kramp. trekken, zou ik dat ontzettend jammer vinden. Tenslotte willen we dit seizoen bewijzen, dat we tegen ieder team zijn opgewas- Ook tegen VUC zondag. We spe len net als tegen Holy op „safe ty First". Niet zo leuk voor het publiek natuurlijk, maar net als afgelopen zondag zaJ bij ons het resultaat centraal staan. „Speelt Schiedam een vierpun- tenwedstrijd, ook Holy krijgt het tegen SCR met gemakkelijk. De Rotterdammers hebben zich versterkt met ex-Spar ta-werper Ben de Brouwer en hebben pas drie keer verloren. Schoon: „Na de nederlaag van zondag zullen we tegen SC eens even flink uithalen. De jongens voelen zich sterk en op eigen veld moet een overwinning een haalbare kaart zijn. Met een Hue ting in vorm zie Ik beslist kansen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4