eel sportlui zien dat wrijven en kneden nog niet zo zitten Schiedam kan Haag 'tik' verdoezelen Ed van de Pok favoriet Piet Bul: „Ze oordelen ongemo tiveerd" Vraagtekens rond wegzenden Eddy Jonkman Schiedam Wie kent'm niet? Piet Bul, 25-jaar actief in de sport, een veelzijdige belangstelling voor alles wat er, vooral in sportlef Rijnmond om hem heen gebeurt. De al grijzende, sinds kort met woeste snor „gesierde" Plet Bul (52)'werd in de loop der jaren een begrip. Voor het selec te wereldje plaatselijke sportverslaggevers een collega, maar voor talloze clubbestuurderen en spelers iemand die met belangstelling luistert naar problemen en mee- zoekt naar oplossingen. Diezelfde Piet Bul, die zegt: „Ik voel me wel wat te oud worden om nog in van transpiratie doordrenkte kleedkamers rond te hangen en met spelers de kroeg in te duiken", voelt dat juist zijn niet geringe ervaring hem in de richting van een begeleidende taak stuwt. Misschien juist daardoor koos hij bewust voor de sportmassage, waarbij hij als geen order zich openstelt voor de persoon vóór hem. De thans nog slechts aan deze krant verbonden free lance verslaggever („Vroeger deed ik o.5t. Wielrennen) TT, wereld kampioenschap judo en vooral veel boksen") openbaart een aanstekelijk enthousiasme als vier jaar sportmassage aan de orde wordt gebracht. Een nog korte periode weliswaar, maar ook daarin beet Piet Bul zich hardnekkig vast en veroverde zich een niet meer weg te den* ken plaats in. Piet Bul, voor ve len de man aan de andere kant van de telfoon en de kritisch oordelende journalist, blijft ech ter ook achter de massagetafel een wat vaderlijke figuur die kritiek met schuwt en geen mo gelijkheid onbenut Iaat zich waarschuwend uit te laten. Piét's veelzijdige interesse komt hem juist bij sportmassage van pas. „Veel masseurs hebben Maassluis Er is tij dens de tenniskam pioenschappen van het Maasslirisse Be Quick nog met veel bijzonders gebeurd. Belangrijkste oorza ken; een nogal èrg fosse planning, en een forse lading regenwa ter. Het gevolg is dan ook dat vrijwel alle kwart- en halve fina les later dan gepland gespeeld moeten wor den. Voor degenen die bijvoorbeeld zowel in hun enkels als in een of twee van hun dub bels successen boeken ongetwijfeld een „eindeloos** weekend- De organisatoren, blijkbaar wat ge- i:-schrokken, hebben krasse maatregelen in het vooruitzicht ge steld; iedereen moet beschikbaar zijn en wie te laat komt, mag naar huis. En zo hoort het ook, 'maar of het aliemaal lukken wilIn het herenenkel spel B zijn nog nauwe lijks partijen gespeeld. Vrijwel niemand twijfelt eraar. of Ed van de Pols gar.t hier de eerste prijs grijpen. Hans Landa (kn,e) en Ronald Wij ma hebben zich teruggetrok ken, zodat Carel de Bruin als enige concurrent van allure overblijft. Bij de dames lijkt Jansje vaa Breemen verreweg de sterkste, maar haar meespelen is onzeker ge- worder nadat ze door haar is gegaan. An dere k bcbsiers zijn in dat geva! Ada Wassenaar (zeer goed in vorm) cn Marjan de Jong. In de C- klasse staat de plaatselij ke favoriet Teensma als eerste geplaatst (hij won reeds twee jaar acbier- een). Makkelijk zai hij het niet krijgen. Tegen stander in de tweede run de is de revelatie van het ^Rotterdamse districts- toernooi Mike Verkerk. Woensdagavond werd reeds een begin gemaakt met deze partij. In een aan trekkelijk duel won Teensma de eerste set met 7—5, waarna de tweede set bij 5—5 ge slaakt werd. Mogelijk speelt men de gehele tweede eu derde set op nieuw. Als tweede is hier Rob Leijsennaar ge plaatst, die eebter in de tweede ronde bijzonder veel moeite (drie sets) had met Aat van Troost. vroeger zelf aan sport gedaan, eén bepaalde tak van sport, Daardoor zijn ze vermoedelijk wat eenzijdig gericht op die ene tak van sport. Ik geloof wel dat het een voordeel is dat ik me voor alle sporten interesseer," aldus Piet Bul. Want wat is nu eigenlijk sportmassage? PRESTATIE-NIVEAU Duidelijk gesteld kan worden dat de sportprestaties na 1350 ia aJlc landen een stormachtige ontwikkeling te zien hebben ge geven. Sportprestaties die toen nog onmogelijk leken, zoals de honderd meter in 10 seconden, de droomimjl binnen de vier minuten en de 8000-punteo grens op de tienkamp. Maar niet al leen in de atletiek, ook in ande re sporten werd een hogere ont wikkelingsgraad bereikt. Op het hoe en 't waarom zijn vele ant woorden mogelijk. Zeker is dat betere levensomstan digheden, bekwaam opgeleide trainers en coaches, goede ac commodaties, betere trainings methoden, wetenschappelijke onderzoekingen en medische be geleiding door middel van daar toe speciaal opgeleide sportart sen ert sportmasseurs, hierin een belangrijke bijdrage leve ren. Maar niet uisluitend de be roepssporten profiteren van deze vooruitgang, went ook in de amateursector is een nog steeds stijgende lijn waarneem baar. Het Nederlandse Genootschap voor Sportmassage (NSG) moest helaas constateren dat Nederland slechts gedeeltelijk met deze stormachtige ont wikkeling is meegegroeid. De daardoor ontstane achterstand ken slechts moeilijk worden in gelopen, maar aan hand van in tensieve studies wordt nagegaan wat in Nederland binnen het kaoer der mogelijkheden moet worden gedaan. Een stu die die zich niet richt op de top sport alleen, maar meer nog op de brede lagen van de sport beoefening. Een eerste conclusie luidt dan ook dat de begeleiding .in de sport door kundige mede werkers dient te geschieden. OOK IN SCHIEDAM Ook in Schiedam ontbreekt er op bet gebied van sportmassage veel, of zoals Piet Bul zegt: „Er wordt door clubs en sport beoefenaren op dit punt nog1 veel te weinig gedaan." Waar mee duidelijk wordt dat het nut van sportmassage vooral de preventieve werking schro melijk onderschat, of zelfs vol ledig verwaarloosd wordt. We liswaar hebben een aantal clubs masseurs in dienst, maar juist de individuele sporter ziet dat „wrijven en kneden" niet zo zit ten. Piet Bul daarover: „De mensen geloven het welr s ieo de nood zaak niet zo zitten, maar ik kan bewijzen wat de voordelen zijn van een goede massage. Van alle spelers en dan praat ik even over voetballers die ik onder behandeling had. was er in de afgelopen competitie niet een die door een blessure niet kon spelen." Het blijft dan ook een raadsel dat veel sportmensen die werken naar een bepaald prestatieni veau, juist deze vorm van bege leiding verwaarlozen. Aan de huidige trainingen worden zwaardere eisen gesteld, vooral tan opzichte van de conditie, Juist voor de instandhouding van die conditie is een goede verzorger noodzakelijk. Het is eer logische zaak dat uitslui tend masseurs mst een officeel diploma hiervoor in aanmerking komen De belangrijkste taak van de sportmasseur blijft ech ter het verzorgen van sportmen sen vóór, tijdens, of na een te leveren inspanning. Belangrijk daarbij is het losmaken van de spieren vooraf en het door mid del van massage tot rust bren ger» var. de sportman na de wedstrijd. PSYCHOLOGISCH Maar ook andere, secundaire ta ken, worden vaak onderschat. Als geen ander kan de masseur blessures onderkennen en lokali seren, maar ook het psycholo gisch effect van zijn aanwezig heid speelt een belangrijke rol. En juist het tot rust brengen van de sportman die een presta tie moet gaan leveren is onont beerlijk. Piet Bul: ;,Kijk, als masseur ben je bezig iemand met masseren en praten tot een top te bren gen. Natuurlijk is ieder mens weer anders, maar ik durf te PIET BUL ..."Veelzijdige ïnterosse komt me nu va.i pas'"... stellen dat sportmassage voor zestig procent bestaat uit pra ten, een vorm. van mentale vcorbereiding. Blessures mogen we bijvoorbeeld niet zonder mer behandelen, daarvoor stu ren we iemand dan ook altijd eerst naar de huisarts, maar onze taak is er juist op gericht die blessures te voorkomen. Preventief werken dus." En op die punten bewijst Piet Bul 2ïjn. grote betrokkenheid bij die sportman of vrouw die onder zijn handen werd klaargestoomd voor eer. prestatie, „want", ver klaart hij, „ok ga dan zelf naar die wedstrijd kijken om te zien hoe de betreffende persoon het er vanaf brengt. Noem 't bege leiding." Zeker is dat Piet Bul een van de bijzonder weinige NSF-masseurs in Schiedam, hoopt dat de vele sportclubs in Schiedam het belang van de sportmassage zuilen gaan in zien. Misschien dat hij juist daardoor in korte tijd talloze voetballers (waaronder complete elftallen), maar ook de spelers van Bruynzeel onder zijn hoede kreeg. Zelfs de top taf el tennis sers van Delta-Liayd klopten bij hern aan, toen de vaste masseur de volleyballers van deze lands kampioen hadden opgeöist. CONDITIONEEL Pjet Bul: „ledereen, die maar even aan sport doet, zou eigen lijk gemasseerd moeten worden. Het is absoluut noodzakelijk." Vanuit dat denkoatroon rede neerde Piet Bul ook teen hij een aanbod accepteerde om tevens de conditionele begeleiding van een Schiedam se voetbalclub en de tafeltennissers van Bruynzeel voor zijn rekening te nemen. Over die laatste categorie: „Dat vond Ik tof nu toe iet leukste wat ik gedaan heb. Het was alleen jammer dat ik de ta feltennissers van Bruynzeel pais halverwege de competitie onder tn'n hoede kreeg want de condi tie was uitgesproken slecht. Het is echter een ideale combinatie. Een vorm van spierconditie en massage. Het resnltaat van al les is echter een betere door bloeding van het lichaam waar door de kans op blessures dui delijk geringer wordt." De kans is echter niet uitgesloten dat de Nederlande Spert Fede ratie de clubs, wanneer een masseur wordt aangetrokken gaat verplichten een erkende NSF-masseur in dienst te ne men. De NSF gaat daarbij van uit dat slechts een officiële li centie de sportverenigingen de garantie geeft dat .ze gebruik maken van de diensten van masseurs die gezien hun vak kennis aan de hoogste eisen vol- doen. Piet Bui: „De mensen kunnen niet voorzichtig genoeg zijn, tenslotte wordt gewerkt met hun lichaam. Een verkeerde behan deling kan fataal zijn en zelfs een compleet averechtse uitwer king hebben." Zeker is, dat als een sportman on der werkelijk goede behandeling staat, een basis gelegd wordt voor verdere prestaties. Een nog door vele sportmensen schrome- j lijk verwaarloosd onderdeel, i waardoor blessures ontstaan die j vermeden konden v/orden, ter- j wijl een net niet gehaalde pres- tatie wel bereikt zou zijn. Piet j Bul; „Het is ongelooflijk zoals veel mensen nog reageren. On- i gemotiveerde reacties, gewoon j omdat ze eigenlijk niet weten waarover ze praten". ZATERDAG 30 JUNI 19 Piet Bul "meemaken om le wel waarover men praat" Schiedam Voor de honkballers van Schiedam blijft het een wat mistige zaak. Die zevende innings op het Haagse VUC-terrein, waarin Schiedam probeerde het aanstormende VUC van punten af te houden, werd plot seling aangegrepen om de nog niet geuitte slagkracht beide ploegen stonden no gep nul cp een andere manier te etaleren. Een rake kloppartij, met als hoofd verdachten VUC-htmktoper Boersma en Schiedammer Raymond Morales. De plotseling verhitte gemoederen tot dat moment redelijk in toom gehouden barst ten ios en prompt werd links en rechts geslagen en ge schopt. van da velen: geen hoofdschul dige en zeker niet -de aanstich ter. Minstens acht spelers wa ren betrokken bij het forse lijf-aan-lijf werk, waarop het arbitrale duo beide ploegen lichting dug-out stuurde voor een korte afkoelingsperiode. Haofdarbicer Haring had terecht geconstateerd dat Morales en Boersma met het onfrisse duwwerk waren begonnen. V-'aarom echtei ook Schiedam mer Eddy Jonkman de beide booswichten" op hun gang naar de kleedkamer moest vergezellen, blijft- voorlopig nog een raadsel. De Schiedam mer geen onbekende voor de arbiter was eewoon een RELATIE Blijft echter de vraag waarom Eddv Jonkman een dergelijke kans ontnomen werd. Zeker is dat Eddy Jonkman als vroege re SCR-troef scheidsrechter Haring persoonlijk kent. Im mers, de arbiter was toen en nog verbonden aan die Rotter damse tweede Wasser. Boven dien een van de concurrenten van Schiedam. Zou Eddy Jonkman een zelfde gang heb ben moeten maken indien die relatie niet bestaan zou heb ben? Nu wees de arbiter naar de twee hoofdschuldigen en naar Eddy Jonkman.Mis schien de enige die hij bij natne kende. De verwachting is echter dat Schiedam, na de strafuit- spraak, beide spelers twee wed strijden waarvan é€n voor waardelijk zal:moeten mis-- sen. Schrale troost ia deze: ooa VUC-speler Boersma zal een zelfde lot moeten onder gaan. Komende zondag ontmoet Schie dam op Harga tegenstander HS'C/Tilburg, dat het de for matie van sponsor Sint-Maar tensdijk in de eerste ontmoe ting knap lastig maakte. Was Aad de Hamer, traditioneel bijna, ook toen de winnende weiper, tegenvoeter Van. der Wou bleek in. Schiedams twee de competitieduel een moeilijk te bespelen tegenstander. Toch kwam Schiedam enkele malen overtuigend door, .waar bij Raymond Morales - zijn (echte) slagkracht demon streerde door in de vijfde slagbeurt de bal het veld uit te tillen, het weiland in: ho merun. Grote vraag is echter of coach Cor van de Velde de Haagse „tik" heeft kunnen- wegpraten. Een weer strijd-, vaardig Schiedam kan laten: opdraven. Hét duel op Harga. begint morgenmiddag om half! 'drié. 't Is krop, maar de Schtedam-honkloper ts een fractie eerder. Moment uit de geruchtmakende wedstrijd tegen YUC.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4