SCHIEDAMSCHE COURANT Bottelo bereidt werknemers voor op oude dag S Tekort aan bloed nog niet nijpend wrijving m top van ziekenhuis Omzet Spaarbank anno 1820 sterk gestegen bii I Nieuw bestuur S'70 UNIEK IN NEDERLAND 140 klachten Rijnmond mm Excursie naar Heemtuin Chef van verpleegsters stapt op „Met alles nu opgelost" 2 kranten voor één prijs HITTEGOLF Gratis prik \%r r e Publiek spaart minder Dinsdag 3 juli 1973 99ste jaargang nn. 24755 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Bik de centrale meid- ett regelkamer Rijnmond zijn gisteren 140 klachten bin nen gekomen over stankover last. De xtank werd soms om- schreven als prikkelend of j chloorachtig. Vooral in de mor-1 genuren kwamen veet klachten J uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis (ongeveer 80). Gistermorgen is ook een nog een lichte smog geconstateerd die echter in de loop van de middag is verdwenen. Gistermorgen om tienuur is fase 3 overgegaan in fase 2. Om zes uur vanmorgen is fase 2 ingegrokken en is fase 5 afgekondigd, wat betekenhtdat alle alarmfases zijn ingetrokken SESBis M OESLBfEI KEB HBffi r' nen blijven en op welke manie ren we ons verdienstelijk kun nen maken, bijvoorbeeld bij sportclubs of liefdadige instellin gen." Schiedam -- De firma Bottelo BV aan de 's-Gravelandse- weg bereidt haar oudere werknemers voor op hun oude dag. Deze voor Nederland unieke service verleent het be drijf aan 65-plussers in spé door middel van de cursus „Pensioen in zicht", waar vrijwillig en tijdens de wereuren kunnen deelnemen. Bottelo wil de toekomstige bejaarden op deze wijze voorlichten over de moge lijkheden na de pensione ring. De cursus wil vooral duidelijk maken hoe de straks beschikbare tijd kan worden ïngedeeldn wat de gepensioneerde er aan kan doen zich niet uitge rangeerd te voelen en als een waardig lid van de maatschappij mee te kun nen blijven draaien. BEGELEIDING Het vijf maal per jaar verschij nende orgaan, van de Vereniging voor Volkshogeschoolwerk De Volkshogeschool wijdt in haar juni-mirnmer een artikel aan de begeleiding van ouder personeel door Bottelo, het bedrijf dat Co ca-Cola, Fanta en Sprite in fles sen stopt en van een kroonkurk voorziet. Volgens" het blad is de" heer "A. Veis ink, personeelschef van Bot telo, de initiatiefnemer van het project. De heer Velsink in De Volkshogeschool:- „Een beschou wing van ons personeelsbestand leerde mij vorig jaar dat vijf collega's gauw met pensioen zouden gaan. Ik begon me af te vragen, hoe ik me in hun plaats zou voelen en kwam tot de con clusie, dat de omschakeling na het 65-ste jaar niet eenvoudig Hiy is toen de cursus „Pensioen in zlctiti" op het spoor gekomen, diein vier vormingscentra in Nederland wordt gegeven en speciaal bestemd is voor oudere werknemers van bedrijven en hun eventuele echtgenotes. Bij Bottelo hebben reeds twee echtparen de cursus met succes gevolgd. Een van de deelne mers, de heer J. N. Luycs ver klaart In het blad: „Het heeft voor ons geleid tot een groter zelfbewustzijn. Er zijn ons veel ideeën aan de hand gedaan ert men heeft ons een bepaalde lichting aangegeven. Hoe we bij de samenleving betrokken kun- RECHTEN De cursus wijst ook op de rechten van gepensioneerden en hoe deze mensen medisch gezien het beste kunnen leven. Ook wordt handenarbeid onderwezen. Een belangrijke rol spelen de discus sies over het gepensioneerd zijn. De Volkshogeschool vermeldt, dat de behoefte aan een passende voorbereiding op het pensioen, bij andere bedrijven in Neder land eveneens leeft. Sinds 1967, toen de cursus „in première" gmg, is het aantal deelnemers steeds sneller toegenomen. Vlaardingen De Vlaardingse huisartsen geven donderdag ge legenheid voor kosteloze inen ting. De artsen houden hiervoor hun praktijk van half twee tot twee uur open. De artsen geven gratis prikken tegen pokk n voor kinderen, die nog geen twee jaar zijn en tegen difterie- kinkhoest-tetanus-kinderver- lamming voor zuigelingen en kleuters. Aan kinderen, die een half jaar geleden de derde injectie tegen difterie-kinkhoest-tetanus-kin- derverlammïng ontvingen, moe ten vierde injecties worden ge geven om de verkregen immu niteit te bestendigen voor een aantal jaren. Iedereen kan zich zonder voorafgaande aanmel ding bij de huisarts vervoegen. De toegezonden oproepkaart voor de betreffende inenting moet worden meegebracht. Voor kinderen die in '69 of eer der geboren zijn moet een ieder ook het oranje inentingsboekje bij zich bebben. laders, die hun kinderen geboren ïn 1969 volledig lieten inenten tegen difterie-tetanus-kinderver- lamming, worden er aan herin nerd, dat deze kinderen nu voor herinenting in aanmerking ko men. Hierdoor wordt de immu niteit weer verlengd. Door de "huisarts za! bon vijf uit het Jranje inentïngsboekje worden gescheurd. Schiedam/Vlaardmgen De Plantenwerkgroep van de KNNV, afd. Vlaardingen/Schie- dam maakt woensdagavond 4 juli een excursie naar de Schie- damse Heemtuin. Aan deze rondleiding kunnen alle gesnteresseerden in de wilde flo ra deelnemen. De excursie staat onder le'ding van de heer C. Kapel die alles over de hier voorkomende bomen, heesters en pianten weet te verteilen. Piaats van samenkomst (19.00 uur) is de ingang van ae Heem- tuin, gelegen aan de kop van het Prinses Beatrixpark, nabij het parkeerterrein. Ondanks de warmte hebben gisteren duizenden kinderen genoten van het circus Toni Boitmi, dat zijn tentenhad op geslagen aan de 's-Gravelond- seweg. De hitte weerhield de kinderen er niet van om hun handjes vaak op elkaar te brengen en luid te juichen voor de artiesten. Uiteraard boek ten de downs bij hun het mees te succes. Puffend bewoog iedereen zich gisteren over straat. Eigen lijk was het te warm om te werken. Dat vond de leiding van drukkerij en uitgeverij De Magneet aan de Rottendamse- dijk kennelijk ook, vandaar deze mededeling gisteren aan de buitenkant von het gebouw. Schiedam In de dlrectletop van het gemeenteziekenhuis zijn wrij vingen ontstaan. De verpleegkundig-adjunct-directeur heeft daarom ontslag genomen. Hij heeft met succes naar een andere baan gesol liciteerd. Viaardingen/Schiedam Hoewel in verschillende plaatsen in Ne derland, met name in Amster dam in deze vakantie-periode een nijpend tekort aan bloed en donors is, is het met de schaar ste aan bloed in Vlaardingen en Schiedam nog niet zo gesteld, dat men noodmaatregelen moet nemen. Tn enkele plaatsen in Nederland is de schaarste aan bloed zeifs zo groot dat men operaties heeft moeten uitstellen en in Amster dam hebben artsen zelf al bloed moeten geven. Het is natuurlijk wel zo dat de bloedbank in Rot terdam, waar Schiedams en Vlaardings bloed naar toe wordt getransporteerd en waar het Holy ziekenhuis, het Gemeente Ziekenhuis en de dr. Noietstich- ting bloed van krijgen, op het ogenblik niet zo gemakkelijk over donors beschikt in verband met de vakantie-periode. Dientengevolge neemt de toevoer van bloed af. De heer Koter van de Rotterdamse bloedbank: „Aan de ene kant zie je duide lijk dat het bloed af neemt, de operaties nemen niet af en de ongelukken nemen ook niet af. Maar onze organisatie bestaat nu al dertien jaar en in die tijd hebben we alles goed kunnen or ganiseren. Het is tot nu toe steeds gelukt ora bloed te ge ven. Bovendien hebben we de krachten gebundeld met Schie dam en Vlaardingen. De men sen leveren hun bloed wel in Holy-Ziekenhuis af of in Schie dam maar wij hebben de be schikking over het bloed". In Vlaardingen en Schiedam heb ben de artsen nog geen bloed hoeven te geven voor operaties. Wel zijn er minder donors dan vroeger. Maar 't aantal donors wisselt vaak. In Vlaardingen zijn er 1500 donors en in Schie dam 1750. Ondanks deze vrij hoge cijfers is er natuurlijk nooit bloed genoeg. Schiedam De omzet van de Spaarbank anno 1820 is ic 1972 belangrijk toegenomen. Er'werd een inlegoverschot geregistreerd van 8,3 miljoen gulden. Dat be drag was In het voorgaande jaar 6,5 mijoen gulden. De Spaarbank vermeldt in het jaarverslag over 1972 veel in vloed te hebben ondervonden van de onrust op de kapitaal markt in 1972: twee perioden van rentedaling werden afgewis seld door twee perioden van rentestijging. De oorzaak hiervan was, evenals in 1971, de periodiek grote toe stroming van dollars, die een buitengewoon lage rente op de geldmarkt veroorzaakte. Er werd in 1972 voor ruim 131 miljoen gulden ingelegd, ver deeld over 271.142 posten, tegen ruim 106 miljoen gulden in 1971 over 238.511 posten. De terugbetaalde geiden bedroe gen vorig jaar ruim 123 miljoen gulden en in 1971 bijna 190 mil joen gulden. Het inleggerstegoed steeg in 1972 met bjna 11 miljoen gulden, dat is ruim tien procent. Het aantal spaarrekeningen steeg met 3.574 tot 67.550. Aangezien de bevolking in Schiedam met 1771 afnam tot 81.201 kwam het aantal spaarrekeningen oer hon derd inwoners van 77 op 83. ruim een hadden. ton meer ingelegd Van de acht bijkantoren verwerkte het kantoor in de Monseigneur Nolenslaan evenals vorig jaar de grootste omzet, zowel wat posten als geld betreft. Dit is opmerkelijk gezien het feit, dat op I april 1972 een tweede bij kantoor in Nleuwiand, op het Dr. Wibautplein, in gebruik werd genomen. Eind december 1972 waren er bij de Spaarbank 10.960 spaarbus- jes in omloop tegen 10.626 eind 1971. Het totaal gespaarde be drag daalde echter, namelijk van 454.211,36 gulden in 1971 tot 431.964 gulden in 1972. Het gemiddelde gespaarde bedrag in de busjes bedroeg 34 gulden. De 2542 deelnemers aan de Zilver- vlootsparen bij de Spaarbank hadden eind vorig jaar een ge zamenlijk tegoed van ruim tweeënhalf miljoen gulden. Dat was minder dan in 1971, toen deze groep spaarders samen De verkoop van spaarzegels op de scholen nam in 1972 toe. Ver kocht werd voor 80.085,25 gulden tegen 77.921,75 gulden in 1971. KANTOOR Het aantal termijnrekeningen steeg vorig jaar met 1588 tot 9369. Aan 1132 ouderparen werd ter ge legenheid van de geboorte van een kind 'n babyboekje met een eerste inleg van vijf gulden aan geboden. Van deze aanbieding maakten 449 ouderparen ge bruik. Het aantal verhuurde sa feloketten steeg in 1972 met 17 tot 919. BELEGD Het ingelegde geld werd In 1972 voor ruim viermiljoen golden belegd in effecten, voor ruim veertien miljoen gulden In on derhandse leningen en voor bij na anderhalf miljoen gulerv in hypothecaire leningen. Sinds kort wordt de inleggersad- mmïstratie van de Spaarbank anno 1820 verwerkt bij de Spaarbank te Rotterdam, die evenals de Schiedamse bank tot de Nederlandse Spaarbankbond behoort. In de top van het ziekenhuis zou het al enige tijd rommelen. De oorzaak daarvan zou liggen in een conflict tussen de genees heer-directeur J. H. Leusink met de verpieegkundig-adjunct- directeur Coppens. Ingewijden menen dat het conflict een gevolg is van de moeite, die oudere verpleegsters hadden met het feit. dat boven hen een ve rp] eegkundig-ad ju nct-direc- teur werd geplaatst. De heer Coppens wordt algemeen beschouwd als zeer capabel. In gewijden menen dat daardoor het conflict verscherpt kan zijn. Bovendien staat bij hen de heer Coppens niet als „lastig" te boek. Burgemeester H. Roetfsema, die voorzitter is van de ziekenhuis- commissie: „Er zijn in de top wat communicatie-moeilijkhe den". PLOOIEN „Die plooien zullen glad gestreken moeten worden. Dat zal gebeu ren in overleg met de commis sie". „Nee, met het vertrek van de heer Coppens zijn niet alle moeilijkheden opgelost. Maar we zijn daar druk mee bezig", aldus de burgemeester. Op de eerstvolgende raadsverga dering in augustus zal de heer Coppens worden voorge dragen voor eervol ontslag. Schiedam De afdeling Schiedam van DS'70 heeft een nieuw bestuur geko zen. waarin de volgende leden 2itüng hebben. Voorzitter in de beer E. R. Scheffere, Singel 143b, tel. 26.9857; mr. drs. H. P. J. Opbof, H&vendijk 113, te!. 268593, secretaris en pen ningmeester is de heer P. Grcotendctst, Mozartlaan 73. fret 703495. Voorts zitten in. het bestuur de heren C. Niessen, Bachplein 527, tel. 700869 en mr, E. W. Canneman, 's - Gravelandsevveg 716, tel. 702851 en mevrouw C. M. Hordijk-van Vliet, Ai- bert van Raalteplein 133, tel. 702916. Protiteer nü van hal unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs vanl één: öe Schiedamse Courant mat niauw» uil uw stad en omgeving, en hetï Rotterdamsch Nieuwsblad me» hot "laatste binnen- on buitenlands® nieuws, f Geel on» nu opdracht ook ei[ u 14 da am gratis, zonder wiïge verplichting. I da SC en RN to bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten. Deze bon In cpeft envelop, zonder postzegel, sturen naar Rottordamsch Niauwsbiad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur on.l.v.:d« SC en RN 14 dagen grali* naar. naam straat woonpk talefcon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1