SCHIEDAMSCHE COURANT TOO Sociaal Psyclii atrisch Team GS willen grotere eenheid ONDANKS NIEUWE CENTRALE Smog in Rijnmond nen verloren Jan Baert bespeelt het orgel 2 kranten voor één prijs rcr Grote schade bij brand in pinda- bedrijf Aap bijt meisje Vijf auto's reden te snel m Woensdag 4 juli 197S -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie £68091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina'.» 99ste jaargang no. 24756 jj I ieei polders maar vijf Den Haag Het dagelijks bestuur van de provincie vindt dat de polders binnen het hoogheemraadschap Delfland opgeheven moeten worden, onder overdracht van hun ta ken aan het te reorganiseren hoogheemraadschap. Die reorganisatie zal o.m. inhouden het instellen van vijf dis tricten met een eigen bestuur, dat adviserende bevoegd heden krijgt en ook met uitvoerende taken belast kan worden. Gedeputeerde Staten hebhen dit neergelegd in een nota over de reorganisatie van het water- scbapsbestel binnen Delfland, Zij wijzen er daarin op dat pol ders en waterschappen een veel uitgebreidere taak hebben ge kregen». Het gsat niet langer om de. strijd tegen het water alleen, maar bol: om de strijd Óm het water: om een behoorlijke kwaliteit. Meer dan voorheen komen de bestuurders zodoende in aanra king met belangen van recrea tie, industrie, verkeer, drinkwa ter-, gas- en elektriciteitsvoor ziening e.d. en door dit alles rvoroen steeds hogere eisen ge steld aan het bestuursapparaat. Bij alle waardering voor de pol derbestuurders, die zich naar brste vermogen wijden 'aan de zorg voor de hun toevertrouwde belangen, menen GS toch dat door deze ontwikkeling bepaalde aspecten niet altijd de aandacht en de zorg - kunnen - krijgen, die tegenwoordig verlangd wor den. Dit valt slechts te verbete ren door aanpak in groter ver band. Concentratie van polders schept de voorwaarden voor een be hoorlijk financieel draagvlak, een krachtig bestuur en deskun dig administratief en technisch personeel. Daardoor wordt het weer mogelijk meer zaken aan de eigen verantwoordelijkheid van.het bestuur over te laten en hetf'toezicht-"té'beperken tot za ken "'die van wezenlijk belang zijn. Bovendien zal een groot en krachtig" waterschap tegenover gemeenten en bedrijfsleven een gelijkwaardig tegenspeler kun nen zijn. Over de meest gewenste omvang var. zo'n nieuw waterschap kan verschillend gedacht worden; zij zal voor een belangrijk deel bepaald worden door de taak waarmee het wordt belast. Tegen polderconcentratie worden ook bezwaren, aangevoerd van historische aard Vnaar GS vin den dat zij daarop niet mag af stuiten ais de bestaande situatie niet langer beantwoordt aan de eisen, van deze tijd. wordt bemalen. Afgezien van de dulr.en is er verder nog onge veer 10.000 ha boezemland, dat dus zonder bemaling zijn over tollig water op de boezem loost. Vuci de tuinbouw vraagt een nauwkeurige peilbeheersing en door de geringe capaciteit van de boezem »s dat een moeilijke zaak. Daarnaast vraagt de voorziening met zoet water voor de tuin bouw veel zorg, dcor de verzil- ting van o.m. de nieuwe Water weg. Al deze problemen hangen zeer nauw met elkaar samen en dat is een reden waarom de wa terhuishouding van de boezem en van de polders als een een heid beheerd en bestuurd moet worden. Deze eenheid bestaat al met be trekking tot de zorg voor de kwaliteit var» het polderwater, welke zorg bij het hoogheem raadschap berust. GS willen echter nog verder gaan en Delf land. naast de zorg voor zijn boezem en voor de kwaliteit van het polderwater, ook de zorg voor het regelen van de hoevéélbeid polderwater toever trouwen. Dat kan volgens hen beter binnen één organisatie dan door min of meer afhanke lijk van elkaar optredende be stuurlijke eenheden als polders. Ook personeel en materieel kun nen in een groter gebied effi ciënter gebruikt worden. teit, zoals omschreven in de be trokken provinciale verordening. FINANCIëN Delfland heeft een oppervlakte van 40.000 ha, waarvan 24,500 poldergebied zijn met in het al gemeen een lager peil dan dat van Delflands boezem, waarop Het provinciaal bestuur wil daar- n/fvrrtrrrrrr om P°'ders binnen Delfland MOEILIJK opheffen en het hoogheemraad schap belasten met de zorg voor: zee- en. rivierwaterkerin- gen; binnenwaterkeringen; Delf lands boezem: de waterbeheer sing In het gebied van de opge heven polders en de waterkwali- Om dit alles te kunnen betalen zijn omslagen en heffingen no dig, waarbij er van wordt uitge gaan, dat zowel de ongebouwde als de gebouwde eigendommen belang hebben bij hetgeen het hoogheemraadschap doet en dus naar evenredigheid in de kosten moeten bijdragen. Daarbij wordt verschil gemaakt tussen het ge bied dat belang heeft bij de wa terkering en het deel van het hoogheemraadschap met inte rest? in het waterbeheer; voor iasde taken willen GS een apar te heffing instellen. In beide ge varen zal echter een belastbare opbrengst van 500 van ge bouwde eigendommen gelijk ge steld worden met een hectare ongebouwd. Voor de waterbe heersing zal de heffing voor boezemland de helft zijn van dia in het onverveende polderland, terwijl in enkele droogmakerij en 1,2 maal zo veel betaald zal moeten worden als de plannen van GS werkelijkheid worden. De nota zegt verder dat door de grote omvang van het bebouwde gebied binnen de polders het mee laten betalen van gebouw de eigendommen aan de kosten van waterbeheersing zal beteke nen dat het ongebouwd een niet geringe lastenverlaging kan ver wachten. De heffingen voor de kwaliteits zorg zullen geheel gescheiden blijven van de twee al genoem de omslagen. Het gaat immers om een geheel andere categorie omslagplichtigen, te weten de Vervuilers. De waterkwaliteits- helfmg zal jaarlijks per inwo ner-equivalent opnieuw vastge steld moeten worden en wordt opgebracht door de afvalwater- lozers. HET BESTUUR GS willen het bestuur van het hoogheemraadschap laten be staan uit het algemeen bestuur (verenigde vergadering), het dagelijks bestuur (dijkgraaf en hoogheemraden) en de voorzit ter, dijkgraaf geheten. De ver gadering van hoofdingelanden verdwijnt dus, De verenigde vergadering bestaat uit het dagelijks bestuur plus 36 hoofdingelanden. Van die 36 vertegenwoordigen er 12 de on gebouwde eigendommen, 12 de gebouwde en 12 de belangheb benden bij goed oppervlaktewa ter. De hocfdingeladen-ongebouwd en -gebouwd worden in vijf distric ten rechtstreeks gekozen. Het district Westland levert van bei de categorieën twee hoofdinge landen; Midden-Delfland drie; Delfland-Oost drie, de Rotter damse agglomeratie twee en de Haagse agglomeratie eveneens twee. Stemgerechtigden in ieder distrct zijn degenen, die een zakelijk recht hebben op tenminste een hectare ongebouwd onroerend goed of op gebouwd onroerend goed met een huurwaarde, vol gens de grondbelasting, van minstens 150. GS zien in .de omstandigheid, dat de gebouwde eigendommen een grotere opbrengst zullen geven dan de ongebouwde, geen aan leiding om voor gebouwd meer maanden aan te wijzen dan JJ voor ongebouwd. Van de i2 ingelanden-waterkwali teit zouden cr 8 de bevolking en 4 he; bedrijfsleven moeten ver tegenwoordigen. De 8 willen GS .aten benoemen door de betrok ken gemeenteraden; de 4 ande ren dour de Xamers van Koop handel en het Landbouwschap. Her dagelijks bestuur van het hoogheemraadschap moet vol gens de nota bestaan uit de dijkgraaf en zes hoogheemra- den. d-.c twee aan twee het on gebouwd. het gebouwd en de waterkwaliteit vertegenwoordi gen. De leden van hei dagelijks bestuur zullen niet tevens bur gemeester mogen zijn; GS vra gen zich nog af of dat ook moet gelden voor weihouders en voor- zitters van. Kamers vaa Koop- bandel. DISTRACTIE De hoofdingelanden-ongebouwd en gebouwd/vermen, samen met eon door de verenigde vergade ring aan te wijzen hoogheem raad, het districtsbestuur, waar aan de verenigde vergadering bevoegdheden kan overdragen. Het districtsbestuur zal op zijn beurt voorstellen kunnen doen aan de bestuursorganen van het; hoogheemraadschap en het krijgt adviserende bevoegdhe den. Vlaardingen Bij de. 'centrale -meld- en regelkamer Rijnmond zijn vanmorgen tussen zeven en tien uur een -groot aantal Mach ten over smog en stank binnen gekomen. Uit Schiedam kwa men 23 stankklachten en negen smogklachten, Uit Vlaardingen J^Tamenj,3§.. stardd^a-chten^én 21. T^ogMachten/ én". uii'''Maas'iltds': •kwamen drie starikklachten en twae smogkiachten terwijl uit Rotterdam twaalf stankklachten en tweesmogfölachten kwamen. Sinds gia ter avond tien uur heeft Rijnmond fase 2 afgekondigd. Hetgeen betekent dat men reke ning moet houden met smog. Vanmorgen rond half -elf. had men fase 3 nog niet afgekon- <üg<H omdat de lucht sta biel is en desmog om kwart over tien emgzins afnam. Schiedam - In het oosten van Schiedam moeten ergens twaalf tabletten Frasïcon op straat lig gen. Deze tabletten kunnen bij kinderen gevaarlijk zijn. De medicijnen zijn verloren door iemand die var» het oosten via het viaduct van de Hoge Ban- weg naar de Parallelweg liep. De tabletten zijn een medicijn tegen hartafwij'kingen. Schiedam -- Bij snelheidscontrole op de Vlaardingerdijk en de Churchillweg hebben vijf auto mobilisten een proces-verbaal gekregen. De hoogste" snelheid die werd ge meten, was '75 kilometer per uur. Bij bromfietscontrole werd een brommer.voor nader onder zoek mee naar het hoofdbureau genomen. Dit soort telefoons heeft de eerste tien tallen jaren geen zin. De verbinding komt er toch niet sneller mee tof stand in Schiedam. Schiedam De druk-toets-telefoon blijft voor Schiedam mers die bliksemsnel een nummer willen draaien, de eer ste tientallen jaren een droom. Dit nieuwe systeem, dat mogelijk wordt door elektronische centrales, kan in Schiedam niet worden toegepast, omdat Schiedam telefonisch afhankelijk is van Rotterdam. o - Schiedam/Delft De Bel gische organist Jan Baert geeft morgenavond een concert op het orgel van de Oude Kerk in Delft. Jan Baart heeft een inter nationale reputatie. In het concert, dat begint om acht üür, speelt hij werk van Buxtehude, Bach, Fraitck en van de Poolse ert Belgische componisten Surzinsky, Van der Kerckhoven, Flor Peeters en Josef Jongen. Profiteer rul van Het enïefce aanbad 2 kramen ta onlvangen voor de prijs van één: de Scfiïedamse Courant met nieuws; uit uw alad en omgeving, Roiierdamsch Nieuwsblad met het 'laatste Binnen- en Ouiienlandse n Geef ons nu opdracht ook WJ u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, da sc en rn te bezorgen en onldekzelt de vele pluspunten. Daze bon h> open envelop, zonder postzegel, sturen r Rotterdam so h Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur m.j.v.; de SC en RN 14 dagen gratis naar. naam straat woonpt. te'efoon Vlak voordat het elektronisch le- lernjierett kon worden toegepast, zijn de telefooncentrales in Rot terdam opnieuw ingericht met .het draai-telefoon-systeem. Het zal nog jaren duren voordat die apparatuur aan vervanging toe iS. Het elektronisch systeem word; op het moment in een cen'rale in Utrecht eetest. De resultaten daarvan 2ijn tot nu toe gunstig. Al enige tijd is bekend dat Schie dam hard aan een nieuwe tele- foorcentrale toe is. In de cen trale in het centrum zijn lO.Oflt) nummers aangesloten. Dat is voor deze centrale het maxi mum. VOORBEREIDE Vlak bij deze oude centrale komt aan de Tuin laan een nieuwe, die recht tegenover het hoofdpost kantoor ligt. Op het morr.cnt »s men bezig de bouw van deze r.ieuwe centrale voor te berei den. Eind juli za! men met de bouw beg.nnen, waarna eind 1974 het gebouw klaar zal zijn. In 1S75 kunnen de eerste 2000 nummers via deze centrale telefoneren. Het maximum aantal aansluitin gen van de centrale ligt op 30.000. De afdeling prognose van de PTT verwacht, dat dit pas in 1995 bereikt zal worden. Ï"~1VÏ Schiedam - Grote schade is aan gericht bij een brand in de pin dabranderij Iir.ko aan de Noord- vest. Vermoedelijk heeft een oververhitte oven een steekvlam veroorzaakt. Een van de branders ontdekte het vuur. Zonder succes probeerde hij het vuur te doven met een schuimblusser. Met drie nevel- stralen was de brandweer de brand in een kwartier meester. In dit "gaf" komt de nieuwe telefooncentrale. OMBOUW Eventueel is het mogelijk voor die tijd de centrale om te bouwen, zodat hij wel geschikt is voor elektronisch kiezen. Zonder een elektronische centrale is het wei mogelijk een druk te ets-telefoon te nemen, maar er wordt dan niet sneller een verbinding tot stand gebracht. De nieuwe centrale aan de Tuin- iaan wordt gebouwd door de Rotterdamse aannemer Winkel man. Het gebouw is ontworpen door de Rotterdamse architect Zcnneveldt, De bouwkosten wor den geschat op een paar mü- joen gulden. Schiedam - Een aap van het cir cus Toni Boltini heeft een twee jarig Schiedams meisje gebeten. Het kind moest verwondingen aan haar hand in het Gemeente Zie kenhuis laten behandelen. De aap beet haar, toen ze met haar moeder de dieren van het circus in de kooien ging bekij ken. Schiedam Shrds enige tijd beschikt Schiedam over -een Sociaal Psychiatrisch Team. Dit is te raadplegen door mensen, die vanuit hun werksituatie behoefte hebben aan psychiatrisch advies. Het team bestaat uit vertegen woordigers van de afdeling Bui tendienst van de Gem entelijke Sociale Dienst, de stichting Geestelijke Volksgezondheid en de GG en GD. Er kan bijvoorbeeld advies ge vraagd woi#en over de uitwer king van beslissingen die men wil nemen over cliënten, bij wie en psychiatrisch ziektebeeld een rol speelt. Ook kan de relatie met een cliënt in een langdurig contact bespro ken worden. Dit is maar een be spreking aian de hand van sa menvattende contact verslagen er» betreft zowel een toelichting van het gedragspatroon van de claënt aJswel een bewustwording bij d adviesvrager over het geen zich afspeelt wat gevoe lens aangaat in diens relatie •met de cliënt. Het team komt elke tweede maandag van de maand.'s mor gens van elf uur tot half een bij elkaar in het gebouw van de Gemeentelijk Sociale Dienst aan het Broersveld 144. Wie aan de teamvergaderingen wil deelnomen wordt verzocht, contact op te nemen met de heer Ockbijsen of de heer Kui- tert van de Sociale Dienst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1