'Karakter erg belangrijk HANS LINGEN: „FIGHTO" Schiedam oefent J. W. Engelsman nieuwe CONDITIONEEL WORDT IK BERESTERK" voorzitter Juventus J 1SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 12 JULI 1973 T% Bob Maaskant: 'De speler moet laten zien wat 'ie wil' Schiedam De basketbajvereniging Juventus heeft een nieuwe voor zitter. Toch heeft het er tijdens de jaarlijkse algemene ledenverga dering even naar uitgezien dat Schiedams enige basketbalclub het zonder voorzitter zou moeten stellen, want ondanks bet aange kondigde aftreden van voorzitter Rienus Gerritsma hadden zich geen nieuwe kandidaten aangemeld. Tijdens een korte schorsing van de vergadering bleek echter Jan Willem Engelsman bereid zich verkiesbaar te stellen. Mede door het aftreden van Henny Kraayeveld en Cor Zuurbier ziet het bestuur er thans als volgt uit: voorzitter J. W. Engels man, penningmeester D. de Jong, secretaris J. M. 't Hart, tweede secretaris S. Cordemans en lid W. Cordemans. Schiedam - De storm op Har- ga is geluwd. SW 'kreunt' weer onder de intensieve voorbereiding cp een nieuw seizoen. Een competitie waarin SW zich vastbijt, vastbesloten zich waar te maken. Een seizoen echter, waarin de concurrentie ve nijniger dan ooit zal t<>e~ 'happen bij een roodgroene verslapping. Juist het ko mende seizoen blinkt uit iö de jaarlijks terugkerende strijd om 'lijfsbehoud*. Clubs op de rand van bankroet, versterkten zfch in de laatste poging om een dreigend failissement af te wenden. Louter met de bedoeling om keihard aan de weg te timmeren 611 daardoor een wel of niet gerechtvaardigd bestaans recht te bewijzen. Ook SW, gretig azend op noodza kelijke klantenbinding, volgt een andere koers. Full-timer Rinus Gosens ging de laan uit, maar behoudens het 'inlijven' van Ex celsior-spits Jan Coenen en FC Den Haag linksbuiten Paul Roodnat bleef het verder - ogen schijnlijk - mstig op Harga. HeS voor de buitenwereld bijna /krenterige' SW, volstond ver der met het aanlokken van Ur* sus-goalie Cees Campen en wat intern gewapper met contrac ten. Geen opzienbarende speur tocht door de toch wel overvolle transfermarkt, maar eerder een neurotisch lijkende kostenbewa king. Toch blikt SW opvallend helder naar de naderende competitie. De aanpak ruikt fris en realis tisch; Reeds afgelopen maan dag zwiepte' nieuwe trainer Bob Maaskant een fikse hoeveelheid vakantiecalorieën tegen de dro ge grasmat, terwijl woensdag reeds een oefenduel tegen FC Den Haag op het programma staat. Dan reeds moet een uiter lijk deel van de vakantïe-weL- vaart verdwenen zijn. Want via een intensieve conditionele op bouw waarin de duurtraining voorlopig centraal staat Iaat Bob Maaskant weinig twijfels over z[jn bedoelingen. De duur training, deze week bestaande uit een dagelijks terugkerende achthonderd meter test, wordt in de komende dagen opge schroefd naar vijftienhonderd meter. De vroegere hulp-trainer bij Holland Sport en NAC ge lóóft in een stevige basiscondi tie, beseffend dat vierendertig Bob Maaskant ...vertrouwen in de kamende periode... competitieduels een conditioneel rotsvaste ondergrond vereisen. GESCHROKKEN Bob Maaskant, die het afgelopen seizoen bij de amateur tweede klasser Slikkerveer 'relaxte' om na zeven jaar 'studeren* in het betaalde voetbal de sprong te kunnen maken naar het A-diplo ma, heeft door de opgedane er varingen van de afgelopen maanden geleerd de situatie nuchter te doordringen. De we tenschap dat het roodgroene le gioen zonder "blijschap kennis nam" van zijn aanstelling miste op Bob Maaskant zijn uitwer king niet. De vlot pratende Rotterdammer kapselde zich in en koos bewust voor de neutraliteit inzake Go- sens' ontslag, zich geschrokken afvragend in welke situatie hij gemanoeuvreerd was. Want Slikkerveers toenmalige trainer hapte gretig op het Schiedamse aanbod, maar zocht naarstig naar verklaringen voor de ver ontwaardiging rond het ontslag van voorganger Rinus Gosens. ,Ook heb ik nog gevraagd, weten jullie nu echt wel waar je aan begint?" Het leek dan ook zo'n normale zaak, want Gosens had een contract voor één jaar en SW hield zich aan de vastge stelde opzegtermijn. Op zich constateerde ik dus niets bijzon ders. Toen er echter zoveel con sternatie ontstond hen ik toch wel geschrokken. Ik heb me af gevraagd of ik eigenlijk niet de gene was waar het allemaal om ging. Ik geloof dat veel proble men veroorzaakt zijn doordat de spelers het ontslag van Go sens uit de krant vernamen. Hoe de pers het ruikt begrijp je niet, maar plotseling kwam Ie dereen op mij af. Ik hebtre toen echter bewust van com mentaar onthouden want het leek me beter in die hele situa tie maar te zwijgen. Achteraf geloof ik dat het niet zozeer om. mij te doen was, maar eerder om het ontslag van Gosens dat bij sommigen, begrijpelijk na tuurlijk, wat hard moet zijn aangekomen", UITDAGING Ondanks die barrière en de we tenschap dat ook de roodgroene selectie niet zat te juichen, durf de Bob Maaskant de situatie aan. Zelfs noemt hij zijn recent gestarte periode bij SW, een uitdaging. Maar tevens een ver lengstuk van de eerder bij Leo Canjels en Cor van der Hart op gedane ervaring in het betaalde voetbal milieu. "Ik weet dat ik de noodzakelijke routine heb en kan terugkijken op zeven jaar ervaring in het betaalde voet bal. Nervositeit heb ik dan ook niet, eerder veel zelfvertrouwen in een komende, misschien moeilijke periode". Bob Maaskant roemt daarbij de helpende hand van tweede trai ner Henk Könemann: „Die heeft me geweldig goed geïnfor meerd en 'op een sympathieke manier op da hoogte gebracht van de mogelijkheden. En laten we eerlijk zijn, Könemann weet op dit moment gewoon veel meer van de spelers af dan ik. Ik weet dat de combinatie Go- sens/Könemann bijzonder goed was, maar ik ben er zeker van dat er tussen Könemann en mij eveneens een goeie samenwer king zal zijn". Bob Maaskan i tijdens de eerste training op Harga conditie BROODNIJD Niettemin .wordt Bob Maaskant dit seizoen geconfronteerd met collega-trainers die het toestor mende volkje part-timers zeker niet uitbundig zullen begroeten. In dat vaak zo bekrompen en achterdochtig denkende we reldje veroorzaakt de toenemen de -werkeloosheid nu eenmaal pure broodnijd. Juist de 'nieuw- komer5 en zeker een part-time trainer, wordt daardoor voor een nieuwe barrière ge plaatst. Op de achtergrond spookt de wetenschap dat hoon gelach of jaloezie het resultaat kan zijn van een seizoen gewoon hard werken. Een extra belas ting op de schouders van de ambitieiue trainee die slechts door klinkende successen zich zelf kan bewijzen. Bob Maaskant, géén 'gevestigd vakman', géén ambitieuze full timer die een maatschappelijke positie prijsgeeft voor een onze kere carrière, of uit de grauwe massa opgepikte WW'er waar gewoon een nog jeugdige trai ner die het aandurft om - welis waar met behoud van sociale zekerheden - het risico te lopen af te gaan als de spreekwoorde lijke 'gieter*. Het wekt dan ook weinig verwon dering dat Bob Maaskant's per soonlijkheid weerspiegelt in de door hem geschetste 'ideale' voetballer. Zich openbaart als de trainer die gerangschikt kan worden onder de noemer 'vast beraden'. Bob Maaskant: „Ka rakter is voor mij erg belang rijk, want hoewel ik toch wel de nadruk zal leggen op techniek, eis ik van een speler dat hij laat zien wat 'ie wil". SW's nieuwe trainer is dan ook be reid zich aan elke onverwachte situatie aan te passen. Een praktijkvoorbeeld bewijst dat hij ook van de selectie incasse ringsvermogen vraagt: de kee perstraining van Jan van der Velden die morgen plaatsvindt, wordt voor de roodgroene goalie extra zweten en zwoegen, want bij gebrek aan nog niet ge plaatste doelpalen kist Maas kant voor zijn doelman het mul le zand vóór het oefenschot. „Dat kan echt geen kwaad, is zelfs goed voor 'm'\ Zeker is dat SW's trainer inspan ning eist, bereid is om een sim pele voor de hand liggende op lossing af te wijzen en de min der geplaveide, moeilijker be gaanbare weg te kiezen. Het verklaart zijn: „Een speler moet laten zien wat 'ie wil". Karakter tonen dus. FALEN Bob Maaskant, die op 18-jarige leeftijd naar Amerika vertrok en aanspraak maakt op het predi- caat: één van de eerste prof voetballers in Amerika ("In New York verdiende Ik 25 dol lar voor een wedstrijd, maar verhulsde naar Pittsburgh om dat Ik daar 75 dollar kon ver dienen") staat voor een debuut, waarbij op de achtergrond de wetenschap speelt dat falen voor het betaalde voetbal in Schiedam vérstrekkende gevol gen kan hebben. Nochtans benadert hij de situatie uiterlijk volkomen nuchter: „Wij moeten in de oefenwedstrij- aüs ibasis den reeds laten zien, maar méér nog in de beginfase van de competitie. Tenslotte komt het publiek niet zozeer om goed voetbal maar eerder op succes sen af. Waarmee ik natuurlijk weer niet wil zeggen dat ik geen voorstander zou zijn van goed voetbal. We moeten echter proberen direct in het begin al mee te doen: tegen Fortuna in. Sittard niet verliezen en er thuis direct een paar winnen". In dit opzicht draaide de wind op Harga in een iets gunstiger richting dan vorig seizoen toen de roodgroene elf in productivi teit schrikbarend te kort schoot. Iets waaraan SW middels het aantrekken van Jan Coenen en Paul Roodnat in gunstig opzicht hoopt te sleutelen. Bob Maas kant: „Neem een speler als Jan Coenen, die is als geen ander in staat te scoren. Het is een spe ler die in de tijd dat 'ie door mij gebracht werd, er in het B- elftal dertig inschopte. Kijk, ik geloof dat SW 20'n speler ge woon niet kan missen. Maar bo vendien duurt de competitie zo lang, dat je voor de drie voor hoedeplaatsen minstens vijf spe lers nodig hebt. Bijvoorbeeld van een jeugdspeler als Peter Jeup mag je eenvoudig niet ver langen dat hij nu al vierender tig wedstrijden kan spelen", Vijf kandidaten die lonken naar een fronfpositie, misschien juist daardoor verplaatst Bob Maas kant's eerste zorg zich thans naar het middenveld en achter hoede. Maaskant: „Spelers als Maarten van Beek, Dick van de Koiput en Leen Warnaar hebben nog niet getekend, maar toch zou ik ze er graag bij willen hebben". Een niet onverklaarbare wens, want juist Leen Warnaar ont popte zich dit seizoen als SW's 'br len' op het middenveld. En ook al kwamen SW en cen trumverdediger Rinus Steenber gen deze week eindelijk 'rond', daar tegenover staat dat laatste man Aad Osterholt augustus pas met vakantie gaat. Nochtans blijft Bob Maaskant op timistisch - hopend op het spoe dig gladstrijken van de laatste plooitjes - vijf keer per week werken aan de voor de selectie zo noodzakelijke competitie- vorm. Een opvallend gewillige selectie, die getuige de gebun delde inspanningen op Harga nu reeds dezelfde taal spreekt als de trainer.... Schiedam —Hans Lingen in Japan. Een twee maanden du rend trainingskamp. Een intensieve dagtaak ook, want Bruynzeel's talentvolle tafeltennisser vult zijn dag met sport, waarvan een groot aantal uren achter de groene ta fel. Geen vakantie dus, maar we] een enorme ervaring die hem straks in de competitie van pas kan komen. Tokyo ,,Ik zal allereerst m'n dagindeling even geven. Ik sta 's ochtends om negen uur op, waarna ik na het ontbijt met de metro naar de Chyuo universiteit ga, waar de training om tien uur begint. Om half een wordt er onder broken voor de lunch, maar van twee tot vijf is het weer trainen geblazen. Daarna nog eens zo'n anderhalf uur hardlopen en dan eindelijk, doodmoe terug naar het hotel, 's Avonds kijk ik tot een uur of tien naar de televisie. Ik zal eerst eens wat dieper op de training ingaan. De eerste uren, 's morgens dus, bestaan hoofd zakelijk uit vrij spelen. Ik schaaf dan aan de forehand-top spin en backhand-topspin of backhand-afmaakslag. Dit laat ste Is een van de dingen die ik hier geleerd heb. Om twaalf uur moeten dan alle spelers present zijn in de speelzaal, waar ze zich moeten melden. Dit wordt dan keurig genoteerd, zoals ook op de Nederlandse scholen wel eens het geval is. Van twee tot half vier trainen we onder leiding van trainer Miki. Het zijn steeds weer dezelfde oefeningen: eenmaal op de backhandkant en eenmaal op de forehandkant. Je moet echter wel alle ballen met je forehand slaan. Daarna een oefening waarbij niet zoals bij de eerste oefening de bal om en om op fore- en backhand wordt ge plaatst, maar afwisselend over de gehele tafel. Een erg moeilij ke oefening, want nog steeds moet je alles met jo forehand slaan. De trainingswijze vraagt een enorme conditie, want je rent onafgebroken van links naar rechts en terug. Soms krijg je het gevoel dat je gaat afknap pen, maar juist op die moman ten dat je het moeilijk hebt, staat er iemand achter je die „fighto" mept, wat vechten be tekent. Zo wordt je weer opge zweept en ga je toch weer door. Deze twee oefeningen duren bij elkaar zo'n anderhalf uur en ge loof me, je bent dan ook werke lijk kapot. Ik heb zelfs een keer moeten braken van vermoeid heid. Daarna oefeningen met service uitvoering en ontvangst aange vuld met enkele wedstrijden tot 's middags vijf uur. Vervolgens gaan we hardlopen, dwars door Tokyo. Ook een vorm van „sight seeing" natuurlijk... Het is echter net een marathon: de verzamelplaats is een park vlakbij de universiteit. Het is ook de plaats van aankomst, waar de een na, de ander, soms met minuten verschil binnen druppelt. Ik leer hier in Japan overigens wel wat „knokken" is. Mijn voeten bij voorbeeld Eggen aan de onderkant helemaal open. „Mami" noemt de Japanner dat, en wordt veroorzaakt door de vele voetenwerk-oefeningen. Maar je leert hier wel Incasse ren en juist daardoor ga je door. Zelfs hardlopen op voeten waarop je normaal gesproken amper kunt staan. Het vair echt niet mee, maar iedere keer als je denkt „ze kunnen me nog meer vertellen, nou kap ik er mee", hoor je je weer „fighto" en je brult met de hele troep mee: „hai", hetgeen „ja" be tekent en vervolgens strompel je weer verder. Toch geeft dit alles voldoening, want je ziet de vooruitgang in je spel. Mijn backhand - hoewel nog wat onvast - is bij voor beeld keihard geworden en ik hoop door veel te spelen hierin een grotere regelmaat te krij gen. Bovendien heb ik er een paar goede services bij geleerd en conditioneel voel ik me mu al beresterk. Een hoogtepunt van mijn verblijf hier werd wel de taf el tenniswed strijd tussen Japan en China met zo'n dikke vierduizend toe schouwers op de tribunes. Het werd 73 voor Japan (Tasaka, Hasegawu en Iseke voor Japan tegen Hsï-enTing de wereldkam pioen 1973, Wang-Wen-Wa en Hsu-sha-ta). Het was fantas tisch, werkelijk schitterende wedstrijden. Maar ja, daarna ga je weer vlug terug naar je hotel, want je weet dat onder de huidigh omstandigheden nacht rust onontbeerlijk is. Morgen gaat de „beuk" er weer in noe men Bert van de Helm en ik dat. Dus vanuit Tokyo de groet jes aan alle bekendn in Schie dam en uiteraard speciaal aan de spelers en kennissen van Bruynzeel en NOAD. Schiedam Het honkbalteam van Schiedam oefent vanavond op sportpark Harga tegen Was senaar, de formatie van coach Bob SoudJjn. De wedstrijd, die om 7 uur begint, wordt be schouwd als voorbereiding op de wedstrijd tegen Laakkwar tier. De ploeg van coach Cor van de Velde oefende de afgelo pen weken twee keer tegen het Rotterdamse Sparta en reikte achtereenvolgens naar verdien stelijke 30 en 2—0 nederlagen. Voor de Schiedammers betekent deze oefenwedstrijd een ideale gelegenheid orn enkele reserve spelers een kans te geven. Toch kan op Harga nog een kleine „concurrentiestrijd" verwacht worden, want Wassenaar pro moveerde vorig seizoen naar de eerste klasse terwijl Schiedam daardoor met een tweede plaats de promotie miste. HANS ÜNGEN "je leert hier knokken"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4