SCHIEDAMS FLAG TREEDT OP IN TEMPEL Miljoen voor trefcentrum en speelplaatsen I M m 'Favourite' Vlaardingen 'favourite' burgemeester Schiedam opgenomen in Rotterdamse Stichting Prima concert door Amerikaans ensemble SRJJ houdt vast aan Achterhuis Voorstel SRJJ voor besteding waterheld ESS Snelheids- overtreders bestraft AMERIKAANS KOOR ?Ê^ÊÊÊÊÊÊÊi&j m. if* i Vrijdag IS juli 1973 onafhankelijk dagblad - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 4 pagina'? 99ste jaargang no, 24764 SCHIEDAM EN KETHEL Bloed gaat voortaan naar centrale 'bank' Schiedam De bloedtransfusie dienst in Schiedam wordt opge nomen in de Stichting Rode Kruis Bloedbank Rotterdam, Voor de donors ïn Schiedam zal dat weinig gevolgen hebben. Deze bundeling heeft den lande lijk karakter. Het is de bedoe ling dat op den duur alle ruim honderd plaatselijke bloedtrans fusiediensten bun onafhankelijk heid opgeven. In de plaats daarvan komen zo'n twintig centrale bloedbanken. Zo ging de buurtgemeente Vlaardingen vorig jaar al met haar bloed naar Rotterdam. De centralisatie heeft een groot aantal voordden. Zo kan de ad ministratie op één punt worden gedaan. De Schiedamse ad ministratie is al per 1 juli naar de Rotterdamse Wes- tersmngel overgebracht, waar het kantoor van de 'Stichting Rode Kruis Bloedbank is geves tigd. zame bloedgroepen maar één keer ingevroren hoeven te wor den. In Schiedam is het voorgekomen, dat van donors met een zeldza me bloedgroep geen bloed wend afgenomen, omdat de ziekenhui zen het niet nodig hadden. afwisselend op een dinsdagmor gen of -avond zijn Het 'keuren en herkeuren is elke dinsdagavond in het Noletzde- kenhms. Door de centralisatie zal dat onderzoek nauwkeuriger Ikunnen rijn. Per dinsdagavond onderzoekt teen Rotterdamse arts vijftig donors uit Schiedam. Hij heeft daar on- SAMEN igeveer twee uur de tijd. voor. De twee Schiedamse ziekenhuizen het Gemeente Ziekenhuis en het Noletziekenhuis werkten «1 geruime tijd samen op het gebied van de bloedtransfusies. Dat blijft zo, maar in plaats van dat er willekeurig in de twee ziekenhuizen wordt gekeurd en bloed afgenomen, is er nu een taakverdeling gemaakt. BEPERKT In het verleden moest een arts in de zelfde tijd 120 mensen keu ren. Veelal bleef de (keuring dan ook beperkt tot het stellen van een aantal vragen. Keuringen zullen plaats vinden In het Noletziekenhuis en het bloed afnemen gebeurt in het Ge meente Ziekenhuis. In tegenstel ling tot voorheen, zal dat op BRIEF vaste tijden zijn. Alle donors van de afdeling Schie dam van de bloedtransfusie dienst hebben gisteren een brief gehad, waarin de opnam ie van de afdeling bij de centrale bloedbank wordt aangekondigd. •Een zeer groot voordeel van een centrale bloedbank is, dat zeld- DINSDAG Een afname-team van de Rotter damse bloedbank komt een keer dn de veertien dagen naar het Gemeente Ziekenhuis. Dat zal Op de dagen dat bloed wordt af genomen, zullen naar verwach ting zo'n twintig Schiedammers per keer in het Gemeentezieken huis door het Rotterdamse team „onder handen worden ge nomen". Een bijkomend voordeel voor de donors bij d;e centralisatie is, dat zij veel minder dan tot nu toe met spoed zullen worden op geroepen. In noodgevallen loan dat altijd nog wel voorkomen, maar over het algemeen probeert de bloedbank steeds over voldoende ingevro ren bloed te beschikken. m 'Wk Flag: "Op de motor naar optredens". Schiedam In de sociëteit De Tempel treedt morgenavond de Haagse groep Flag op. Deze formatie gooit momenteel hoge ogen in de Troef-twintig van Radio Noordzee, waar de derde single van het vijftal, „Tobacco Bay", op de veertiende plaats is binnengekomen. Flag heeft de reputatie, rauwe muziek te bren gen. Dit komt vooral door het stemgeluid van zanger Peter Hollestelie, die duidelijk doet denken aan Joe Cocker, de grote inspiratie bron van de groep. Evenals Joe Cocker is Flag begonnen met het vertolken van Beatie-successen. Een daarvan, „Got to get you into my life", stond op de eerste single van Flag. De Flag-Ieden proberen de rauwe image ook door te voeren in hun voorkomen. Tijdens een optreden verschenen ze zelfs alle vijf in het leder. Dat bleek echter niet voor herhaling vatbaar. „Veel te heet" aldus Hollestelie, vol gens wie de jongens er naar streven, voortaan op motoren naar optredens te gaan. Hij ontkent echter ten zeerste het Amerikaanse Heli's Anglesidee na te volgen; „het „rauwe" blijft beperkt tot die motoren, en de muziek". Van Flag maken voorts deel uit sologitarist Ton Sypestein, pianist Frans Eschauzier, die nog maar pas bij Flag is, bassist Pim. Roos en Theo van der Hoven, de drummer. De groep heeft in haar drie-jarig bestaan al heel wat successen geboekt in sociëteiten. Pe ter verzekert, dat waar de groep heeft opge treden, er onmiddellijk een uitnodiging volgt om terug te komen. Het is de eerste keer, dat Flag in De Tempel optreedt. Het programma begint om acht uur. De Tempel is gevestigd in de Overschiese- straat42. Voor de jeugd moeten in elke wijk een speelplaats komen, vindt de SRJJ. Schiedam Het kantongerecht in Schiedam heeft vier overtreders van de maximumsnelheid be- shaft met boetes variërend van veertig tot honderdvijftig gul den. Drie van de overtreders, H. T. J. uit Rotterdam, F. E. R. uit Rid derkerk en A. uit Vlaardingen weiden door de control e-appara- tuur van de politie betrapt op de Graaf Florfs V-laan in Vlaar dingen. H. T. J. reed met zijn vrachtauto zesenzestig kilometer per uur. Speciaal omdat het een vracht- auto betrof, die een langere rom- afstand nodig heeft dan een personenwagen, vond het kan- ton gerecht het een kwalijke zaak. De overtreder kreeg veer tig gulden boete. Voor de heer p. E. R. was het de zoveelste maal, dat hij voor een snelheidsovertreding voor de rechtbank verscheen. Het was ■de vijfde keer vanaf 1969 (elk jaar één) en hij had bovendien .nog twee andere „zaken" lopen, Eénentachüg kilometer per uur werd bij hem door de Vlaar- politie geregistreerd. hij rekening gehou- Wa ervoor hij i evening Keuuu- -den met zijn „verleden" hon derdvijftig gulden boete en twee maanden onvoorwaardelijke ont- -• zegging van zijn rijbewijs kreeg opgelegd. Vlaardmger A. was ook niet voor de eerste keer gegrepen. De - drieënzeventig kilometer per j uur leverae hem een boete van henderd gulden op. "w*Vlaardingen werd op de WesUandseweg in Maassluis door de politie te licht bevon den. Ook voor hem was een hopte van honderd gulden weg gelegd. Schiedam De Sdriedamae Raad voor Jeugd en Jongeren wil een deel van de afkoopsom van het watercontract bestemmen voor de realisatie van speelplaatsen in de oude wijken en een tref centrum In het Achterhuis van het Proveniershuis. Dit heeft de SRJJ schriftelijk aan burge meester en wethouders voorge steld naar aanleiding van een besluit van de gemeenteraad op 25 juni Toen kwam de raad overeen, dat over de besteding van de water miljoenen nog overleg gepleegd zou worden met inspraakorga nen als wijkverenigingen, com missies en raden. De SRJJ zegt, suggesties te heb ben ingediend voor voorzienin gen in de welzijnssector, „om dat het vrijgekomen geld, dat ten koste gaat van ieders porte monnee, uitgegeven moet wor den aan zeken, waarvan zoveel mogelijk mensen gebruik ma ken". MILJOEN Met de uitvoering van de plannen van de SRJJ is naar schatting een bedrag van bijna een mil joen gemoeid. Volgens het voo ste! zouden er in Centra^-, uoit en Zuid één en in West twee speelplaatsen aangelegd moeten worden, die elk ongeveer een ton 2ouden kosten. Het onder houd en de exploitatie van deze vijf terreinen zou, over tien jaar gerekend, op twee ton in totaal komen. De SRJJ wijst erop, dat per wijk ook zou ikunnen worden gekozen voor een aantal kleinere voor zieningen, waarover dan van gedachten gewisseld zou moeten worden met de betreffende wijk of hewonersverenifging. Wat de kosten betreft stelt de SRJJ, dat de kans groot is, dat op grond van de Rijksregeling Samenlevingsopbouw een be drag van 250 duizend gulden te rug ontvangen -wordt. Het is na melijk mogelijk om vijftig pro cent van de aanlegkosten van speelplaatsen op rekening van het rijk te 'laten komen. ACHTERHUIS ''jt het creëren van een ontmoe tingscentrum in het Achterhuls van het Proveniershuis, wat overigens al enkele jaren in de pen zit, wil de SRJJ tevens aan de behoefte aan zalen tegemoet komen. Het trefcentrum moet dan ook een complex van ruimten wor den, die verschillen in grootte en sFeer en tegen geringe ver goeding kunnen worden gehuurd •door verenigingen, groepen en «actie-comlté's en dergelijke. De SRJJ meent, dat door het sa mengaan van veelsoortige acti viteiten in één gebouw een ont- irooe tings mogelijkheid voor ie dereen ontstaat. De SRJJ stelt zich een centrum voor met semi-permanent e en incidentele programmering, so- riëteitsavonden, vergaderingen, discussies, hearings, filmvoor- steüiingen, tentoonstellingen en ■bijvoorbeeld ook politieke en re ligieuze manifestaties. De verbouwingskosten van het Achterhuis worden geschat op een paar ton. De SRJJ acht het onmogelijk om met het momen teel beschikbare budget het pand geschikt te maken. Ook van het hier in te steken geld kan volgens de Jeugdraad de helft gesubsidieerd worden door het rijk, deels op grond van di verse culturele subsidie-regelin gen en deels van Monumenten zorg. BEHEERDER Wellicht zal een beheerder/pro jectleider voor het centrum moeten worden aangesteld. Hiervoor zou een bedrag van 25 duizend gulden per jaar nodig zijn Het is de bedoeling, diat het project zoveel mogelijk zich zelf draaiende houdt door met uit de verhuur en bar-expioitatie verkregen gelden onder andere de onderhouds- en de stookkos ten te betalen. Vlaardingen In de Stadsgehoor zaal gaf „The American Youth Symphony and Chorus" op toer- nee door Europa waarover man enkela dagen geleden in ons blad heeft kunnen lezen don derdagavond een concert dat af wisselend werd geleid door dr. Donald E. McCathren, mr. Ralph Shel, dr. Freeman Burk- hsïter cn mrs, June Dally, die het laatste lied van het pro gramma dirigeerde. Onder de aanwezigen bevonden zich bur gemeester en wethouders van Vlaardingen. Orkest en koor hebben een vrij uitgebreid repertoire waaruit voor Vlaardingen tien werken waren uitgezocht die met' en thousiasme en veel kleur wer den gebracht. Het grote aantal Amerikaanse composities gaf het programma een wat eenzij dig karakter, maar -wie zal het een ensemble kwalijk nemen dat het propaganda voert voor zijn land Misschien hadden er wat minder composities in onge veer dezelfde stijl kunnen wor den vertolkt, waardoor Bach of Beethoven een kansje hadden ge kregen. Symphonïe suite from „Rodeo" van Aaron Copland (vrij moeilijk), een gedeelte uit „Porgy and Bess" van Gersh win, „Elergy for Orchestra", gecomponeerd door William Johnson een hd van het ge zelschap en High Jjghts from „South Pacific" van Rodgers- Johnson waren de werken die voor de pauze uitstekend wer den weergegeven, door orkest, en wat het laatste werk betreft gecombineerd. Na de pauze werd zang ten gehore gebracht, o.m. The omnipotence van Schuhert-Spicker, waarin Alice - Riley de sopraansolo met een prachtige natuurstem vertolkte. Van de overige liederen heèft me en polyfone koraalfantasie op een meodie van Phtlipp Ni- colai, bewerkt door Christiansen (Wake, awake for night is flying) het meest geboeid. De koorkiank was heel goed maar kon nog wat genuanceerder zijn. W. P. VERHEUL Vlaardingen Haarzuiver galmde het „No man is a Hyland" door de oude hal van het stadhuis. „It was great" jubelde even later een verrukte burgemeester Heusdens boven het geroezemoes uit. De burgemeester werd gisteren erelid van de American Youth Sympho ny and Chorus, dat een bezoek bracht aan Vlaardingen. Het 150 man sterke koor en orkest dat 's avonds concerteerde in de Grote Kerk werd om 11 uur ontvangen in het stadhuis. Ais blijk van waardering voor de hartelijke ontvangst en ter ere van het nieuwbakken erelid werd het lied gezorgen, waar naar burgemeester Heusdens, naar zijn 2eggen, al de hele morgen verlangend had uitgeke ken. De muzikale Amerikaanse studen ten maken van 29 juni tot 29 juli een Gcodwill-tournee door Europa, De jongelui hebben dus al heel wat gezien van „de oude wereld". Ondanks dat was Vlaardingen volgens koorleider David Cathren „the most favou rite town of all" en Heusden „the most favourite" burge meester. Geen ontvangst zonder geschen- O B'Jtgemscsfer Heesters schonk de koorleden een hsonneringsborcf en een book over V.ax "gs ?:s ;c:I"is. ken. Burgemeester Hcusders had voor Cathren als vertegen woordiger van het hele koor een Delfts blauw bord en een boek or.er Vlrardings rcemruchte his- tor ie. Als tegengeschenk was er het erelidmaatschap en een as bak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1