Flipperen: Een volkssport in opkomst I Zolang er niemand op de bodem ligt is het oké SCHEIDENDE BADMEESTER COCK DEGEUS: -till door Beruadette EHas i Mot het gokken om echte grote geldbedragen valt het !n Schiedam en Vlaardingen wel mee. Vlaardingen/Schiedam De alom aanwezige maar dikwijls onder drukte en soms verboden Nederlandse goklust kan sedert enkel® jaren een min ol meer legale en onschuldige uitlaat vinden in de flipper- en fruitautomaten in /rijwel ieder café en iedere snack bar staat wel een kleurige automaat die fanatiek gevuld wordt met kwartjes en gulden. In veel Vlaardingse en Schiedamse café's kan men tegenwoordig dit gokje dat onder de wet op de kansspelen valt, wagen. ïn de hoek van een gezellig druk café kan men In de eenzaamheid hon derden keiharde guldens in de „fruitautomaat" stoppen» De dri® of vier banen in de automaat draaien snel. Citroentjes, sinaasap peltjes, helmpjes en pïjl-en-bcogjes flitsen in razende snelheid voorbij, terwijl de speler er gefixeerd naar staart. Hii drukt snel en geagiteerd een knopje in, laat de banen weer draaien, hopend vaak tever geefs op beter resultaat. Want dat betekent: winst in punten. En punten rijn in veel gevallen goed voor geld. Hoewel dat nou juist verboden is. In een andere hoek staat een fhpper- automaat. Hier valt in het ge heel geen geld mee te verdie nen. Men kan het spel meer beïnvloeden dan "bij de fruit-' automaat", de gezichten ach ter deze „kasten" zijn over het algemeen wat vrolijker. Een loden balletje en de flippers zorgen er voor dat de kast rin kelt, lichtjes aan- en uitflitsen en zorgen ook voor een hart grondige verzuchting wanneer de kast op „tilt" staat. Dan heeft de speler er in het vuur van het spel te hard en te driftig tegen geduwd. Prop geld Volgens de Vlaardingse en Schiedamse politie valt het met de goklust ïn de beide ste den wel mee. De echte grote gokspelen „seven or eleven'", pokeren of baccarat, worden er nauwelijks beoefend. Hoe- stapt men een onschuldig uit ziend café in één van deze ste den binnen, dan kan men het werk met de dobbelstenen wel eens tegenkomen. Geld (zo te zien duizenden gul dens) wordt in een een grote prop, ogenschijnlijk onver schillig in een achterzak ge propt. Lappen papiergeld wis selen grif van eigenaar. Bij een dreigend bankroet wordt rustig een auto vergokt of an dere bezittingen ingezet Het kan voorkomen dat iemand de ene dag rijk is en de andere dag geen bed meer heeft om op te slapen. Nergens lijkt bezit zo relatief te zijn als bij de verstokte gokkers. Een kleine drie jaar geleden heeft Schiedam zijn laatste gokschandaal gehad. Voor zo ver bekend is hier in Vlaardin gen nog geen sprake van ge weest. In Schiedam werd toen op een bootje dat in de Noord- vest lag het gokspel „seven or eleven" gespeeld. Duizenden guldens wisselden avond aan avond van eigenaar. Het boot je heeft er slechts dne maan den gelegen. De Schiedamse politie heeft er toen een inval gedaan en de zaak opgerold. Toch gebeurde het gokkenv hier ook m het nette. Messen of vuurwapens zijn er met aan te pas gekomen. In andere grote steden, zoals Dordrecht spreekt men andere taal. Hier dam. Je hebt naturhjk de in gewortelde- en gewoontespelen die in ieder café gespeeld wor den". Flipperen 0 Het flipperen lijkt een volkssport te worden. De zogenaamde fruitautomaten zijn in geen enkel etablissement meer weg te denken. laste een Spanjaard zijn speel schuld in met bloed dat vloei de bij een steekpartij. Net In Vlaardingen lijkt alles In het zeer nette te gaan. Op de vraag aan de politie of er soms bekend was of er „seven or eleven" gespeeld werd, was het verbaasde antwoord: „Wat ls dat? Daar heb ik nog nooit van gehoord". Vlaardingen ook, Is de stad waar de fruit automaten later dan in de om liggende gemeenten toegelaten zijn, namelijk sinds 1 januari 1973. In deze, wat gokken betreft, rus tige stad, zijn ongeveer 60 speelautomaten. Wat doet de Vlaardingse politie wanneer bij de fruitautomaten (in vak jargon ,,up-right automaten") bij een bepaalde hoeveelheid punten, geld wordt uitbetaald, hetgeen officieel verboden is» „We hebben hier al enkele au tomaten weggehaald omdat er geld werd uitgekeerd. Dat ge beurde naar aanleiding van een klacht". In Schiedam Is tot op heden nog geen proces-verbaal opge maakt in verband met het uit keren van geld aan de bespe lers van „fruit-automaten". Bij zondere wetten vertelde desge vraagd: ,We hebben er tot op heden geen klachten over ge kregen. Het Is ook moeilijk te bewijzen, want een caféhouder kijkt wel uit met betalen wan neer er politie in de zaak ls. We kunnen alleen een proces verbaal opmaken wanneer Ie mand komt klagen. Maar ik kan me voorstellen dat het uit betalen gebeurt". In Schiedam zijn zo'n honderd vergunningen afgegeven aan exploitanten voor het beheren van twee speelautomaten. Dit betekent, dat er in Schiedam, ongeveer 200 speelautomaten staan. Over gokken op grote schaal Is weinig te zeggen. „ïk kan niet zeggen dat het spuigaten uitloopt in Schie- Speelhallen waar flipperautoma- ten in een rij staan, waar vliegtuigjes met puntenwinst worden neergeschoten, waar autorenhanen staan en fruitau tomaten, zijn Schiedam en Vlaardingen niet rijk. Het zier -er ook niet naar uit dat deze hallen, waarvan er m Rotter dam verschilende zijn, voorlo pig zullen komen. De café-houdeTS en handelaren in speelautomaten maken vaak hoge winsten. De kasten worden in de meeste gevallen op fifty-fifty basis in de eta blissementen geplaatst, Hoe wel de handelaren in principe alleen aan exploitanten verbu ren of verkopen, hebben in Schiedam toch al verschillende particulieren een fllpper-kast in huis. Het lijkt alsof dit kwartjesver- slirrdende spel, dat naar ver luidt in 1843 m president Abra ham Lincoln de eerste speler had, „mens erger je niet" en „monopoly" naar de zolder heeft doen verhuizen. In de café's Is dit spel in ieder ge val gemeengoed geworden. Soms worden er zelfs hele competities gespeeld. In enke le café's in Schiedam en Vlaardingen hangt op de kast een briefje met Jan 96 0760", wat betekent dat Jan tot op heden (zo'n competitie be strijkt vaak een maand) de hoogste punten heeft behaald bij het edele flipperspel. Over het flipperen maakt de po litie zich in. het geheel geen zorgen: ,Ach, het gaat om kleine bedragen en het zijn vaak kleine jongens die het doen". Üi£l ixi - a •Jp Van een medewerker Schiedam Vol moed keert Cock de Geus, die zes jaar lan geen leidende functie in het Sportfondsenbal heeft gehad, in september Schie dam definitief de rug toe om zich in Oud-Beijerland ais nieuwe bedrijfsleider van een vier jaar oud zwembad te vestigen. Het zwembad, dat deel uit maakt van het sportcen trum „Beijerland" en geëxploiteerd wordt door de NV Sportfondsen, heelt een binnenbad ook nog een buitenbad. Terugkijkend op die zes jaar geeft Cock de Geus te kennen;,,ïk heb het hier altijd naar mijn zin gehad. Er heerste onder het personeel een fijne werksfeer en ik heb veel vrienden gemaakt. Het heeft me dan ook een maand gekost om een sollicita tiebrief te schrijven. Maar nu het er eenmaal door is, ga ik er met de volle honderd procent tegenaan en probeer ik me waar te maken" Cock de Geus, getooid met een goed verzorgde snor, is met een man die zich zo druk maakt. Dit komt vooral tot uiting wan neer hij, rustig pratend, uiteen gezet v/at hij van het bad meester zijn" vindt: „Ach, er zijn figuren die rondom het bas sin lopen en om de haverklap fluiten om te laten zien dat ze de baas zijn" Kijk, dat „machthebbertje spe- Ien" trekt me nu helemaal niet. Je zal mij nooit langs de kant met een fluit om mijn hals zien rondlopen. Mijn enige taak is het vrijhouden van de bodem. TABOE Zolang er niemand, op de bodem kgt, is het oké. Hij voegt hier aan toe dat men, als badmees ter zijnde, altijd attert en ge concentreerd moet zijn. Hoge badneestersstoelen of badraees- tershokjes zijn taboe voor hem. Ter verduidelijking zegt hij: „Men gaat dan onbewust toch zitten slapen. Een badmeester moet zijn gezichtsveld constant op het water houden. Zelfs door even praten met een collega verslapt de concentratie" Hij herinnert dan zijn uitstekende „leerschool" die hij, in de drie jaar dat hij badmeester in Spij- kenisse is geweest, heeft geno ten. In die tijd heb ik veel ge leerd. Als je maar even je aan dacht niet op het water had, liep dat in de gaten. Je werd opgeroepen en kreeg een be hoorlijke uitbrander" KINDEREN Een ander aspect van het bad meester zijn is lesgeven aan kleine kinderen. Cock de Geus hierover: „Ja, dat is iets wat ik erg ga missen. Het is vreselijk leuk om met die kleuters te werken, wat ze soms niet zeg gen. Een tijdje geleden zwom ik op m'n rug langs zo'n peuter, die prompt opmerkte: „Goed je best doen, hoor badmeester. On- ze-lieve-Heer ziet het toch wel" Wat serieuzer vervolgt hij: „Toch vind ik, dat er iets hapert aan het lesgeven. Als ik zie hoe er soms les gegeven wordt, dan vind ik dat er heel wat verande ren moet. Het elementair zwem men moet professioneel aange pakt worden. Het kost mis schien wat meer, maar het kind knjgt dan ook goed zwemles van goede instructeurs. Ik ben namelijk een voorstander van een goede strakke organisatie. Voorts vind ik, dat het elemen tair zwemmen geen zaak ia voor de zwemverenigingen. maar een zaak van het zwem bad zelf' ZUID Op de vraag hoe hij de toekomst van het Sportfondsenbad tege moet ziet, no op een steenworp afstand het zwembad „Suid" ge reed is gekomen, gaf h!j geen antwoord. Wel vond hij her noodzakelijk, dat Groenoord een overdekt zwembad krijgt, om dat men vanuit Groenoord een erg moeilijke verbinding heeft naar het Sportfondsbad. Het ls broodnodig dat o'n grote stads wijk een overdekt zwembad be zit" aldus Cock de Geus. Het onderwerp van gesprek ver plaatst zich naar de zwemver enigingen. Ook op dit terrein heeft Cock de Geus, als trainer van Wilton zo zijn eigen ideeën. Hij filosofeert: „Er moet in Schie dam één grote vereniging zijn. die erg veel faciliteiten bezit. Voorts ls de subsidieregeling een erg zwak punt. Vijfduizend gulden verdelen over vijf ver enigingen is te gek om los te lo pen" Cock de Geus, een man die na een lange innerlijke strijd heeft besloten die stap te maken, die hem hoger op de maatschappe lijke ladder brengt, zit boorde vol zelfvertrouwen om de uitda ging van zijn nieuwe betrekking te aanvaarden en tot een goed einde te brengen. Hij zal slagen, dat staat als een paal boven water. Cock de Geus: „Het lesgeven oan kinderen zal ik erg missen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3