Renée van der Kuil zwemt in goud Ada Pors Betty Schuit slechts silver mmmm ROiB - BH ROVS- TOERNOOI Wéér Peter Lansbergen ■Bi Geen reclame GOEDE VANGST Wassenaar knuppelt dozijn vol SZC-dames eindigen ongeslagen BRZ ontvangt The Hawks IftCr ■~r" "v-t 9 Oentleinenkoers VRIJDAG 13 JULI 1973 Ook Betty Schuit kwam een nagel lengte tekort voor goud op de eerste dag van de NK. Renée Yam der Kuil weer onweerstaanbaar op jacht naar goud. Door Bas van den Berg Meppel - Ook aan de NK zwemmen nieuwe stijl in Meppel kleven fouten. Die concentratie in de weg staan. Heeft de zwembond resoluut afgerekend met het jaarlijkse fami liefeest dat een week draaide, gisteren, op de eerste dag in Meppel waren er al zwemmers die zich voor de all-in fi nales hadden geklasseerd, maar de tijd om in het Vlaar- dingse Kolpahad op 28 en 29 juli geconcentreerd aan de start te komen, te lang vonden. Daarom moesten er nogal wat verschuivingen in de j eugdfinales plaatsvinden. .Voorheen werkte een zwemmer in één week zijn series en finale af en kon hij van een verdiende rust gaan genieten, maar NK nieuwe stijl verplicht de talenten om drie we ken in de slag te zijn. En dat Is te veel van het goede. - AnderzijdS'Valt het niet mee om een geschikt systeem uit te denken dat aangepast is aan de mentaliteit van de zwem mers. Vorig jaar stond de NK centraal voor een definitie ve afvaardiging van de landenploeg naar de Olympische Spelen en gisteren klokte bondscoach Bert Sitters de tij den van zijn pupillen up to date voor afvaardigingen naar de Europese jeugdkampioenschappen in Leeds en de WK dn Belgrado. Voor de EK Leeds Is de kans groot dat vier Vlaardingers worden uitgezonden, waarvan er twee op de eerste dag van de NK duidelijk beweren een gou den toekomst tegemoet kunnen gaan, ZILVER Hoewei een domper op de vreug de was dat Ada Pors en Betty Schuit ieder met O.L seconde naast het goud grepen, was er kwaliteit genoeg in het water om scherpe tijden te klokken. Op die 200 meter vrije slag meisjes onder 14 noteerde Ada pors 2.13.30, waarmee zij het eerder die dag gezwommen kringrecord (2.11.89) verpletter de. Het oude record (2,12-5) ...stond trouwens ook al op haar naam. Evenals het clubrecord. Had VZC hier op zijn eerste goud gerekend, lachende Ada pors, later nauwelijks vermoeid Van onze sportredactie Meppel Reclame tó oog steeds taboe m de zwemsport. Tenmin ste wat namen op wedstrijdkleding be treft. Reneé van der Kuil van de Schie damse Zwem Club was op de eerste dag van de NK zo*n geval waar de bond direct tegen op trad. Een zg. reclamesticker op het trainmgsjack van Reneé» die op dat mo ment werd gehuldigd, was een doom In *t oog van organisator - Joop van Duyne en dus moest trainer Theo Kömeiin op het matje komen. Het liep overigens °alle- znaal met een sisser af.... - na de enerverende race met José Dam en: „je mag nooit te vreden zijn". Teun Veroon: „wacht maar af, Ada wordt één van de sterksten van ons land". Het tweede zilver voor VZC be reikte Betty Schuit op de 200 meter schoolslag voor meisjes onder 16 jaar. Hoewel zij ontzet tend blij was met haar tijd 2.55.31 was er vooral concurren tie van onbekenden. Het meisje Ine Bruinen van het Maastricht se MZPC heeft geen gevestigde naam, maar versloeg in een su per spannend duel de Vlaar- dingse met 0.1 sec, Betty bleef daarmee iets onder haar tijd van de ochtenduren toen zij 2.56.53 klokte, maar dan ook haar keerpunt verkeerd deed. GOUD Tegenover het dubbele zilver spie gelde de Schiedamse Zwem Club zich in dubbel goud. Eer lijk verdiend door Renée van der Kuil, die op de 400 meter wissel persoonlijk voor jongens onder 18 jaar wéinig last had van Jan Wijnands van Noord- kop. (tijd van de Schiedammer was 5.02.29) en later op de avond een scherpe tijd klokte op de 200 meter vrij. (2.03.84). Zijn trainer Komijn: „je ziet het, weg alle slechte indrukken van Renée, hij heeft intens naar de Nationale toegeleefd en dat is resultaat: tweemaal goud". Plus nog een zilveren plak die Renée van der Kuil incasseerde op de 200 meter schoolslag voor jongens onder de 18 jaar. De Schiedammer leverde hiervoor zware strijd met Jelle de Vries van DZPC die de strijd eindigde in 2.41.27. Van der Kuil klokte op 2.45.7. Ada Pors een tikkeltje teleurgesteld over haar tweede plek achter José Domen. VJaardlngen Deze week op het Shell-sportpark weer de nodige ten- nis-actie. Zoals gebruikelijk organiseert ROVS haar jaarlijkse toer nooi voor C- en D-spelers. Bij de heren is er sprake van een respec tabele deelnemerslijst. Als eerste Is Rob Leljseimaar geplaatst en als tweede staat Mannüs Stolk genoteerd. Laatstgenoemde zal het zwaar krijgen om de finale te bereiken, want op weg ernaar zal hlj- dis tri ets-kampioen Mike Verkerk moeten bestrijden. Verkerk had in de eerste ronde overigens verrassend veel moeite met Ron van Ne- derpelt, die pas na drie sets het gravel wenste te verlaten. Bij de dames zijn Tonneke Slier (KSVV) en Janny Salomons als favorieten getipt. Ook hier lijkt het pad naar de finale niet su per-eenvoudig, want andere deelneemsters zijn o.a. Marjo Vroomen (finaliste in Maas sluis) en Monique Egbers (win nares van het sterk-bezette TSF- toemooi). Vrijwel alk kwart- en verdere fi nales vindon zaterdag en zon dag plaats, zodat de diverse po- tentiële winnaars een zeer druk weekendje tegemoet kunnen zien. Daarbij is het voor de or ganisatoren te hopen, dat twee- en-een-ha] Tuur durende partijen zoals die tussen Marjo Vroomen en Elly van Troost 2—6, 15—13 en 6—3 niet al te vaak zul len voorkomen. Als gevolg van de nodige regen, zit het schema al erg krap en heeft men reeds gebruik moeten maken van de gastvrijheid van het naburige Spiermgshoek-park. Schiedam Van het geplande oe fenduel Schéedam-Wassenaar is niet veel terecht gekomen. Ge handicapt. door de nodige vacan- tk-s en dc angs; om enige risi co's te nemen (zo stond niet Aad van de Hamer of Hans Vroon maar Nico Huet op de plaat) werd het op Harga een 120 afstraffing voor Schiedam. Wassenaar, dat op volle oorlogs sterkte was gekomen, had wei- n-g moeite met de diverse wor pfin en knuppelde gevoelig raak. Het is voor Schiedam te hopen dak het zondag sterker voor de dag Komt tegen Laakkwartier. TEGENSLAG Maar ook kampte VZC met tegen slag. Zoals Paul Gast last had van bloedneuzen en in zijn serie op de 200 meter vrije slag voor jongens onder 14 jaar slechts 2.23.11 klokte. Rob de Gier te leurstelde op de 200 meter vrije slag voor jongens onder 18 jaar: Teun Verboon: „Rob de Gier wil zich sparen voor ande re, meer specialistische num mers, maar hij moet ook voor een afstand, die hem blijkbaar niet ligt, meer inspiratie heb ben". Niet voor niets fluisterde bondscoach Bert Sitters de Vlaardlngse trainer in t oor» „dat Rob de Gier heel hoog op de toptien staat". Daarom was zijn tijd op die twee meter 2.13.60 erg schriel. Waarmee een plek in de finale onnodig verlo ren ging. Maar ook SZC zag Helga van der Spek, die aan haar arm gebles seerd was en op advies van arts Elzerman door masseur Peet van der Meijden onder handen werd genomen, falen op de 200 meter schoolslag voor meisjes onder 14. Ruud Pijper moest 2ich op de 40D meter wisselslag tevreden stel len met een vierde plaats in 5.12.52. Waarmee zijn finaletijd beduidend beter wa3 dan de se rie: 5.16.23. Verklaring trainer Romeijn: „in de serie deed hij meer het knechtenwerk voor Renée van der Kuil. Maar in de finale gebruikte hij meer zijn techniek en dat was efficiën ter". De Vlaardingers waren ook verte genwoordigd door Petra Her mann van Viking '60 die op de 100 meter vlinderslag voor meisjes onder 10 jaar 1.48.40 no teerde. Pim van der Werff van VZC kwam in zijn serie op de 200 meter schoolslag voor jongens onder 14 jaar tot 2.55.33 wat hem in de serie een vijfde plek opleverde. In de finale noteerde hij met 2.57.10 een zesde plaats. Frits Jan Edelijn hield aan zijn 200 meter vrije slag jongens on der 18 jaar een vierde plaats over in 2.07.87. Hoewel hij na 100 meter als eerste het keer punt bereikte in 1.01.19. Maar toen kwam de kracht van een Van der Kuil, Karim Ressang en Frans Kroger. Schiedam Ondanks de populariteit van de zomersporten, het mooie weer en de vele vakanties, wordt er bij de damclub Schiedam nog steeds 'met witte en zwarte rondjes over het bord met de honderd velden geschoven. Het is al weer enige tijd geleden dat het persoon lijk kaïqpioenschap van Schiedam verspeeld werd, maar ook nu nog zijn de dammers in een toemooi-strijd gewikkeld. Deze weken wor den de laatste partijen gespeeld van het clubkampioenscbap 1973 van de DO Schiedam. Het toernooi begon vorig jaar au gustus en' werd stopgezet als an- oere evenementen en wedstrij den de aandacht vroegen. De Opzet van liet toernoo.. js. dat elk lid van de damclub Schie dam één keer uitkomt tegen de overige deelnemers. Wie uit deze partijen cle n ces te puiten scoort is automatisch de nieuwe clubkampioen. Het ziet er wel naar uit dat Petet Lansbergen dit jaar de titel gaat behalen. Hij veroverde een voorsprong van twee punten op nummer twee, Wim Vrij-and. Hoewel het nog pas een voorlo pige ranglijst is, lijkt de voor sprong die Peter Lansbergen neeft opgebouwd in de enkele weken, die nog resten, niet meer te overbruggen. Het getuigt wel van de vorm die Peter Lansbergen thans heeft. Na het winnen van de Coupe Raphaël, speelde hij mee in het damkampioenschap van Rotter dam, waarin hij op ongelukkige wijze net de finale van de hoofdklasse miste. En dus nu oen riant uitzicht op de cCubti-1 te'. De stand aan kop van de ranglijst luidt: 1. P. Lansbergen 2947, 2. W. Vrijland 21-39, 3. C. Mous 26-38, 4. P. Bastiaanse 28-36, 5. J. Breman 29-35, 6. J. C. Ontnk 2434. Uitslagen; C. Mous-A. Risseeuw 2—0, W. Vrijland-G, Tegelaar 2—0, J. C. Onink-C. den Boer 1—3, P. Lansbergen-J. Sla 2—0, F. Pauw-D. van Schalk 1—1» J. Breman—H. Tegelaar 1—1, J. van der Schalk— R. Heusdens jr. 2—0, B. Nijmeyer—R. Heus dens sr. 0—2. Vlaardingen De jeugdige sport. visser Ronald de Goede ver- schalkte in de vijver van het Van Heutzpark oen monsterpa ling. Het dier, een wijfje, is 98 cm lang en weegt bijna vier pond. Ronald ving haar aan de werphengel, geaasd met een kleine worm. Doorgaans zijn dergelijke zware palingen alleen te vangen met een stukje vis. Vorig jaar is in dezelfde vijver een paling gevangen met een lengte van 1Ö2 cm. De man die hem ving kreeg hiermee een prijs in de KRO-Kanjercompeü- tïe. Het staat wel vast dat in af gesloten percelen viswater veel grote palingen verblijven. Ze Leven van kleine visjes en van viseieren. Om dit laatste zijn de beheerders van viswateren ze liever kwijt dan rijk. Opgesloten in een vijver kunnen de palin gen niet op trek gaan bij het bereiken van volwassenheid, Nimmer kunnen ze het water van de Atlantische Oceaan be reiken. Hun soortgenoten uit open water trekken westwaarts,, naar de Saragossa-zee om op, een diepte van zeker 6000 meter., te paaien. De eieren worden af-„ gezet op 500 meter diepte waar-, na de wijfjes sterven. Vooral bij broeierig weer met on weersdreiging Is de paling veel al levendig- en op roof uit. Dit was woensdagavond het geval en hiervan heeft Roland de Goe de dan ook geprofiteerd en zijas monsterpaling gevangen. Schiedam Door ook de achtste en laatste competitiewedstrijd te winnen zorgden de SZC-da- mes voor een opmerkelijke prestatie: met 16 punten onge slagen kampioen. De reeds ver leden week behaalde titel werd in de laatste ontmoeting tegen het team van Katwijk nog eens onderstreept met een 6—3 over- winning in het thuisbad Groen eend. Geen gemakkelijke zege ditmaal, daarvoor was er ook in het Katwijkse team te veel kwa liteit aanwezig in de vorm van zwemsnelheid en schietkracht. Dav resulteerde ir. een gelijkop- g&arde strijd met 3—3 op het scorebord bij het ingaan van de laatste periode. Anita van der Dnft en Truus Keijzer wisten een aanvankelijk veldoverwicht in een 3—1 stand uit te drukken, en de in deze fase nogal veel gemiste scoringskansen dresg- deïgden even later de Schie damse dames fataal te zullen worden. Enkele goede Katwijk- se aanvallen leidden vla de goed spélende midvoor tot de gelijke stand. Een omhaal van Truus Keijzer betekende evenwel 43, waarna tenflotte het betere Schiedamse zwem werk toch weer de door slag gaf. De veelal via Thea van Gooi en Marjo Simons lo pende aanvallen werden met nog twee rake knallen van Tine ke Tieman afgesloten tot de uit eindelijke 6—3 eindzege. De SZC-dames zullen over enkele weken via 3 promotiewedstrijden trachten terug te keren naar de 2e klasse. Schiedam De honkballers van DRZ komen morgen in actie te gen het Dordfse The Hawks. De formatie van coach Ton Ebben luidt: G. v. d. Belt, J. den Brto- ker, B. Harreman, J. Harte. E. Kor pel, W. Kremer, H. Meeder, T, Burgerhoudt, A. Smit, Cr. Smit en H. Zagwijn. De wed* fitrlid in Ketbel begint om 2 S-rivedam Op de SchRdamsa wielerbaan wordt op 12 augu» t'is een rpntler.-enkaers verre* d'-n voot oud-wielerenners. Vow dr» kers stelt KNWU-amsul John Lokerveld een beker b®* séhiSibnar, ienvlh de Maassluis* autopJaafwerkerij Van Hamburg een premie uitlcoft van honden gulden. Oud-renner Theo Su* hoif stelt een sporttrui beschik baar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4