m „Koperschapen" aten ook cobalt 9 „Van nuj mag ie vallen" léifi sfeiia 11 Op gezette tijden onderzoeken op gewas en dier JURIDISCH jpjSCHÏEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 14 JULI 1973 naast asielbeheerder Egge een Schiedam Zomaar een dag uit het leven van een asiei- beheerder. Een willekeun- ge dag, onaangekondigd meedreven in het stukje bouwval van de Sint Amia- zusterstraat, Een gewone werkdag aan de zijde van Egge Boerma, de strobion- de pas 27-jarige beheerder. Een nauwkeurig logboen - van één dag wedren in het verkrotte pand dat asiel r heet. Van minuut tot mi- nuut. De conclusie? Een „hondebaan", beheerst door twijfels en een per minuut klemmender wor- dende onmacht. Een advi serende baan, maar tevens een job waarin een simpe! gebaar beslist over bet lot van „ongewenste" huisdie ren. Een dag die voortdu rend overschaduwd wordt door de vraag: „Heb ik juist gehandeld?". Een willekeurige dag, „geen drukke", verzekert Egge. Echter wel een dag waarin persoonlijke gevoelens g geen rol mogen spelen, maar op de achtergrond voortdurend duelleren met niet geuite gevoelens. Een jj werkdag in het asiel: tra- jjgj gl-komisch, maar over- H heerst door pure ellende. Pas aan het einde van die dag schuift Egge Boerma even het beroepsmatige masker af. Een momentje maar, kort voor de komst van de 'dierenarts;-' geeft hij z'n gevoelens bloot, Na een werkdag waarin onbeschofte reacties en niet begrijpende „dierenvrienden" met een: „Van mij mag 'ie dondvalien", i'n opgekropte woede naar de rode streep geatuwd hebben. - Dan pas, op hei enige stille mo- Asielbeheerder Egge Boerma onderzoekt de bas taard-herder die ondanks „blokje rond" nog in hef asiel zïf. seert Egge over het meenemen van. een hond op vakantie. Egge: ..Zo kan het ook". 14.23 uur: De hokken gaan open en de honden dollen tegen el kaar en over elkaar naar de kleine binnenplaats. Voor de dieren een fijn moment in een andere asiels en de Amivedi over vermiste honden en katten. Egge: „We onderhouden daar over onderling contact, want het kan gebeuren dat een van de beesten die hier ais vermist staat opgegeven, in een ander asiel is binnengebracht. saai bestaan, maar ook dan nog 16-W uur: De dagtaak eindigt zo'n Een van dé-hondjes,' pas gebracht, wekt de nieuwsgierigheid op bij een drietal „vaste" bewoners. tijd gevonden om de laatste hokken schoon te maken. Koffie zetten gebeurt tussen de bedrij ven door. ment van de dag, komt Egge ia, die los. De échte Egge Boerma, urenlang z'n gevoelens op meer dan bewonderenswaardige wijze 09.11 uur: Een echtpaar, gaat de echter verder gaat met zijn werkzaamheden bij de dieren. moest beteugelen. Dan pas praat hij over die aan eenschakeling van voortdurend onbegrip en motiveert hij zijn positie. Het resultaat van zo maar een dag In het asiel, naast Egge Boerma de beheer der van een krot, waarin van minuut tot minuut de stem- ming-ethermometer angstvallig dicht het kookpunt nadert. Egge Boerma, die zegt: „Die mensen begrijpen het niet. Ze verwach- hokken en het voederen van de dieren die luidkeels duidelijk doorbroken Is. 1.00 uur: De voordeur van het asiel gaat. van slot: „Eens kij ken wat er vandaag weer in het 10.14 uur: Telefoon. Tijdens het' 10.41: Telefoon. Een persoon zoekt vat zit", mompelt Boerma, die gesprek speelt Egge nerveus onderdak voor zijn hond, gaat met ballpoint en kijkt enkele keren woest in de richting van Jaap, de'beo die tijdelijk lo geert in de kantoorruimte van het asiel. Maar niet de „waar 's de baas?", roepende beo is het mikpunt, wél de persoon aan de- andere kant van de lijn: het drie jaar oude hondje moet be slist die dag naar het asiel, morgen kan niet meer"... Egge: „Het spijt me, maar ik kan U Tussen één minuut voor elf niet helpen, er is geen ruimte meer vrij". tuin zien lopen, misschien een dan moet hun hond de deur uit zwerfkat? Signalement wordt omdat het dier niet meekan". genoteerd en nagesnuffeld in u.42; Een aantal kinderen komen volgende dag met vakantie en heeft voor het kleine zwarte hondje geen plaats meer: „Leuk is het niet, maar ja, net zoals andere mensen doen, het beestje op straat zetten, doen we niet hoor. Nou tot ziens maar weer"... Na de nodige for maliteiten klapt het portier van de auto dicht, op weg,,, een on bezorgde vakantie tegemoet. Egge Boerma: „Ze vinden zichzelf dan.nog netjes ook".,. het boek „vermissingen". morgen op vakantie. Egge: „Maar meneer, dan bent U veel te Iaat met opgeven, op dit mo ment heb ik beslist geen ruim tedat is Uw verantwoorde lijkheid, niet de onze". Een boze Egge Boerma: „Wat zeg je daarvan, nou, dan zet ik 'an maar op straat, was zijn ant woord". -ton wonderen van je, dat je ze 09.16 uur: De telefoon rinkelt: ....ogenblikkelijk kan helpen. Een hond die ze bij voorbeeld al drie jaar hebben moet uitgerekend op die dag de deur uit, wachten kan vaak niet. Is het gek dat Ik „dan weieens boos wordt? Wat kan ik er aan doen? Er is geen ruimte genoeg, we moeten wer ken met vrachtlijsten. Zo vaak ..moet ik pee verkopen, gewoon - omdat er geen plaats is. Het re sultaat is dat ze je van alles naar je hoofd slingeren. Het aantal keren dat Ik de dood y had moeten zijn of de „kanker" 'had kunnen krijgen zijn niet meer te tellen". Ronduit onbeschoft worden de ■'mensen als je ze duidelijk 'maakt dat ze het onmogelijke 'jyan je eisen. „Ja, maar dit is ■rioch een dierenasiel?' Egge Boerma adviseert over de problemen die ontstaan wanneer een poes wordt achtergelaten als de baas met vakantie gaat. Egge: „Dit zijn ergens nog de fijne dingen, want de mensen vragen advies, inlichtingen in het belang van het dier. Met va kantie gaan, maar er voor zor gen dat het dier wat achterblijft goed verzorgd wordt". 09.20 uur. Telefoon. Ergens.wordt *n hond mishandeld. De beheer der noteert naam, adres en toe dracht van het gebeuren. „Als het ernstig is ga ik er zelf op af, anders waarschuw ik onze inspecteur. Dit geval is bekend en valt wel mee, maar we gaan er natuurlijk wei weer even kij ken". 19.17 uur: Een duif krijgt .onder dak in het asiel, de snavel heeft bekneld gezeten en is plat ge drukt. De vogel wordt in af wachting van de dierenarts ondergebracht in de speciaal voor dit soort gevallen gemaak te kooi. 19.32 uur: Telefoon. Iemand heeft al enkele dagen een kat door de aansjouwen met wat jonge eend jes, i.door de moeder verlaten meneer". Tactvol wijst Egge op de gevolgen en adviseert de beestjes terug te brengen naar de plaats waar ze gevonden zijn: „daar hebben ze de mees te kans om het te overleven". Van 12 tot 2 is het asiel nor maal gesproken gesloten. Maar Egge's lunchpauze wordt bij herhaling verstoord door te lefoontjes en bezoekers die te gen de buitendeur beginnen te schoppen. Eén keer vliegt Egge overeind, kan het gerammel aan de deur niet langer verdra gen: „Kunnen ze dan niet lezen, het staat er toch dat we geslo ten rijn". half twaalf gaat zes keer de te lefoon en komt een bezoeker in formeren of er in het asiel mis schien ook een rashond zit. Te lefoontjes over vermissingen, zieke huisdieren en een pro bleem dat ontstaat Is door ver- 14.18 uur: Opgave van vermissing huizing naar een flatgebouw dat van een hond. Egge: „Dit zaak een flatgebouw waar geen die ren mogen worden gehouden. Egge: „In zo'n geval adviseer ik niet, zoiets Is veel te moeilijk voor de mensen. Hebben ze ein- je klopt niet, want diezelfde per soon kwam gisteren informeren of er ruimte was om zijn hond af te geven, zal wel op straat gezet rijn". delijk een nieuwe woning, maar 14.14 uur: Telefoon. Correct advi- blijven de problemen niet uit. Wat jeugd, aangetrokken door het geblaf in het asiel begint steentjes over de muur te gooien. Een luide schreeuw van de beheerder helpt, echter pas nadat een laatste projectiet van forse afmetingen tussen de spe lende honden Is geworpen. 14.40: Achter een forse bezoeker schuift een piepklein hondje het asiel binnen. „Het spijt me, me- ^.neer, maar U zult een paar da gen geduld moeten hebben, op dit moment heb ik geen ruimte. Hét hondje dat juist bezig was met een snuffelende kennisma king met Joke, .Egge's trouwste asielvriend, wordt woest weer meegesleurd:'''„Ook een troep hier".., 14.42 uur: De eerste „echte" klant. Twee kleine poesjes ver wisselen het kleine hokje in het asiel voor een verzorgd tehuis. Egge: „Dit zijn leuke din gen, daar doe je al dit werk tenslotte voör, het houdt de moed er een beetje in, zie je". 14.48 uur: Bezoek. De heer Bron wasser (81) ,al 35 jaar lid van de dierenbescherming waarvan 32 jaar als penningmeester, komt zomaar even een praatje maken. Egge: „U vindt het toch niet erg als ik gelijk doorga met m'n werk". 15.09 uur: Telefoon. Een postduif is aangereden en sterk verma gerd: „Breng maar hierheen, dan zorgen wij er wel voor dat 'ie weer hij de eigenaar terug komt". De postduif, die enkele minuten later al gebracht wordt, blijkt afkomstig uit Wor- merveer. De heer Van Bergen uit de Insulindelaan 12, kan ge rust zijn, zijn duif is terecht 35.45 uur; Egge telefoneert met beetje als begonnen is. De hon den en kattenhokken worden schoongemaakt, maar de luid toeterende auto van de gemeen te verstoort dit karwei: „Daar komt weer een lijkje", reageert Egge, die even later met een. grijze plastic zak komt aansjou wen: „deze keer is het een poes". Prompt volgt de identifi catie, „want", verklaart hij, „misschien is het er een die als vermist staat genoteerd". In dit geval geen „herkenning", maar voor alle zekerheid worden de uiterlijke bijzonderheden toch maar opgeschreven. 16.30 uur: De dierenarts arri veert. Twee honden en een kat moeten inslapen, twee soortge noten krijgen nog een kans-en worden ingeënt. Het betekent te-, vens het einde van Egge Boer- ma's dagtaak in het asiel, want na de laatste administratieve beslommeringen, sluit hij tien minuten voor zes de deur van het asiel. Zomaar een dag, waarvan Egge zegt: „Het was niet eens zo druk". Echter wel een dag vol onbegrip en botte reacties. En morgen komt er weer zo'n dag.... 'worden alle praatjes die^e hï£ °9'28 uur! Een bezoeker deponeert 1c 1 nrnef-pllfl*. mei ÏAneta Ir.tï ben, ongehangen. Gelukkig zijn er ook andere reacties, komen -er mensen die begrip hebben voor de situatie en zich eigen- vlijk schamen als ze geconfron teerd worden met de problemen -ihler'V Problemen genoeg dan «Qk in het enige pandje aan de St. Anna2usterstraat dat „fier" •overeind bleef, maar waar op -koude winterdagen de kachel uit moet: „Brandgevaar", verdui delijkt Egge Boerma, „als ik 's ochtends hier naar toe ga, duim ik altijd weer dat er niets ge beurd zal zijn, föjk. het jg een (jrot en daardoor vaak doelwit voor de spelende ]®ugd. Je hoopt dan dat er geen vernielingen zijn aangericht of zomaar iets ingestort". dierenasiels, het afstand doen van huisdieren; de laatste we- ken bij herhaling onderwerp van vele gesprekken. Reden waarom een verslaggever van deze krant onaangekondigd een rf ^oorbracht in het asiel aan öe Sint Annazusterstraat. Zo ®aar willekeurige dag, die ^evenals alle andere dagen in de 1 week voor asielbeheerder Egge begint om half negen met. het schoonmaken van de een wasteiltje met jonge katjes op tafel: „Pas een dag oud, maar het lijkt me beter zo, dan dat het later zwerfkatjes wor den". Egge neemt het nog blind voortkruipende poezengrut mee en nauwelijks een paar minuten later verdwijnt de bezoeker weer, het lege teiltje onder de arm. Egge: „Aan steriliseren denken de mensen blijkbaar niet. Maar ja, laten we blij zijn dat ze het nog op deze manier oplossen, voor hetzelfde geld worden ze de straat opge schopt". 9.33 uur: Een politiewagen rijdt voor en neemt een aantal vang- kooien mee die 's avonds ge bruikt moeten worden om een groot aantal katten te vangen die in een bepaalde buurt over last veroorzaken. Ï.45 uur: Telefoon. Opgave van vermissing van een hond. Egge het dier is al vier dagen gele den weggelopen, maar ja, mis schien vinden we het dier nog". Aansluitend hierop rinkelt weer de telefoon: met een kat op va kantie naar het buitenland, mag dat? Nadat Egge ook hier de juiste informatie over heeft ver strekt, wordt eindelijk weer wat aardingen/S edam. Het OIMjen:oek naar de dood van schapen in het Rijnmondgebied heeft naast een overdosis koper ook abnor maal hoge waarden aan cobalt en ijzer aan het licht gebracht Deze feiten staan onomwonden1 in het overzicht over het eerste kwartaal van dit jaar van de Centrale Meld- en Kegelkamer. De instanties, die zich met het on derzoek bezighielden onder meer de technische groep van de saneringscommissie, de Gezond heidsdienst voor Dieren, de pro vinciale inspectie voor de volks gezondheid en de milieuhygïëëne hebben deze gegevens altijd achtergehouden. Er werd uit sluitend gesproken van „'n ko perverbinding". „Daar hebben we inderdaad nooit een woord over gezegd, Maar cobalt hebben we al in eer, vroeg stadium bij het onderzoek betrokken", aldus de directeur Van Wijhe van de Gezondheids dienst voor Dieren in Gouda. Cobalt hebben we met opzet niet apart genoemd, omdat koper en cobalt samen juist een indicatie zou geven van de veroorzaker van deze vervuiling". Mede op aandrang van het Vlaar- dingse gemeentebestuur is Rijn- monds milieugecommitteerde De Jong nu wel met de cohalt- en ijzerdjfers op de proppen ge- naar aanleiding van de gevon den koper-cobaftvemoudingen kon aannemelijk gemaakt wor den nadat een studie was ge maakt van de uitworp van der tig bedrijven in het Rijnmondge bied dat de Chemische Indu strie Rijnmond voor de gevon den kopemeerslag verantwoorde lijk is. kilo tien milligram gevonden. Het aanvaardbare Is 0,2 mg. Aan ijzer werd 3500 milligram per kilo gevonden, terwijl 600 mg. normaal is. In het kwartaaloverzicht wordt vermeld dat de uitworp van ko per en cobalt al sinds 1967 plaatsvindt. Dat echter nu pas schapens! erf te is opgetreden moet waarschijnlijk toegeschre ven worden aan een periode van langdurige droogte waar door een opeenhoping van koper en cobalt kan zijn opgetreden. Het bedrijf dat verantwoordelijk is gesteld voor de bovenmatige lozingen, de Chemische Indu strie Rijnmond heeft Inmïdels voldaan aan de opdracht van Gedeputeerde Staten om de uit stoot door het aanbrengen van voorlopige vorzleningen te ver minderen. Per 1 november moet de emissie van koper, cobalt en andere zware metalen tot nul gereduceerd zijn. komen,' Uit deze gegevens en Juridisch is het verband tussen de schapensterfte en de lozingen van de Chemische Industrie Rijnmond nooit gelegd. „Recen te metingen laten zien dat de hoeveelheden koper en cobalt Inderdaad sterk zijn gedaald. Je zou zeggen dat dat aanwijzing genoeg is maar juridisch is het niet haalbaar", vertelt Van Wijhé. In de dode schapen en op het Wbap en-alfa Ir e Is aanlaidng 14.23 uur, de honden krijgen even de kans de pool|es te strekken en te dollen. Even later doelwit van baldadige jeugd. gras rijn zowel In Vlerpolders (waar de eerste gevallen wer den geconstateerd) als later ln Vlaardingen fikse waarden ko per, cobalt en Ijzer gevonden. Per kilogram gras Kregen tie schapen, die in Vlaardingen aan kopervergiftiging stierven 335 milligram koper naar binnen. De geaccepteerde hoeveelheid is tien milligram, Deze hoge k> perwaarde werd gemeten In een gebied, dat zich verder tot de Vlaardlngse Westwljk uitstrekt. Van cobalt een voor,mensen uiterst giftige stof v/erd per geweest om de onderzoekingen op dier en gewas voort te zet ten. Een keer ln de —twee maan den worden voortaan in het Rijn- mondgebied gewasmonsters ge nomen. Alle gestorven dieren uit Rijnmond gaan voor onder zoek naar Gouda. De onderzoe kingen worden gecoördineerd door de Inspecteur voor da volksgezondheid en milieuhygië ne en uitgevoerd door het Rijks instituut voor de volksgezond heid, de Gezondheidsdienst voor Dieren, de Veeartsenljkundlge Dienst Rotterdam en het Reac torcentrum In Petten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3