SCHIEDAMSCHE COURANT naar V I Begraafplaats onvindbaar 'ICI SLUITEN' ©wezen GEMEENTELIJK ENERGIE BEDRIJF GAAT VERDWIJNEN Hoefgetrappel op Grote Markt Neg niet toegestemd in verkoop Druk jaar GG en GD Ouders zoeken steun m - - ,v; „Godes stellen zaken minder ernstig voor dat ze zijn' Vereniging tegen Milieubederf eist van minister: VTM: Gedeputeerde Staten ondeskundig Visaanvoer Eén bedrijf voor hele provincie Vrijdag 20 juli 1073 4 pagina'? 99ste jaargang no. 24770 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376Ï92 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn inlichtingen aan het .•inwinnen over de voormali ge mouterij De Gouds bloem die door jongeren wordt opgeknapt. Gedeputeerde Staten dóen dat,omdat zij uiteindelijk de beslissing moeten ne men over de verkoop van het gebouw door -Gist Bro cades aan de gemeente Schiedam. Tussen Gist-Brocades en de gemeente Schiedam is wel een voorlopig koopcontract opgesteld, maar dat wordt pas definitief met de goed keuring van Gedeputeerde Staten. De Stichting DeGoudsbloem de jon geren di e de voormali ge mouterij aan bet opknappen zijn beeft Gedeputeerde Staten la ten weten dat de gemeente het pand verwaarloosde en dat zij bereid is het gébouiv te huren yan de gemeente [n eep brief aan de jongeren heb ben Gedeputeerde Staten laten weten' met interesse kennis te hebben genomen van hun werk; én dat zij eerst de zaak willen uitzoeken, voordat toestemming gegeven wordt voor de koop. OVERHOOP De jongeren liggen overigens nu al ^ehige-m aande».-everhoöprmot4- de gemeente over De Gouds bloem: en-wel in het bijzonder met wethouder C.J.M. Bolmers (PvdA). Binnenkort zuilen de leden van de werkgroep De Goudsbloem een nieuw wapen in de strijd wer pen: een bestemmingsplan voor deze mouterij. Ala de gemeente haar zin krijgt wordt de bestemming het op vangen van bedrijven die wor den verdreven door de recon structie van de binnenstad. Het pand, krijgt dus een bedrijfsbe- stemming. En daarmee zouden de plannen van de jongeren om in dit ge bouw bijvoorbeeld een Natio naal Gedistilleerd Museum of eer. bijzonder horeca-bedrijf te vestigen niet gerealiseerd kun nen worden. X Tenzij Gedeputeerde Staten in de ■bres springen voor dit unieke monument van de Schiedamse (alcohol)' historie hebben de jon geren weinig kans, omdat de gemeenteraad de bedrijfsbe- stemming al heeft goedgekeurd. Eerder.deze week werden de jon geren ernstig gedupeerd omdat een "deel van'hun gereedschap werd gestolen. Dat had bij el kaar een waarde van zestig gul den. Een fiks bedrag voor De Stichting die alles uit eigen zak betaalt. De Schiedamse politie heeft de diefstal intussen opgelost. Enke le jongens van dertien en veer tien jaar hadden het gereed schap meegenomen om een hut te bouwen. De jongeren hebben hun eigendommen weer terug. Meer over de jongeren die vechten voor het behoud van de historische moute rij vindt u op pagina 3. De mouterij op dé hoek van de St.'Annazusterstraat en de Noord vest. Vlaardingen De Indruk wordt gewekt, dat door de verande ring van de alarm- en waar schuwingsfases door Rijnmond in codes, die zaken minder erg worden voorgesteld dan zij in werkelijkheid zijn. Dat vindt het Rijnmondraadslid Kalma van de PSP. Kalma heeft het dage lijks pestuur van het openbaar lichdam gevraagd of het bereid Js de oorspronkelijke namen weer in te voeren. Rijmond is afgestapt van het ■woord alarm- of -waarsciiu- wingsfase. Bij waarschuwing van de industrie wordt voortaan het woord code gebruikt, ge volgd door het; cijfer 1, 2, 3 of 4. Deze cdjfercoderirrg is gekozen om verwarring met het draai boek van de provincie Zuid-Hol» tand te voorkomen. Daarin wordt gesproken over code A. B, C en D. Kalma vraagt het dagelijks be stuur waarom duidelijke woor den al« waarschuwjngsfase en alarmfase moeten worden ver» vangen door „geheimtaalbegrip pen" als code 1, 2, 3 en 4. Hij vindt dat het van een zekere minachting voor het onderschei dingsvermogen van de Rijn- ■mondbevolking getuigt dat als .motivering voor de vervanging blijkbaar geldt, dat dit te on heilspellend klinkt Schiedam De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids- dienst is in 1971 naar 1015 straatongevallen uitgerukt Het betrof vooral de behandeling yan verwondingen (301), ook kwamen gevallen ven vergifti ging» verdrinking, shocks, In wendige kneuzing, verbranding en opgelopen fracturen voor. De dienst kwam 23 maal voor niets; het „slachtoffer" bieek ir. die gevailen reeds vertrokken te zijn. Wat het ziekenvervoer be treft voerde de GG en GD 4034 transporten uit, waarbij 4403 pa tiënten werden vervoerd. Deze cijfers waren in 1970 respectie velijk 3355 en 3636. Schiedam Het ontbreekt in de stad aan richtingborden naar de xAlgemene.Begrgafplaats. Hierop wijst het biad Gróenoord-ak- koorden, dat reeds eerder de gemeente op deze nalatigheid attent maakte. Tevergeefs, want tussen de bor den die wijzen naar de sport parken Thurlede en Harga, de service-flat in spé aan het Ileij- ermansplein, het VyV-kantoor en zelfs naar de Kerst-ion, die allang achter de rug is, is nog steeds geen bord „Begraaf plaats" te vinden. Het j.tweewekelijkse wijkorgaan ;r vm cfiTdiit"een"k'watijRe* zaaTrl" Hét argument, dat zoveel borden moeilijkheden veroorzaken, gaat volgens het blad niet op. Het verbaast zich erover waarom er wel borden zijn, die naar de Heijermansflat wijzen op het Bachplein zelfs drie en niet naar de begraafplaats. „Of is dat wat anders?" vraagt het blad zich af. Vlaardingen De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied wil dat Gedepu teerde Staten van Zuid Holland het chemische be drijf ICI bij Rotterdam op zo kort mogelijke ^ter mijn laat sluiten. De vereniging eist dit In een briet aan de minister van volksgezondheid en milieuhygië ne. De minister zal Gedeputeerde Staten moeten ge lasten tot deze maatregel over te gaan. De VTM tekende vorige week bij de Kroon beroep aan tegen de door Gedeputeerde Staten aan ÏCI verleende vergunning krachtens de wet inzake de luchtverontreiniging. Een ver gunning voor de vervaardiging van Methyi-diisocyanaat (m.d.i.) waarbij gebruik wordt gemaakt van gevaarlijke en g'ftige stoffen ah. fosgeen, ani line en chloor. Op 24 juni ge beurde bij de installatie voor de produktic van m.d.i. een bedrijfsongeval, waarbij drie slachtoffers vielen. Een ervan ligi nog steeds in het zieken huis. Aanleiding voer de nieuwe brie ven van de VTM vormt het ongeval, dat drie da'gen gele- cen plaats vond. Drie onder houdsmonteurs kwamen toen in aanraking met het bedwel mende' monochloorbenzeen en moesten ter observatie worden opgenomen in de ziekenzaal van ICI. De vereniging wil sluiting van de ICI, omdat er naar zijn oordeer geen garan ties aanwezig zijn, dat derge lijke ongelukken niet nog maals jollen .vpo rkpnien,.m dan op veel,grotere schaal'en met veel ernstiger gevolgen. ONVERMOGEN Volgens de Vereniging tegen Mi lieubederf in en om het Nieu we Waterweggebied heeft het college van Gedeputeerde Sta- ten door het verlenen van de vergunning blijk gegeven van een verregaande verontachtza- iniitg van de veiligheid van de Rijnmondbevolking. „Boven dien heeft het een onvermogen en ondeskundigheid ten toon gespreid, die wij niet voor mo gelijk gehouden hadden" De Vereniging tegen Milieube derf heeft bij de Kroon een verzoek Ingediend om zijn be roepschrift tegen de aan ICI verleende vergunning zo spoe dig mogelijk te behandelen, waardoor adequaat ingrijpen - en-aanpassen-„.vaiu.de. vergun-^, ning op.korte termijn mogelijk wordt. Tevens heeft de VTM de inspecteur voor de volksge zondheid en milieuhygiëne in Zuid Holland gevraagd Gede puteerde Staten te verzoeken de verleende vergunning in. te trekken. Vlaardingen De drie ouderparen uit Vlaardingen en Schiedam, die voor de rechtbank probeerden het ontslag van hun geestelijk gehandicapte kinderen uit de gemeen telijke sociale werkplaats ongedaan te maken, zijn daar mee geen stap verder gekomen, De Rotterdamse recht bankpresident mr. J. G. L. Reuder wees gistermorgen hun eis in het kort geding tegen de gemeente Vlaardingen van de hand. Mr.. Reuder week daarbij in niets af van ziin tijdens de op tien juli gehouden zit ting voorgestelde suggestie de ontslagkwestie aan de Raad van Beroep voor te leggen. De rechtbankpre sident achtte zich, zoals hij vorige week al opmerkte, niet bevoegd in kort geding te oordelen over de ma nier, waarop het Vlaar- dingse gemeentebestuur het drietal jongens ont-. sloeg. De drie zouden niet meer in de gemeentelijke sociale werkplaats te hand haven zijn. ONTSLAGEN Op één juli ging de deur van de Vlaardingse sociale werkplaats voor Paeter Valster (263, Arie Akkerman (25) en de Schiedam mer Joop Hoogendijk (25) voor goed achter hen dicht. Ze waren ontslagen. Volgens de directie bleven hun arbeidsprestaties be neden het aanvaardbare niveau en was hun aanwezigheid sto rend voor de anderen vanwege de extra begeleiding. In een dagverblijf voor geestelijke ge handicapten zouden ze beter tot individuele ontplooiing komen. De directionele conclusie da teerde al van 1969. De drie zwakzinnige jongens mochten echter blijven, omdat in de di recte omgeving geen dagverblijf ivas. Vorig jaar werd zo'n dagverblijf in het Westlandse Monster ge opend. Het ontslag werd weer actueel. De ouders evenwel voelden er niet veel voor. Ze vonden de afstand naar Monster te groot en meenden dat Vlaar dingen. in gebreke was gebleven door niet zelf een dagverblijf te stichten. Na talrijke vergeefse gesprekken met de ouders hakte de directie in juli nog voor het moment, dat een Koninklijk Besluit van kracht werd, waar in werd bepaald, dat alle werk nemers van een Sociale Werk plaats een vast dienstverband kunnen krijgen, waarbij presta ties niet meer tellen de knoop door. Directeur Herbers van de Vlaardingse werkplaats na het" ontslag; „Het verrichten van economische arbeid is een straf voor ze,.In een dagverblijf komen ze veel beter tot hun recht". KANS Hoe dan ook: vader Valster is het er niet mee eens en hij is druk doende om van de suggestie van rechter Reuder gebruik te maken, Maandag gaan er een drietal klaagschriften naar de Raad van Beroep, belooft hij. „Mijn advocaat mr. Post geeft ons vijftig procent kans dat de jongens teruggenomen moeten worden. Gebeurt dat niet dan gaan we door bij de Centrale Raad van Beroep. Dat kan dan nog wel een jaar duren". Al die tijd zullen de kinderen bij hun ouders moeten blijven. Va der Valster: „We zijn bang, dat dat nog tweeëneenhalf tot drie jaar Het geval zal zijn. Vlaar dingen heeft misschien pas over vijf jaar een dagverblijf. Ik denk dat het toch de kant van een nooddagverblijf moet uit gaan". die in Vlaardingen uitstekend voldoen, Is de heer Valster het actie voeren beu. „De tijd Is voorbij, dat we de Vlaardingse burger voor zoiets moeten laten meebetalen", vindt'ie. Het moet dimaal uit een gesprek met de wethouder komen. Niet de man van de sociale werk plaatsen, Weeda, maar de wet houder van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mevrouw Van Duijn-Spruijt. Valster overweegt om na zijn vakantie met haar te gaan praten. „We hebben misschien geen al te beste beurt gemaakt bij de gemeente, maar ik blijf geloven dat een gesprek met die wethouder bevorderend op de bouw van een dagverblijf in Vlaardingen kan werken", Is zijn hoopvol oordeel, ,Er Is al een schetsplan, .en er is ook al een stuk grond bij de Broekpolder aangewzen. Het ministerie van CRM heeft in principe haar goedkeuring aan de stichting van een dergelijk dagverblijf gegeven'. Het zou een dagverblijf voor Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis moeten worden. Zwaartepunt in de ganse materie Is en blijft, vindt Valster, het niet nakomen van de belofte, die wethouder Weeda ooit heeft gedaan. „Hij beloofde een dag verblijf, maar ontkent dat nu. We zijn verplicht om te blijven knokken";. Schiedam/Vlaardingen Alle gemeentelijke energiebedrijven in Zuid-Holland moeten opgaan in een provinciaal bedrijf. Deze aanbe veling staat in éen tussentijds rapport van deskundigen over de or ganisatie van de energievoorziening in de provincie. Mocht deze fu sie in de toekomst worden gerealiseerd, dan ontstaat een nutsbe drijf dat zowel wat betreft; de omzet (een miljard gulden), ook de investeringen en het personeel tot de grootste van ons land behoort. De commissie beveelt aan om van het nutsbedrijf een naamloze ven nootschap te maken, waar de gemeentes en de provincie aandeel- houder van zijn. In het nutsbedrijf gaat dan ook het Electriciteits- bedrijf Zuid-Holland op, waar samen met de gemeentelijke bedrij ven ongeveer zevenduizend mensen werken. Wanneer de grementes met de plannen zullen nnslemmen, wil men de nieuwe nutsmammoet zo snel mogelijk van de grond laten komen. De commissie wil dat in een periode van vijf jaar de verschillen in de gas en electriciteitstarïeven, die nu nog tussen de gemeentes in Zuid-Holland bestaan, verdwijnen. In heel Zuid-Holland zullen dan uniforme tarieven moeien gelden. In gemeentes als Vlaardingen en Schiedam zal het energiebedrijf zich ook bezig houden met het water, omdat dat met de eltetriciteit en r het gas in één bedrijf is geïntegreerd. De commissie beveelt in hetj rapport aan dat de gemeentes hun bedrijven in de nieuwe vennoot| onderbrengen. Het zelfde zou moeten gebeuren met de gemeen- f schappelijke energiebedrijven, waaronder Delfland. Over de uitkeringen die aan de gemeenten 20uden moeten worden ge-i daan, omdat zij winst derven, en over de verdeling van het aan deelhoudersdividend, is binnen de commissie nog geen overeenstem ming bereikt. BEU Na het meehelpen stichten van de drie Herman Frantsenhuizen, Vlaardingen De aanvoer van Noordzeeharmg was vanochtend met 587 kantjes zeer redelijk te noemen. De VI 1 bracht 74 kan- - tjes aan, de VL 153 60, de VL VU 99, de VL 112 75, de VL 34 ill, de VL J21 83, da VL 142 10 De VL 1 had ook vier kantjes makreel aan boord, i De prijzen bedroegen voor kleine i maatjesharing f 224—245 voor grote maatjesharing ƒ171—200 en voor makreel 57. Een authentieke Duitse- Jachtwagen en een escorte - van zestien ruiters en ama zones zorgden gisteren op de Grote Markt voor een kleurig en zeker niet alle daags schouwspel. Voos/ Theo Borsboom en Brigitti. de Vries dan ook een dal, om nooit te vergeten. Eetf- originele hulde aan heö jonge paar door leden vai de Landelijke Rijvereni ging „Schiedam", waarvai Brigitte sinds de oprichtïnj deel uitmaakt, maar bo vendien als top-amazoni *n niet gering aandeel heefi 5 in de Schiedamse succes sen. 's Avonds recepieerde he echtpaar Borsboom-d< Vries in restaurant Staten hof.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1