Tegen wil van gemeente: m I Eeuwen neer 17erkgro j: zet m loulerij ep monumentenïij st M 3 B i SCHIEDAMS CHE COURANT - VRIJDAG 20 JULI J973 Jongeren vechten voor behoud van historische mouterij Schiedam Het doordrin gende geklop van hamers in de voormalige mouterij op de hoek van de Sint An- nazusterstraat/Noordvest overstemt elk ander geluid. Slechts af en toe wordt het onderbroken door het mo notone gedreun van drilbo ren. In het donkere gewelf met een on verwacht laag plafond zie je ze ploeteren. Urenlang. Dikken, blikken en nog eens bikken. Tu rend kijken ze met een welover wogen Mik naar dat ene stukje steen, één van de veie tiemJua- zenctob om vooral toch maar een Met te grote laag van de stenen af te hakken. De leden van de werkgroep „De Goudsbloem" of liever gezegd (sinds efiige weken) Stichting „De Goudsbloem" zijn zo hard als een bikkel. En dat moet dan ook wel, als je bloedeigen ge meente in de persoon van wethouder en „stadsreforma- tor" Bolmers (PvdA) in alle opzichten geen medewerking verleend. Toegegeven, het is niet allemaal gebeurd, zoals het hoort. De werkgroep heeft zoals de wethouder het uitdrukt „grof misbruik gemaakt van vertrou wen". Want wat was het geval? Een groep Schiedamse jongeren heeft begin maart aan wethou der Bolmers de sleutel van het niet meer in gebruik zijnde en sterk verwaarloosde pand van de mouterij gevraagd en gekre gen. Om de hele boei op te me ten (Bolmers: „Ik hen zo goed gelovig geweest om te denken, dat ze daar iets van konden le ren"). Maar de jongeren - meest scho lieren, studenten en een enkele werkende zijn terstond be gonnen met het opknappen - van het pand. VERPAUPERING Waarom? Heel eenvoudig: „Een paar mensen kwam op het idee de verpaupering van deze buurt tegen te gaan. Deze mou terij is zonder meer een fantas tisch gebouw. Wij vonden, dat dit gewoon moest worden opge knapt en verbeterd". „Bovendien zijn we met de res tauratie begonnen, omdat wij het stedelijk beeld dat wordt ge vormd door de voormalige mou terij en de gerestaureerde Noordmolen willen bewaren. Er is at te veel verloren gegaan in Schiedam". Aldus een woord voerder van de werkgroep. De jongeren willen dan ook zo gauw mogelijk, dat de gemeente het pand op de monumentenlijst zet. „Dat is één van onze eerste taken". En dat is het gebouw warempel wel waard. Maar vol gens Bolmers is het pand voor een heel andere bestemming no dig. „Bij de reconstructie' van de bin nenstad zal de mouterij „De Goudsbloem" moeten dienen voor het opvangen van bedrij ven die uit de binnenstad weg moeten. Wij hebben met de ei genaar van het pand (Gist-Bro- cades) een voorlopige koopacte gesloten. Daarbij is door de ge meenteraad bepaald dat het ge bouw zijn bedrijfsbestemming zal houden". Het complex panden, waaronder dus de mouterij, wordt voor een bedrag van 1.2 miljoen aange kocht. Hei conflict rond de, mouterij liep zelfs zo hoog op, dat burge meester H. Roelfsema zich per- sooniüjk met de zaak bemoeide. En bediende zich. volgens de jongeren zeilfs van intimida tie daarbij. Carl van Meerendonk, één van de leden van de groep: ,,De burge meester heeft één van onze vrouwelijke leden op het matje geroepen. Zij werkt op het Stadskantoor. Bij dat gesprek waren ook wethouder Bolmers _en gemeente-secretaris Blok aanwezig". Lrrrks: 'De opslag rdrmfe, woarm rechts d-e oude eestoven nog zichtbaar is. Rechts: Bikken, bikken en nog eens bikken. Onder: Leden van de werk groep aan de slag mett de g ee end e d rïtbo re n. ONZINDELIJK „Zij weid daar 'n uur l ang geïnti mideerd door de heren, waarbij zij ondermeer werd verantwoor delijk gesteld voor de gang van zaken. "Wij vinden dat van de toevalligheid dat ze op het Stadskantoor werkt op onzinde lijke wijze misbruik is ge maakt". Inmiddels beeft de werkgroep een schrijven van Gedeputeerde Sta ten ontvangen (deze moeten de gemeente nog toestemming ver lenen voor de aankoop van ,,De Goudsbloem" en de andere pan den), dat zij inlichtingen zuilen gaan inwinnen over de ontstane - situatie. Pgenschïjnlijk is het hele conflict op het ogenblik op een laag pit je komen te staan. Niettemin geeft de gemeente nog steeds geen toestemming om. electrici- teit in het gebouw te laten aan leggen. De oude leidingen en meters zijn namelijk niet meer te gebruiken. Maar er zijn men sen die de hele bedrading in het pand willen vernieuwen. Nor maal zou dat vier k vijfduizend gulden kosten. Wel is er water. „Maar dat komt alleen omdat het moest van de brandweer. Het is hier namelijk verschrikkelijk droog. De leidin gen zijn. weliswaar verroest, maar we kunnen het toch wei als drinkwater gebruiken, We hebben het laten onderzoeken" Geen electriciteit dus. Een handi cap natuurlijk, omdat er 's avends niet al te lang door kan worden gewerkt. En in de win ter zal de kou hen wel eens op kunnen breken. Er wordt ge dacht aan het installeren van een potkachel of iets dergelijks om de ergste kou door te ko men. Tot nu toe hebben de harde wer kers zo'n zestig man sterk drie wagens vol met afval en vuil laten weghalen. Met eigen gemaakte stofmaskers en witte stofjassen gaan ze met pneuma tische hamers de „rotzooi" te lijf. Iedereen helpt dapper mee. Kinderen van twaalf, dertien jaar zijn geen uitsondering. Maar alles moet wel serieus ge beuren. BEWUST .Iedereen moet echt wel bewust werken" vertelt één van hen. „Dat is erg belangrijk. Je ziet het dan ook aan de kwaliteit van de steen of het goed is ge beurd. Er zijn wel stenen waar twintig minuten aan moet wor den gewerkt. Dat betekent dan dat je zes k zevenhonderd keer op die steen, moet slaan met je hamer. Maar het geeft wel vol doening als je het resultaat ziet". p-'fcV- p; De onderste verdieping (er zijn er vier) hoopt men eind augustus klaar le hebben. Wat het bikken betreft. De totale restauratie zou volgens één der ingewijden wel eens vijf tot zes jaar in be slag kunnen nemen. Maar wat a's die tijdsduur vergeleken met de rijke historie van het ge bouw? SCHATTING De juiste datuni van de bouw van de mouterij „De Goudsbloem" -is met bekend. Het gemeente-ar chief kan wei een schatting ge ven. Ergens tussen de jaren 1770 en 1830 moet het gebouw als mouterij in gebruik zijn ge- sield. De bouw van het pand zou nog wel eens eerder ge weest kunnen zijn. Volgens een deskundige is er in het gebouw een meer dan twintig meter lan ge balk aanwezig, die om streeks 16 00 is gekapt. Wat na tuurlijk niet de mogelijkheid wegneemt dat deze balk secun dair is verwerkt. De Beis-fabrieken, die eens eige naars van het pand zijn ge weest, zijn od het ogenblik bezig ouue tekeningen van het gebouw cp te diepen, die misschien meer licht m deze zaak kunnen brengen. De bloeitijd van de mouterij was aan het eind van de 18e eeuw. Het is een bedrijf, waarin de voor de branderijen bestemde gerst werd verwerkt tot gerste- rncut. De gerst werd er ge kweekt en tot gedeeltelijke ont kieming gebracht. Door drogen, het eesten; werd dit ontkie- .xungsproces vervolgens weer gestopt. De gedeeltelijke ont- kirmde gerst werd mout ge noemd. Deze gerstmout werd in de moutmolens gemalen en diende dan samen met gemalen rogge als grondstof voor de mout wijnber ei ding. De mout wijn werd als grondstof ge bruikt voor de fabricage van (oude) jenever, In 1865 waren er In Soiedam 55 mouterijen. Naar schatting kost te een vat moutwijn elf tot twaalf gulden. De verdiensten voor de werknemer in de ver schillende takken van 't bedrijf vaneerden var. dri„ tot tien gul den per week. Qric vrouwen hielpen te het bedrijf: ze kregen er zo'n zestig cent tot 1 gulden per week voor. De laatste bloeitijd van de moute rij was rond 1875. De mouthan- del werd toen voornamelijk ge dreven in het fraaie gebouw aan de Lange Haven, de Koren beurs. Dit gebouw verraadt dc-ot zijn grootte en allure hoe welvarend Schiedam toen was. Dit brokje historie verdient te blijven, bestaan, vindt de.groep „De Goudsbloem". Daarom zijn ze intensief aan de slag gegaan. Met zelf aangeschaft gereed schap blijven ze voor het be houd van de mouterij vachten. HULP Enkele (bedrijven uit Schiedam hebben hen sl hulp verleend. Het aannemersbedrijf Kreuger. NV stelde drie pneumatische hamers beschikbaar. Zeilmake rij Bingham g&f een groot dek zeil in bruikleen, om in. de grote tuin met stalen buizen een ver gadertent neer te zetten. Daar. worden alle verdere plannen „gesmeed". Koffiezetten doen ze in een speciale koffiewagen, die ook wear door sympathi santen is aangeboden. De uiteindelijke bestemming van de mouterij is ook bij de jonge ren nog dubieus. De één wij er bijvoorbeeld een café-restaurant in laten vestigen een ander komt met her voorstel dat het een uitermate geschikte plaats zou zijn voor het onderbrengen het Nationaal Gedistilleerd Mu seum. Ook ideeën een pottébak- kerij en een broodbakkerij pas seren de revue In ieder geval zal er binnenkort een bestemmingsplan van de werkgroep „De Goudsbloem" verschijnen, waarin alles uitvoe rig wordt bekeken. STICHTING Om sterker tegenover de gemeen te te staan, is enkele weken ge leden een stichting opgericht. De nsdan diait dat Ss gebeurd fs dat de jongeren het pand van de gemeente willen huren. Ook kan men dan niet één persoon verantwoordelijk stellen, als *cr iets gebeurt. De jongeren trekken veel belang stelling van voorbijgangers. Ge regeld komt iemand toforma- rni, wat ze nu eigenlijk aan het doen zijn. Ook mensen, die nog een persoonlijke binding hebben met het pand komen in de hun vertrouwde omgeving terug. Mensen, die hun broers en va ders invalide hebben zien wor den in de keiharde job in de mouterij. Maar ook mensen met negatieve reacties komen langs. „Het ia vechten tegen de bierkaai" ho ren de werkers dam Niet dat dat hen ontmoedigd. „We blij ven vechten voor het behoud van dit uniek stukje Schiedam" antwoorden ze dan met een ver beten trek op hun gezicht En dan gaan ze de oude balken en stenen weer te lij fMidden tussen emmers, vol met gruis werken ze met tin gezicht vb! zweetdruppels, hun haar .volk ■met kalk en de handen met bla ren aan.'de totstandkoming vsan het ideaal Op een deur verzakt en aangetast door de eeuwen staat met krijt geschreven „Ik wil wel hraien". Ze zouden het wel willen doen, om het voortdurende onbegrip van de gemeente. Maar'-het werk wacht. Bikken, bikken, en nog eens bikken. Dat is de mo notone arbeid, die geen stagna* lie mag ondervinden. Een schriel hondje loopt naar birw ne. Niemand merkt het, Géhypi notiseerd door dat ene, eeuwen- - oude steentje zijn ze nfet nveea. bereikbaar voor de buitenwe reld. De mouterij moet voor dl gemeenschap bewaard blijven Dat is het enige waar ze aaj denken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3