Onderzoek brengt meer aan t licht PAARDEN KONINGIN DEMONSTREREN OP TAPTOE DELFT Visserij- I museum met fraaie zee collectie In november gif schoonmaak in Westland Schapen- sterfte ook door ijzerneerslag SVV naar AZ '67 Commissie onderwijs vergadert Straat bij loswal nog niet dicht SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 21 JULI I97Ï 3 CHEMICAU t>a bedoeling van de gemeente was weggedeelten te verkopen en in erfpacht te geven aan de Nieuwe Matex. Daartoe zouden die gedeeltes aan het openbaar verkeer onttrokken moeten wor den, De Visserij Maatschappij heeft de doortocht echter nodig. Pas wanneer zij via vestiging van erfdienstbaarheid de juridi sche verzekering heeft dat, on danks de onttrekking, doorgang verzekerd is zou de Kroon ak koord kunnen gaan met de af sluiting. be Nieuwe Matex en de Visserij Maatschappij Vlaardingen zul len in overleg treden om be paalde rechten en plichten ten opzichte van eikaar In een juri disch bindende vorm aam te gaan, Daarna bekijkt de ge meente opnieuw de onttrekking. Delft/Schiedam Het Koninklijk Staldepartement zal een rol spe len tijdens de Taptoe Delft die dit jaar van 24 augustus tot en met 1 september wordt gehou den. Personeel, gekleed ln cere monieel tenue der lansiers uit omstreeks 1845 met paukenist zullen een demonstratie met de paarden uitvoeren. De trompet ters van de treinafdellng der ar tillerie ondersteunen deze de monstratie. De muriekcommissie heeft de volg orde van het programma be paald. Geopend wordt met een Intrada 1973 van Hautvast Als tweede onderdeel musiceren de dienstplichtigen. Dat zijn het trompetterkorps der artillerie, hot tamboerkorps der Garde Grenadiers, het jachthoornkorps der Garde Jagers, het tamboer korps der Garde Fuseliers Prin ses Irene, het Kadettentamboer- korps Prins Bemhard, het tam boer korps van de Joh an Willem Frisokapel en het tamboerkorps van de Koninklijke Landmacht. Het derde onderdeel is gardemu ziek uit Noorwegen door het H. M. Kongens Gardes Musikkorps. Vervolgens een optr»1en van de marinierskapel van de Konink lijke Marine met tamboers, pij pers en fakkeldragers van het Korps Mariniers, gevolgd door de paardendemonstratie van het koninklijk staldepartement. Zestig jaar Koninklijke Lucht macht ontbreek uiteraard niet in Taptoe Delft *^3. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht met tamboerkorps en medewer king van vertegenwoordigers van technische afdelingen van de Koninklijke Luchtmacht opent haar ongetwijfeld impo sante bijdrage met het Soester- berglied van A. Langeweg in een arrangement van W. Haut- vast.. De Garde presenteert zich ter ere van het zilveren regeringsjubi leum van koningin Juliana, Ko ninklijke Militaire Kapel met tamboers van do afdeling gre nadiers en hoornblazers van het bataljon Jagers versterkt met het tamboerkorps der Garde Grenadiers en het Jachthoorn korps der Garde Jagers, het tamboerkorps der Garde Fuse liers Prinses Iren? en vlagge- wacht van de National» Reser- Ook de Amsterdamse Poltlekapel doet aan het muziekfeest mee. Met haar tamboerkorps treedt zij als laatste onderdeed voor de finale op. Aan de finale doen mee de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Militaire Kapel, de Johan WIL lem Frisokapel, de Kapel van de Kouinklljke Landmacht, de H. M. Kongens Garde m de Amsterdamse Politlekaptl. Schiedm 'De grote gif schoonmaak wordt in bet Westland waarschijnlijk in november gehouden. In die maand kunnen alle tuinders boeren en loonspuiters hun overtolli ge voorraden bestrijdingsmiddelen deponeren in contai ners, die op verschillende plaatsen in de gemeenten staan. De overkoepelende organisatie van deze actie is in handen van de Stichting voor Verwijdering Afvalstoffen, die met zeven organisaties samenwerkt. De provincie draagt de kosten van de schoonmaak en de vernietiging van de gifstoffen. Vernietiging ervan heeft plaats in de ver brandingsoven van de N.V. Afvalwerking Rijnmond, die op het ogenblik overigens buiten werking is tengevolge van een brand. Eind februari werd een dergelijke actie in Drenthe gehouden. Het resultaat was ruim negen ton bestrijdingsmiddelen die voorna melijk afkomstig was vn land bouwbedrijven, Nu worden Friesland en Gomngen verlost van het ovartollage gif, waarna in september Gelderland en Overijssel aan de beurt komen. Zeeland en Zuid Holland worden vervolgens in november gifvrij gemaakt. VERNIETIGING Overigens moeten da vele tonnen gif, die tot nu toe opgehaald ziin, voorlopig ergens opgesla gen worden, omdat een brand de ve mi ettgir.gsinstaiLaric buiten werking stelde. Bovendien zal niet de gehele opbrengst vernie tigd kunnen worden. De bestrij dingsmiddelen met een vrij hoog kwikgehalte mogen niet in de verbrandingsoven worden ver werkt, omdat dit schadelijke ge volgen voor het milieu heeft. Zo blijven er kwikresten achter in de slakken, die na 't verbran dingsproces overblijven. Boven dien zouden ei ook kwikverbin- dingen in de lucht terecht komen De kosten van verbranding va in aanmerking komende restan ten bestrijdingsmiddelen bedra ge momenteel zeventig gulden per ton. en twintig A dertig kik) moeten wegen. Vlak voor de schoon maak worden alle betrokkenen nog eens aan de aette herin nerd. Uit de antwoorden van Gedepu teerde Staten blijkt trouwens, dat men wel vertrouwen heeft in het verantwoordelijkheidsbesef van de Westlaodse Cuiders. Me vrouw W. Hartemink-Trouw uit Naaldwijk en de heer H. J. Koe nen (beiden D'66, stelden in het verleden vragen over 120.000 fusten, die vorig jaar werden gebruikt in de tuinbouw. Gedepu teerde Staten kan geen percen tages noemen van het aantal tuinders, dat het fust na gebruik goed ledigt. "Wel beschikt Gede puteerde Staten over aanwijzin gen, dat de tuinders in het Westland. in dit opzicht niet te kort schieten. Dit houdt dus in, dat het grootste gedeelte van de fusten na het gebruik worden afgespoeld in de containers of tank, die bij de verwerking van het bestrijdings middel wordt gebruikt. En niet tn het oppervlaktewater, zoals de statenleden in hun vragen ann&men. Vlaardingen/Schiedara Op de tweede verdieping van het Visse* rijmuseum is een extra zomer- tentoonstelling ondergebracht. Het is een kleine, maar aan trekkelijke expositie van beel dende kunst. Het grondthema is Vlaardingen en de zee. De ten* toonstelling blijft te bezichtigen tot vijftien oktober als ook „Le« ve(n) de Zee" sluit. De zomertentoonstelling toont eea groot aantal schilderijen en prenten van de haven van Vlaar dingen en scheepsportretten. De meeste stukken behoren tot de colltctie van het Visserijmu seum. Ze zijn zelden of nooit openbaar tentoongesteld ge» weest. Naast een opmerkelijk raamhor, beschilderd met een voorstelling vnn het Wester-havenhoofd met birmenzeiler.de buis, zijn er een aantal belangwekkende bruikle nen uit het bezit van de beken de Vlaardingse redersfamilies Hoogendijk en IJzermans. Van ds grote betekenis van het zee- vissersbedrijf ia Vlaardingen, getuigt een uniek boekwerk, voorzien van prachtige illustra ties. Het boek is een verslag van de Doggermaatschappij over 1894 en enig in zijn soort: het is een exemplaar, dat Hoo gendijk speciaal liet vervaardi gen en aanbood aan H.M. da Koningin. Koningin Juliana schonk het boek met 35 andere werken aan het Visserijmuseum ter gelegenheid van de herope ning in 1971. Een rijke bijdrage vormen da grote bruiklenen van het ge meentearchief, 24 prenten en een collectie aardewerk met glazuurbeschilderingen (vis- eo zeemoticven) van de kunstenaar Willem Brinkman. De geëxpo seerde keramiek dateert uit do periode van de aardewerkfa briek Dc Spin, die Brinkman mee enkele vrienden in Vlaar dingen aan de Oude Haven had opgezet. Dat was kort na de tweede wereldoorlog. In het Visserijmuseum draait tot en met 22 juli de film Levend Water, een zeer recente film, v/aarin de strijd'tegen de "ver ontreiniging van liet rivierwater (en dus ook van het zeewater) wordt belicht. Van 23 juli tot 5 augustus vertoont het Visserij museum een film uit 1870 van Charles Breyer over het ont staan van een polder, in dit ge val Zuidelijk Flevoland. Da voorstellingen beginnen om 15.30 uur. BRIEF Alle tuinders, boeren en andere be drijven, die met giftig» stoffen werken, krijgen tijdig een brief, waarin de data staan wanneer de actie wordt gehouden en de plaatsen waar het gif gebracht kan worden. Verder worden er enkele aanbevelingen gedaan over de verpakking. Zo kunnen er het best stevige Vunstmest- zakken worden gebruikt, die vijf- PERMANENT De statenleden informeerden verder naar een meer per manente regeling van de afvoer van fusten met overtollige bestrijdings middelen. Hierover zijn besprekingen gaande tus sen het Proefstation, vei- lingbesturen en de gemeen tebesturen in het Westland. De schoonmaakaktie van de provincie is voorlopig een eenmalige zaak. Vlaardingen Woensdag 25 ju!!, volgende week, vergadert ln het raadhuis de commissie voor het onderwijs openbaar. De verga dering begint om half acht 's avonds, en tot acht uur mag het publiek er vragen stellen. Op de agen. a staan overplaatsing en benoeming van enkele hoofdleid sters aan openbare kleuterscho len (die van .Klavertje Vier" gaat naar „De Kwikstaart"). Verder staat onder meer de uit- breiding van de speelplaats van de Barbaraschool voor gewoon lager onderwijs aan de Serin genstraat ter discussie. Schiedam Na de thuiswedstrijd tegen een combinatie van FC Den Haag (3-3), volgt voor SW morgen een oefenwedstrijd in Alkmaar tegen erodivisfonist AZ'67. De wedstrijd begint om half drie. Een deel van de Chemische Industrie Rijnmond Schiedam Het onderzoek naar de dood van schapen in het Rijnmondgebied heeft naast een overdosis koper ook abnormaal hoge waarden aaa cobalt en ijzer aan het licht gebracht. Deze feiten staan onomwonden in het overzicht over het eerste kwartaal van dit jaar van de Centrale Meld- en Regelkamer. De instanties, die zich met het onderzoek bezig hielden onder meer de techni sche groep van de sane ringscommissie, de Ge zondheidsdienst voor Die ren, de provinciale inspec tie voor de volksgezond heid, en de. milieuhygiëne hebben deze gegevens altijd achtergehouden. Er werd uitsluitend gesproken van een „kopervergif ti- ging"- „Daar hebben we in derdaad nooit een woord over gezegd. Maar cobalt hebben we al in een vroeg stadium bij het onderzoek betrokken", aldus de direc teur Van Wijhe van de Ge zondheidsdienst voor Die ren in Gouda. „Cobalt heb ben we met opzet niet apart genoemd, omdat ko per en cobah samen juist een indicatie zou geven van de veroorzaker van deze vervuiling." OP DE PROPPEN Op aandrang van verschillen de zijden is Rijnmondsge- committeerde De Jong nu 'wel met cobalt- en ijzercij- fers op de proppen geko men. Uit deze gegevens en naar Vlaardingen De gemeente mag niet zomaar overgaan tot het al- sluiten voor het verkeer van ge deelten rijweg van de Koningin Wi [hel min ah a ven ZOZ en van de Vishalstr&at. Dit heeft de Kroon bepaald na een beroep van een mogelijk door de afslui ting gedupeerd bedrijf aldaar, de Visserij Mij Vlaardingen. De rechten van deze maatschappij werden, ondanks gemaakte af spraken, volgens de Kroon on voldoende gewaarborgd. aanleiding van de gevon den kopercobaltverhoudin- gen kon aannemelijk ge maakt worden, dat de Che mische Industrie Rijn mond voor de gevonden ko- perneerslag verantwoorde lijk is. In de dode schapen en op. het gras zijn zowel in'Viérpöl- ders, waa«- de eerste geval len werden geconstateerd, als later in Vlaardingen fikse waarden koper, co- balt en ijzer gevonden. Per kilogram gras kregen de schapen, die aan koperver giftiging stierven 335 milli gram koper naar binnen. De toegestane hoeveelheid is slechts tien milligram. WAARDEN Van cobalt een voor men sen uiterst giftige stof werd per kilo tien milli gram gevonden, terwijl 600 mg. normaal is. i In het kwartaaloverzicht wordt vermeld, dat de uit- worp van koper en cobalt al sinds 1967 plaatsvindt. Dat echter nu pas schapen- sterfte is opgetreden, moet waarschijnlijk toegeschre ven worden aan de Iangdu- rige droogte waardoor een opeenhoping van koper en cobalt kan zijn opgetreden. Het bedrijf, dat verant woordelijk is gesteld voorj de bovenmatige lozingen, de Chemische Industrie Rijnmond, heeft inmiddels voldaan aan de opdracht van GS om de uitstoot door het aanbrengen van voorlo pige voorzieningen te ver minderen. Per 1 november moet de emissie van koper, cobalt en - andere zware metalen, tot nul geredu ceerd zijn. De schapen-affaire is aanlei ding geweest om de on derzoekingen op dier en ge was voort te zetten. Alle gestorven dieren uit Rijn mond gaan voortaan voor onderzoek naar Gouda. Een zielig hoopje lijkt het dan. Maar ook slim. Want op de meest onverwachte momenten, wil hij er van door. Dat is echter van korte duur, want al gauw begrijpt hij dat zijn tij delijke baas niets dan het bes te met hem voor heeft. Een paar rukjes als hij toch de kuierlatten wil nemen en alles sal reg kom. Uiterlijk is het een prachtige hond. Een glanzend bruine vacht, een witte borst en ook witte plekjes op zijn pootjes en achter de nek. Hij is vroeger ook redelijk opge voed (hij is twee jaar) wat blijkt uit het feit, dat hij het commando „liggen" zij het na enig aarzelen goed op volgt. Ook is hij bereid de no dige „pootjes" te geven. fn het asiel staat hij als zwerf hond geboekt. Zo'n tien dagen geleden werd hij in de Willem Pijperstraat gevonden met een kettinghalsband, om. Volgens de dierenasielbeheerder zal er vooral voor alleenstaanden een goede waakhond uit hem kunnen groeien. In 't asiel zit ook nog 'n zwerver die door de politie is opgepikt in de Burgemeester van Haa- Naam: onbekend, ras: geen (bastaard), geslacht: reu, leef tijd: twee jaar, kleur: bruin- wit, hoogte: 42 cm, beharing: kort. renlaan. Het is een teef, onge veer één jaar oud en in de verte lijkt hij een beetje op een Schotse collie, in zijn gezelschap bevindt zich nog de hond van vorige week. Het is een reu, ook ongeveer één jaar. oud, zwart met wit grijze plekken en kortharig. Als u belangstelling voor een katje heeft kunt u ook in het asiel terecht. De beheerder helpt de geïnteresseerden daar graag aan. MAQUETTE Inutssen is bekend geworden dat de Schiedamse dierenbescher ming van de gemeente waar schijnlijk een bedrag van twee ton krijgt toegewezen voor de bouw van het nieuwe asiel aan de Anthony Fokkerstraat. Een maquette van het nieuwe on derkomen zelf vervaardigd door beheerder Egge Boerma en de inspecteur van de die renbescherming C. Spermon staat sinds kort in de hal van het station Schiedam. Als u belangstelling voor één van de hondjes of katjes heeft: het asiel ligt aan de Sint Anna Zusterstraat, telefoon 266266. Geopend elke dag van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur, zaterdags van ne gen tot twaalf en zondags ge sloten. In dit „Blokje rond" werden we geconfronteerd met een ontzettend nerveus diertje. Wat de oorzaak daarvan is, kunnen we alleen maar raden. Maar tien tegen één dat het een hond is geweest, die niet zoan beste tijd achter de rug heeft. Als er op de grond wordt gestampt of als iemand de hond bestraffend toespreekt, krimpt hij ineen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3