SCHIEDAMSCHE COURANT 1 Schiedamse doorzetters Standwerkers in se naar markt en Opluchting na vrij laten van Schiedammer Amerikaan! hebben het naar de zin Formaat moet voldoen aan eisen Gastcoücerteïi op Oranje-carillon jes Elektroear oorzaak van ongeluk Op nationale feestdag concours aan Broekweg Motorrijder verliest macht over stuur 2 kranten voor één prijs PORTE MONNEE KWIJT Door val bewusteloos Diefstal uit auto's „Buitenbus" komt eind volgend jaar Brommer vliegt uit de bocht Dinsdag 24 juli 1973 4 pagina'? 99ste jaargang no. 24773 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN" KETHEL Te kleine brievenbussen: een ellende. Schiedam Onder de duizenden doorzetters die, vele .kilometers trotserend, de Nijmeegse Vier daagse tot een goed einde heb ben gebracht, bevonden zich ook de 84-jarige W. van der Schouw en de 71-jarige A.J. Mid dendorp. De tegenwoordig in Rotterdam* wanende W. van der Schouw -*• ondanks dat een rasechte Schie dammer voltooide hiermee zijn tiende Vierdaagse en, zo verklaart hij trots „zonder er voor te trainen en zonder éên blaar(tje) op te lopen". Het betere voetenwerk dus. En dat kan ook worden gezegd van „veteraan" Middendorp uit Ke- the', die het wandelspektakel al zo'n dertig keer mee mocht ma ken. Vlaardingen De Amerikaanse padvindsters, die twee weken de gast zijn van de Vlaardingse Vioolgroep, hebben het prima naar de zin. Het overvoiie programma leidde de meisjes gis teren naar het openluchtmuseum in Arnhem. Vnochtend zijn de padvindsters in het stadhuis ontvangen door burge meester Heusdens. De leden van groep 717 uit Ha- worth kwamen dinsdagmid dag op het Vlaardingse scoutcentrum aan. De Ame rikaanse meisjes ïioden een geborduurd wandkleed aan met al hun namen en het Amerikaanse padvindsters- embleem erop. Woensdag avond werd er een gezamen lijk kampvuur gehouden. Na afloop was het tijd voor „swoppen": er werden vrlendschapsknopen, speldjes J^.-en Insignes geruild. S)e afgelopen week brachten de Amerikaanse „giri- scouts" bezoekjes aan Gou da, Bovenkerk, Volendam, Amsterdam, Delft, Scfteve- nïngen en Den Haag. Zij hebben nog een overvol pro gramma voor de boeg: ex cursies naar het Visserijmu seum, de Eendenkooi, dag tochten naar de Alkmaarse kaasmatfkt, de Kennemer Duinen, de Zaanstreek, Kin derdijk, het Evoluon en de Eftcling. Zondag vertrekken de Amerikaantjes weer. Schiedam De 63-jarige me vrouw M.W.S.-van L. heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van haar portemon nee, waarin zestig gulden en haar huissleutels zaten. Zij had de portemonnee in haar boodschappenwagentje opgebor gen tijdens het winkelen op de weekmarkt, '''oen ze iets wilde betalen, merkte zij dat haar portemonnee weg was. Schiedam De twintigjarige me vrouw J. van L. is met haar kind op het Broersveld gevallen. Zij werd bewusteloos naar het Noletzïekenhuis gebracht. Het kind werd licht gewond. Beiden konden, later naar huis. Schiedam Uit de auto van T.A.P., een -winkelier uit de DelfJandseweg, is een portemon nee met vijftig gulden gestolen. Het linkertoehtraampje van de auto was geforceerd, evenals het stuursiot en het contactslot. De 27-jarige monteur W. van A. deed aangifte van diefstal van zijn suèdejasje, ter waarde van honderdzestig gulden. Ook zijn auto was opengebroken. Schiedam De vijftigjarige - bromfietser C.F. van H., ont werper uit Schiedam, 'is in de Westfrankeiandsestraat tegen de bromfiets aangereden van de zeventienjarige Schiedamse las ser A.J. van B., die uit de Kort landstraat kwam. De oorzaak van het ongeluk was, dat een elektroear hun uitzicht belemmerde. De ontwerper is met enige schaaf wonden aan het linkerbeen door omstanders naar het Noletzie- kenhuïs gebracht, waar hij »a behandeling naa rhuis kon. Brievenbussen onder de loep Schiedam De PTT in Schiedam is de brievenbussen in de gemeente aan het doorlichten. Naast hun dagelijkse werk zijn daar twee ambtenaren onafhankelijk van elkaar mee bezig. De een bekijkt het formaat van de brievenbus, de ander on derzoekt hoe ver de bussen van de openbare weg verwij derd zijn. Het is al geruime tijd de bedoeling van de directie van de PTT om in het hele land op den duur brievenbussen te krijgen, waarvan de formaten aan bepaalde eisen vol doen. Bij mi groot aanbal! bussen is het zo, dat of de gleuf te smal is, of dat achter de bus een klein kastje hangt, waardoor er maar een beperkt aantal poststukken en/of kranten door de bus kun nen. Aan het loket van het hoofdpost- i - kantoor in Schiedam is sinds enige tijd materiaal verkrijg baar over hoe een brievenbus er volgens de PTT moet uitzien. Dat materiaal wondt ook aan bouw- j ondernemingen verstrekt, zo- i dat er bij nieuwbouw rekening j mee gehouden kan worden. Een euvel in deze nieuwe wijken -is j echter vaak, dat de bussen een j eind van de weg afzitten. TIEN METER Bij een wijziging van de Postwet in 1971 is bepaald dat de bussen maximaal tien meter van de openbare weg mogen staan of dat anders een zogeheten „bui tenbus" moet worden geplaatst. De PTT heeft geschat dat er in het hele land bij ongeveer 615.000 woningen een buitenbus r gepïaatsb""dientr te-.-worden.-- In? "Schiedam staan ruim 3740 wo-j ningen meer dan tien meter van de weg. Eigenlijk zijn het alleen de nieuwbouwwijkenwaar de buitenbus nodig is. I EIND '74 De buitenbus, waarmee systema tisch district na district In Ne derland wordt voorzien, is groen van kleur en wordt bevestigd op stevige houten palen, waarvan het hout afkomstig is uit de ivoorkust. Voorlopig wordt aangenomen dat het district Rotterdam, waaron der Schiedam valt, aan het ein de van 1974 aan de beurt is om te worden voorzien van de groe ne bussen. De PTT heeft becijferd, dat wan neer alle buitenbussen in ons land zijn. geplaatst, de postbo des per dag achtduizend kilome ter minder hoeven te wandelen. Voor Schiedam zou dat op een kilometer of veertig neerkomen. Als de buitenbus er eenmaal is, zullen die kilometers moeten een buitenbus moeten kopen. worden afgelegd door de gea dresseerden. Tot nu toe zijn Uit de plaatsen waar de buitenbus al een vertrouwd gezicht is, weinig klachten daarover bij de PTT binnengekomen. De plaats waar de PTT de buiten bus neerzet, wordt in overleg met de bewoner vastgesteld. Een ambtneaar komt daar van tevoren over praten. Voor de nu bestaande woningen worden de bussen gratis gele verd. Bewoners van in de toe komst te bouwen buizen, waar van de bus verder dan tien me ter van de weg ligt, zullen zelf Schiedam Grote opluchting vanmorgen bij de echtgenote van de Schiedammer A. J. J. de Koning en de branderij De Koning NV in Schiedam, waar de heer De Koning produktieleider is. De afgelopen nacht heeft mevrouw De Koning doorgebracht^ met wachten op nieuws over het gekaapte toestel, dat uiteindelijk zonder de passagiers in Benghasi in Lybië door de kapers werd Vlaardingen - Vlaardingen is op vijf september - de natio nale feestdag - hët centrum van de Nederlandse stand werkerskunst- Het gemeentelijk marktwezen houd die dag op de extra versierde markt aan de Broekweg een concours voor standwerkers. Verwacht wordt, dat in ieder geval de 'groten' van het nationale standwerkersgilde aanwezig zijn. H. J. Koster (39), man achter de schermen van het stand- werk e rsco ncou rs. Het concours wordt georganiseerd ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van Koningin Juliana en de viering van het 703-jarig bestaan van de stad Vlaardingen. Rondom het gehe le marktterrein plaatst de ge meente vlaggen. Het standwer kersconcours duurt van negen tot half één 's middags. Een jury wijst de besten aan. Een van de wethouders van het Vlaardingse college naar ver luidt wethouder Jac. van der Linden - zal worden benaderd om de prijzen aan de winnaars uit te reiken. Aantrekkelijk tintje aan het standwerkersconcours is een lo terij, die onder het publiek op de markt wordt gehouden. Hoofdprijs een bromfiets. Bij aankoop van marktartikelen verstrekken de deelnemende marktkooplieden loten aan de 'goede koper'. Kooplieden die aan de loterij meedoen, krijgen een deelnemersnummer aan de kraam bevestigd. De netto op brengst van de loterij wordt door burgemeester Heusdens overhandigd voor kinderboerde rij 'Hoiy'. NIEUW Het is voor de eerste maal, dat in Vlaardingen een dergelijk stand werkersconcours wordt gehou den. De man achter de scher men. ook degene, -die de ge dachte lanceerde zoiets te orga niseren, is H.J. Koster (39). Hij is opzichter bij de 'gemeentelijke reinigingsdienst en min of meer belast met het marktwezen. Be gin van dit jaar maakte Koster iets dergelijks al mee in Den Haag, waar aan de Herman Costermarkt op een groot stand werkersconcours de crème de la crème present was. ZWEMMER Organisator Koster bewaart dier bare herinneringen aan dat Haags standwerkersspektakel. En dat kan ook moeilijk anders bij iemand, die helemaal 'weg' is van het standwerkersvak. De Schiedam De 23-jarige bejaar denhelpster G.P.B. uit Rotter dam is met haar bromfiets op de Vlaardingerdijk ten val geko men. i Gehinderd door zware regenval zag zij de bocht bij het tanksta tion niet en schoot tggen de stoeprand op. Zij en haar duopassagiere, de vijftienjarige H.W., zijn met schaafwonden naar het Noletzïe kenhuis gebracht, waar zij na behandeling naar huis konden. Mevrouw De Koning verliet afgelopen vrijdag na het bekend worden van de kaping haar huis aan de Havendijk in Schiedam en verblijft waarschijnlijk bij familie. Sindsdien bestond er tussen de directie van de Bolsfabrïeken in Schie dam waar de mouterij De Koning een onderdeel van is en de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL en het ministerie van buiten landse zaken geregeld contact. De 33-jarige Schiedammer was vrijdag op Schiphol in de Boemg 247 Jumbojet gestapt voor een zakenreis naar Japan. Hij zou daar een congres bijwonen over de ontwikkelingen in de moutindustrie. De heer De Koning is een zoon van de vroegere eigenaar van moute rij De Koning NV. De mouterij werd indertijd overgenomen door Onbekend was vanmorgen nog, wanneer de heer De Koningweer naar Schiedam zal terugkeren. Verwacht werd dat het afhandelen van formaliteiten in Lybië nog enige tijd zal vergen. Een standwerker bezig. Zo ging het er toe in Den Haag, waar In mei van dit jaar een dergelijk concours werd gehouden. meesten, van de tien, die zeker naar Vlaardingen toekomen kent hij dan ook. „Ik hoop", zo zegt 'ie voorzichtig, "dat Gerrie van der Weijde naar Vlaardingen komt. Dat is een Arasterdam mer, een zwemmer, Dat wil zeggen: iemand die overal in de rondte z'iv koopwaar heeft staan. Hij Joopt voortdurend in het rond en staat altijd met z'n rug naar het publiek toe". Gerrie was, dan even voor de volledigheid, Ne derlands kampioen standwerken in 1972. Een andere kampioen 1971) ïs Tosti Koos. Tosti Koos heet ei genlijk Koos Pieters en ver koopt... inderdaad tosti-ijzers. Ook één die organisator Kos ter heel graag in Vlaardngen zou wensen. Winnaar Koos Reyinga van het dit jaar in Den Haag gehouden standwerkerscon cours is de derde in de rij, die met open armen in de haring- stad zal worden ontvangen. Koos staat met horloges. PRATEN .„Een standwerker", Koster formu leert zorgvuldig, "Is iemand, die al pratend z'n handel aan de man probeert te brengen. Hij staat voor zijn kraam en is pas goed als "ie zo boeiend weet te vertellen dat je in ieder geval bij hèm koopt". Eentje, die een zakkammetje aan een man met een kaai hoofd verkoopt dus." Ander facet ran het stand we rk- kersconcours. Koster bekent het eerlijk, is, dat de markt aan de Broekweg wat meer in de pu blieke belangstelling komt te staan. „Een hoop mensen is nog nooit op de Vlaardingse markt geweest". De standwerkersstunt van Koster moet daar verande ring in brengen. En dat terwijl de markt aan de Broekweg tus sen acht en één uur bij goed weer toch altijd zo'n elfduizend mensen op de been brengt. Een goedlopende zaak dus voor de jj, honderdvijftig marktkooplieden. De politie is Je beste kameraad, moet deze nachtkijker heb ben gedacht. Hrj streek daarom neer op de pet van een politieagent om een uiltje te knappen. Dat lukte niet. De jonge uil die rag altijd de wijsheid symboliseert was vergeten dat Hermandads dienaar op deze manier voor aap liep. Vlaardingen/Schiedam Tradi tiegetrouw bespelen dit jaar een aantal gast-beiaardiers het Oranje-carillon in de toren van de Grote Kerk in Vlaardingen. Na een concert van. de stads- beiaardier van Boisward Frans Tersteeg aanstaande vrijdag 27 juli, volgen concerten van Ad- die de Jong uit Voorschoten (3 augustus), Hessel de Harder, beiaardier te Katwijk aan Zee en Hoogeveen (17 augustus) en Larry Weinstein, een Ameri kaan die deze zomer al een reeks Nederlandse carillons heeft bespeeld (op 24 augustus). De serie wordt op 31 aug. beslo ten door Leen 't Hart, directeur van de beiaardschool in Amers foort. Schiedam De negentienjarige glazenwasser R.B is op de oprit van de 's-Gravelandseweg naar rijksweg 20 met zijn motor ten val gekomen. Zijn duopassagier J.J. van het. V. is met een gebroken pols naar het Noletzïekenhuis gebracht. De oorzaak is waarschij'nlijk, dat de motorrijder, die er zelf goed vanaf kwam, met een te hoge snelheid de oprit opreed, en daardoor de macht over het stuur verloor. Profiteer nO van het uniek» aanbod 2 kranten te ontvangen voor 09 prijs venl één: de Schiedamse Courant met nieuwe «it uw stad en omgeving. er> het| Rotterdamsch Nieuwsblad met het'laatste binnen- en buileniandse nieuws. I G«e» on» nu opdracht ook bi) u 14 dagen gratis, ionder emsa verplichting,! de SP en RN lo bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten- Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen r Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur m.l.v.: e SC on RN 14 dagen gratis naar:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1