SCHIEDAMSCHE COURANT Bewonersvereniging West lijdt aan kinderziektes Eindverslag inspraak Rijnmond Bezorgdheid over milieu sluit centraal 1 I «BH Waar schuwing voor snelle rijders: nog éénmaal, dan rijbewijs kwijt Gevaarlijk dakraam .r*x --a. r «jfilSl j§ i Rijnpoorthaven afgekraakt Pas op met leiding straten if Versterker uit auto gestolen Bermbrand Rijksweg 19 - Lu - Te weinig steun voor bevolking ÉÉ3ËI Wrakken weggesleept Canadees koor in Grote kerk Maassluis Vrijdag 27 juü 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina'r S9ste jaargang no. 24778 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL feïtl<gjiv.-ï Schiedam Voorlopig hoeven de bewoners van Schis- dam-West niet op hun eigen bewonersvereniging te re kenen. Dat ligt aan hen zelf. Er bestaat te weinig ani mo de vereniging te steunen door er lid van te worden. Dat aantal leden schommelt op het ogenblik rond de hon derdveertig, terwijl pas een goede opzet kan worden verkregen als men er vierhonderd in de boeken heeft staan, zo vertelt een woordvoerder. Het bestuur van de bewonersvereniging zal in ieder ge val nog trachten het ledental uit te breiden. Ook zal in september een enquête worden georganiseerd waar uit moet blijken of de vereniging wel gewenst is. De bewonersvereniging werd op 2 mei opgericht. Toen al be stond er eigenlijk weinig be langstelling. Op de oprich tingsvergadering kwam slechts de helft van de hon derd mensen, die vooraf posi tief hadden gereageerd op het voorstel om een vereniging op te richten. WERKGROEPEN De bedoeling was en is nog steeds om de diverse proble men in Schiedams „oude wes ten" aan te pakken. Daartoe werden drie werkgroepen ge- j vormd. Een werkgroep „Onderhoud wo ningen" zou trachten met een aantal deskundigen de leden te helpen die aanmerkingen op het onderhoud van hun wonin gen hadden en de werkgroep .Verbetering leefmilieu/wel zijn bewoners" zou proberen wat aan het leefmilieu ïn de wijk te gaan doen. Een cen traal antenne systeem, speel- gelegenheden, een watermeter voor iedere woning en ver* keersvoomeningen zijn enkele punten op het verlanglijstje. Wat bt veiliger maken van het verkeer betreft, dacht men aan het opstellen van een plan voor verbetering van de Fa- bristraat, de Gordonstraat en het Frans Halsplein. SPREEKUUR De derde werkgroep „Informatie en klachten" is al actief bezig. Iedere dinsdagavond van half zeven tot half acht wordt in gebouw „Irene" een spreekuur gehouden voor de bewoners van de wijk .betreffende huur- informatie en woningklach ten. Dit spreekuur blijkt echter ach teraf ook niet bepaald een suc ces te zijn geworden. De heer A. van Loenen, secretaris van de bewonersvereniging: „Er komen weinig mensen naar het wekelijkse spreekuur. Dat komt waarschijnlijk, omdat we er te laat mee zijn begon nen". ,De huurverhogingen zijn name lijk al in april doorgevoerd. Daarom moeten wij volgend jaar al met onze activiteiten op dit grirttC in een vroeger stadium beginnen dan nu het geval was". WATERGELD Het bestuur van de vereniging zal in ieder geval vertegen woordigd zijn bij een op 8 au gustus te houden vergadering met de gemeente, waarin alle wijkverenigingen hun wensen kenbaar kunnen maken over de besteding van de twee en een half miljoen gulden die de gemeente aan de wijken ter beschikking heeft gesteld uit de pot van het watergeld. Schiedam Met twaalf kilometer overschreed R. de L. uit Maas sluis de maximumsnelheid toen hij op de Floris V-laan in Vlaardïn- gen in de kraag werd gevat. AI vijf keer daarvoor was hij ook voor een te hoge snelheid door de politie aangehouden. Reden voor offi cier van justitie op het Schiedamse kantongerecht mr. 't Hart, om de verkeersovertreder ditmaal een voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs als straf te eisen. Met een boete van van zestig gul-, den. „Als een stok achter de deur", verklaarde hij. - - -<- Kantonreehter mr. Van Vloten adviseerde hem nog een rood lampje op zijn kilometerteller te monteren, voor het geval hij de maximumsnelheid weer zou overtreden. „En dat niet bij zestig kilometer dat lampje la ten branden, maar bij vijftig. De politie houdt weliswaar alle automobilisten aan die boven de zestig rijden, maar als U tweeënzestig kilometer rijdt, is er een marge van twaalf kilo meter en niet van twee", waar schuwde hij zijn „cliënt". Hij legde hem een boete van vijf tig gulden op en een voorwaarde lijke ontzegging van het rijbe wijs gedurende drie maanden ern met een proeftijd van één De Schieda mmer H. F. Y. wwerd door zijn vrouw verdegigd. Hoe wel van „verdedigen" eigenlijk geen sprake was. Het keiharde feit was er: voor de zoveelste maal te hard gereden, ditmaal op de Churchillaan. Zijn straf lijst telde al snelheden van honderddertig tot honderdtach tig kilometer per uur. Ook voor hem eiste de officier zestig gulden boete en een voor waardelijke ontzegging van zijn rijbewijs gedurende drie maan den en een proeftijd van één jaar. De kantorreehter zag geen aanleiding de ontzegging te wij zigen, wel gaf hij inplaats van zestig, vijftig gulden boete. Tenslotte kreeg de Rotterdammer S. R. W. een boete van veertig gulden voor te hard rijden. Hij werd op de Kesperweg in VIaar dingen door de politie „gepakt' Vlaardingen/Schiedam „Wat goed is moet blijven. Wat fout is moet verbeterd worden of verdwijnen". Heel sïm- peltjes samengevat is dat voor veel Rijnmonders bet ant woord op wat er moet gebeuren in bun woon- en werkge bied. Nu de inspraakfase via gespreksgroepen is afgerond heeft de door Rijnmond ingehuurde koördinator Werk groep 2000 uit Amersfoort een eindverslag opgesteld. De opmerkingen vanuit de gespreksgroepen waren met name verontrust op het gebied van bet milieu: meer direkte en konkrete maatregelen ter bescherming en verbetering. „Handhaving van een vnor mens, plant en dier levensvatbaar mi lieu", stond als centrale doel stelling In het Voorontwerp Streekplan. Dat ging de groepen lang niet ver genoeg: zij maak ten er „het verbeteren en her stellen van een levensvatbaar woon en leefmilieu" van. Daarbij dachten zij aan maatre- Met bloemen in de hand zit Ad de Koning in de perskamer van Schiphol tussen gezagvoerder Konuma en een stewardess van hef gekaapte JAL-toesfel. Eindelijk is de produktieleider van mouterij De Koning, na een angstig avontuur, terug in Nederland. Zijn handen trillen „Hef was afgrijselijk", vertelde hij maar overigens straalt de ontspanning van zijn gezicht. Hij werd op Schiphal „ingehaald" door zijn vrouw en acht broers en zusters, die allemaal bijna een week lang in angstige span ning hebben geleefd. Met 2jjn Belgische vrouw Anita verbluft hij nu in België, waar hij „een paar dagen echt gaat uitrusten". Zie verder pagina 3 Rofterdamsch Nieuwsblad .Schiedam De brandweer heeft op het dak van een café aan het i Broersvest een raam dichtgemaakt, omdat het gevaar opleverde voor op straat lopende mensen. be eigenaar van het café, die op vakantie is, is vermoedelijk verge- ten het raampje te sluiten toen hij wegging. Het klapperende raam werd gevaarlijk geacht, omdat voorbijgangers zouden kunnen wor- den getroffen door glas, bij het eventueel breken van de ruit. In het eindverslag inspraak- procedure streekplan Rijnmond zijn de ge- spreksgroepen heel duide lijk over het aanleggen van pijpleidingstraten, in Rijnmond een steeds te rugkerend heet hangijzer. „Pijpieidingtracé's", gen zij unaniem, „mogen niet door woon-, natuur- en recreatiegebieden lo pen. Zij dienen zoveel mogelijk gebundeld te worden met de bestaande infrastruktuur en moeten waar mogelijk door indu striegebied lopen". De groepen (en dus de Rijnmond-bevolking) plei ten voor een sterke bevei liging tegen kalamiteiten en sabotage. Sommigen willen ingegraven leidin gen, anderen (beter kon- troleerbare) leiding-vja- dukten. Veel inspraak- deelnemers wijzen de pijpleidingstraten ais wijzen de pijpleidingstraten als .volkomen onaanvaard baar" at: onveilig, aan tasting van het land schap, aantrekkingskracht op nieuwe ongewenste in- dustriëen. gelen in de trant van „de ver vuiler moet niet vervuilen" en het beperken van nieuwbouw in vervuilde gebieden. De overheid moet daarbij meer bevoegheden tot optreden krijgen, met daar bij een veel scherpere toepas sing van de hinderwet. Aanbevolen maatregelen: de be drijven in het Rijnmondgebied moeten verplicht worden hun afval te laten verwerken via de NV Afvalverwerking Rijnmond (de nieuwe verbrandingsovens); het gebruik van kernenergie en de aanleg van kernenergiecen trales in het Rijnmondgebied moet worden tegengegaan en, met name voor Vlaardingen en Maassluis van belang: er die nen veiligheidszones te worden ingesteld en veiligheidsmaatre gelen te worden genomen voor het geval zich rampen van gro te omvang voordoen. De door Rijnmond gehanteerde methode van stankrenzen vond weinig genade bij de gespreks groepen. Zij vonden dat het be staande woningbestand en de nieuwbouw het krïterium moe ten zijn voor de vestiging of handhaving van bedrijven, en niet andersom. Zij zijn daarmee niet de enige te genstanders van de stanklijnpo- litiek. Met name het CAR ver zet ïich tegen dit Rïjnmondbe- leidsinstrumenl ivaarbij lijnen, zoals gezegd wordt, ineens ver anderen als dat nodig. is. Van Vlaardingen ligt de Westwijk binnen de stanklijnen", en ver der zijn we nauwelijks geko men", zeggen milieubezorgden. Over de groei van de bevolking bestaat een kennelijke duidelijk heid: slechts een afname van de Rijnmond-bevolking door ver trek kan tot een betere leefom geving leiden. (In 1972 verlieten zelfs 1-4-000 inwoners de Rijn mond. 1 Met name uit Vlaardingen, Schie dam en Rotterdam was ervoor gepleit dat de woonfunktie van de oude steden een stimulans moeten krijgen en dat met name jonge gezinnen er nieuwe woongelegenheid moet vinden. Een van de wensen van de bevol king, naar voren gekomen via de eerder genoemde gespreks groepen, was een beheersing van de woningprijzen. Manieren daarvoor waren het tegengaan van grondspekulatie, nationali satie van de grond of (de blij- |S- Het recreatiegebied Midden-Delfland dat vol geus het voorontwerp streekplan voor de Rijnmond doorsneden zou worden door een rijksweg van de Beneluxfunnef naar Delft. De meeste ge spreksgroepen zijn daar niet voor. Vijf woongebieden op de Rechter Maasoever. West: vijf knelpunten, meende Rijnmond. Dat valt iets mee. De oostelijke uitbreiding van Hoek van Holland is door de meeste inspraak- groepen gewenst. Dat „enthousiasme" geldt niet zo sterk voor Holy-noord en Kethel-noord. Bij de Broekpolder-placiten (misschien na Holy- noord aart de beurt als woongebied) is de ver* houding voor- en tegenstemmers 50-50. De uit breiding van Maassluis vindt aanmerkelijk min der genade. De Rijnpoorthaven, waarvan de wenselijkheid he lemaal niet meer zo zeker is, wordt als een der grote knelpunten in Rijnmond genoemd. Sluchts vijf inspraakgroepen vinden dat er een haven mag komen, maar dan als containerhaven. Acht willen er een rekreatiegebied zien, vier een agrarisch gebied, en negen weten het nog niet zo goed. Een eventueel Industriegebied teti oosten van Hoek van Holland ontmoet minder tegenstand, fets dergelijks ten westen van Vlaardingen wordt met dertien tegen vijf verworpen, ten noorden van de spoorlijn „mag het'1. Aan de zuidkant van Vlaardingen zouden woningen mo gen komen (14 tegen 2). Aanmerkelijk minder grote knelpunten dan ver wacht zijn de rijksweg 19 tussen Holy en Ke- thel, rijksweg 24 door Midden-Delfland en de secundaire weg door Holy en Kethel. Da Euro poorttunnel (tussen Vlaardingen en Hoek van Holland) vindt veel protest (10 tegen 2 voor) in tegenstelling tot de vrije baan verbinding Ke- thel-HoIy-Broekpolder (12 voor, 4 alternatieve tracé's). vend ter diskussle staande Vlaardingse methode) uitgifte van grond in erfpacht. Voorts moet, in verband met bet woningprogramma, nadruk lig gen op de bouw van woningwet woningen en moet huurbelasting ingevoerd worden om een bete re verdeling van de inkomens klassen over het woningbestand te krijgen. Veel aandacht geven de voorstel len van de inspraakgroepen aan Unaniem zijn zij ervoor dat het oude woningbestand wordt opge knapt, Enkele groepen zeggen zelfs dat dit de hoeksteen Is voor het toekomstig woningbe- lefd. FIETSPADEN „Meer recreatiegebiden en land schappelijk waardevolle gebie den, zonder doorsnijding door omvangrijke wegen, pijpleidin gen of hoogspanningslijnen, maar met fietspaden, wandelpa den en ruiterpaden. Er is eer der noodzaak tot bevordering van andere vormen van vervoer (openbaar en langzaam ver voer) dan een achterstand op wegengebied. Waar het om gaat is het vermin deren van druk op de landelijke gebieden. In het eindverslag staan nog eens integraal de moties van de werkgroepen opgenomen: Maas sluis (Staaiduinse Bos loskoppe- stop met RW 19), Lickebaert (behoud agrarische funktie), Rijnpoorthaven (hoogstens als containerhaven) Het eindverslag besluit met een sneldicht van S. Cohen over Rijnmond met o.a.: „De wande lende vuilnisvaten, de industrie die niets ontziet, we hebben heus wel In de gaten, dat dit geen perspektieven biedt". Schiedam Uit de auto van de Rotterdammer H. E„ die op hel Stationsplein stond geparkeerd, is en versterker met een waar de van vijftienhonderd gulden gestolen. De auto was openge- Schiedam Een brand langs de Rijksweg 19 (de weg naar de BeneluxtunncR heeft de berm over een oppervlakte van ee meter of vijftig zwart gebla kerd. Het vuur en het bluswerk van de brandweer trok vel belangstel ling van voorbrij rijdende auto mobilisten. De fikse bermbrand werd veroor zaakt, doordat twee jongetjes van ongeveer twaa f jaar met Schiedam - De VROM-dïenst heeft negen wrakken van de straat gehaaid. Zij werden weg gesleept naar het opslagterrein van de VROM. De auto's kwa men uit verschelde straten in Oost en in het Centrum. Maassluis - In de Grote Kerk van Maassluis concerteert zaterdag 4 augustus organist Felke Asma samen met het beroemde Bri tish Columbia Boys Choir uit Canada. De orgelcommissie ver wacht een enorme toeloop naar dit unieke concert. Tijdens een van zijn tournees door Canada is Feike Asma in con tact gekomen met dit koor. Hij heelt er ook verschillende con certen gegeven. Resultaat van deze ontmoeting tussen Asma en het British Columbia Boys Choir is, dat het koor nu al enkele ja ren achtereen een concerttour nee van een aantal weken door Europa maakt. Het is begrijpelijk dat, Asma niet" ieder optreden van het jongens koor aan het orgel begeleidt.'* Zijn overvolle agenda laat dat"" niet toe. Maar in Maassluis tre den ze wel samen op. De toe gangsprijs is ook dit keer aan de lege kant gehouden. Kaarten kosten 2,50 gulden. -Het concert begint om kwart over acht. De kerk is al om kwart over open.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1