'We willen weten waar we bij milieu beleid over praten' Onderzoek duurt vijf jaar Geen voorrang verleend 3 Bad Groenoord draait nog onder gemiddelde Pijpenlegger nadert voltooiing Bromfietser gewond bij aanrijding SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 Door Els Kempcr Delft Be vogels in de Randstad worden geteld. Vijf jaar lang ztiïlen honderden natuurbeschermers en vogelvrien den op de gekste uren van de dag (of de nacht) erop uit trekken om nauwkeurig vast te leggen hoeveel en welke vogels in Zuid-Holland aan de kost komen. De bevindin gen zullen uiteindelijk worden genoteerd in een fors boek werk, de Avifauna van West-Nederland. Schiedam Het openluchtzwem bad Groenoord aan de Schte- darttsewcg heeft tot nu toe ruim 225^000 bezoekers binnen zijn poorten gehad. Dat aanta] betekent een lichte stij ging vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. De leiding van het zwembad laat hierover echter geen vreugdekreten klin ken. Het gemiddeld aanta! be zoekers rond 1 augustus zou na melijk rond de 300.000 moeten liggen. Dat gemiddelde ia uitgerekend over de afgelopen zeventien jaar, dat het openiuchtbad in Schiedam miljoenen recreanten een plaatsje onder de zon heeft geboden met lekker water om in te ploeteren. Het seizoenresultaat (het bad is van half april tot half sep tember geopend) valt dus ver geleken met derdere jaren tot nu toe tegen. Volgens de direc tie is dit te wijten aan het ta melijk slechte weer van de laat ste tijd. Vooral in het voorjaar, toen de zon menige keer verstek liet gaan,- was een diepteperiode voor het zwembad en zijn ge bruikers Het hittegolf je van eind juni, begin juli was daarom zeer welkom. Om het gemiddel de alsnog te halen of zelfs te overschrijden schat men dat zG'n veertien dagen „echt zo mer" een slag. in de goede richting zou zijn. Want hoewel de temperaturen nu iets boven normaal zijn, een grauw wolkendek is „het" ook niet Een paar zonnestralen op de blanke huis kunnen daarom geen kwaad. Ook niet voor de portemonnee van Groenoord. Waarom al dat werk? „Als wij over milieubeleid praten, als wij willen dat er rekening wordt gehou den met de vogelstand in een bepaald gebied, dan moeten we geïnformeerd zijn over de kwaliteit van dat gebied. Daar moet je nauwkeurige gegevens over kunnen aandragen", zegt drs. J. van der Straa- ten uit Reeuwijk, de coördi nator van deze omvangrij ke telierij. Hij geeft een voorbeeld. „Stel dat de Leidsebaan toch wordt aan gelegd, dan kun je met het ma teriaal dat wij verzamelen na gaan, op welke plaats de bouw van die weg de minste schade aanricht in de natuur. De ge meente Utrecht heeft onze stu die van midden-Nederland ge bruikt om uit te zoeken welke gevolgen stadsuitbreiding voor de vogelstand heeft. De provin cie studeert op het ogenblik nog op onze opmerkingen". Het verzamelen van informatie voor planologie en voor milieu beheer is één doel van de inven tarisatie in west-Nederland. Het tweede is een wetenschappelijk doel: de onderzoekers willen weten waarom een bepaalde vo gelsoort daar en daar in zo'n grote dichtheid voorkomt, en op een andere plaats niet. West-Nederland begint voor dit onderzoek pal ten zuiden van het Noordzeekanaal, Het Gooi hoort er niet bij. Wel heel Zuid- Holland, behalve de Alblasser- waard en Vijfheerenland. Inventarisaties als deze hebben al plaats gehad in midden-Neder land, in Brabant en in Noord- Holland. Aan een Avifauna voor de grote rivieren wordt op het ogenblik gewerkt. vogels Ooievaars bij Süedrecht. Meeuwen boven Sehiedamse sportvelden. Schiedam Dg Russische pijpen legger die bij Gusto is gebouwd, wordt volgende week naar de andere Sehiedamse werf, Wilton Fljenoord, versleept. De pijpenlegger wordt daar in twee delen gezaagd. Begin sep tember worden deze delen dan naar Rusland gesleept, waar ze i na een reis van zes weken weer in elkaar gezet worden ln de ha ven van Bakoe aan de Kaspi sche Zee. Op het ogenblik Is men bij Gusto bezig met het ne men van testen. REGIO'S Om de telling organisatorisch mo gelijk te maken is west-Neder land verdeeld in zeven regio's, die op hun beurt weer zijn on derverdeeld in telgebieden. De regio Delft bijvoorbeeld heeft 31 van die telgebieden. en daarin zijn honderdvijftig mensen aan het werk gegaan, op zoek naar de vogels. Ze zullen een jaar of vijf bezig zijn: snelle- kan het niet. De regio Delft strekt zich uit van Schiplulden, Maasland en Maas sluis tot de rijksweg 12 achter Nootdorp, r Ijnacker en Zeven huizen. Het grootste deel van het Westland is ingedeeld bij de regio Den Haag, waartoe ook Zoetermeer behoort. Vlaardin» gen en Schiedam maken deel uit van de regio Rotterdam, en Reeuwijk, waar Van der Straaten woont, hoort weer bi] Gouda. De mensen die aon het onderzoek meedoen zijn hobbyisten, die door hun vaak zeer grote inte resse voor vogels zich een be hoorlijke hoeveelheid kennis hebben verworven. „Als je zo'n inventarisatie zou moeten doen met beroepsfiguren, dat zou on betaalbaar zijn", zegt Van der Straaten. ONMISBAAR „Maar kennis van de biotoop, het milieu waarin een bepaalde vo gelsoort kan leven, is onmis baar", vindt de Delftse regio- vertegenwoordiger A. Koen. „Er wordt niet van je verwacht dat je het veld in gaat en kijkt naar wat je daar toevallig te genkomt We willen dat de men sen actief inventariseren, zoals wij dat noemen. Dat wiï zeggen, dat je weet welke vogels je op een bepaalde plaats kunt ver wachten en dat j» bijvoorbeeld een vaart systematisch op nes ten van futen paat afzoeken..." Hij heeft vertrouwen in de tellers. schuwe vogel, ook. ln de Kand- ieiding die we hebben gemaakt staat onder meer waar je be paalde vogels op bepaalde tij den, overdag of 's nachts, kunt vinden. Als je wilt weten of er ergens fa zanten voorkomen, dan rr.oet je bij de jagers informeren. En de meeste boeren weten wel of er zwaluwen in je telgebied zitten. Natuurlijk moe: je al die infor matie zelf controleren, maar je kunt er een eind mee op weg worden geholpen". „De meeste vogelonderzoekers zitten al jaren in het veld en ze hebben ai doende kennis verza meld". „We zijn hier in Delft begonnen met het inventariseren van de zangvogels. Daar moet je in maart aan gaan werken. De meeste vogels zingen voorname lijk in de broedtijd, dan duldt de man zijn territorium aan. In die periode kun je een groot aantal vogels registreren, maar Je kunt er niet lsng meer door gaan. In juni Is het wel beke ken. Dan hoor je misschien de grauwe vliegenvanger rog, maar andere vogels eigenlijk niet meer De vogeltellers krijgen in ieder geval een aantal raadgevingen en tips mee voor het moeken. De heer Koen: „Een bosuil moet je 's nachts zijn eigen geluid op de band laten horen, daar reageert hij op. En de waterral, een erg ACHTERUIT Er zijn uiteraard in het verleden ook al vogelinventarisatles ver richt, maar nooit op zo grote schaal als nu gebeurt. „Ocken- burg is pas geteld. Ik veronder stel dat we daar niet opnieuw beginnen, maar oudere inventa risaties kun je nu niet meer ge bruiken. Je hebt er alleen iets aan als vergelijkingsmateriaal", aldus Koen, „je kunt nagaan of de vogelstand is achteruitge gaan". Het is de bedoeling dat over een jaar of tien alle Zuid-Hollandse vogels opnieuw op een lijst wor den gezet, „Pas dan kun je con troleren, of het er met de vogel stand werkelijk zo slecht voor staat als vaak wordt gezegd. Je hoort nu wei: de vogelstand gaat achteruit, maar je kunt het meestal niet aantonen..." Van der Straaten zegt: „In mid den-Nederland is het maar voor een gering aantal soorten gelukt om de werkelijke achteruitgang vast te stellen. Ik veronderstel dat dat voor west-Nederland niet veel anders zal zijn". Koen: „In midden-Nederland ble ken nog honderdveertig broed- vogels te kunnen leven. Je mag toch aannemen dat hier ln ons gebied nog zo'n honderd soorten voorkomen, vooral ook omdat we hier met het duingebied zit ten". vindt dat erg belangrijk. „Je moet een accent leggen op het belaag van een landschap voor een vogelsoort Met een be schrijving van de vogelstand ben je er nog niet. De relatie tussen het landschap en de vo^ gel is heel belangrijk. Broed vo gels of trekvogels komen ergens omdat het landschap voldoet aan de voorwaarden waardoor ze in leven kunnen blijven. Daarom kun je zoveel kapot maken als je er een weg door heen legt zonder met de vogels rekening te houden. Als vogel soorten verdwijnen, dan is dat een aanwijzing dat er iets in het milieu is vernield..." ATLAS Ten slotte: de Nederlandse vogel telling zal ook worden gebruikt voor een Europese atlas over al onze „gevederde vrienden". En daarop zal dan te zien zijn dat de roodborsten en nachtegalen in Delft niet meer willen wonen. LANDSCHAP In de Avifauna van West-Ueder- land zal ook een hoofdstuk wor den opgenomen over de land schappen, waarin de verschil lende vogelsoorten leven. Koen Schiedam De 17-jarige brom fietser H. V. is doordat hij te veel naar links reed op het Lo- zenburgerplein door een auto, bestuurd door de 39-jarige C. H. geschept. De bromfietser is met een ge kneusd been naar het Gemeen tezïekenhuis gebracht, waarna hij na behandeling naar huis kon. Schiedam —De 46-Jarige automo- bülst J. A. R. heeft op de hoek van de Boerhaavelaan/Profes- sor Kamerüngh Onneslaan de 23-jarige mevrouw S. N. B.-H. aangereden. Hl] verleende haar geen voorrang. Rand- Een futenpaar in de Maaslandse vlieten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3