SPONSOR VOOR HERMES DVS Aad Schreij: Paardesport tvortlt verslaving' LRV 'SCHIEDAM' STEEDS WEER IN DE PRIJZEN PPSC in breedte sterker IP ill WêÊÊMM Jan Breur favoriet in eigenronde 'KNOCK OUT' FINALE BINNEN HANDBEREIK Spaarbank 1820 Parkoers Tuinlaan-Lange Nieuwstraat P'^EDAMSCHE COURANT VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 !3 Schiedam Hermes DVS wekf de ïndruk dit seizoen niets aan het toeval te willen overlaten. De Schiedammers mikken heel duide lijk op de nieuw te vormen amateur-hoofdklasse. Om dat duel te bereiken is er voor trainer Henk Nebbeling een aanzienlijk ver sterkte selectie beschikbaar, terwijl ook de hele aanpak met be. trekking tot seizoen-voorbereiding, hegeleiding etc. een vrij pro fessionele indruk maakt. Een professionele image die nog eens wordt bevestigd door het feit, dat er voor dit seizoen een sponsor is aangetrokken. Spaarbank 1820, een bij uitstek Schiedamse in stelling, heeft zich namelijk bereid verklaard om Hennes DVS dit seizoen met een aantrekkelijk bedrag bij te staan. Toch staat Hermes niet direct bekend als een armlastige vereni ging. Secretaris Nico Ban's echter: „Inderdaad hebben we een gezonde financiële basis. Vergeet echter niet, dat we te maken hebben met forse kostenstijgingen. Denk alleen maar eens aan wat bv. een centrale verwarming ieder jaar weer kost, de bege leiding van de jeugd en de selectie en ga zo maar door. Daar komt nog bij, dat we komend jaar 90 jaar bestaan en we zijn van plan het een en ander groots aan te pakken. Vooral daarom ook zijn we blij dat 1820 ons financieel wil steunen, al is het voorlopig slechts voor één jaar. Het is echt niet zo, dat alleen het eerste elftal gaat profiteren. Het bedrag zal aan de gehele vereniging ten goede komen.Over de grootte van het bedrag wil de de heer Baris liever nog niets kwijt; „Het is beslist niet on aardig, maar het lijkt ons pas verstandig hierover te praten als de handtekeningen gezet zijn." Dat laatste zal overigens wel zeer binnenkort gebeuren. Uiteraard stelt Spaarbank 1820 een te genprestatie zeer op prijs. Hetgeen voor Hermes betekent, dat erop de trainingspakken een nieuwe naam verschijnt, terwijl er ook wat spaarbank-reclame rondom het veld zal komen. Voorlo pig is Hermes DVS er ontzettend content mee, Nico Baris: „Het is een fijne steun. Bovendien zien we dit vee! liever dan dat we straks door een of ander bier- of jenevermerk gesponsord wor den. Tenslotte zijn we toch nog altijd een voetbalvereniging." -UM ,8' Schiedam Op de wekelijk se trainingsavonden, maar vaker nog individueel, zijn de leden van de Landelijke Ruitervereniging Schie dam te vinden op het stuk grasland aan de Westfranke- landsedijk. Onder leiding van instructeur B. Seholts bereiden de amazones en ruiters zidi voor op de na derende wedstrijden. Zoals op 4 augustus wanneer de Schiedamse equipe deel neemt aan wedstrijden voor verenigingen aange sloten bij de Koninklijke Federatie voor Landelijke Ruïterverenigingen In het Rayon Zuid-Holland. Schie dam komt hierin uit hij het rijden met achttallen. Pure afdelingsdressuur die om feilloos te worden uitgevoerd een intensie ve voorbereiding vereist. Zowel paard als berijder dienen deze vorm van dressuur volledig te be heersen. De ideale combi natie vraagt attentie van het paard, terwijl anderzijds de berijder de rijkunst tot in de finesses moet beheer- Hlermee Is in feite reeds vee! ge zegd over de basis waarmee de springruiters tijdens de oplei ding te maken krijgen. Een fa cet van de hippische sport, nog niet besmet met de totalisator. Een sport ook die ontstaan is in de tijd dat het paard als trek dier moest wijken voor het aan stormende gemotoriseerde „ge weld". Ook tussen de werkpaarden en hun meesters waren voordien banden ontstaan, gegroeid uit wederzijdse waardering. Zoals bij de middenstander die met paard en wagen de klanten langs gmg, maar ook bij de vrachtrijders en hun forse trek paarden, de schilleboer en zijn hit, of bij de boer met de trage, maar oersterke ploegpaarden. Veel is er door de opkomst van de vrachtwagen verdwenen, maar niet alle banden, werden resoluut afgebroken. Ook met bij het verhuis- en trans portbedrijf Van Geijl, smds ja ren gevestigd aan de Groene- iaan m Schiedam-zuid. Paarden- liefhebbber als hij was besloot wijlen Dirk van Geijl enkele paarden aan te houden, ook al werden ze met langer voor het bednjf gebruikt. Met zijn broer, een melkhandelaar, besloot hij deze paarden m dienst te stellen van jongelui die zich tot de paardesport voelden aangetrok ken. Zoon Koos en diens vriend Aad Schreij werden Van Geijls eerste adspirant-ruiters. Met de komst van Marlène Leusen en Brigitte de Vnes deden ook de amazones hun intrede m r»j- school Van Geijl. r] s*-% Een nieuwe stap werd de aanslui- f ting met de Koninklijke Fe de ra- tie van Landelijke Ruiterverem- gingen, waarmee de officiële oprichting van de Ruiterverem- Schiedam André Corveleijn, PPSC's nieuwe trainer, glimlachte, Mocht dan ook tevreden zijn, want zonder doelman John Rost en verdedigend sterke Dick Vos (beiden met vakantie) maar ook zonder de twee geblesseerden Loek Kalden en ex-DVO'er Zegert Struis, hield PPSC gïseravond op Harga de schade beperkt tot een 3—1 nederlaag. Een oefenduel tegen het C-elftai van SW, dat aantrad met spelers die al enkele wedstrijden hadden kun nen proeven aan het juiste ritme: Jan de Tuinder en Eddie Sla venburg, maar ook met Paul Roodnat, die op links vakantiecalo rieën trachtte weg te lopen. Een PPSC dat pas twee weken in training is, maar gezien het vertoonde spel in de breedte sterker lijkt geworden. Drie doelpunten van SVV's spitstalent bi] uitstek, Danny Molen dijk, twee keer uitstekend voorbereid door Paul Roodnat, bete kenden niettemin een eerste nederlaag. Een uitslag die echter gunstig afsteekt bij de 6—1 van vorig jaar, „en", zo verklaarde elftalleider Jaap Bmssé, „dat was onze laatste oefenwedstrijd, terwijl dit onze eerste was". Zelfs was PPSC, dat een 1—0 ach terstand door een strafschop van Cóen Winkelman wegwerkte in 1—1, in de tweede helft dicht bij een voorsprong. „Toen hadden we er een paar moeten maken", reageerde André Corveleijn, „al ben ik toch wel tevreden hoor". FPSC's mogelijkheden voor de komende competitie lijken groot Opstelling PPSC: Suurmond (v.'t Hof) Heeren (Den Ouden), M. v. Veen, v.d. Lugt, v. Eijk; Schwalger, P. v. Veen, Winkelman; Bosdijk, Goedendorp en Kalden. PPSC, vaak fel en minstens de gelijke van SW's C-formafFe, Instructeur D. Schots. ging een feit was. Door het aan trekken van een bevoegde in structeur werd het lesgeven te vens gencht op prestatie, thans onder leiding van de heer D. Schots Schiedam telt momenteel eif vas te combinaties waarbij de ama zones de overhand hebben. Met uitzondering van Marlène Leu sen die een eigen paard bezit, zijn alle overige paarden eigen dom van de heer Van Geijl, be staande utt rumen en merries: Groningers, Gelderse en kruisin gen hiervan. Een forse Holsteiner steekt hier met hoofd en schoften ver boven uit. TITELS De Landelijke Ruitervereniging Schiedam, ingedeeld in het rayon Zuid-Holland, veroverde tijdens wedstrijden een uitste kende naam en de daaraan ver bonden prijzen. Zelfs werd tot vier maal toe een provinciale ti tel in de wacht gesleept: drie bij de dressuurproeven en een keer met viertallen. Individueel reik ten leden van Schiedam naar prijzen bij dressuur en hinder- nisspringen. Ruitersport, de laatste jaren steeds populairder bij het grote publiek, „maar", zegt instruc teur Seholts, .wie aan ruiter sport wil gaan doen, kan het beste naar een erkende manege gaan. Ruitertje spelen is meer dan allen maar op een paard klimmen en rijden maar. Er is een grondige opleiding voor no dig met de dressuur als onmis bare basis. Het is een sport die tevens doorzettingsvermogen en inspanning vraagt om de sprmgklasse te bereiken. Eerst zal he het dressuur BI en B2 m je zak moeten hebben, dan pas kan je gaan denken aan het ne men van een hindernis". Ruiters en amazones nemen ook deel aan de jaarlijkse terreinrit- ten die m het Bredase Mastbos worden gehouden. Een cross, keihard voor paard en berijder. Ook op het oefenveld is een geïmproviseerde „bult" aange bracht, waarbij een klein foutje de benen van beide m gevaar kan brengen. Hoewel het ver voer naar het crossterrein een kostbare geschiedenis is gewor den, gelden de wedstrijden bij Breda voor het verenigingskam pioenschap Hoewel de paarden van Van Geijl het gehele jaar op stal worden gehouden, gaan ze met hun be rijders uiteraard vaak een ritje maken of galopperen op het oe fenveld. Door bemiddeling van Ir. Bart Wilton kreeg de ereni- ging de beschikking over dit oe fenterrein dat door de leden zelf wordt onderhouden. BELEVENISSEN Paarden, Koos van Geijl praat er graag over, daarbij puttend uit vroeger belevenissen. Ervarin gen, die zijn liefde voor het paard echter juist verstevigden. Koos van Geijl: „Het is eens gebeurd dat de paarden graas den op het stuk gras waar vroe ger het SW-terrein was. Maar kwajongens openden het hek en als één horde draafden de paar den richting Groenelaan, pa niekzaaiend bij de omwonenen- den. De buurman hoorde de paarden aankomen en opende alvast de taldeuren waarna ze Ad Schreij met „Strolier X", in training voor het crosser». prompt naar binnen gingen. Zoiets ondervonden ook een aantal leerling ruiters die op het aan de Havendijk gelegen oefenveldje vor het eerst in het zadel klommen. Als er een dui keling gemaakt werd verdween het paard onmiddellijk richting sta!". Dit soort buitelingen behoren voor Aad Schreij, een van de toprui- ters van de vereniging, al lang tot het verleden Paardensport werd voor hem echter een „ver slaving". Als hij maar even tijd heeft trekt hij met zi]n paard er op uit Graag naar Hoek van Holland per vrachtwagen, waar hij het paard iaat pootje baden. ,De band met het paard wordt door dit soort dingen verste vigd", zegt Aad Schrey Een band dte noodzakelijk is voor ie dereen die in deze tak van sport iets wil bereiken En daaraan wordt bij de Landelijke Ruiter vereniging Schiedam hard ge werkt Getuigt de tot nu to be haalde resultaten, roet sue- Schiedam —1 Rennersclub Schiedam houdt morgen haar jaarlijkse wielerronde. Ditmaal voor jeugdrenners (start 12.15 uur), adsplran- ten (13.00 uur), nieuwelingen (13.45 uur) en amateurs (15.15 uur). Onder de deelnemende amateurs, die 100 km moeten "wegmalen" op het parkoers Tuinlaan Lange Nleuwstraat, bevindt zich o.a. de Schiedamse favoriet Jan Breur. Hoewel hij zich de laatste weken speciaal voorbereidt op de boan in verband met een te verwachten uitzending naar de wereldkampioenschappen op de baan in Spanje, moet Jan Breur zeker tt de kanshebbers voor een overwinning ge rekend worden. Ook de winnaar van verleden jaar. Rotterdammer Jan Brinkman, is weer van de partij en behoort met mannen als Vlaardinger WIm Llebrechts, de Delbanacoureurs Wim van Steenis en Piet van Leeu wen, Arastei-man Jan Ruckert alsmede Rotterdammer Rob Kroep zeker tot het rijtje "mogelijke winnaars". Bij de nieuwelingen moet Schiedammer Klaas Koetje hoog kunnen eindigen, maar door zijn gebrek aan spnntsnelheid za! de overwin ning er na de 50 klïomeer niet inzitten. Dan maken Jaa Langstraat (vorig jaar winnaar bij de adspiranten), Lou van Nteuwkerk en Ad Ba* (in 1972 tweede achter Langstraat) meer kans op de eerste prijs. Bij de adspiranten tenslotte kan er een boeiend duel ontstaan tussen de regelmatig prijsrijdende Rotterdammer Chris Bemaards en zijn stadgenoot Herman Brinkman, die het meer van een goede dag moet hebben om werkelijk ai zijn niet gennge talent te laten schut teren. De Schiedammers Ceea Heeze en Robin van de Bosch rijden in deze categorie pas hun tweede nationale wedstrijd, uitrijden van de koers over 25 kilometer zai hun voornaamste zorg zijn. I fcrfelle Honkballend SC Botlek reist zondag naar Geldrop, waar de cinb met dezelfde naam moet worden bestreden. I De laatste twee weken zijn de Spijk en issers, mede door het fraaie werpen van Jeff West- phaien, goed In vorm. Zowel te gen Westerkwartier als tegen i DVS (Aalst) werd met forse cij- fers gewonnen. Schiedam Een kampioenschap zit er voor de cricketers van Hermes niet meer in. In eerste instantie Bloemendaal, maar ook het zwakke HCC III drukten de Schiedammers mei de neus op de (compeütie)-feiten. Want in de Knock Out competitie doet Hennes het uitstekend, met als onbetwist hoogtepunt de uitscha keling van HCC I. Morgen ook weer actie voor de Schiedam mers, die in Deventer de andere halve finalist UD ontmoet, weartegen het dit seizoen ai twee keer een flink pak slaag moest Incasseren. Hetgeen voor deze wedstrijd overigens een be drieglijk beeld opwekt, want de tegenvallende competitie-resul taten zijn vermoedelijk te wij ten aan onvoldoende conditie. Bovendien geeft het uitzicht op de finale nieuwe impu'sen. Daarnaast zitten de nederlagen Hermes niet „lekker", waar door het duel in Deventer het karakter knjgt van een „wraak- expeditte". De verwachting »s echter dat UD tenslotte met twee punten voorsprong eerste op de ranglijst het Hermes met ai te mac lijk zal maken, waardoor de Schiedammers wat in reserve kunnen houden voor de moeilijke uitwedstrijd tegen ACC voor zondag. Een duel dat ACC moet winnen om te verhin deren dat l D rrri-^trce' s op de titel en de hoofdklasse afste vent. In het team van Kermes zal mor gen de talentvolle wicket keeper Martin van Oortmerssen zijn öeouut maken op eerste klasse niveau De opstelling luidt W. v d Sloot, M v Qortmerssen (zat), T Stouthajidel (zondag), R. Borrani, J Geerafr, H Hen schei, R. Stouthandel, K. Ver burg, K. Willems, M v. Wijk, H. v. Wijk en W. v. Wijk,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3