en verdiende 't SSaT Me^n Paul Roodnat meer onderuit Frits Jan brons Jan van der Velden Spaarbank 1820: ook SW-jeugd Geen finale voor Hermes Dutina uit veld gestuurd MAANDAG 6 AUGUSTUS 1973 JOHAN VAN DER SPEK geslaagd experiment Schiedam Van onze sportredactie Vlaardingen Vlaardingse zwemmer Frits Jan Edelijn be haalde op de 3000 meter vrije slag ia Noord-Rolland zaterdag een fraaie.derde plaats. In dè spannende strijd in „De Oudé Veer" moest hij uiteindelijk Ro nald Woutering van Zeemacht (36.15.7) en Jan Wijnands (36.26.4) laten schieten. Frits Jan finishte in 36.26.6. Samen met zijn vierde plaats, eerder op de Amsterdamse Bosbaan,- heeft de Vlaardinger een uitste kende kans op een goede kiasse- ring op de ranglijst voor de z wemkroni ekbeker. Schiedam 5W-doe!man Jan van der Velden was er zaterdag in de oefenwedstrijd tegen Wil helmus niet bij. De Schiedamse goalie, vorig seizoen hoog geno teerd op de nationale ranglijst, was geblesseerd. Maar nog „iets" hield Jan huiten de lij-- nen: geen contractuele overeen komst. Jan van dar Velden, middelpunt van nieuwsgierig In formerende supporters, zou niet meer onder de lat willen gaan staan, „want", zo verklaarde hij, „ik vind dat ik recht heb op een beter contract. Bovendien vraag Ik maar een schijntje". De kans dat SW zaterdag in de eerste competitiewedstrijd toch Van der Velden kan opstellen Is groot, want morgenavond vindt een onderhoud plaats met SW's betaald voetbal commissie. Schiedam Met een grandioze solo, waarmee de Amsterdamse Am- stelrenner Jan Ruckert zijn grote wielertalent ten toon spreidde, werd de Ronde van Schiedam aan de Tuinlaan-Lange Nieuwstraat besloten. Reeds gedurende de heie wedstrijd had Ruckert door zijn activiteit de koers mede bepaald, waarbij de rivaliteit van de streek- rermers hem tenslotte alleen maar ïn de kaart speelde. Evenals de winnaars bij de adspiranten en nieuwelingen, te weten Rotterdam mer Chris Bemaards en Stef Kuiper uit het Noordhollandse Blok ker, noemde de Amsterdammers het parkoers „zwaar". Hetgeen een compliment aan de organisatie, rc Schiedam, is. Daar tegenover stond dat slechts een „zielige" hoeveelheid toe schouwers aanwezig was. Be treffende de prestaties van de Schiedamse renners kunnen we melden dat eerste jaars-ama- teur Gerrie Mak rich een paar maal heeft laten zien, maar op de beslissende momenten ver scholen m het peloton van aan vankelijk 55 renners rondreed. Ook Jan Breur kwam niet tot winstgevende activiteiten, wat voor hem als „thuisrijder" enigszins verwonderlijk was. Hijvertelde daarover na af loop; „Ik had echt zin om van- daag te winnen. De conditie en de vorm zijn goed. Maar toen ik aan. de start verscheen, zeiden de Larooy-mannen (een groep gesponsorde renners uat Rotter dam en omgeving) tegen me; Jij wint de wedscnijd niet van daag. Geen enkele Delbama-rsn- ner (groep waartoe Breuer be hoort) wint hier, En hoewei ik goed reéd kon ik Wim. Lie- brechts (Vlaardingen) niet van ■mijn wiel afkrijgen". Ook de andere Delbana-coureurs werden op een dergelijke wijze geschaduwd, hetgeen allemaal tot gevolg is van de succesesen van Delbana en het tot voor - kort hardnekkig uitblijven daar van bij de Larooy-groepering. Jan; „Toen ik di£ merkte dacht •ik: Al sak dan niet kan winnen, moet een ander daar van kun nen profiteren". Inderdaad werd na vele schermutselingen tenslotte een kopgroep van zes geformeerd, waarin Dedbana met drie man (Barend Huve- neers, Jantje Klomp en Austra liër Blanchflower) was verte- genwoordigd.met daarnaast de een! itïgen Valenïfijn Larooy natuurlijk uitblinker Ruckert en Moritz uit Amsterdam). ONTSNAPPING Dit groepje marcheerde goed en behaalde, kort nadat de helft van de 10D kilometer verreden was, een ronde voorsprong op het achterste deel van het pelo ton. Dat leverde weer hulp op voor de alleen voorop strijdende Larooy-renner Cees Valentijn. Hoewel pal daarop Delbana met een nieuwe ontsnapping van Blanchflower en Huveneers, sa men met Jan Ruckert, de strijd gewonnen leek te hebben, kwam het groepje met de overi ge drie kanshebbers met hulp van de „Larooyers" weer langs zij de vluchters. Jan Breur, ook in die groep: „Tenslotte lieten ze Amstel^man Ruckert wel weglopen. Hij werd geen ogenblik achterna geze ten". Waarmee de man, die de meeste aanspraak op de over winning macht laten gelden, die zege ook ir.derdaag veroverde, met op ruime achterstand de ook de eindsprint ontvluchtende Australiër Blanchflcwer van toch Delbane. Uitslagen Amateurs: 1. Jan Ruc kert (A'dam), de tÖO km, in 2.19.07; 2. T. Bianchïlower (Austr.); 3. C. Moritz (A'dam); 4. B. Huveneers (A'dam); 5. J. Klomp (Groot-Ammers); 6. C. Valentijn (Voorschoten); 7. T. Blom (Haarlem); 8. W. van Steenis (Hoogblokland)9. F. v.d. Enden (Monster); 19. H. Perfors (Rotterdam); 19. J. Breur (Schiedam). Nieuwelingen: 2. Stef Kuiper (Blokker), de 50 km. in 1.11.27; 2. L. v. Nieuwkerk (VGraven- zande); 3. J. Vooijs (Screvenin- gen); 4. R. Kamsïra (A'dam); 5. M. Meeldijk) Vlaardmgcn); 6. H. v.d. Laan (R'dam); 7. J. Oide Meule (Tubbergen); S. A. Bax (Zevenbergschenhoek); 9. J. Langstraat (R'dam); 10. J. v. Leeningen (Zutphen). Adspiranten: 3. Chris Bernaards (R'dam), de 25 km. ;n 38.18; 2. R. Bessems (A'dam); 3. L. Wal raven (Den Haag); 4. S. Snij ders (Halfweg); 5. H. Brinkman (Rotterdam). Cees Valentijn gaat aan -kop, achtervolgd door Australiër Danny latere winnaar ion Ruckert. Blanchflower. Daarachter Wim Liebrechts, Jan Breur, Jan Klomp en Schiedam De Spaarbank 1820, recent door Hermes DVS aange trokken als sponsor, werpt zich ep als „extra sportlef". Want besloot een dezer dagen deze In stelling via; een sponsoring van de Schiedamse eerste Wasser een daadwerkelijk aandeel te gaan leveren in de voetbalsport, ook SW gaat profiteren van de door de Spaarbank 1820 ingesla gen koers. Althans de jeugd van deze vereniging, die binnen kort door deze sponsor bij uit stek ln het nieuw gesteken zul len worden. Dit dan door be middeling van jeugdtrainer Hans Stout die de Spaarbank voor deze (onbaatzuchtige) vorm van sponsoring kon inte resseren. Een opgetogen Hans Stout daarover: „Geweldig vin den we het. Het gaat uitsluitend om het A-jeugdelftal, maar het «al ongetwijfeld een enorme sti mulans zijn". JAN RUCKERT rf S> j Schiedam Harga bood zon dag een trieste aanblik. Het was guur, met vlagen regen. De weinige toe schouwers, in plastic of andere bescherming tegen de regen gehuld, volgden vanonder hun parapluis? het honkbal. In het veld buitenvelders beschermd door regenjacks. Natte honkbalpakken met plakke rig gravel als restant van een uitgevoerde sliding. 'Honkbal de ideale zomer sport' heette dat vroeger ïn propagandafolders van öe bond. Wat gisteren op Har- ga gebeurde had nooit mo gen gebeuren. Holy - VUG werd reeds om 11.00 uur door de consul afgekeurd. Bij de hoofdklassewed strijd Sparta-Feyenoord kon, al® plaatselijke ont moeting, de consul niet op treden, doch de arbiters vingen vanwege de regen nog niet eens aan. Beide wedstrijden op een balworp afstand vac Harga. Schiedam HMS had of door de consul op de verwachte weersomstandtg- - heden - aanhoudende regen - of door hoofdscheïdsrechter Koster afgelast moeten worden. Voor HMS was dat een vergeef se. reis uit Utrecht geweest, doch de reiskostenomslagregelmg dekt in zo'n geval de kosten. Voor Schiedam dubbele triestheid, omdat ook nog met 24 verlo ten werd. Waren de kampioens aspiraties vorige week al ge decimeerd, zij moeten thans volledig verdwenen zijn. Over de wedstrijd zelf vattniet veel te melden. HMS nam in de eer ste slagbeurt al een. 0^2 voor sprong, die het in zesde inning uitbouwde tot 04. Schiedam werd alleen productief in de ze vende inning toen Jur. Blom- steel en Nico van Huet konden scoren op. honkslagen van Emiel Vervloet en Ton Ebben (stoot- slag-honkslag). De resterende negenhits vielen te ver spreid om effect te sorteren. Scoreverloop: Schiedam 0-0-0-0-0-0-2-0-0 2 HMS 2-0-0-0-0-2-0-0-0 4 Werpersresultaten: Aad van de I Hamer (Schiedam) 2 maal i drieslag, 0 maal 4-wijd en 8 honkslagen tegen. Schiedam maakte 3 veldfouten. HMS Aad Steenbrink 5 maal drie-slag, 3 maal vier wijd en 11 honkslagen tegen. HMS maakte 1 fout. Slag prestaties: Aad van de Hamer 1.000 (3 uit 3) en Ton Ebben 0.800. De balans van enkele weken voor bereiding verklaart veel; Wim Mulder en Dutina zullen er te gen FSC zo goed als zeker niet bij zijn, terwijl de heide weige raars Wamaar en Van Beek, „versterkt" werden door Jan van der Velden, Aad Osterholt nog vakantie viert en Wout van Vuuren, ook zaterdag nog niet in actie mocht komen. „Het risico dat er nog een speler afvalt is te groot", luidt de kreet. Toch constateerde Bob Maaskant tegen het grimmmige Wilhel mus ook positieve punten. Zoals gelegenheidsverdediger John van der Spek. die defensief en opbouwend verraste. Maaskant: „Het was een experiment, maar John deed het voortreffelijk." De verdediger in spé: „Het ging lekker ja, wie weet het be gin van iets nieuws. Hoewel ik ook vroeger weieens back ge staan heb." Positief was ook het optreden van Paul Roodnat, die mits goed gelanceerd, grondleg ger kan worden van menige roodgroene treffer. Paul zelf daarover: „Echt kapot ben ik niet, maar toch mis ik nog wat conditie. Ik zie het wel zitten met deze voorhoede al moeten we natuurlijk nog beter inge speeld raken, van elkaar weten hoe we de ballen moeten heb ben." De ex-FC Den Haag spe ler blonk vooral uit door zelfbe heersing, waardoor hij de vaak te fel tackelende Melkert op techniek kon afbluffen, Paul Roodnat: „Het is een oefenwed strijdje, dus moet je je beheer sen." VERGELDING Iets wat Dutina, spelend achter de voorhoede, niet deed, al was zijn reactie even fout als begrij pelijk. Jos Zoetmulder kwam in duel met Hagenaar Linders te vallen, kreeg vervolgens de bal tegen zijn hoofd geschopt, terwijl Linders zelf nog eens zijn voet in de maagstreek van de op de grond liggende SVV-er plantte. Scheidsrechter Van de Burg, tot dat moment voortreffelijk, be strafte wel de overtreding maar liet het natrappen van Linders onbestraft. Niet echter Dutina's driftige vergeldingsactie die een Haagse tegenstander tegen de grond werkte. De arbitrale be slissing was correct: er uit. Veel had echter voorkomen kun nen worden indien direct na het incident Hagenaar Linders de kleedkamer had mogen opzoe ken. Het incident vertroebelde veel van de op dat moment bereikte score. Want een matige eerste helft werd door een ongelukkige terugspeelbal van' De Jong, we liswaar gehinderd door Paul Roodnat, afgesloten met een schamele 1—0 voorsprong. Een eerste helft waarin Wilhelmus niet bereid bleek SVV overma tig veel ruimte toe te staan, ter wij] de Schiedammers niet in staat bleken die ruimte te creë ren. Pas .in de tweede helft maakte SVV zich los van de tegenstan der. Eerst Jos Zoetmulder die doorstootte op links en hard langs doelman Domburgh knal de: 2-0.. Toen pas werd de drie mansvoorhoede (Roodnat, Coe- nerr, Groeneweg) gevaarlijk, doordat gaten getrokken werden voor de opkomende middenvel ders en de steeds weer aan speelbare rechterverdediger John van der Spek. Toen ook slaagden de snel uitgevoerde combinaties, waaruit Coenen eerst tegen de lat kopte en een keer net over lobde. Meer suc ces had Jan Groeneweg die een messcherpe pass van Roodnat in volle ren oppikte, Staas om speelde en raak schoot: 3-9, STRAFSCHOP De Haagse linkerverdediger had het zichtbaar moeilijk met Groe- neweg's snelle acties, greep één keer te veel naar een niet geoorloofde afweer en verdween prompt in het arbitrale boekje- Niet correct was ook de wijze waarop Wilhelmus' spits Chïel Janssen van scoren werd afge houden. Linders velde vanaf elf meter het vonnis, waartegen in valler doelman Hans Stout kansloos was: 3-1. De enige keer overigens, want SW's ver vanger voor Jan van der Velden deed het weinige werk foutloos. Maar SW ging door. Een diepte pass van Ed Slavenburg reikte over De Jong en Thoms bij Jan Coenen die doelman Domburgh op het verkeerde been zette en raak tikte: 4-1. Wilhelmus leek rijp voor een resolute afgang. Groeneweg ontdeed zich van be lager Staas maar ramde de paal, terwijl John van. der Spek rakelings voorlangs schoot. Een voorzet varn Ed Slavenburg vormde de inleiding tot SW's vijfde en laatste doelpunt. De door Jan Coenen doorgekopte voorzet belande bij de meegeko men Wim Mulder die vanuit een moeilijke hoek kon scoren: 5-1. Het hierna volgende incident. resulterend in het wegzenden van Dutina, damde SW's lust naar méér volledig in. Wat blééf was echter de trieste ba lans, „waat", zo stelde Bob Maaskant, „onder deze omstan digheden zou het beter zijn om dinsdag maar niet tegen VUC te spelen. Maar aan dé andere kant zou het voor Pauf Roodnat wél zin hebben om nog een wed strijd te spelen. Ik weet het nog niet...' De problemen zijn echter talrijk. Het wegvallen van Dutina lijkt op te vangen, maar het even- Schiedam Het tot de halve fi nale van de Knock Out competi tie doorgedrongen Hennes DVS is in Deventer tegen UD ge struikeld. De Schiedammers, eerst aan bat, begonnen uiter mate traag, waaraan de goede UD-aanval debet was. Slechts Will van Wijk (32 not out) slaagde er in behoorlijk tegen stand te bieden. Bij 889 had UD het reglementair aantal overs van veertig gébowled, zo dat Hennes moest sluiten. Bij de Schiedamse bowlers was het eigenlijk Will van Wijk die het UD nog enigszins moeilijk koa maken. lekedam die op vier gemist werd maakte daarna van de gelegen heid gebruik om 35 runs te pro duceren. Na 19 overs passeerde UD het Hermes-totaal vóór het verlies van vier wickets, waar mee het onvermogen van de Hermes-aanval duidelijk gede monstreerd werd. Bekedam werd na afloop van het duel uit geroepen tot „Man of the match". tueel niet meespelen van Wim Mulder (gele kaart tegen AZ en nog een wedstrijd voorwaarde lijk) bezorgt Eob Maaskant pro blemen. En dat één week voor de start van de competitie, die voor SW bovendien nog eens een dag eerder plaatsvindt..,. ermes DVS dus uitgeschakeld, in tegenstelling tot stadgenoot Excelsior dat het ko-mende weekeinde met Sparta gaat duelleren om een plaats in de finale. Wint Excelsior, wat wel de verwachting is. dan gaan de Schiedammers" met UD uitma ken wie in het bezit zal komen Vfin de ABN-sculpture, De competitïewedstriid tussen Hermes DVS en.ACC verregen de. Kaart spelend hebben beide ploegen gewacht op beter weer. Vergeefs, want beide aanvoer? dfers besloten door de aanhou dende regen van spelen af te zien. Met kaarten was Hermes overigens wel beter dan ACC. Door Hans Soeters Positief en negatief lagen op Harga naast el kaar. Enerzijds de 5—1 score legen de Haagse tweede klasser Wilhelmus, anderzijds de plotselinge weigering van Jan van der Velden en het wegzenden van Dutina door scheidsrechter Van de Burg. Tussen deze twee uiter sten, trainer Bob Maaskant, die speelt met de gedachte cm het nog geplande treffen tegen eerste klasser VUC uit „zelfbescherming' maar te laten vallen. „Daar ga ik in de komende dagen nog eens rustig over nadenken", luidt zijn formulering, maar spelers zelf ontgaat het nut. PAUL ROODNAT;-', .'beheerst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4