SCHIEDAMSCHE COURANT Gehandicapten naar tewaterlating Raadsleden horen niet thuis in actiegroepen zorgt voor Afscheid hij VROM-dienst BEVOLKING SCHIEDAM DAALT NOG STEEDS Vlaardingen helpt mee aan houw zieken huis in Vietnam ijl tig jaar getrouwd onbeslist Terug naar emmer moeilijkplasticzak blijft Bromfiets onderdelen verdwenen Bromfietsers ziekenhuis in Aktie voor Haiphong gaat niet door Dinsdag 7 augustus 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina'f 99ste jaargang no. 24785 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klacbtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL DU is de British Promise, de ruirm 344 nieter lange eri 51 meter brede BP-mammoettanker. die zaterdagmiddag om twee uur de Nieuwe Waterweg inschuift. Hef meisje ervóór is de 17* jarige Riet Franken, die enkele dagen voor de spectaculaire tewaterlating van de mammoet een kijkje ging nemen op de werf van Verolme. Met enkele tientallen medebewoners van het streeèverp leeg tehuis De Plantage in Brielle, onder wie zich 'ook Vlaardingers en Schiedammers bevinden, woont Riet de sta pelloop bij vanaf een Spidoboot. Eigenaars van.zeewaardige motorjachten, die ncas* de boot het schouwspel willen zien, moeten eerst contact opnemen met de Rijkshavendienst. De ge handicapten van de Plantage hopen nu maar, dat er meer be drijven in Nederland zijn, die een uitnodiging naar instellingen als De Plantage willen sturen. )S *70 acliter plannen Bolmers Schiedam „Door een overdosis aan inspraak bestaat het gevaar dat de besluitvorming omtrent het bestemmings plan van de binnenstad vertragend gaat werken". Deze stelling poneert de afdeling Schiedam van DS'70 in een open brief aan de gemeenteraad van Schiedam. DS'70 is van mening dat het dringend gwenst is om tot een daad werkelijke besluitvorming te komen, omdat men anders door de bomen het bos niet meer kan zien en men verzandt in eindeloze discussies en gesprekken waar niemand meer uitkomt. De afdeling Schiedam voelt zich geroepen om de wethouders voor stadsontwikkeling de heer C.. J. M. Bolmers te complimen teren met het aldus DS'70, be langrijke stuk werk dat hij en zijn medewerkers hebben ver richt in het belang van de ge meente. Men stelt, dat er van de kant van DS'70 we! aan en opmerkingen zijn op onderdelen van het bestemmingsplan, maar in grote lijnen kunnen de Schie damse DS'70-ers zich verenigen met het plan. Zij vinden het jammer te moeten constateren dat Bolmers maar weinig waardering krijgt voor zijn werk uit de eigen partij meen belang hebben te dienen en zelfstandig beslissingen heb-1 ben te nemen, maar als verte genwoordigers van die pressie- groepen, die slechts een eenzij dig belang voorstaan, hetgeen een 'kwalijke zaak is. In een de mocratische samenleving beho ren dit soort zaken niet thuis". Het DS'70—bestuur zegt dan dat de raadsleden zich niet uitslui tend dienen te laten leiden door actie- en pressiegroepen, wel is men van mening dat deze groe pen in de besluitvorming moe ten worden betrokken, er moet namelijk ook gedacht worden aan de belangen van hen die niet vertegenwoordigd zijn (DS'70 is overigens niet verte genwoordigd in de Schiedamse gemeenteraad). Schiedam Het trottoir voor restaurant „in de Gouwe Geit" aan de 's- Grayèïandseweg is het strijdtoneel geweest van een hondengevecht tussen twee. boxers enerzijds en een Ikeeshondje aan de andere kant. De eigenaar van het kees- hondje vond het gevecht kennelijk unfair en meng de zich vol vuur in de on gelijke strijd. Ir het heetst van de vierkamp verloor hjj daarbij zijn bril. Ook Üe eigenaar van het tweetal bok(x)ers tvil- de zich daarna niet onbe tuigd laten. Toen de inderhaast gewaar schuwde politie echter ook haar deel wilde leve ren, bleek de zaak al in der minne geschikt. Vlaaxdingen Met een zware hersenschudding en een scheurtje in de schedel is de zeven tienjarige R. K. zaterdagmiddag naar het Holyzlekenhuis ge bracht, nadat hij met zijn bram- me.- tegen een andere bromfiet ser gebotst was. Dat gebeurde op de Havenstraat doordat een van de beide brom fietsers de bocht afsneed. De 2I-jarige H. M. moest eveneens door de GG en GD worden ver voerd. Hij iiep een gebroken kaak en een scheur in zijn wang op. na ideale (PvdA) en met name van de jongere garde. „Het schijnt in deze partij hedentendage een gewone zaak te worden om par tijgenoten eerst aan een be stuursfunctie te helpen en wan neer zij een functie bekleden de betreffende mensen te dwingen blindelings uitgestippelde lijnen en instructies te laten volgen. Volgt men deze niet of neemt men een ander standpunt in, dan hoeft nog maar weinig te gebeuren of de man wordt tot aftreden gedwongen. Dit zijn za ken, die de democratie onwaar dig zijn, van zo'n mentaliteit distancieert DS*70 zich dan ook volkomen". Voorts is DS'70 Schiedam van me ning dat het volkomen onjuist is wanneer raadsleden zitting ne men of hebben in actie- en pres siegroepen zoals die van de bin nenstad. Men twijfelt zeer sterk •aan hun objectiviteit bij het ne men van besluiten door de ge meenteraad, die geacht, w.orden in-'hetalgemeen belang te zijn genomen. ,De raadsfractie van de PvdA gaat nu reeds bindende instruc ties ontvangen-, hoe haar hou ding zal moeten zijn bij de stemming in de raad over de binnenstadsplannen, zodat fractie-leden niet meer aan een eigen meningsvorm zullen toe komen. Wij kunnen belaas tot geen andere conclusie komen dan wanneer dc leden van die fractie het inderdaad zo ver la ten komen, dat zij zich volledig de wet laten voorschrijven door actie- en pressiegroepen, zij niet meer gezien kunnen worden als j reële raadsleden, die het alge- i Schiedam - De heer G. Vleghert, medewerker van de reinigings dienst van de VROM, heeft we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd af scheid genomen tijdens een bij eenkomst in de kantine van de VROM. Hij is 28 jaar in. dienst bij de ge meente geweest. Tijdens de re ceptie werd hem. een eikenhou ten kapstok overhandigd ais blijk van waardering voor zijn langdurig dienstverband. Zijn vrouw deelde ook in de feest vreugde: haar werd een ruiker bloemen aangeboden. Schiedam - Het echtpaar Oost- veen hoopt woensdag aanstaan de hun vijftigjarig huwelijks feest te vieren. Zij wonen in de Mariastraat 98. Het ai enige tijd van hun pensioen genietende echtpaar vindt dat ..de buitenwereld" niets te ma ken heeft met „hun eigen feest", hoe vermeldenswaard een gouden bruiloft toch is. In de krant wilden zij in elk geval niet, „echt niet", ook al zouden zij nog zo gelukkig stralen op de bruiloftsfoto. Het blijft dus een intiem familiefeest woens dag in de Mariastraat, maar daarom niet minder feestelijk. Schiedam De Schiedamse reinigingsdienst voelt weinig voor de suggesties van de plaatselijke PPR-afdeling, te rug te schakelen naar de vuilnisemmer. „Waarom zouden we", zegt direkteur E. T. Kraan van de gemeentelijke Vervoer- Reinigings- Ontsmettings- en Marktdienst (VROM), „wij hebben geen last van de plastic zakken, omdat de VAM alles weghaalt." In een nota, getiteld „Wat is het ons waard?", had de PPR zich vorige week fel tegenstander verklaard van de sinds enkele jaren gevolgde methode van huisvuilverzamelen: vla plastic afvalzakken. Zij stelden daarbij voor terug te gaan naar de vuil nisemmer. Terwllle van de rust in de Schiedamse straten zou die emmer dan van duurzaam plastic gemaakt moeten zijn. VROM-directeur Kraan acht de Schiedam De bevolking in Schiedam neemt nog steeds af. Volgens de afdeling bevolking van de gemeente daalde het inwonertal in de maand juni met S3 tot 89.521. In december waren er nog 81.202 Schiedammers. werden in juni S3 baby's geboren, waarvan dc helft mannelijk en de helft vrouwelijIn totaal kwamen er 59 mensen te overlijden. In Schiedam vestigüc.i zich 3ö5 mensen, er vertrokken er <123. Dat wa ren respectievelijk 55 en 84 gezinnen. De meeste mensen die vertrokken, vonden een nieuwe domicilie in Rot terdam (62), gevolgd door Vlaardingen (24). De grootste „afne mers" waren verder Noord-Brabant (59) en het buitenland (2S). Van degenen die zich in Schiedam vestigden, kwam het merendeel uit Rotterdam (153 personen), alweer gevolgd door Vlaardingen (27). Zesentwintig mensen kwamen terug uit het buitenland. kritiek van het PPR-aktiecen- trum Schiedam van weinig des kundigheid getuigen. „Zij weten kennelijk niet dat een aantal ja ren geleden proeven door ons ge daan zijn met de plastic vuilnis emmer, die nu zo gepropa geerd wordt door hen. Die proe ven zijn in die zin volkomen mislukt, dat dit type emmer to taal ongeschikt is. De plastic emmers gingen aanmerkelijk sneller kapot." De gemeentelijke reinigingsdienst blijkt weinig moeilijkheden te hebben met het vergaren van huisvuil, verpakt in plastic. „Wij hebben de kritiek gelezen, maar voor kennisgeving aange nomen. Wij gaan gewoon de goede weg verder, of de ge meenteraad zou iets anders moeten willen. Overigens weten wij niet hoe burgemeester en wethouders hierover denken: ons is tenminste nog geen ad vies gevraagd." MOEILIJK Kraan acht een eventuele terug schakeling naar de vuilnisbak een forse belasting voor de VROM, moeilijk te verwezenlij ken. Verder wijst hij er op dat in feite de VAM verantwoorde lijk zou zijn voor de Schiedamse afvalverwerking, en dat de PPR daar maar aan moet kloppen met de kritiek. „Bovendien gaat het echt niet om Sehiedam al leen, het is eerder een zaak voor het hcïe land." Schiedam zelf zit, ondanks de na bije aanwezigheid van een splin ternieuwe afvalverbrandingsin stallatie, voorlopig nog we! even vast aan een lang lopend kon- De plastic huisvuilzak zal voorlopig (misschien voor zeker 15 jaar} niet uil het Schiedamse straatbeeld verdwijnen, ondanks de her- haaldeüjke kritiek. De VAM; waarmee »en Vang-lopend konlrakl! 's getekend, zorgt voor afvoer. s trakt met de VAM, die het afval in Drente komposteert. In 1989 i werd met de VAM een kontrakt voor 25 jaar getekend. Daarbij j stond dan wel een clausule dat j na vijftien jaar opnieuw beke- J ken zou worden of er al dan niet mee door gegaan zou wor-1 den. ,Maar voorlopig zorgt toch de VAM voor onze afval, en dat betekent voor ons een bijkans ideale afvoer", concludeert VrOM-directeur Kraan. „En ook geldelijk is het voor Schie dam niet onvoordelig." De plas- tic huisvuilzak zal dus de Schie damse dreven voorlopig blijven j sieren, ondanks alle mi!ieu-be-1 zwaren. Schiedam Een bewoner van de Jan Oudegesststraat heeft -bij de politie aangifte gedaan van dief- stal van onderdelen van zijn bromfiets uit zijn kelder. Vlaardingen In de oorspronke lijke plannen van het comité Vlaardingen voor Vietnam om deze zomer een collecte te hou den voor de havenstad Hai phong is wijziging gekomen. Aan het herstel van de haven van Haiphong kan nog niet wor den gewerkt, omdat de Ameri kanen de opruimingswerkzaam heden van mijnen stagneren, i Na overleg met het Medisch Co- mité Vietnam is besloten, dat Vlaardingen nu gaat meewerken aan de bouw van het eerste bo vengrondse ziekenhuis in het be- vrijde gebied van Zuid-Vletnam. Het ziekenhuis krijgt de naam Binh Vien Ha-Lan. Het bezit 228 bedden en heeft 'n poliklinische I afdeling en een revalidatiecen trum. De totale kosten bedragen twee en een half miljoen gul den. Het Vlaardingse comité wil probe ren een behoorlijke bijdrage te leveren om het ziekenhuis van de grond te krijgen. Van 20 tot j en met 25 augustus wordt een grote huis-aan-huis-inz'ameling gehouden. Het geld moet min stens voldoende zijn om een operatiekamer in te richten. NORMAAL De voorlopige revolutionaire re gering van Zuid-Vietnam heeft het Medisch Comité gevraagd dit ziekenhuis te bouwen, om de medische verzorging in een deel van Zuid-Vietnam weer min cf meer normaal te laten funntio neren. Het uit laee paviljoens bestaande Binh Vien Ha-Lan hospitaal w<»rd ontworpen door prof. C. Weber uit Delft. Het complex wordt in Nederland ge prefabriceerd. De volledige in richting zoals de bedden, apo theek, keukenuitrusting, meubi lair. chirurgische instrumenten, röntgenapparatuur en linnen goed moet ook u»t Nederland komen. Enkele aktiegroepen hebben ul op dit projekt van het Medisch Co mité ingehaakt Onder het mot to „Vlaardingen bouwt mee aan een ziekenhuis in Vietnam" gaal nu ook Vlaardingen het project steunen. Iedere wijk komt in de week van 20 tot 25 augustus aan de heurt. COLLECTE Op maandag 20 augn«;:ys wordt huis-aan-huis gecollecteerd in het centrum, dinsdags in de Westwijk, op woensdag in het oostelijk stadsdeel en ten slotte op donderdag in Holy. Op vrij dag 24 en zaterdag 23 augustus worden straatcollecties gehou den. In het Vlaardingse comité partici peren de ANJV, ARP, Amnesty International, CHU, CPN, DS'TU, Humanistisch Verbond, Kerk en Ontwikkelingssamenwerking, Commissie Interkerkelijke Hulp verlening, PvdA, PSP, PPR, het gemeentebestuur van visardin- gen. Comité Scholieren voor Vietnam en de Wereldwinkel, Het comité heeft voor de inzame- Ungsaktie oen groot aantal col lectanten nodig. Ylaardingers die mee willen helpen kunnen zich aanmelden bij Peter Has- llnghais, Ekster laan 334, tel. 33.41.22 Joost Beerthuis, Van neu.spark 38, tel. 34.30.27; me vrouw Van Saus-Schenk, Tollens- straat 52, tel. 34.3S.49; Cor Maarleveld, Liesveld 43 of 151, tel. 34.69.71.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1