Vroeger was om alleen voor de keeper te komen' divisie met SFF weigert te spelen De contact Zus en broer Edelijn zilver Peter Friederich: SVV met Cees dampen Ongeslagen record 'OPEN DAG' Excelsior naar Vlaardingen EHBO hielp op kennis topscorer Ton Krijgsman onder contract bij Ridding Ook bekerstrijd voor jeugdelftallen Voor de tiende maal vierdaagse Ook de boksers van start SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 '4 r friederich in actie. De productieve Schiedammer rekent op succesvol i Schiedam FC Nieirwland'66, uf FCN, zoals de kersverse afdeiings tweedeklasser kortweg genoemd wordt, krijgt het steeds weer voor elkaar „nieuws" te worden. Ont staan uit prestaties,maar ook, tot ongenoegen van de tweede klasser zelf, minder prettig nieuws- Deels ont staan door onervarenheid, maar ook door een fris aan doende dadendrang. De combinatie van beiden zorgt vaak voor de spreekwoordelijke „kous op de kop"- Het lijkt het noodlot van de jonge vereniging, want een ambitieus meerjarenplan gaat gepaard met gewonnen en prompt weer verspeelde good will. Of zoals Peter Fnederich zegt: „Het kost Ons minstens een jaar om die good will weer terug te krijgen". Het zit Schiedams op één na jong ste voetballoot niet mee. Want op de achtergrond van de re cente successen, bekroond met een kampioenschap in de derde klasse, kleeft aan de naam FC Nieuwland een herinnering aan de voorbije nacompetitie, waar in FCN zich meer dan andere clubs trachtte waar te maken. „Over de schreef" reageerden andere, minder op succes azen de formaties en FCN's moei zaam opgebouwde reputatie kreeg een forse deuk. En nóg een deuk, toen „Schiedam" op reglementaire gronden protes teerde tegen het bij FCN mee spelen van „Schiedammer" Beukers. Wat in enkele seizoenen was opge bouwd, werd in één enkele na competitie fors onderuit ge baald. Maar juist FCN bleef met de stukken zitten, beseffend fouten te hebben gemaakt, wéér een ervaring rijker. „Maar". zo reageert Peter Friederich, „het is echt niet zo dat wij die hele gang van zaken zo gewild heb ben. Het geval Beukers vinden we echt vervelend en we heb ben Schiedam al onze excuses aangeboden. Wij zijn een jonge vereniging en hebben fouten 8®- maakt, maar het zit ons ook niet mee". beschikking echt veld". krijgen over een Een echt veld, FC Nieuwland on dervond het afgelopen weekein de wat dat betekent. Peter: „Fantastisch joh, we speelden bij Willen II in het stadion, 't was wel een belevenis". Opmer kelijk was ook dat FCN de jeug dige Tilburgse semiprofs slechts twee treffers toestond, zelfs zo goed speelde, ,dat we", aldus Peter Friederich, „ook voor vo'- gend seizoen weer zijn uitgeno digd". niet leuk is en eigenlijk weten we ook zelf nog niet waar we aan Peters enthousiasme laait op als En ergens volgt Peter Friede rich daarmee het uitgangspunt van zijn trainer: in vijf jaar naar de vierde klasse van de KNVB. Rien darijs traint a1 voor het derde seizoen, dus wat dat betreft kloppen Peters bere keningen. „Volgens mij moet het kunnen lukken, de grootste concurrenten zijn Abbenbroek en Eureka, daartegen zal het er om gaan, want de rest moe ten we toch wel kunnen pak ken". HARDLOPEN toe zijn. We zijn bang dat, als we dit ve'd krijgen toegewezen, we voor een ander veld, bij voorbeeld het veld van Martinit, niet meer in aanmerking zullen komen. Dat de gemeente zal zeggen, blijven jullie daar maar spelen. Aan de andere kant zijn we natuurlijk wel blij als we voor het komende seizoen de de komende competitie aan de Peter Friederich, eigenaar van orde komt. Want al blijft trai ner Rien Clarijs gematigd opti mistisch (,,lk reken op handha ven") Peter Friederich gaat een flink stapje verder dan zijn trainer, als hij zegt: „Ik geloof dat er veel meer in zit, dat we bijvoorbeeld in een keer door stoten naar de eerste klasse". Boutique „Pour Vous" en het voorbije seizoen goed voor 26 voltreffers, is daarbij in Rien Clarijs' strijdplan een belang rijk pion. De Schiedammer, waarvan eens werd gezegd: voetballen kan je niet, maar wel geweldig hardlopen, tilt zelf nauwelijks aan dat produc tief etiket. „Dat doelpunten maken is geen verdienste van mezelf en eigenlijk zag ik het vroeger zelf niet eens zo zitten. Als ik m'n snelheid kon uitbui ten ging het wel, maar toch was ik bang om alleen voor de kee per te komen". Toch schonk zijn productiviteit hem weer het nodige zelfver trouwen, waarvan hij zegt: „Wat dat betreft heb ik erg veel aan onze trainer te danken. Een geweldige trainer ook, volgens mij is er bij clubs op ons ni veau geen betere te vinden. Toch is het we! leuk hoor, om zo wat in de belangstelling te komen, want vroeger las je al leen maar dat Martin Schaap de doelpunten gemaakt had, na goed aangeven van Peter Frie derich, maar nu is het anders om". Om er onmiddellijk aan toe te voegen: „Maar wat maakt het allemaal eigenlijk uit, als iemand ze maar maakt". ATLETIEK Peter Friederich, tot z*n twintig ste lid van Excelsior '20, bekijkt het wat zijn topscorerspositie betreft zo nuchter mogelijk. „Eigenlijk ben ik pas vorig sei zoen doorgebroken, want het jaar daarvoor voetbalde ik bij FCN nog in het tweede. We maakten toen wel 120 goals". Zelfs klinkt een ondertoon van spijt als zijn huidige voetbalin- teresse wordt aangeroerd. Peter: „Toen ik zo'n jaar of acht tien was heb ik nog een paar maanden aan atletiek gedaan en achteraf heb ik er wel een beetje spijt van dat ik daar door omstandigheden mee moest stoppen. Ik trainde toen net twee maanden, maar Hep de 100 meter toch al in 11.1 secon de. In de voorronde dan, want in de finale liep ik 11.3 maar veroverde wel een bronzen me daille. Een paar maanden later ben ik er echter mee gestopt" Nochtans is snelheid Peters voor naamste wapen en zal hij ook het komende seizoen weer meni ge verdediger zijn hielen laten zien. „Het zal toch wel wat moeilijker worden dan vorig jaar" luidt zijn voorspelling, waarmee hij waarmaakt wat hij van zichzelfzegt: „Aan de ene kant heb ik een minderwaardig heidscomplex, maar aan de an dere kant lijd ik aan zelfover schatting", Een zelf gemaakte karakter schets. Enerzijds de bluf van de echte goaltjesdief, anderzijds de sportman die weet dat diezelfde spitsspeler slechts een afron dend schakeltje' is in een geolied geheel. Het verklaart zijn slot opmerking: „Leg er niet de na druk op, ik bedoel o-p dat top scorer, zijn. Tenslotte hebben we het met z'n allen gedaan. Het is niet mijn verdienste alleen".,.... Peter Friederich (26), het afgelo pen seizoen onbetwist topscorer in het Schiedamse voetbal, denkt daarbij aan de huidige accommodatie op Harga. Zes Schiedamse voetbalclubs protes teren tegen het onttrekken van dit veld als trainingsveld, waar van Peter Friederich zegt: begrijp dat het voor deze clubs Schiedam Vedergewicht Ton Krijgsman heeft een contract ge tekend bij boksmanager Henk RühJlng. De Schiedammer moet overigens nog over een commis sie van de NBB verschijnen en medisch gekeurd worden. Als alles naar wens verloopt (Ton Krijgsman: „Het is voor mij het begin van een nieuwe car rière) zal de Nederlandse kam- pioden in het vedergewicht op 3 september in Carré zijn eerste profgevecht leveren. Ton Krijgs man blijft overigens trainen bij de Dordlse boksvereniging Boawlust, Vlaardingen De betaalde voetbalcompetitie begint weer op zondag 12 augustus. De jeugdelftaHen, de z.g. C-teams, zaterdag 25 augus tus maar dan voor de eerste bekerronde. De A-elftalien spelen hun eerste bekerwedstrijd op zondag 26 augustus. In de eerste divisie zullen, evenals vorig jaar, bij het begin van de competitie weer twee wedstrijden op de woensdagavonden zijn. Namelijk 15 es 22 augustus. Aanvang van ieder 18.15 uur. Ook blijft in het nieuwe seizoen het z.g. periodesysteem gehand haafd. Dit naar'aanleiding van het zuidelijke succes van de z.g. nacompetitie en het feit dat de competitie er a's geheel aan trekkelijker op is geworden. Naast de normale cosnpütiile zal een bekercompetitie voor de C~ elftallen worden georganiseerd. Er is een indeling gemaakt van 6 poules niet 5 clubs en 2 poules met 4 clubs. De poules van 3 clubs spelen een ha've competi tie en de poules van 4 clubs een hele competitie. Voor de heker competitie is Fortuna VI. in groep 3 ingedeeld bij Excelsior, SVV, Feyenoord en Sparta. De acht poulewinnaars spelen na de competitie de kwartfinales volgens het afvalsysteem. Als vooriopige data zijn gepland 25 augustus, 16 november. 17 no vember, 19 januari 1974. Voor de A-elftallen wordt zondag 26 augustus de eerste bekerron de gespeeld. Waaraan wordt deelgenomen door de clubs uit dé eerste divisie en acht clubs uit het amateurvoetbal. In de eerste ronde spelen de amateur clubs een thuiswedstrijd. De 14 overblijvende clubs'uit de eer ste ronde spelen met de 18 ere divisieclubs de tweede ronde. Bij loting voor wedstrijden van de tweede ronde worden de nrs. 1 tot en met 8 van de eindstand eredivisie over het afgelopen j seizoen geplaatst. De loting van j de eerste ronde vindt plaats op j zondag 22 juli. i PROMOTIE Wat de promotie- en degradatiere- geling betreft komt nummer laatst van de eerste divisie in aanmerking voor een plaats bij de amateurs. Deze terugkeer zal plaatsvinden indien de kam pioen van Nederland bij de amateurs wordt toegelaten tot de sectie betaald voetbal. De nrs. I tot en met 5 van de af delingen A en B en de nrs. 1 tot en met 4 van de afdeling C pro- moveren automatisch naar de j in het seizoen '74/'75 te vormen j eerste klasse. De kampioenen I van de afdelingen A, B en C spelen een halve competilie om het kampioenschap van Neder-: land. Vlaardingen Voor de tiende achtereenvolgende maal organi seert de stichting VVV Vakantie Avondvierdaagse in- Hoek van Holland zijn 7, 10 en !5 kilome ter afstanden. Data zijn van avond 8, 9 en 10 augustus. Voor dit evenement wordt elk jaar te ruggezien op een stijgend aantal deelnemers. In 1964 werd begonnen met 300 wandelaars en vorig jaar waren er 2200. De organisatie hoopt dit jaar 3000 wandelaars te kun nen begroeten. Inschrijven is nog mogelijk "bij de VVV in Hoek van Holland. Het inschrijfgeld, bedraagt 12,25 tot 14 jaar en 2,75 voor deel nemers ouder dan 14 jaar. Oók groepen kunnen deelnemen; be halve de medaille of het jaarcij fer voor iedere deelnemer zijn per groep attractieve groeps- prijzen beschikbaar. Het stich tingsbestuur is van plan om aan de intocht op de vierde avond, in verband met het tweede lus trum, een extra feestelijk tintje te geven. Schiedam Als het aan SVV ligt gaat de eerst geplande thuiswed strijd van dit seizoen, op woensdagavond 15 augustus, tegen Wage ningen niet door. Of beter gezegd, „SVV weigert op die avond te spelen", aldus Cor de Vries. Reden van deze wat ongebruikelijke reactie,' zo kort voor de start van de competitie (zaterdagavond a.s.) Is de feestelijke ingebruikstelling van Sparta's nieuwe lichtinstal latie. waaronder eveneens op woensdagavond Sparta en de FC Bar celona hopen te schit.eren. „Dat scheelt ons zeker drieduizend toe schouwers, oftewel een recette van tienduizend gulden. Nou. wij zijn van mening dat dat een belachelijke situatie is, zoiets gaat ons geld kosten", aldus Cor de Vries. Nochtans probeerde SW tevergeefs de KNVB te vermurwen de ge- i plande competitiewedstrijd verschoven te krijgen naar een andere i datum. „Ik ben daarvoor, direct nadat ik zaterdagavond vernomen had van Sparta's wedstrijd, naar het bondsbureau geweest, maar daar was niemand aanwezig die er jets over te zeggen had. Ook maandag ben ik de hele dag bezig geweest om iemand te pakken te krijgen, maar zonder resultaat. Maar hoe dan ook, we weigeren ge woon", reageert een verontwaardigde Cor de Vries. Want SVV staat op het standpunt dat de KNVB op deze wijze de corn- petitiebelangen schaadt, terwijl het inzetten van Gert Bals in het doel van FC Barcelona nog eens een extra publiektrekker is. Cor de Vries: „Ze stellen de wedstrijd tegen Wageningen maar uit, want dit kan niet". Schiedam—SVV onderneemt pogingen om-de voor woensdag 15 augus tus vastgestelde competitiewedstrijd tegen Wageningen uitgesteld te krijgen. Op die avond wordt ook Sparta's lichtinstallatie in gebruik genomen, waardoor SVV vreest dat Sparta—FC Barcelona veel pu bliek van Harga weg zal houden. Cor de Vries: „Het gaat ons zeker drieduizend toeschouwers schelen, oftewel een recette van tiendui zend gulden". SVV is van mening dat het gelijktijdig spelen van beide wedstrijden de competitiebelangen schaadt. Wim de Haai liever de Korenbeurs Fred Koogje mogelijkheden Schiedam Verhoogde bedrijvigheid op en rond de vel den, de buitensporten dus. Maar ook de binnen sporters, in dit geval de boksers, bereiden zich voor op een nieuw seizoen. Nieuwe activiteiten, die het selecte Schiedamse boks wereld je triomfen moeten brengen. Maar met de plannen, schuift de SBV De Haan ook een buitenlandse inbreng naar voren, ,,want", zo verklaart instructeur Wim de Haan, „we hebben met een aantal buitenlandse verenigingen contacten om uitwisselingen tot stand te brengén." Daarom ook wordt in de boks school aan de Lange Haven, sinds kort verrijkt met. een gloednieuwe sauna, hard getraind. Daaronder ook middengewicht Fred Koogje, de 23-jarige A-klasser, waarvan Wim de Haan zegt: „Fred wordt steeds maar beter en moet dit seizoen ver kunnen komen. Hij traint hard en is ontzettend serieus. Als je dan ook nog eens kijkt hoe die z'n laatste partij bokste, dan verwacht ik er wel wat van." p 9 september gaat Wim de Haan met zijn wedstrijdbok sers naar het Duitse Duren, terwiji een br.efwisselïng aan de gang is met andere Duitse plaatsen, zoals Emden, Düs- seldorf. Kleef en Esslingen. Daarnaast leeft het plan om evenals vorig jaar weer een boksgala teorganiseren in Schiedam. Alleen waar dit gala moet plaatsvinden is nog een probleem. Wim de Haan: „De Korenbeurs is ideaal, maar er ontbreekt een fat- soerïl.jke wasgelegenheid. De sporthal is te groot, terwijl bij voorbeeld in het Passage Theater een toneetring nodig zou zijn. Mijn voorkeur gaat daarom toch weer uit naar De Korenbeurs. Als 't doorgaat wordt het vermoedelijk in ok tober." De ploeg, die aan de komende wedstrijden gaat deelnemen ziet er als volgt uit: Fred Koogje (middengewicht A- klasse). Rob Czabania (weiter- gewicht A-klasse), Wim Ra- dings (middengewicht C-klas se), Theo Klaassen (middenge wicht C-klasse), Frans Luyen- dijk (zwaargewicht C-klasse), Wim Verhaal (halfzwaar ge- w.cht nieuwelingen),. Hans Croin (weltergewicht nieuwe lingen), Kees Hendriks (wel tergewicht B-junioren), Wim Bok (zwaarweltergewicht C-ju- nioren). Per 1 augustus startte de SBV De Haan weer de training op dinsdag en' donderdag van vijf tot negen irar en op zaterdag van twaalf tot twee. Woensdag avond van acht tot half tien blijft ook het komende seizoen gereserveerd voor het dames trimmen. Op maandag en vrij dag -is de sauna ook openge steld voor niet-leden va.-i lü.flfl tot 23.00 uur. Van onze sportredactie Kerkdriel —Diane Edelijn ver raste in Kerkdriel op de 2 kilo meter vrije slag dames met al ver in een tijd van 29.05.07. An nettes Maas van De Rijn werd hier eerste in 28.31.05, Liesbeth Pieters van de Vechtstreek kreeg brons met haar 29.19.08. Op de 2 kilometer vrije slag he ren behaalde broer Frits Jan Edelijn eveneens zilver in 25.45,02. Fred Eefting was de Vlaardinger in de dode arm van de Oude Maas te snel af en won die afstand in 25.25.09. De derde plaats was voor J. van der Hoef van. De Rijn in 27.14.02. Over 't algemeen waren de tijden niet erg scherp doordat de zwem mers last hadden van de golf slag van voorbijvarende sche pen. Schiedam - Niet het Haagse VUC, maar eersteklasser Papen- drecht is vanavond SVV's laat ste sparringpartner voor de competitiestart. Bob Maaskant kiest voor dit duel, aanvang 8 uur in Papendrecht, de volgen de formatie: Cees Campen, Wout van Vuuren, Rinus Steen bergen, Dick van de KOrput, Ed Slavenburg, John van der Spek, Wim Mulder, Jos Zoetmulder, Paul Roodnat, Jan Coenen en Jan Groene weg. De wisselspe lers zijn Peter Jeup en Jan de Tuinder, Schiedam - De Schiedamse soft- balsters zullen' ook morgen avond weer de nodige coticea- tratie op moeten brengen. Dan namelijk gaan Emile Vervloet en zijn team naar het Rotter damse Alexandria. Na het be haalde "kampioenschap,vorige' week, zal' de Schïedamcoach wel hameren op het nog steeds ongeslagen record. Bovendien kan hij wellicht een aantal din gen uitproberen (een andere werpster bijvoorbeeld) die straks in de strijd om de pro motie van groot belang kunnen blijken. In ieder geval kan hij beschikken over zijn gehele se lectie, want inmiddels ts ieder een op vacantie geweest. Schiedam - Honkbalvereniging Schiedam organiseert vandaag en morgen zogenaamde „open dagen" voor de Schiedamse jeugd. Dat laatste houdt in, dat alle jongens in de leeftijd van acht tot achttien jaar de hele dag' op Harga terecht kunner. Onder leiding van coaches en spelers van het eerste team zui len er onderlinge partijtjes ge speeld worden, waarbij tegelij kertijd een aantal fijne kneepjes uit de doeken zal worden ge daan: Wibe Panoekoek: „Ieder een ;s van harte welkom". Schiedam Na de succesvolle start tijdens het Dordtse RlOS- toemooi (eerste plaats), oefent ExceIsior'2Ö morgenavond bij de Viaardingse zaterdag derde klasser Vlaardingen. De forma tie van trainer Aad Bierhuizen speelt zaterdag een oefenwed strijd tegen ZBVH. Schiedam Op de kermis aan het Broersvest is de EHBO voor het eerst weer te hulp geroepen. De vijftienjarige G. C. A. K. is behandeld voor een wondje bij zijn rechteroog. Hij was door een aantal jongens aangevallen. De zevenjarige M. P. is met zijn voet klem geraakt op een be weegbare trap in het Lunapark. Hij liep een beschadiging aan een teen op. Hij is na behande ling door de EHBO naar het Dr. Noletziekenhuis gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4