SCHIEDAMSCHE COURANT Nog geen duidelijke verbetering arbeid sn arkt iluizen tegen 'redelijke' prijzen geveild WATER BLIJFT ZAKKEN Poldervaart geeft geheimen prijs Meisje (14) a! tien dagen spoorloos Enorme behoefte aan jeugdig per soneel Hier met papier Verstopping Zestien panden wisselen van eigenaar Kennis in kinderdorp Ds. Huisman gauw naar Zuid-Afrika ^.rfulS rs Z ->« w» 2* geva. w Donderdag 9 augustus 197S 99ste jaargang no. 24787 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam - De veertienjari ge scholiere Yvonne Pau lina Peroti is al meer dan een week spoorloos ver dwenen. Het meisje, op 19 augustus 1958 geboren In Paramaribo, woont in de Liduïnastraat 67 in Schie dam. Sinds haar vertrek uit de ouderlijke woning op dinsdag 31 juli Om halt acht 's-ochterids heeft ze niets meer van zich laten horen. Haar ouders waren gewend dat ze vroeg van huis ging. Ze had naar haar zeggen een vakantiebaan- tje aangenomen bij een schoonmaakbedrijf in Rotterdam. Sinds ze die baan had ging ze altijd op hetzelfde tijdstip weg en kwam ze ook op een bepaalde tijd terug. Toen ze verleden week dinsdag echter niet naar de woning terugkeerde, •belden de verontruste ou ders het schoonmaakbe drijf op, waar ze zou wer ken. Daar bleek het meis je geheel onbekend te zijn: niemand had haar als vakantiekracht aange nomen. De haastig gewaarschuwde politie heeft Tot -nu toe geen enkel spoor van haar. Het meisje staat niet als een echt uitgaan- type bekend. ,,Ze was gewoon, als andere meis jes", zegt de kinderpoli tie. Een ieder die inlichtingen kan verstrekker* omtrent de verblijfplaats van het meisje, wordt verzocht kontakt op te nemen met de gemeentepolitie in Schiedam, telefoon OIO—- 260760, afdeling Kinderpo litie, toestel 127. Vlaardingen Ds. L. Huisman heeft uit Zuid-Afrika de toezeg ging gekregen dat zijn visum Spoedig zal afkomen. De al- scheidsdienst van deze predi kant van de gereformeerde ge meente, die naar West-Trans vaal gaat, is op zondag 2 sep tember. De uitzendingsdienst zal op don derdag 6 september in het kerk gebouw aan het Westnieuwland worden gehouden. Deze dienst zal warden geleid door ds. H. Rijksen. De bevestiging van ds. D. Riet dijk uit Veenendaal, die de plaats van ds. Huisman in Vlaardingen zal innemen, wordt gehouden op dinsdag 11 septem ber in de Oosterkerk aan de Schiedam seweg, aanvang 15 uur. De intredehienst in deze kerk begint 's avonds oen halt acht. Vlaardingen/Schiedam In de situatie op de arbeidsmarkt zit nog steeds geen duidelijke verbetering, ofschoon in juli het aantal werkloze mannen daalde. Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en de overige gemeenten binnen het werkgebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg-Noord tellen altijd nog 1073 mannen zonder werk. Daalde het aantal werkloze mannen met 95, bij de vrouwen steeg de reserve weer; van 283 in juni naar 307 vorige maand. De mensen tn de sociale werkvoorziening en de ar beidskrachten op de aan vullende werken meegere kend bedroeg de totale ar beidsreserve eind juli 1481. Dat was eind juni 1555. Voor het eerst dit jaar daalde de geregistreerde arbeidsreserve van man nen in de maand juli bene den het niveau van de ar- bsidsovereenkomstïge maand in '72 Toch maant direkteur Har- - berts van het GAB tot voorzichtigheid. Het nog steeds stijgende aanbod van vrouwen en het achter blijven van de vraag naar zowel mannelijk als vrou welijk personeel brengt hem daartoe. In de maand juli is overi gens een begin gemaakt met „een kritisch bezien van de ingeschrevenen op hun plaatsbaarheid". Ge volg: een sterke stijging van de groep minder ge- schikten. Daarentegen nam het aantal werklozen bij de mannen sterk af in de ove rige beroepsgroepen (-72), de metaalnijverheid (-42) niet varend transportperso- neel (-21) en het handels en kantoorpersoneel (-16). Bij de vrouwen, steeg de arbeids- reserve "in "de Bedrijfsgroepen handels -en kantoorpersoneel 13), overigen (-f 11) en huishoudelijk personeel (+4). De geregistreerde vraag naarj mannelijke arbeidskrachten! nam weer toe; zij steeg met 23] tot 1415. Volgens Harberts is dit echter uitsluitend te danken aan de stijging van de vraag naar personeel, dat jonger is dan ne gentien jaar. De vraag naar jonger kantoorpersoneel nam zelfs met dertig toe. De totale vraag naar jongelui steeg met zeventig naar 483. De vraag steeg met name bij het kantoorpersoneel 26) en in de bouwnijverheid (4- 15) en daalde sterk in de metaalnijver heid (-23). Ook bij de vrouwen steeg de vraag (met 48 tot 414) en ook hier was dit in juli te danken aan de grote behoefte j aan jeugdig personeel. Ver- schuivingen deden zich bij de vraag naar vrouwen voor bij het handeispersoneel 13), het horecapersoneel (4- 3), de overigen (4- 38) en het kantoor personeel (-11). Uitgesplitst per plaats heeft Vlaardingen een. arbeidsreserve van 413 mannen en 136 vrou wen, Schiedam 580 mannen en 129 vrouwen, Maassluis 103 mannen, en. 24Lvrouwen, Klaagt land zes mannen en één'vrouw en Hoek van Holland 24 mannen en twee vrouwen. „Hè, Plè, eindelijk kan je goed zien waar je met je rommel naar toe moet". Deze verzuchting wordt deze dagen veel vuldig geslaakt in het Schiedamse centrum. Her en der vrolijke fel oranje papierbakken fleuren het straatbeeld op. De gemeentelijke diensten zijn hard bezig op tien tallen punten in de stad van deze opvallende pa pierbakken aan te bren gen. Het „laat niet afs dank voor 't aange naam verpozen, de stra ten van Schiedam de schillen en de dozen" gaat ook hier op. In elk geval hebben de Schie dammers nu geen enke le smoes meer, hun rom mel zomaar op de straat t;e gooien. Ze hangen er, in groten gefafe, nief voor niets. Schiedam De lagere temperatu ren en de flinke regenval heb bed er niet voor gezorgd dat het aantal verstoppingen In het Schiedamse rioleringstelsel en dus het aantal klachten minder wordt. Integendeel, want, zegt technische hoofdambtenaar rio leringen J. J. Antes, na zo'n fik se regenbui krijg je extra veel klachten omdat de mankemen ten nog meer dan voorheen merkbaar worden. De hoeveelheid regen ert de tem peratuur blijken slechts twee van de vele oorzaken van de telkens terugkomende verstop pingen. Eigenlijk zijn de belang rijkste dat er een sterk toene mend zeepgebruik is door de vele tienduizenden huishoudens, en dat natuurlijk niet alleen in Schiedam. „Doordat de huisvrouwen veel meer zeeppoeder dan vroeger gebruiken krijg je klontvor ming, Al die klonten bij elkaar geven om de haverklap verstop pingen", zegt Antes. „Daarbij komt de langzaam-maar-zekere verzakking van de grond, die voor nauwe doorgangen of zelfs breuken zorgt. Na een regenbui krijgen de riolen pas goed last van die verstoppingen en vindt heel wat water zijn weg via de breuken". Veel meer dan nu (veelvuldige controle door de gemeentedien sten, doorspuiten) is er niet aan të doen, wordt er gezegd. Veel hoop heeft de riolerings- dienst niet van een mentaliteits verandering bij de mensen» in feite de hoofdschuldigen. „De mensen leren minder zeep te gebruiken? Dat is wel heel erg moeilijk. Zeker als je in aan merking neemt dat bij repara ties veel huisvrouwen niet eens helpen. Even een paar uurtjes niet lozen lukt kennelijk niet eens, zelfs niet als onze werklie- maken de heer Antes pessimis- bezig rijn." Deze ervaringen maken de heer Antes passimis- tisch over verbetering in de si tuatie. Er blijken trouwens wel wasmid delen te zijn die minder residu klonters veroorzaken. Namen ervan worden niet genoemd, „maar ze bestaan: het ene of het andere middel maakt veel uit". Schiedam In het gedeelte van de Poldervaart tussen de Blauwe Brug en het buurtsehapje ,,'t Windas" is het water sinds vorige week weer een halve meter lager komen te liggen. Dit in ver band met de aanleg van de nieuwe waterpartij die het water van de Vogelwijk gaat verbinden met dat van de rijvers in het Prin ses Beatrixparlc. Het peil van het hiervoor afgedamde stuk vaart dient te worden teruggebracht tot 0.90 meter min NAP. Ook de kadenkronen komen lager te liggen. Aan weerszijden wor den ze geheel geslecht zodat het water kan vloeien in de grote vijvers welke momenteel gegraven worden. Het zakken van het waterpeil doet de vaart een deel van haar geheimen prijs geven. Op de nu drooggevallen walkan ten wordt zichtbaar wat feite lijk op de vuilnisbelt thuis hoort. Bij de Blauwe Brug al- leert al ligt bovendien voor een klein vermogen aan nieuwe bakstenen als een verliespost voor de Dienst Gemeentewer ken. Aan de voet van de drooggeval len kaden zijn ook sporen uit het verleden zichtb?~r gewor den. Gebroken aardewerk en nog gave flessen die, gezien de vormgeving mogelijk al ja ren in het water Tggea. Ook botanisch heeft de val van het water de nodige gevolgen. Kleine velden dotters en wa terlelies en andere op water aangewezen oeverflora zagen hun levensader afgesneden. Aan drooggekomen beworte- ling van de waterlissen is te zien dat dit biezengroen een respectabele leeftijd heeft be reikt. Aan de hier en daar al voorkomende gele plekken is op te maken dat de rietkragen het niet lang meer zullen ma ken. STEIGERTJE Opvallend groot is het aantal zoetwater-mosselen dat ligt te vergaan. Deels schalen, ach- tergeiaten door waterv rtols zoals de scholeksters. Dit ^.s zijn onoverkomelijke gevoigen van de reconstructie welke plaats vindt ten behoeve van de recreatie. Is deze voltooid dan zal alles weer in volle luister terugkeren. Dat is vooraf vastgesteld. Bij de Blauwe brug ligt het to taal vervallen steigertje van de botenverhuurderij. De ex ploitant hoopt dat hij een kans krijgt zijn bedrijfje weer op gang te brengen. Het speleva ren hoort smds mensenheuge nis bij de Poldervaart. Het is een traditie gevestigd door de eigenaar van de uitspanning „De Halve Maan" aan het be gin dezer eeuw. In hoeverre de bestaande, dccis nog niet bekende, plannen gaan voorzien in de handha ving van de traditie, ligt in de schoot der toekomst verbor gen. 9 Évenals vorige week volgde een véeKigtal' toeschouwers het spel van hef afmijnen »n gebouw Avacade aan de lange Haven, waar z;ch de laclste fase van de huizenveiling afspeelde. Schiedam Zestien panden zijn tijdens de huizenveiling in gebouw Arcade aan de Lange Haven definitief van eige naar veranderd. De totale opbrengst bedroeg 112.110 gul- Volgens een woordvoerder van het notariskantoor, dat de veiling onder zijn hoede had een redelijk resultaat. zijn echt wet goede prijzen voor de panden geboden, we hadden er op gerekend ongeveer 110.000 gulden voor de panden te vangen»*' en dat is er ook uitgekomen." voor 1900 gulden meer weg, dar» vorige week was geveild: 11.900 gulden. Van de geveilde woningen waren slechts twee buizen leeg te aan vaarden de Mariastraat 51b en Rotterdamsedijk 303b. De men sen die de woningen m huur hebben, zullen echter geer. na delige gevolgen van de e;ge- naarswisseling ondervinden. De ongeveer honderd jaar oude i par.den aan de Marïsstraat I (oneven nummers 45 tot en met 63) kwamen het eerst aan bod. Het afmijnen van de panden ERFENIS apart kreeg geen enkele reactie jje panden aan'de Mariastraat en bij de belangstellenden, die met - - - - zo'n veertig man in de zaal had den plaatsgenomen. Alleen het eerste pand (nummer 45a en b) ging in eerste instantie voor een tientje meer van de hand, dan M..t hi! k,, „„Mi.t overige panden, die werden „af- de Rotterdamsedijk benoorden tot de erfenis van een en dezelf de eigenares. Haar nabestaan den hadden er „geen behoefte" aan de panden in eigendom te houden. de panden bleef bi] het publiek niet meer waard te zijn dan vo rige week. Toen de panden Mariastraat ech ter als combinatie werd aange boden tegen een „startsom'" van 59.OQ0 gulden, bleken pr meer kapers op de kust. Het overige panden, gemijnd". Twee ervan (Ooster straat en Willem Brouwer straat) waren „zuivere" execu ties. Dat wil zeggen dat nadat de panden in andere handen is overgegaan, de ei genu ar he; recht heeft de huizen te laten ontruimen. uiteindelijke bod was 41.51» pil- Voor het pand oosterscraat 69 den. De huizen aan de Rotterdam «o- dijk (303. 305 en 307) werden apart opgekocht. Nummer 303 waarvoor vorige week 10 000 gulden geboden, verwisselde voor 13.200 gulden van eigenaar. Het pand nummer 305 ^vorige week een bod van 13.000 gul den) bracht 14.050 gulden 00. Het laatste pand van de Rotter damsedijk, nummer 3'j7, ging moest de nieuwe hm zen bezitter 10.000 gulden op tafel leggen. De Willem Brou werst raai 29 ging voor een iets hogere pn-s weg: 12.000 gulden. Vorige w»>ei- was hier nog maar 5.1 OU gitir'p^ voor geboden. De laatste m de huizenrij betror het oand Chr. Huijgenstraat 4, dat vooi 6450 gulden (1050 meer als de vorige veiling) een nieuwe eigenaar kreeg. Schiedam De laatste dag van het Kinderdorp In sporthal Mar griet wordt een complete feest dag. De organisatoren van de SRJJ zullen morgen in navol ging van de „grote" kermis aan het Broersvest, een „kermis in de dop" in de sporthal laten verrijzen. Alle bekende evenementen die re delijkerwijs in de hal kunnen worden opgesteld, zullen er zijn. Ballen gooien, schieten, kegelen en zelfs een „echte" waarzeg ster zullen voor het nodige ple zier zorgen. Maar ook straat- spelen zoals touwtrekken en steltlopen staan op het pro gramma. Voor de allerkle'n- sten is er een mmi-kermis ge maakt. zodat ook zij de hele dap n de weer zijn. Tijdens deze feestdag zal er ver der wat aan volksdansen wer den gedaan, en een muziek korps zal het hele evenement „Kinderdorp '73" uitluiden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1