Watersport vraagt kennis, inzicht en gezond verstand Alle varen is geen spelevaren PONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 De schippers van de allereerste primitieve vaartuigen moeten al geprobeerd hebben daarmee sneller vooruit te komen dan hur» concurrenten. Duizenden doen dat nu nog :in geperfectioneerde vorm; vooral op onze piassen is het wedstrijdzeilen zeer populair. 'De motorisering is niet aan de rand van bet water Wijven stilstaan. Overal in ons land kunt u ze vinden; hele vloten motorscheepjes, drijvende zomerhuisjes, die voor hun bezitters bron zijn van veel vreugde De watersport kan op vele manieren worden beoefend Steeds meer rust en ruimte zoekende Nederlanders ontdek ken de mogelijkheden die het water in dit opzicht te bie- den heeft. Volgens betrouwbare schattingen zouden er in het hele land zo'n 110.000 pleziervaartuigen in gebruik zijn; een aantal dat jaarlijks met tien procent groeit In ons door perfectionisten bewoonde landje, waar we graag alles zo regelen dat de risico's zo klein mogelijk blijven, is het duidelijk dat deze ontwikkeling een aantal proble men oproept die om een oplossing vragen. We mogen voorop stellen dat ie dereen blij £s met de trek naar het water, al was het maar om dat iemand, die - veelal met zijn gezin - op het water zit, niet tegelijkertij d de benauwen de drukte op onze verkeerswe gen kan vergroten. Op het wa ter zelf echter dreigen langza merhand op sommige plaarsen eveneens „overbevolbingspro- blemen" te ontstaan, die dan vaak nog een extra accent krij gen doordat sommigen bij het ■overstapje van de weg naar het water ook de mentaliteit meene men, die hen niet tot de meest geliefde medeweggebruikers deed behoren. Showrijders worden makkelijk showvaarders; wie zich op de weg te goed acht om zich aan de verkeersregels te h-ouden, zal ook op het water weinig-neiging vertonen de spelregels 'tri acht te nemen. Gelukkig staat deze categorie watersporters als een heel kleine minderheid tegen over de grote groep goedwillen de varensmensen, maar onder deze Iaatsten schuilen er weer die, meestal uit onervarenheid, toch aanleiding tot moeilijkhe den kunnen geven. GROEI De belangrijkste problemen ont staan echter gewoon door de ■grote aantallen van degenen, die hun heil op het water zoe ken. Al die baten en bootjes hebben immers, behalve ruimte om te varen, ook oea plaatsje nodig om te liggen, zowel in de zomer als in de winter. De nieu we jachthavens hebben zich dsn ook ïn de afgelopen jaren in ■grote aantallen gemeld, evenals -uitbreidingen van bestaande ac commodaties. Toch is die groet •achtergebleven bij de groei van de pleiziervloot. Wie overweegt zich een schip aan te schaffen doet er daarom ver standig aan zich eerst van eert ligplaats te verzekeren. Makke lijk is dat, althans in het zuid westen van ons land, in het al gemeen niet en al evenmin goedkoop. Een, goede jachtha ven vergt hoge investeringen en de grote vraag is uiteraard niet schaffen van een vaartuig - bevorderlijk voor een scherpe prijsvaststelling. Varen is zo doende een dure sport gewor den, ook al doordat het aan- vaak met een bijbehorende mo tor - een flink bedrag vereist. Vooral in een slechte zomer as het daarom maar verstandig om niet al te nauwkeurig uit te rekenen, wat een uur varen heeft gekost omdat anders het pleizier wel eens bedorven zou kunnen worden. HEERLIJK Wie in een wat zwartgallige bui al deze dingen op een rijtje zet vraagt zich zeker af waarom zo veel mensen dat toch allemaal voor lief nemen. Hij komt mis schien wel tot de slotsom, dat varen blijkbaar in de mode is •en dat mensen er nu eenmaal veel voor over hebben om niet bij vrienden en keiwstan ach ter te blijven, maar hij ziet dan toch het belangrijkste over het hoofd. En wel dat de water sport, in welke vorm dan ook, gewoon een heerlijk stuk ont spanning biedt, waarvoor velen bereid zijn zich grote offers te getroosten. En dat geldt dan zo wel voor wie alleen maar er gens gaat zwemmen of sparte len met een luchtbed, als voor de man, die er e«n zeegaand zeil- of motorjacht op nahoudt. Deze grote variatie io watersport- mogelijkheden is overigens ook al weer een bron van moeilijk heden. Er zijn immers vormen van watersport die moeilijk of soms in het geheel niet samen op hetzelfde water beoefend kunnen worden. Waterskieërs b.v. kunnen in bepaalde omstan digheden zwemmers letterlijk naar het leven staan, zeil- en motorboten bezorgen elkaar zo hun moeilijkheden en dat alles geldt sterker naar mate hc-t wa ter waarin en waarop zich alles afspeelt kleiner va^ oppervlak is. En watersporters tonen nu eenmaal, net als mensen in an dere omstandigheden, sterk de neiging op een kluitje te willen zitten. WEINIG Toch gebeuren er gelukkig weinig ongelukken op het water, waar in principe alles nog helemaal vrij is. Dat is natuurlijk een der aantrekkelijke punten ven de watersport en er valt dart ook maar te hopen dat van die vrij heid zo verstandig gebruik wordt gemaakt, dat zij niet in grijpend beperkt behoeft te wor den. Tot nu toe zijn er eigenlijk alleen maar snelheidsbeperkin gen om oevers tegen beschadi ging te beschermen en ora het varen- met snelle motorboten te verhinderen, waar dat uit vei ligheidsoverwegingen ongewenst wordt gevonden. Misschien komt er nog wel eens een verplicht vaarhewijs voor bestuurders van snelle motorbo ten, in plaats van de vrijwillige proeve van bekwaamheid, die velen van hen nu al af leggen, maar veel verder zou den' de watersporters de over heid toch niet graag w-illen zien gaan. De vertegenwoordigers van die overheid zelf zullen dat ock niet zo gauw doen, tenzij de situatie het onvermijdelijk maakt. Het Is daarom van het hoogste be lang dat lieder, die het water op gaat, zich daarop voorbereidt en zorgt een minimum aao in zicht en kennis te bezitten. Vooral op plaatsen waar plei zier- en beroepsvaart elkaar ontmoeten kan dat van levens belang zijn. UIT DE WEG Grondregel voor watersporters is: ga de beroepsvaart uit de weg. Voor wie zich buiten de eigen, bekende, omgeving wil wagen, betekent dit ook: vermijd zo veel mogelijk druk bevaren rou tes, tenzij u over voldoende er varing beschikt. Een plaiziervaarder, die het echt pleizierig wil houden, zal steeds bedacht zijn op achteropkomen de vaart. V/ie uit onnadenkend heid, b.v. bij regenachtig weer, zijn stuurkuip diicht hangt met regenkleedjes, vraagt om ernsti ge moeilijkheden en het is bo vendien verboden". Toch gebeurt het nog vrij vaak, de stuurman in kwestie ziet dan over het hoofd, dat zijn beroepscoliega, die hem achterop komt, vanaf dat grote schip een heel stuk water voor de boeg niet of on voldoende kan overzien. De plei- ziervaarder xr.oet dus vroeg ge noeg uit de koers van het inha lende schip verdwijnen en dat kan alleen als hij het vroeg ge noeg opmerkt. Er zijn nog enkele, eigenlijk erg voor de hand liggende veilig heidsadviezen. In „Wenken voor de watersport", een door de ANWB en de wafersportbonden uitgegeven vouwblad, staat b.v. „laat niet-zwemmers een red dingsvest dragen. Vooral kinde ren gaan onherroepelijk over boord". Aangeraden wordt verder om op meren en rivieren niet in da vaargeul' te varen als daar bui ten voor het eigen schip vol doende water staat, u bent dan de vrachtschepen kwijt. Anke ren in of vlak bij de vaargeul dient eveneens vermeden ts worden, evenals gaan., liggen vissen in de vaargeul. Het klinkt erg overbodig, maar deze fout heeft al mensenlevens ge kost. ANKER Zorg verder voor voldocrdo brandstof :n de tank. want bij vullen tijdens het varen is ge vaarlijk. Een eoed, niet :c licht anker mag op geen toerschio ontbreken, het soreekt vnr.rclf dat ér een stevige Kin van vol doende lenete aeri moet z'ttpn. d?e ook aan het schip is vastge maakt. Een belangrijk advies is ook bil het benzine tanken de motor af te zetten en met te roken. Voor de motor gestart wordt, moet het zeker ziin dat zich geen lynz'nedamoen of f'^ssencas iri het schip bevinden, de gevolgen kunnen anders verwoestend zijn. Dit zijn natuurlijk zo maar enke le, overigens belangrijke advie- zen, Wie zich serieus od zijn pleiziervaart wil voorbereiden, kan voldoende lectuur vinden om op te steken wat hij nodig heeft, nog beter ts een zeil- of motorbootcursua te volgen. Een redelijke 'kennis van de spel regels, een goed en goed uitge rust schip plus een dosis gezond verstand vormen de beste waar borg voor het beleven van veel echt genoegen aan. een oerne- deriandse vorm van entspan ning, de watersport. UITBREIDING De mogelijkheden om watersport te beoefenen' zijn, ook in net dicht bevolkte zuidwesten van ons land, de afgelopen jaren flink uitgebreid. Van ouds wa ren al de verschillende plassen centra van watersport, maar de bewuste aanleg van recreatiege bieden, samen met de uitvoe ring van de Deltawerken heeft de pleiziervaart veel meer arm slag gegeven. Zou dat «niet zijn gebeurd, dan waren de traditio nele watersportcentra beslist onvoldoende geweest om in de behoeften te voorzien. Op som mige dagen kan het daar nu al onvoorstelbaar druk zijn en dat geldt zelfs voor moeilijk toegan- Een betrekkelijk jonge, maar snel populair geworden tak van watersport, het varen met snel le motorboten, geeft wel eens wat wrijving met -de traditio nele water-recreatie. De -prak tijk leert echter, dat met wat wederzijds begrip deze moei lijkheden zeker niet onoplos baar zijn. Wie de ruigte en de ruimte van Zurdhollandse en Zeeuwse wo* feren zoekt, moet toch wel denken aan dit slag schepen. Daarbij zijn ervaring en zee manschap onmisbaar om fe ga randeren, dat het pfleziervaren ook plezierig varen blijft. kelijke wateren als b.v. de Reeuwljkse plassen die overi gens hun betrekkelijke rust te danken hebben *an het feit, dat de toegangswegen moeilijk be vaarbaar en beperkt van afme tingen zijn. Op wedstrijddagen echter weten de liefhebbers ze best te vinden met hun scheep jes op of achter de auto, BRIELSE MAAS Een nog betrekkelijk jong, maar erg mooi en intensief gebruikt watersportgebied is dat van de Brielse Maas, Waren het tot voor enkele jaren alleen wat durvers, die hier hun krachten kwamen meten met wind en tij, nu is die oude rivierarm her schapen In een uitgestrekt zeil- meer, omgeven door een park achtig landschap met vele mo gelijkheden. Afgezien van een snelheidsbeperking voor het drukste gedeelte, voor Den Briel, kan ieder hier, binnen de grenzen van wet en fatsoen, zijn gang gaan. Een gebied in opkomst is dat van de Rottemeren, waar grote plannen in uitvoering zijn. Een nieuwe jachthaven is er al in gebruik genomen en er is een begin gemaakt met het graven van een nieuwe plas. Dit alles zijn of worden besloten wateren, waar de pleizierv. ,rt de boven toon voert en de ontmoeting met de beroepsvaart geen grote problemen behoeft op te leve ren. Alleen wie van het ene ge bied naar het andere wil varen, zal soms in „grootscheeps vaar water" terecht komen, waar op passen duidelijk de boodschap Dit geldt in nog veel sterkere mate voor hen, die hun geluk op de grote rivieren of de Zuidhol landse en Zeeuwse wateren wif- leu zoeken. Verschillende zeear- men zijn door afdamming een stuk toegankelijker geworden en hebben de liefhebbers kostelijke mogelijkheden te bieden. Wie zich hier waagt dient echter ste vig in zijn schoenen te staan, want ook ria het wegvallen van de getijstromen kunnen deze immense wateroppervlakten bij minder gunstig weer bijzonder ongemakkelijk zijn. Bovendien geldt hier altijd dat wie er ko men wil, drukke scheepvaart routes moet gebruiken met sluizen, die weer een hoofdstuk apart vormen, terwijl grote ge deelten' wel degelijk nog de in vloed van eb en vloed onder gaan. Ook de ervaren piaszeiler kan hier voor problemen komen te staan, die hij niet verwacht heeft. Motorboten, die op klei nere wateren ideale schepen zijn, kunnen op groot, woelig water volkomen onbruikbaar blijken en bemanningen, die op Kaag of Westeinder geen zee te hoog gaat, lijken vaak allesbe halve zeevast tijdens urenlange tochten over een wat woelige Oosterschelde. Wie zich deze verschillen reali seert en weet er tegen opgewas sen te zijn, vindt in dit gebied kostelijke mogelijkheden. Bies bos, Hollands Diep, Haringvliet, Grevelingen, Oosterschelde en Veerse Meer, om zo maar wat te noemen, het zijn alle namen, die allerpleizïerïgste herinnerin gen oproepen bij allen, die er eens gevaren hebben. Er is daar nog plaats voor vele ande ren, maar laten zij zorgen dat het „pleiziervaart" blijft. Ver eisten daarvoor zijn: kennis van zaken, een goed schip met een goede bemanning en een re delijke dosis gezond verstand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3