WINNEN VOOR EEN HALVE TON Arie van de Vlies laat Moskou schie- Eric van d Pols ivoriet op Soenda Dernykoers met ten voor Hermes DYS Minneboo TROTS Wel naar Reykjavik Interessant sprintersomnium Toch nog spanning t Gymnastiek verenigingen sterkste. SCHIEDAM5CHE COURANT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 jan v. Baaren bouwt aan Fort una Door Bas van den Berg Vlaardingen J&n van Baaren trekt lering uit vele experimenten. Hoewel W| aan de vooravond van rijn tweede seizoen Fortuna VI. introduceert als een equipe die met het trio nieuwelin gen (René Pas, Jan Rood- bol en Bep de Ruiter) ster ker is geworden, er naast een gezonde concurrentie de „open' plekken kunnen worden opgevangen, geeft hij voor het belangrijke due] tegen Willem II de Op stelling piet prijs. Het tekent de sfeer waarin Fortu na als eerste divisieclub thans werkt. Vol emoties over negatie ve invloeden van buitenaf over het betaalde voetbal inVlaardin- gen, waarvan de commissie die het betaalde voetbal in Vlaardin- gelicht, met zijn negatieve zienswijze de drijfveer is. „Om ons toch te bewijzen", oor deelt ook trainer Van Baaren, „kent Fortuna maar één alter natief. Er voor te zorgen dat de eerste vier wedstrijden (jn twee weken tijd), alsmede het beker duel op zondag 25 augustus te gen HVC in zoverre positief te eindigen, dat dit voor de ge meenteraad op 4 september aanleiding is ja te knikken op de subsidieaanvraag van Fortu na van een halve ton." Want anderzijds is het onbegrijpe lijk dat de commissie die ook negatief denkt over het be stuursniveau van Fortuna Vlaardingen, daaraan verbindt dat de kwaliteit van de Vlaar- dingse spelers onder niveau is. „Een zgn. twee-eenheid die be slist niet op gaat", reageert ook Jan van Baaren, „als men weet dat wij vorig seizoen lange tijd thuis ongeslagen zijn gebleven, de koplopers stuk voor stuk ont regelden, maar toen blessures en schorsingen om de hoek kwamen kijken, wij een te smalle basis hadden om het verlies te compenseren." „Daarom was ik al tevreden met drie nieuwelingen om tot een to taal van achttien selectiespelers te komen." Blijft het feit be staan dat Fortuna het contact met Feyenoord over Feteris en Theuss moest laten lopen, omdat het geen geld meer had. De keus van de Schiedammer is desondanks vrij groot. Zo ver heffend, dat hij niet schroomt te veronderstellen dat Fortuna één van de sterkste middenlinies uit de eerste divisie heeft. Jan van Baaren: „In m'n Sparta-tijd groeiden, wij in de successen, dat is voor mij als trainer ook het sterkste punt. Daarom ge loof ik in. Fortuna, dat het er dit seizoen uitkomt. Reacties van de jongens wijzen eveneens in die richting. SCHOPPLOEG „Anderzijds mag je aannemen dat de clubs in de eerste divisie steeds meer naar elkaar toe groeien. Zonder Roda JC en Graafschap zijn de uitschieters weg. Die ik nog niet zo zeer »n Excelsior en Den Bosch zie zit ten, Overigens was het wel een noodzaak ora mee te gaan met de clubs, want ook een FC VVV en Volewijckers, vorig seizoen duidelijk zwakke broeders, lij ken zich met enkele aankopen uit de nesten te gaan werken." En Fortuna? „Op vitale plaatsen sterker. Op rechts heb ik drie gegadigden voor de spitsplaats en ook staat Arie Don op het linkerdeel niet meer alleen. Alleen zullen wij nooit een schopploeg worden. Daarvoor hebben wij geen men taliteit. Alleen een Rob van der Bol is in staat ontzag in te boe zemen, maar de meesten zijn te lief. Daarom ligt de kracht van ons voor 't merendeel in de snelheid van de aanvallen, met veel verrassing. Ons moyenne In de vele oefenduels was erg hoog, na zeven wedstrijden al 25I, dat houdt tevens voor spits Aat Reygersberg, die de JAN VAN BAAREN sterker meeste tijd met vakantie was. veel concurrentie in." „Neem een Jan Roodbol, bij Sparta B was bij samen met Aad Koudijzer topscorer met 36 goals. Hij kan bij Fortuna hele maal uit de toon vallen, maar dan ineens wint bij de wedstrijd voor je." En achter?. KARAKTER i,Bep de Ruiter is zonder twijfel een karaktervoetballer. Die als laatste man heel sterk aan de bal is en niet schroomt er tus sen uit te gaan. Concurrentie volop met Derrie Pijl en Ger Rohbemond» die overigens volle dig zullen accepteren als zij er naast gezet worden. Dat is juist een punt van gezonde concur rentie.".. René Pas ziet Jan van Baaren als het type ouderwetse buitenspe ler. „Die veel aangespeeld moet worden, omdat hij zelf bij tijd en wijle nogal passief is." Ver dedigt niet veel mee en daarom experimenteerde. Jan van Baa ren met hem meerdere malen in het centrum of als aanvallende middenvelder. „Overigens com penseert hij dat", weet Jan van Baaren, „met toch veel spelin zicht wat hij demonstreert met veel vrij te lopen." Jan van Baaren tot slot: „Ons al ternatief is zondag tegen "Wille® II al winnen. Dan komen de kij kers vanzelf. Want een herha' ling als vorig jaar, toen wij vooral uit veel verloren en wei nig constant speelden, is er seizoen niet bij. Let maar of m'n woorden. Maar al lijkt de kampioensspan- niiig definitief verdwenen, toch maakt Schiedam zich op voor een krachtsexplosie van bet zui verste water. Terwijl rondom de voetbalclubs in actie komen, gaat Schiedam op Harga de an dere kampioensgegadigde, het Rotterdamse SCR, beslist geen helpende hand toesteken. Want juist deze tegenstander bezorg de de ploeg van Cor van de Vel de eerder in de competitie een onaangename verrassing. Dus toch spanning op Harga. Zo ook bij Holy's uitdue! tegen Laakkwartier, waar de formatie van Rob Middendorp zich ver der uit de gevaarlijke zone kun nen spelen. Maar daar twijfelt overigens niet meer na de ver rassende triomf op Robur'58 en het sterke spel togen HMS. Daarom ook bij Holy weer her nieuwde spanning, al was het alleen maar om antwoord te ge ven op de vraag,' uf de Vhar- dingers zich nu als constant spelende equipe gaan presente ren. Arie van de Vlies belangstelling bij eredivisie clubs Jan 'Breur aan kop. De Schiedammer was bij de première van de Javanti's onbetwist de Schiedam Zomaar ineens stond het er. Op een plaats •waar begin dit jaar meeeuwen verpozing zodhten op pas ilnge zaaide velden, sloeg hockey- vereniging Spirit de eersre bontgekleurde paal de grond in. Er wordt hard gewerkt en de bouw van het clubgebouw vordert gestaag. Spirit is, te recht trots op de nieuwe accom modatie en maakt daar geen geheim van. Het grote oranje bord staaf al uitnodigend te v/achten, crl blijven tot de grote dag de hekken voor a! te nieuwsgierige bezoekers we! gesloten Schiedam Na de spectaculaire premiere van de Javantie-demies op de Schiedamse wielerbaan, heeft de baancommissie dit onderdeel ook voor de morgen te verrijden nationale als pubüektrekker op het programma gezet. Gereden wordt om de grote Makobruco Prijs. Wel In het programma aangekondigd, maar nog onzeker is het rijden van Schiedammer Jan Breur, tijdens de eerste ritten achter de Javan- ti's duidelijk de sterkste. Theo van de Leist, toen zijn directe bela ger komt wel in actie. Voor de baancommissie is het echter te ho pen dat Delbana-coureur Jan Breur alsnog op zijn beslissing zal te rugkomen, want op het laatste moment besloot ook Gaby Minneboo, recent kampioen geworden bij de stayers, morgen in Schiedam te starten. Inschrijvingen werden ook ontvan gen van Australiër Danny Clark, zilveren winnar op de kilometer tijdrit in München, nationaal sprintkampioen Rinie Langkruis, terwijl nog wordt onderhandeld met drie Belgische kampioenen, Moeveau (sprint) Van Ganzen (achtervolging) en Blommaert (kilometer-tijdrit). De dernykoers bestaat uit twee manches van veertig ronden (25 kilometer)In totaal hebben twaalf renners voor de derny koers ingeschreven, waarvan in Ike manche zes renners zullen uitkomen. De eerste drie van elke manche zes renners zullen de grote finale, terwijl het res tant automatisch overblijft voor de kleine finale. Interessant Is ook het sprinters- omnium, waarvoor strijd gele verd gaat worden door kam pioen van Nederland Rinie Langkruis, Australiër Danny Clark, Ton Raaymakers en Pe ter van Wijk. De laatste twee renners klasseerden zich tijdens de nationale sprintkampioen schappen resp. als derde en vierde. Het deelnemersveld kan eventueel worden aangevuld met de Belgische titelhouders. Rond deze twee programma-on derdelen worden door amateurs, nieuwelingen en adspiranten di verse wedstrijden verreden, ter wijl door jeugdrenners (8-13 jaar) twee demonstratieritten zullen rijden. Ook worden er enkele wedstrijden gehouden, voor cud-coureurs die onder de naam „oude glorie" aan de start zullen verschijnen. De toegangsprijs voor de natio nale, die om 2 uur begint, is voor volwassenen twee gulden en voor kinderen tot veertien jaar één gulden. Schiedam - Wanneer Hermes DVS vanmiddag tegen Wil lem II voetbalt, zit mas seur Arie van de Vlies er gens tussen Europa en Amerika. In het IJslandse Reykjavik namelijk ver zorgt de 47-jarige Van de Vlies de spieren en ge wrichten van de Nederland se tien- en vijfkampers. De eervolle uitnodiging om het achttal Nederlandse atleten als masseur tc vergezellen in het Europa-captreffen is niet uit de lucht komen vallen. Op de eerste plaats is Arie van de Vlies in de ogen van vele voetballers en atleten een soort won- dermasseur, die in enkele „beurten" allerlei blessu res naar de vergetelheid weet te wrijven. Zo kwam Herm es-aanvoerder piet van de Burg op een zon dagmorgen eens met een kromgetrokken rug uit bed, Piet van de Burg: „Ik kon nog geen vijf stappen achter elkaar doen. Mijn vrouw heeft me toen naar Arie van de Vlies gebracht en die is toen een uur met me bezig geweest. Toen ik van de bank stapte, voelde ik voor geen centje pijn meer en 's middags heb ik een heerlijke partij lopen voetballen". Een zrifde reputatie heeft Arie van de Vlies in dc loop <jer ja ren bij een groot aantal atleten opgebouwd, Zo komen Wilma van Gooi en Mieke van Wissen bijvoorbeeld het liefst bij hem. Zo ook zegt tienkamper Edward de Noorlander na een tiental ja ren ailetiek-ervaring zonder aarzelen: „Ik heb aardig wat masseurs gekend, maar nie mand doet het zo goed als hij. De laatste vijf jaar laat ik me dan ook iedere week een goede beurt geven door hem". Eert der-gelijke reputatie blijft óók voor atletiekofficiah niet onop gemerkt en zo heeft Hermes' Op.de tafel Edward, de Noorlanderelke, week onder handen van Arie van de Vlies masseur in de loop der jaren al aardig wat internationale evene menten meegemaakt. Arie van de Vlies: „Ik ben met de K.A.U, in plaatsen als Barce lona, Brussel en Milaan ge weest, en nu ga rik weer voor vier dagen naar. IJsland. Het is geweldig leuk werk en ik hoop dat ik het lang kan blijven doen. Een probleem is natuur lijk soms, dat ik ook bij Hermes mijn verplichtingen heb en dat staat voor mij toch op de eerste plaats. Zo ben ik ook uitgeno digd om van 15 tot 29 augustus naar de Universiade in Moskou te gaan. In die periode speelt Hermes echter een groot aantal oefenwedstrijden, dus heb ik die uitnodiging moeten afwijzen4V Erg veel problemen maakt Arie, van de Vlies daar niet van want hij heeft het bij Hermes naar zijn zeggen prima getroffen; „ik heb hier een. leuke ruimte tot mijn beschikking en de sa menwerking met de spelers, het bestuur en de trainer is altijd erg prettig geweest. Er is mij wél eens door enkele eredivisie clubs gevraagd of ik niet bij hun wilde komen werken. Ik heb daar altijd nee teg2n ge zegd, omdat ik weinig reden zag om bij Hermes weg te gaan. Bovendien moet je altijd maar afwachten hoe je het daar krijgt". Namen noemen doet Arje van de Vlies liever niet, „want", zegt hij „dan heb je goéde kans dat de mensen die nu bij zulke -olubs m dienst zijn zich twin of meer gepasseerd voelen". Arie van de Vlies die zelf ooit nog eens in het eerste team van Hermes DVS speelde (dat moet omstreeks 1947 geweest zijn) heeft duidelijk weinig zin in wat extra rivaliteit in het kleine sport-massage-wereldj e. ,Wat koop ik daar nou voor? Voorlopig zit ik met Hermes en die atletiek erg naar mijn zin en ik zou het graag zo willen houden. We gaan eerst maar eens naar Reykjavik, want de atleten zullen het met tegen standers als West-Duitóland, Engeland en Frankrijk ai moei lijk genoeg krijgen. Voor mij komt het er op neer, dat iedere atleet zowel na de eerste als de tweede dag een volledige mas sage krijgt. Dat is hard nodig, want er zijn maar weinig din gen zo slopend voor het lichaam als een goeie tien- of vijfkamp. De meeste jongens kunnen per jaar echt niet meer dan zo'n vier of vijf wedstrijden maken. Zoniet dan krijgt hun lichaam een flinke opdonder". Vlaardingen Vandaag reeds be gint het jaarlijkse tennistoernooi op tennispark Soenda aan de Vlaardingse Claudius Civillus- laan. Ook dit jaar is er weer sprake van een vrij sterke deel- name, al zijn de beide B-win naars van vorig jaar, Jansje van Breemen en John Martens niet aanwezig. Bij de heren staat nu als eerste geplaatst: de sterke Rotterdammer Erie van de Pols. Als tweede staat Carel de Bruin genoteerd, die onlangs nog het sterk bezette TSF-toernooi op zijn naam bracht. Andere „cracks" zijn verder nog Paul van de Berg (Maas VI) en Ja- ques yan Toor. Bij de-dames is Julia van Noort door de Vlaar dingse koffiedikkijkers als eer ste geplaatst. Ook hiër is de concurrentie vrij pittig met na men als Els Overmaat, Brigitte Enthing en Ada Wassenaar. In ^totaal worden er op Soenda zo'n 350 partijen gespeeld, waardoor een buitje regen wel eens zeer onaangename gevol. gen kon hebben voor het toer- nooischema. De finales vinden pas volgende week zondag plaats, maar gedurende alle doordeweekse avonden zal er op Soenda veel interessant tennis- actie te zien zijn. Schiedam De samenwerking tussen de vier Schiedamse christelijke gymnastiekvereni gingen, DOK, Juliana, Animo en ODO krijgt gestalte. Dezer da gen -ontvangen de leden van de gymnastiekafdeling van Juliana (bijna vierhonderd' leden) een, lijst met adressen waar ze te recht kunnen en bij welke ver enigingen. Juliana is de eerste van de vier verenigingen die be sloten heeft de gymnastiekafde- ling op te heffen en op te laten gaan in een eventueel nieuw te vormen vereniging. De leden kunnen daarvoor terecht in dè' gymnastieklokalen van school Edisonpiem, Oostsingel, Tuin-" laan, Dwarsstraat, Van Ostade--' laan. Thorbeckeschool, BtCE school, Dr. Kuypérlaan, Pier-' sonstraat en Mgr. Nolens!aan, Schiedam - Holy—VUC werd uit gesteld en Schiedam—HMS draaide uit op een teleurstelling.- Ziedaar het resultaat van eeo verregende honkbalzondag, waarvan niemand precies be* greep waarom het duel op Har ga zo nodig moest doorgaan. Maar Schiedam kwam in actie en..verloor. En daarmee ook de laatste aanspraken op de ti tel. Toch leek alles zo mooi ge regeld. Holy moest het sterks VUC laten struikelen, waardoor Schiedam via een zege op HRS alsnog een aandeel kon verove ren in de kampioënssprint. Hoa anders werd de ontknoping.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4