SCHIEDAMSCHE COURANT over BLOEMEN- EN LICHTFEEST TROK VELE BEZOEKERS VUURWERK BESLUIT FEESTWEEK Auto's onder de soda Scliiedamse gehuldigd EEN OP DE VIJFENTWINTIG HUIZEN" Brand in hooimijt K.4YAK LÏJÏDT SEIZOEN IN Politie grijpt sigaretten- smokkelaars Bijeenkomst voor bevolking in Grote Kerk IN VOLKSWINENCOMPLEX TI1URLEDE: Bromfietser overleden na aanrr mg Groter inlegover- schot bij Spaar bank Anno 1820 GLASFABRIEK DE OORZAAK: Maandag 13 augustus 1973 ONAFHANKELIJK DAGBLADTT^Z Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kladitendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina'f 99ste jaargang no. 24799 Schiedam Donderdag 19 okto ber 1972 tussen drie en vier uur. Aan de Marconistraat zijn enke le jongens aan het „spelen". Van een autowrak tappen zij benzine af en laten het in plas tic zak lopen. De jongens gaan naar het zogenaamde „teer- paadje" en spelen hier verder met lucifers. Plotseling komt er een straal vuur uit de zak. De vijfjarige Hennie Gom mal is net in de buurt. Hij geraakt op een vreselijke manier in brand. De 15-jarige Margarele Pelgrim uit Schiedam komt aanhollen. Met veel tegenwoordigheid van geest pakt zij liet brandende jongetje en rolt het door het gras. De vlammen waren toen al voor een groot gedeelte ge doofd. Met ernstige verwondin gen is Hennie toen in het zip- kenhuis opgenomen. Voor de heldendaad is Margarete vrijdag in het Stadskantoor via burgemeester Roelfsema gehul digd door het Carnegie Helden fonds. Het meisje kreeg een transistorradio met inscriptie. Burgemeester Roelfsema stel de: „Ais 2ij er niet geweest was had Hennie Gommels het er nooit levend van afgebracht". Schiedam Het nieuwe seizoen van Martin Greens Society is za terdag in gebouw Arcade aan de Lange Haven geopend met *t optreden van de Nederlandse formatie Kayak. Ondanks de kermis en het jaarlijk- se vuurwerk was de opkomst !- van de popliefhebbers redelijk te noemen. ZoY. tweehonderd- vijftig man luisterden in de warme, maar gezellige zaal naar de voortreffelijke geluiden van de Hilversumse groep. Soli van de drummer Pim Koop man en bassist Cees van Leeu wen brachten het publiek tot groot enthousiasme. Het viel wel op dat de nummers ..Ly rics" en "Mammoth" die in de tophit verschenen, met meer dan normale aandacht werden beluisterd. De in Schiedam ve-- wendc popliefhebbers konden toen horen of dc spelende groep het niveau van de plaatopna men haalde. Kayak slaagde daar volledig in, mede doordat dc greep uitgerust is met een behoorlijke hoeveel heid electrcciische apparatuur. Binnenkort verschijnt van deze succesvolle musici een elpee, die na het optreden van de groep in onze stad door velen zal worden aangeschaft. In de pauze van het optreden werd omgeroepen dat in de sociëteit De Tempel, die in de sfeervol le ruimte aan de Overschiese- Schiedam Het college van burgemeester en wethouders blijkt niet verontrust te zijn over het aantal leefstaande woningen in Schiedam. Volgens een berekening van bet Openbaar Lichaam Rijnmond, dat gebruikt maakte van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, staat één op de vijfentwintig woningen in Schiedam leeg. Enkele maanden geleden waren dat 1099 woningen. Het college zegt dat er vele redenen zijn. waarom deze "'"leegstand' (óp drie na dè; hoogste ónder de 23 Rijn- mondgemeen ten) aan vaardbaar is. Dit als ant woord op vragen die zijn gesteld door bet PvdA/PPR raadslid me vrouw J. Krikke-Hein. Door wijziging van bewoner kan het wei enige weken duren, al dus het college, voordat de nieu we bewoner er intrekt- In deze overgangstijd staat voor het Bu reau Bevolking, de basis van de cijfers van het CBS, de betrok ken woning leeg. En dat is vol gens b. en w. van Schiedam een van de grootste oorzaken van de leegstand. Zij antwoorden verder dat er on geveer driehonderd woningen in Schiedam als leegstaand staan geboekt, die nog nooit bewoond zijn geweest. De leegstand van de „oude" woningen bedraagt ongeveer, achthonderd, waarvan er circa tweehonderd worden gerenoveerd of onbewoonbaar zijn.^verklaard. Dat is 2,2 pro cent van de woningvoorraad. Het college antwoordt verder dat bij de 'exploitatie-opzet van wo ningen wordt gerekend met een huurderving wegens leegstaand van ongveer twee procent per jaar. Het Schiedamse cijfer wijkt hier niet veel van af. Met deze opsomming vindt het college dat er geen reden tot onrust behoeft te zijn over het aantal lege woningen. Boven dien moet men er rekening mee houden, dat de cijfers van het CBS alleen een momentopname geven, namelijk de cijfers »er 1 april Schiedam De politie heeft bij een inval in het huis van de 28- jarige A. S. uit Schiedam op een vliering achter de schuur 109.600 pakjes sigaretten aange troffen. De politie, die nauw sa menwerkt met de douane, denkt dat het smokkelwaair is. Na de arrestatie van A. S. werden nog twee verdachten aangehou den. Dat waren de 34-jarige A. C. van V., die door de Rotter damse politie werd gearres teerd, en de 40-jarige P, J, van der K. uit Breda, Tegen dit drietal werd een pro ces-verbaal opgemaakt. Vorige week zijn ze voor de officier van justitie voorgeleid. De sigaretten, verpakt in veertien grote dozen, hadden een ver koopwaarde van ongeveer 9000 gutden. Zij waren voor 5500 gul den van de hand gedaan. Regeringsjubileum: Schiedam In verband met het 25-jarig ambtsjubileum van ko ningin Juliana wordt door de gemeente Schiedam in de Grote Kerk in Schiedam een bijeen komst belegd. De bijeenkomst wordt op woensdag 5 september gehouden en begint om 11 uur. Iedere Schiedammer is welkom. Op deze samenkomst voor de ge hele bevolking, zal burgemees ter H. Roelfsema een toespraak houden en er zal gezongen wor den door de gemengde zangver eniging Excelsior en door Harpe Davids. De bijeenkomst zal een uur duren. De versierde fietsen trokken *s middags veel belangstelling. Schiedam De achttienja rige scholier. Jan Willem Pronk uit Schiedam, die vrijdagavond met zijn bromfiets onder een RET-bus terecht kwam, is aan de gevolgen van de aanrijding in het gemeen teziekenhuis overleden. Jan Willem Pronk, die evenais zijn vader vrijdag zijn verjaardag vierde, verleende op de hoek van de Churchillweg/Zwaluw- stuurd door de 52-jarige Schiedammer C. de B. Deze kon de jongen niet meer ontwijken en over reed hem Met ernstig hoofdletsel en inwendige kneuzingen werd hij naar het Ge- laan geen voorrang aan een .bus van de RET, be- meentezi ekenhuis ver voerd. Schiedam Begunstigd met fraai zomers weertje is het zaterdag gehouden bloe men- en lichtfeest op het volkstuinencomplex Thur- lede op bijzonder wijze ge- Tldens de middaguren trok een bloemencorso van vijfenzeventig nummers over het door de zon overgoten complex. Begeleid door de drumband met majoret- tes Juliana zagen de tuinhouder en hun vele gasten allerlei ver sierde kindervoertuigjes en fiet sen voorbïjtrkken. Hieronder vielen fraaie staaltjes van bloemsierkunst te bewonderen Het volkstuinwezen werd gesym boliseerd met het meevoeren van de kruiwagen en grasmaal- machine met bloemtoeven ge sierd. Groot was ditmaal ook de groep gekostumeerde kinderen. Bloemenmeisjes; groenten- en fruitverkopers maar ook figu ren uit sprookjesland, clowns en andere figuren uit teevee-series liepen te transpireren onder hun maskerades. Er werd bovendien wandelende flora en fruit uitge beeld en ook dieren waaronder originele vondsten. Voor de jury was het niet eenvou dig uit dit alles het mooiste nummer te selecteren. Bij de groep „bloemversiermgen" kwam het bloemen wag entje, vergezeld door Carola Schets en de zusjes .Carta en Cora van Duuren als het fraaiste uit de bus. Bij de „voorstellingen" ging dit predikaat naar Agnita v'.d. Vor- le. Als de heks uit het sprookje „Hans en Grietje" voerde zij het peperkoekhuisje, bekleed met lekkernijen met zich mee. Via de geluidsband krijste da heks vanuit dit huisje haar lokr roep tot snoeplustige kinderen. Ondanks beide uitverkiezingen was er voor alle deelnemertjes aan dit corso een prijs en da gebruikelijke tractaties, 5000 LICHTJES De romantiek deed haar Intrede op het complex toen bij het val len van de avond op ongeveer honderd tuinen de illuminaties ontstoken werden. Gekleumde lampions, flambouwen en zeker 5000 waxinelichtjes, gevat in glas of plastic gaven het com plex op verschillende punten een sprookjesachtig aanblik, waaraan ook de volle maan het nodige bijdroeg. Weer was het Juliana die voorging bij de lam- pionoptocht waaraan door jong en oud deelgenomen werd. Na afloop vond bij het clubhuis de prijsuitreiking plaats van de twee weken terug gehouden sportdag voor de jeugd. De win- naartjes hiervan beklommen het in ftootlight gezette ereschavo tje om, onder tromgeroffel, de verdiende medailles in ont vangst te nemen. De ontspanningscommissie, met i als woordvoerder de heer de Graaf, oogstte met deze sportie- -. ve enthourage veel succes. 'In- i middels had een jury uitge- maakt welke verlichte tuinen I voor de prijzen in aanmerking 1 kwamen. De eerste prijs was voor tuin nr. 79, de familie Prein, op wiens tuin meer dan 400 lichtjes flak kerden; 2 tuin nr. 76. familie Hoek; 3. tuin nr. 81. familie Hermans; 4 tuin nr 221, familie Van Schaik: 5 tuin nr 194 van de familie Wiegman. De prijzen bestonden uit waardebonnen te besteden in de inkoopwinkel. Tot besluit dankte Maarten Bou wer als voorzitter van de ver eniging Thurlede de ontspan- ningscommissie voor het vele werk door haar verricht voor het welslagen van dit tuinfeest waarover nog lang zal worden nagepraat. Schiedam De brandweer rukte zaterdag met drie wagens uit om een in brand geraakte hooi mijt achter een pand aan de Kerkweg te blussen. Een onbekend gebleven man waarschuwde een buurman vanj het huis waarachter een hevige i rookontwikkeling te zien was. Deze probeerde door twee schuimblussers leeg te spuiten de brand te blussen, maar moest toch assistentie van de Kethelse en later van de Schie damse brandweer vragen. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk broei geweest tussen een aantal oude lagen en enkele nieuwe lagen hooi. De eigenaar schat de schade op honderd gul den. Schiedam De spaabank Anrto 1820 hecFt vergeleken met vorïg jaar over de maand juli een groter mlegoverschot. Nu be draagt dit 433.404,35 gulden, ter wijl dat in juli 1973 210.437.40 gulden bedroeg. In de afgelopen maand werd bij de spaarbank 11.372.521,10 gul den ingelegd en 10.930.216,75 te rugbetaald, Op 31 juli was het totale inleggerstegoed 114.845.843,33, Vorig jaar juli be droeg dat 104.124.493,91 gulden. De aan de spaarbank toever trouwde middelen waren eind juli voor ruim 46 miljoen gulden belegd in effecten, ruim 52 mil joen in onderhandse leningen en bijna II miljoen in hypotheken, terwijl de onbelegde en de op korte termijn belegde gelden meer dan 12 miljoen bedroegen. Het vuurwerk dol de feestweek zaterdagavond beslool, -werd in tweeërlei opzicht een warme aangelegenheid. Het liefst zo luchtig mogelijk gekleed aanschouwden de vele mensen het ouderwetse vuurfeest. Al was erbij sommigen af en toe wei een druppeltje op het voorhoofd te zien. Dat zal wel niet van angst zijn geweest, hoewel de kleintjes onder hen missrihen nog nooit voor zulke hete vuren hadden gestaan. In ieder geval was het geknal en geflik ker van de vuurregens op deze zwoele -zomeravond een pakkend slot van de feestweek. Schiedam Mensen die vrijdag hun auto aan de Boerhaavelaan had dén geparkeerd kregen een onaangename ervaring te verwerken. Op dc auto's zat namelijk eer» laag soda. Wilde men dit er af vegen dan kwam het lak mee. De soda was afkomstig van de Verenigde Glasfabrieken aan de Bui- tenhavenweg. Gedupeerden konden wel een bonnetje bij de poort van de fabriek halen voor een gratis-wasbeurt. Maar Jeuk was het niet. De heer A. H. V. Marijnen. een gedupeerde: „Dat is nu al de derde keer in twee jaar dat dit me gebeurt. Dit wordt toch echt te gek. Mijn hele auto is wit". De Glasfabriek erkende dat de soda van haar afkomstig was. „Bij de gemeente en de afdeling hinderwet heeft de AKZO (die de soda» naar dc fabrieken distribueert) een brief gedeponeerd. Daar staab in dat er door een storing in de fabriek in Delfzijl geen zware sodl gemaakt kon worden. De lichte soda die we nu dus moesten go bruiken verstuift erg snel en je merkt het vooral wanneer er geel wind slaat. Wij zijn natuurlijk wel de schuldige. Maar de leverinj va zware soda is weer begonen, die gaat zondag weer in de oveci'Y Doordat de soda ontzeept wordt de vetlaag die op het lak van de autl zit aangetast, komt er water of damp op, dan wordt alles weggevre ten. De Glasfabrieken weer: „Wij vinden het zelf ook vervelend moar de AKZO moet een oplossing zoeken. De soda is niet gevaar hjk voor mensen, inademen kan alleen maar gezond zijn". straat is gehuisvest, zaterdag 18 augustus om acht uur de Engel se groep Amsterdam Lil zal op treden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1