Ik kom mijn voorgeslacht ophalen Het verkeerde telef oonnummer dee! 8 (slot) I7e-eeuwse tante Maart je leeft voor genealoog De nieuwe puzzel De prijs winnaars Hallo allemaal Brievenhoekie SCHIEDAMSCHE COURANT - DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 *3 nu nog hun komaf van een krachtig geslacht willen aanto nen, worden lleïst door ledereen genegeerd. De ware genealoog vertoont enige minachting voor de man die alleen maar op een wapen uit is. Moerman: „Wij krijgen hijvoor beeld wel eens een kaartje van Zevenhuizen en de Rotte, met alle boerderijen die daar waren en de families die erin woonden. Daar heb je soms veel aan. Maar de problemen beginnen ais je naar, om maar iets te noemen, Bleiswijk gaat om in de kerkboeken te speuren, en men wil je niet helpen. Of, zoals in mijn geval, je zoekt een Pau- lus Moerman maar je vindt hem nergens, want iedereen noemde hem Pairhis v.d. Koek, omdat hij op de hoek van de straat woon de..." Kinderen kregen vroeger ook we! moeders naam, dominee Vrolijk noemde zich Hilarius, in het oosten van Nederland werd je naar de boerderij waar je woonde vernoemd. Kortom, problemen te over. „Elke vraag die opgelost is geeft twee nieu we terug", zegt Van Oosten. MENS Leuk, die genealogie? Of: „family racism", zoals een Amerikaan het zei, sprekend over mensen die willen bewijzen „groot" te zijn. De Vtaardlngse archivaris Poelstra geeft (in de gids Een Hollands stadsarchief) het ant woord: genealogie kan zinvol zijn als ze de mens in uw voor ouder zoekt, ze wordt daardoor tot werkelijke geschiedbeoefe ning". Door Els Kemper. Delft bom mijn voor geslacht halen. Dat ligt hier", zei iemand die jaren geleden het Delftse ge meente-archief binnenstap te. De man heeft historie gemaakt. Zijn opmerking waart nog steeds rond: het voorbeeld van iemand die ■wil uitpluizen wie zijn voorvaderen zijn, maar die er geen idee van heeft hoe omvangrijk dat karwei is. Toch zijn er steeds meer mensen die zich met ge nealogie de leer van de afstamming van de ge slachten of: geslachtsstam boom gaan bezig hou den. En die waarschijnlijk al heel snel ontdekken dat de uiterst belangrijke vraag moeder, waar kom jij vandaan?" hem in een poel van verrukkelijke el lende stort. Want dat staat wel vast: wie zich eenmaal in de geschiedenis van zijn dode voorouders heeft ver diept raakt eraan ver slaafd. Wie zich nooit voor genealogie heeft geïnteresseerd is verbijs terd over de grote belangstel ling die ervoor bestaat. De ZuidhoUandse vereniging voor genealogie bijvoorbeeld heen- vierduizend leden. Het Vlaardlngse gemeente-archief schat het aantal bezoekers dat het krijgt, en dat alleen op zoek Sommige mensen hebben een lang leven zoeken over voor het vinden van een familie-wapen. Deze boerderij in Maasland waar de vijfde generatie Van der Kooij in woont heeft er twee. Maar de meeste genealogen op zoek naar hun voorgeslacht interesseren zich meer voor het dagelijks leven van langgeleden overleden familieleder. is naar gegevens over een lang geleden gestorven familielid, op 75 procent. Het Delftse archief noemt bijna eenzelfde percenta ge (70-80) van het aantal men sen dat aanbelde, vorig jaar een kleine zevenhonderd. Ook in Naaldwijk en in. Maassluis is het raak: daar is ongeveer de helft van de archiefsnuffelaars op zoek naar een voorvader. GELUKKIG Wie zijn die mensen, die niet ge lukkig zijn voordat ze weten of Willem WiUemse van der Woerdt te Maaslandt (1853) tot hun familie hoort of niet? „Vroeger was genealogie een zaak van de adel of van de be ter gesitueerden, en dat dan vooral in verband met bezittin gen die in de. familie moesten blijven'V zegt het Delftse ge meente-archief, „maar tegen woordig vind je (amateur) ge nealogen in alle lagen van de bevolking". In het bezoekers- boek van het archief staan ze genoteerd: de scheikundige, de belastingadviseur, de leerling analist, de administrateur, de schakelbord wachter, de huis vrouw, de studente, de onderwij zer, de hoofdambtenaar. Of er staat: geen beroep. Daaraan herken je de gepensioneerde, de geschiedvorser bij uitstek, want hij heeft alle tijd. WAPEN Wat zoekt een genealoog: alleen de levenswandel van zijn voor ouders, of hoopt hij een familie wapen te vinden, het bewijsstuk van zijn misschien adellijke kom af? „De meeste mensen vinden het leuk om te weten waar ze vandaan komen, wat hun voor ouders deden, hoe ze leefden, welke problemen ze hadden. De wapenzoekers zijn de minder heid", weet men op het Viaar- dingse gemeente-archief. En de voorzitter van de Zuidhol landse Vereniging voor genealo gie J. W. J. Moerman bekent: „Ik heb een tante Maartje in de zeventiende eeuw, die leeft voor mij. Ze pleegde allerlei transac ties, voornamelijk grondver- koop. Ik heb een oom Willem, een consul van Celebes, die tien slaven aan zijn vrouw vermaak te. Als ze ze niet wilde hebben mocht ze ze vrij laten met 350 Carolusgufdens". BACIL De heer Moerman is een genea loog voor het leven: „Als die bacil je te pakken heeft, laat die je niet meer los. Ik ben een vrij zwijgzame man, maar ik kan op een gegeven moment uren praten over een vent uit 1835 die ik ken. Je ontdekt zo veel. Bestraffing door schouw en schande bijvoorbeeld: een van mijn voorvaderen moest In het openbaar aan de schandpaal met zijn hoofd in een blok". Ook voor C. J. van Oosten, een Delftse stamboomzoeker, is het onverwachte in het onderzoek erg aantrekkelijk. „Je ontdekt, hè," we komen daar vandaan, en je leert wat de mensen vroeger deden. De nevels van de histo rie klaren voor je op, dat is het leuke. De mensen kunnen wel zeggen; wat heb je daar nu aan. Maar een ander interes seert zich voor sport. Dit is mijn hobby". Voor hev on de genealogie overig m wat pijnlijke manik v i'eede wereldoor log, luv ,u]»i broer met de doopnaam Abraham Daniël moest bewijzen niet-Joods te zijn. ARISCH De wat dubieuze stromingen in de genealogie met het tijdschrift Sibbe dat in Hitlers tijd arische afstammingen probeerde te be wijzen, en met de lieden die ook „Dat zijn die mensen die onmid dellijk als lid van de vereniging bedanken als ze dat wapen heb ben gevonden", reageert de heer Moerman, „Onechte kinde ren? Je kunt ze niet negeren, want de dominees schreven er vroeger altijd wel iets gemeens bij in de doopregisters, maar dat is voor hun geen pro bleem". In Delft zegt men: „Het gebeurt maar heel zelden dat iemand een wapen ontdekt. De jacht naar wapens is zeer bedenke lijk. Maar een goede beroepsgenea- loog, die in opdracht van ie mand een geslacht uitzoekt, zal zeker niet zomaar een wapen te voorschijn toveren. Al komt on terecht wapengebruik wel Hoe pak je een genealogisch on derzoek aan? De meeste men sen stappen allereerst naar de Burgerlijke Stand voor familie- gegevens. Die gaan echter niet verder terug dan 3811, het jaar waarin Napoleon iedereen van een familienaam wilde voorzien. Daarna beginnen de problemen, en „dat is meestal het moment waarop men lid wordt van een vereniging", aldus de heer Moerman, „wij wijzen iedereen de weg en alle leden helpen el kaar zoveel mogelijk met tips". NAPOLEON Een serieuze genealoog zal onge twijfeld ook terecht komen bij het Haagse Centraal Bureau voor de genealogie. Dat heeft gegevens over alle reeds gedane onderzoeken. Het heeft boven dien een handleiding beschik baar. „Op zoek naar onze voor ouders". Voor wie de Burgerlijke Stand ge passeerd Is begint het feest pas goed. Hij of zij zal moeten le ren oude handschriften te lezen want na 1811 moet je gaan zoe ken in kerkelijke archieven, in doop-, trouw- en begraafboeken, in notaris-archieven (de Delftse zijn in het gemeente-archief: er staat ook veel over mensen uit het Westland, Pijnacker, Noot dorp en Berkel in) in poorterre gisters, in admissie-registers (lijsten van mensen die toe stemming kregen in dorp of stad te komen wonen), in de pa pieren van de Weeskamer, in het impost (is belasting)-register, enz. enz. Rtfb en Casper ztrtten nog steeds opgesloten op tot zoMerikamrertje na lum speurtocht naar (het tele- fóonnummer van Penrand. De vader van Rob, recher cheur Frank, iis hen op tot spoor. Meneer Frank belt aan en aï gau!w wordt er open gedaan door een vriendelijk dametje. „Politie", zegt meneer Frank, „mag ik even bin nen komen? Er wilden net twee heren naar binnen gaan en die namen de vludht toen ze mij zagen. Verwachtte u ze? „Nee me neer, ik verwacht nie mand", zegt mevrouw van Egmont glimlachend, „wat wilden die heren dan? In brekers soms?" „Dat oaent ik niet", en meneer Frank laat de sleutelbos ziien „dit zijn ze verloren. Er zit een sleutel bij van d-it huis want ze wilden net naar binnengaan. Kent u de mannen?" „Nee, me neer, ik heb ze niet gezien. Ik weet niet wie het zijn". „Hebt u dan soms vanmid dag twee jongens genen? Ze belden bij u aan om een uur ol vier". „Ja, er zijn hier twee jongens geweest. Ze kwamen iets brengen en zijn weer weggegaan". „Ik Tvèêc dat ze hier binnen zijn geweest", zegt meneer Frank streng, „waar zijn ze gebleven en waarom jokt u?" Dan hoort hij opeens een ge- «ocric en geareun ergens bo- Vêüm het huis. Hij gaat meteen de trappen op ra-et de revolver in zijn hand. „Help, help", hoort hij. „Mevrouw van Egmont, best ïi daar?" Het is de stem van Bob. Hij hoort het duidelijk. „Rob, zit jij daar?roept meneer Frank. „O pa, we rijn op gesloten. Hoort u ons?" en Bü uunken Kob en «Jasper allebei. Meneer Frank pro beert alle sleutels van de bos en ja, de kleinste past. „Dat is gelijk een bewijs tegen dat lieve dametje," zegt bij. De deur gaat open en daar staan twee angsti ge jongens. „Jullie hebt je lelijk in de nesten ge werkt*', zegt meneer Frank, „maar ik heb wel sêü idee dat we op het punt staan een goede slag te Ze gaan naar beneden en daar staan twee potige po litiemannen. De één houdt een cog je op mevrouw van Egmont die in haar stoel rit en nu helemaal niet zo vriendelijk meer kijkt. „Die twee knapen zijn idem gereden", zegt de ene politieman, „ze zijn al naar het bureau". „Dan gaan wij ook", knikt me neer Frank, „maar ik moet eerst even mijn vrouw geruststellen". Hij stapt naar de telefoon. De jongens staan wat verle gen bij de deur. Ze durven mevrouw van Egmont niet aan te kijken. „Ik had nooit gedacht dat rij er echt bij hoorde", fluistert Casper, „Ik vertrouw nu niemand meer", zegt Rob zacht terug, „ik ben zo be nieuwd wat die bende nu eigenlijk heeft uitge spookt". Als ze na een uur veilig en wel thuis rijn hebben ze moeder heel wat te vertel len. „Het waren de man nen van de roofoverval op het postkantoor", besluit Rob rijn verhaal, ,xïïe me vrouw van Egmont ia de moeder van Ferramd. En het kwam allemaal door dat verkeerde telefoonnum mer. Ik wi'lde bewijzen dat ik goed kon speuren en toen draaiden we toevallig het goede nummer. Dat was van mevrouw van Egmont. „Als meneer Ver dun toen die avond niet hier was gekomen om over dat rare telefoontje te pra ten liepen die dieven nu nog vrij rond", zegt moe der, „ga meneer Verdun eens halen Rob. Dan kun nen we het hem vertellen". Ja, en alsals Jos op die middag niet het verkeerde telefoonnummer tegen Louis had gezegd en als hij de volgende dag dat briefje niet was verloren tijdens de achtervolging in het buitenbad Ja, dan was de roofoverval mfe- edhien nooit opgehelderd. In ieder geval heeft Rob bewezen dat hij een prima speurneus heeft. „Het was me wel een avon tuur", zucht Casper, als ze avonds veilig in hun bed liggen. „Ik heb morgen heel Wat naar huis te schrijven". „Ja", mijmert Rob, „wat gek hé, dat één zo'n verkeerd telefoonnum mer zelfs een roofoverval kan oplossen". „Als er dan tenminste twee eigenwijze knulletjes zijn die zoiets om het hoekje van de deur.„Gauw slapen jon gens. Het is morgen mooi weer, dan kunnen jullie weer gaan zwemmen. Ik hoop alleen niet dat je dan weer een dief tegen het lijf loopt". ANKE. De scholen zijn weer Begon nen. Behalve dan voor de kinderen die naar de mid delbare school gaan want diïe hadden twee weken ex tra. Wij rijn ook weer thuis gekomen van vakan tie. Vol vreugde begroet door onze vier katten. Daar had de buurvrouw voor gezorgd. Ze konden dan fijn in hun eigen huis en rum Blijven. We hebben veel tochtjes ge maakt, gefietst, gewan deld, in bussen en treinen gezeten. En -nu moet alles weer zijn gewone gang gaan. Dat valt niet mee. Maar gelukkig ds de zomer nog niet afgelopen. De winnaars rijn: Ada van Vliet, Merit Bossimade aöht jaar, Nicolefc Veldman ne gen jaar, Eric Kleingeld tien jaar, Margreet Troost elf jaar, Hanneke Ardon tien jaar. De oplossing was: 1 groen, 2 veter, 3 de len, 4 pinda, 5 rende, 6 stier, 7 beeld, 8 braam, 9 snoep, 10 droog. Op de kruisjes kwam Gelderland te staan. Jullie krijgen een fijn boek thuis gestuurd. Een stralende zon is onmisbaar Ir* de vakantie. Vandaar de zon in onze puzzel. Op de stralen vul -je van boven naar beneden in. Op elk puntje een letter. Je riet dat het ene woord vier letters beeft en het volgende drie. Alle woorden eindigen op een R. I ijverig insect, 2 bewoner van Ierland, 3 ander woord voor beest, 4 droog, met vruchtbaar, 5 iemand die eet, 6 vod, waar deloos pral, 7 om mee te boren, 8 zestig minuten, 5 getal, 13 af korting van Gerrit of Gerbrand. De oplossingen kun je weer instu ren tot vijf dagen nadat de puz zel In ons hoekje stond. Op dt envelop zet je: Aan Anke, Ver- wersdijk 8-8, Delft. Onderaan de oplossing, brief of tokening je naam, adres en leeftijd. Hanneke Ardon. Ja, toevallig ging jij ook naar Gelderland. "Was het leuk? Heb je lange wande lingen gemaakt? En gelukkig had je goed weer. Waren er nu geen zieken? Wil je vader nog van mij feliciteren? Ik vind ook dat het vroeger veel betere zo mers waren. En strengere win ters. Ik ging gelijk met jou op vakantie. Naar Schaarsbergen bij Arnhem, Daar is het ook erg mooi. André Gouka. Ik weet nog niet of je een prijs hebt want nu ik dit briefje schrijf, heb ik nog niet alle oplossingen binnen. Als je iets wint, nu of een ander deei voor je te pakken te krijgen, Shnon Pleysler. Bedankt voor je leuke tekening. Had je het zelf bedacht of nagetekend? Wil je dat nog even schrijven? Want els het nagetekend is kan het niet in ons hoekje geplaatst worden. Hadden jullie de hitte golf toen je in Slagharen was? Wat een bof zeg. Mocht je ook op een pony rijden? Ging bet goed? Je had bet briefje keurig getypt. Did doe je zeker wel meer? i Margareth v.d. Berg. Ik vond je mode-tekeningen erg leuk. Ze komen vast in ons hoekje hoor. Bedankt voor je gezellige brief. Hadden jullie ook dat mooie weer? Jammer dat de vakantie nu weer voorbij is he? Of ver langde je wel naar school? De hond was zeker wel door bet dolle heen toen jullie weer thuis kwamen? Hebben jullie toen nog één van de kleine zwarte konijntjes genomen? Ik houd veel van dieren. Wij hebben al tijd dieren thuis gehad, ook vroeger, toen ik nog klein was. Isabella en Merit Bosslnade. Be dankt voor jullie mooie tekenin gen. Ik vond ze erg leuk. Het was de eerste keer dat jullie meededen he? En kijk eens aan. Merit won meteen een prijs. Is dat even boffen. Ja, dat kan gebeuren want Ik loot altijd. Cor van Trigt. Ik blijf ook altijd In eigen land hoor. Daar zijn nog zoveel mooie plekjes. En je hoeft niet zo ver te reizen. Al leen is het niet altijd mooi weer. Maar Ja, dat zijn we ge wend. Ga je nu naar de brug klas? En wordt het dan Havo of Mavo? Of weet je dat nog niet? Fijn, dat het boek naar je zin Ltëtte de Vroede. Jij weet dus wel wat tomaten plukken is. Het lijkt me leuk werk. Vader zal blij zijn met zo'n flinke hulp_ Los je nu zelf nog wel tomaten? Was het leuk bij tante? Heb je wel eens met je neefje ia de wagen gereden? De meeste kin deren doen mee tot ze dertien of veertien zijn. Dat is de uiter ste leeftijd. Je had een leuke te kening gemaakt en erg mooi ge kleurd. Nelly Bricnen. Leuk, dat je ooit eens meepuzzelde. Je was nogj niet bij de winnaars. Maar doej eens meer mee. Dan heb je steeds een kans. Ga je nu voorj het eerst naar de nieuwe school? Ik benbenieuwd boe] het je bevalt. Nog wel gefelic*-] teerd met je verjaardag. Heb jej een leuke dag gehad? Met veel; visite? Mijn dochtertje is acht; en ze gaat naar de vierde. .3 Irma Kuzrz. Het was gelukkig; weer wat beter weer. Ben je toen m eto irmaarenaDHn j« toen met oma naar Den Haag geweest? Was het druk? Wil je Marga en Eddy bedanken voor de tekeningen? Hoe vond Marga de pockets?. Monique Quak. Leuk, dat je weer meedeed. Wat naar zeg, dat on geluk. Vader moest natuurlijk naar het ziekenhuis. Ligt hij er nog? Als je auto rijdt mag je wel tien paar ogen hebben. Het wordt steeds maar gevaarlijker. Waren jullie al met vakantie ge weest? Dit was het laatste briefje. Dag allemaal, tot schrijfs. Veel groe^ ten van ANKE. J f) rio— fwinmrn werd geteketrd door do tosforigo Ronoy Dropport.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3