'Het strand moet eruit zien als een versgeharkt voortuintje' Na de mensen meeuwen De badgast gaat wesr. maar en de man die het opruimt door ELS KEMPER Hoek van Hollan Tegen de avond, om een uur of 'vijf, zes, wordt het stil op het strand. De zon vertoont al de duidelijke neiging ach- ter de horizon te willen verdwijnen. Mensen die de hele dag hun best hebben gedaan om aan alle kanten bruin te worden, gaan naar hun avondmaal, thuis. Op de EHBO-posten kunnen de strandwachters eindelijk de verrekijkers naast zich neerleggen en de exploitan ten van limonade- en kof- fietenten sluiten luiken en deuren. Het strand nokt af. De dag houdt ermee op en de avond met rust, koelte» - bijna geen wind, weinig - geluiden en een wandeün- getj e-voor-h et-naar-b ed- gaan staat voor de deur. Dat is Het mament waarop de meeuwen op het nog warme zand landen. Wat na de men sen komen de meeuwen. Om op te pikken wat zon- en zee-aan bidders hebben achtergelaten. Ea^dat is schrikbarend veel. Het lijkt of het bierblikjes, plas tic bekertjes, kranten, vruchten- schillen, boterhamzakjes en si garettenpeuken heeft geregend. Geen stortbuien, maar zo'n ge stadig soort regen die zorgt dat overal wat valt Om zes uur *s avonds is het strand bezaaid met allemaal kleine, pietluttige stukjes vuil. j Klein vuil, maar het blijft afval. Onsmakelijk spul dat weg moet. Op elke vierkante meter ligt wel iets. Kennelijk iedere strandbe- zoeker heeft wat achtergelaten dat in vuilnisbakken of -zakken terecht had moeten komen. Had hij geen zin om zijn lege melk- r kartonnetje, chipszakje of pud- dingvormpje daar naartoe te dragen? Best mogelijk. Maar boterhammen, zakdoeken, sok- ken, schoenen enz. breng je niet naar de afvalbak en die liggen ook op het strand 1 De badgasten Ter Heyde. Hoek van Holland, Oostvoome, Rockanje. Een paar kustgemeenten, die 's avonds met ai dat vuil in hun maag zit ten. Hoek van Holland Is zes VUILST uur 's avonds duidelijk het vuilst er komen ook de mees te mensen maar doet alles om hét strand 's morgens schoon te'hebben. ,A's het zo warm is gaan we door tot 's avonds tien uur en 's morgens vijf uur zijn we er weer. Jazeker, dezelfde man van 's avonds gaat dan door met opruimen. Dat hebben we er graag voor over", zegt Van Dillen, hoofd van de (Rotter damse) gemeentelijke afdeling sport en recreatie in Hoek van Holland. *s Avonds om acht uur zit hij met strandwachtcomman- dent Verhoorn en een paar an deren, na een lange warme dag, nog steeds op de Centraalpost, die vanaf de nieuwe Hoekse dui nen voor over zee uitkijkt. Er wacht de mannen nog een EH BO-oefening. De gemeente Monster heeft in Terheyde houders met opvallen de groene plastic zakken ge plaatst. In Hoek van Holland staan reeksen vaten, die nog oranje-blauw moeten worden ge verfd. Tn Rockanje ontbreken deze afvalopvangers. Ze blijken overigens goed dienst te doen: het grootste deel van het vuil belandt in vaten of zakken. In Hoek van Holland zijn juist weer honderdvijftig vaten extra neergezet. In totaal staan er nu vierhonderd. Vijf, zes mensen maken dagelijks het strand schoon. Elke dag zijn vijf tot tien vrachtauto's nodig om het strandvui! naar de Rotterdamse Roteb af te voeren. MACHINE Het opvallendste in de Hoekse schoonmaakactie is een machi ne met een tractor ervoor, die het 2and tot tien centimeter diep omwoelt en alle afval die is blijven liggen verzamelt. Zand en vuil komen op een transportband terecht. Het zand zoals wij het willen", zegt Van Dillen. Niet zonder trots voegt hij eraan toe: ,We waren de eerste In Europa met zo'n ding. Ze zijn hier komen kijken uit Zuid-Afxi- ka, uit Denemarken, van de Ca- narische Eilanden en uit Spanje De baas van Van Dillen heeft ge zegd: ,Het strand moet eruit zien als een versgeharkt voor tuintje" en met de machines (die langzamerhand veld win nen op de Nederlandse stran den) lukt dat wel zo ongeveer. Het ding trekt baantjes en laat het zand gladgestreken achter; uitnodigend schoon voor nieuwe badgasten. valt er doorheen, de rest komt in een grote vergaarbak, van dubbeltjes en guldens tot stenen en stukken hout. ,We zijn nu vijf jaar bezig met de machine en het gaat uitste kend. We hebben er twee van. Het is een prototype, ontworpen door de Heidemaatschappij, We hebben hem verbeterd en nog eens verbeterd en nu doet-ic het TUINTJE De chef sport en recreatie is ove rigens niet ontevreden over zijn publiek. „De mensen gedragen zich zeer behoorlijk. Ik heb de indruk dat ze tegenwoordig net ter zijn en dat acties, met stic kers zoals wij die hebben „maak er geen troep van", staat daarop wel helpen Strandwacht Verhoom: „Als ie mand iets weggooit, dan zeggen wij er wat van, of de buren doen het. U moet niet vergeten, er zijn mensen die hier vijfen twintig jaar lang al komen. Die kennen iederen, dat is een vas te kem, die een schóón strand wil en die een „vreemde" op 2ijn vingers tikken als die de boel vuil maakt". Hoek van Holland, met een paap kilometer opgespoten strand en nu vrij toegankelijk, jonge dui nen, die al helemaal begroeid, zijn, vindt dat het kan wedijve ren met andere drukke stran? den. Op mooie zondagen komert er 150.000 mensen: allemaal po-> tentiële afvalbrengers. Hock von Holland gebruikt een machine MONSTER Ter Heyde krijgt in het weekeinde zo'n twintig-, tot vijfentwintig duizend badgasten, heel wat minder dan de Hoek, maar de gemeente Monster heeft er toch de handen vol aan. „Kijk, wij kunnen er natuurlijk niet zoveel geld aan uitgeven, ais een grote gemeente zoals Rotterdam", zegt de heer Knol van gemeentewerken. „Wij heb ben geen mensen die we *s avonds op het strand aan het werk kunnen zetten. *s Morgens legen we de vuilnisbakken en om half acht beginnen ook onze .prikkers". Dié zijn de hele dag op het strand en proberen het redelijk schoon te houden. Het 2ijn mensen uit de sociale werk plaats in Naaldwijk. Tot nog toe kwamen 2e drie dagen, maar ik heb het nu voor elkaar gekre gen. dat ze de hele week hier zijn". Knol is over het publiek overigens niet ontevreden. „Het wordt wei iets beter, maar je hebt nog steeds mensen die te lui zijn om tien meter te lopen. Op het nat te zand kunnen we geer. zakken zetten, en daar vind je nog veel vuil". Bij het onlangs gehouden recrea tie-onderzoek heeft hij ontdekt, dat de Westlanders het strand het vuilst vinden, maar dat Rijswijkers en Delftenaren het als schoon ervaren. „En toch heb ik het idee, dat de mensen uit het Westland de grootste vervuilers zijn ROCKANJE Rockanje werkt sinds twee jaar met jongelui, die 's morgens om zes uur alle papiertjes en vuil tjes weghalen. „Dat valt bij de badgasten in de smaak", zegt men daar bij de gemeente. „Pa pierbakken plaatsen is te duur voor ons, maar we moesten toch iets doen, want je schrok vroeger als je zag hoe het strand er na een weekeinde bij- Het strand moet schoon zijn: an ders gaat de badgast op de voor het vuil dat hij er zelf w 'let.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3