SCHIEDAMSCHE COURANT Raadsleden willen voormalig Kethels raadhuis behouden Contract gemeente- Empeo is onjuiste zaak a Schakelen tussen code drie en vier 2 kranten voor één prijs h WONINGWETBOUW OP ANGSTIG LAAG PÏTJE Wisseltruc met Marken Popgroep Amsterdam Lil in De Tempel Volkstuinders maliën ruzie NOG TWEE VERKEER S- IIEARINOS Interim-rapport PvdA/PPR: ^.1 \.&A O i.l f ff augustus 1973 4 pagina'f 9.9ste jaargang no. 24794 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 26256S - klachtendienst 378792 SCHIEDAM EN KETHEL WaaftRogen Het blijft „mistig" in de Rijnmond. Mistig met een blijvende kans op smog. De wind, die langzaam naar bet noorden zou draaien bleef te zwak om opgelucht en diep adem te halen. Overdag, gisteren en vandaag, ging het wel. Er hing een blauw waas boven Vlaardïngen en het grootste gedeelte van Rijnmond, maar echt smog werd het net niet. Alleen in de avond en ochtend hing er een prikkelende nevel, die vooral In Vlaardïngen werd on dervonden als smog. Voor de centrale meld- en regelka- mer van Rijnmond bleef het een heen en weer-schakelen tussen de codes drie en twee. Vrijdagochtend hing een dichte, nevelige brij boven h et Rijn mondgebied tot in Delft. Het was toen windstil. Het resultaat was een stortvloed van telefoon tjes met klachten. Een derde van die klachten had in Vlaar dïngen betrekking op een irri tante, smogachtige samenstel ling van de lucht. In overig Rijnmond betroffen de echte smog-klachten tien procent. in de loop van de ochtend trok de smog gisteren wat op. De klach ten hij de Meldkamer namen toen snel af. Tot half tien waren er in razendsnel tempo (de tele- foons stonden roodgloeiend, vele zuilen de Meldkamer waar schijnlijk niet te pakken hebben gekregen, hoewel deze met vijf nn-an volledig bemand was). 260 Machten doorgebeld. Vrijwel alle klachten waren toen uit Vlaardingen, maar', ook uit Schiedam .afkomstig. donderdagavond half tien was code drie van kracht: kans op smog en ook boven de 40 meter hinderlijke en schadelijke uit worp sterk beperken. Half een gistermiddag werd teruggescha- kejd naar, 03de.twee. .Volgensde. weersverwachting zat het er wel in dat het tegen de avond weer code drie zou worden. Code drie ibetekende in dit -geval vooral een-.beperking van. de lozing van onverzadigde koolwaterstoffen en stikstofoxiden. Toch bleven volgens verschillende waarne mers veel bedrijven in de Rijn-, mond driftig lezen, de onheil spellend donkere lüóht vol min der prettig» stoffen ten spijt. MEEWERKEN bit werd niet onderstreept door de woordvoerder van Rijnmond, Gerrit Schilder. „Nee, wij heb ben echt dt indruk door contro les dat do bedrijven zich be hoorlijk houden aan de maatre gelen die code drie vraagt. Zij werken beslist mee". Schilder meende dat veel bedrijven ook wel met een scheef oog gekeken zullen hebben naar een bedrijf als Booij Clean. Booij werd verschillende malen als vervuiler aangemerkt en -.via. akti-es, publ-ikaties .en een recht zaak „hinderlijk gevolgd". Vol gens Rijnmond zijn veel bedrij ven echt wel gevoelig voor zo'n voorbeeld en proberen voor zichzelf zo'n situatie te vermij den. ,,Al is een werkgever we! geneigd zo weinig mogelijk te doen, het gaat 'hem tenslotte vaak geld kosten". COMMISSIE Dverigens is gisterochtend in het Provinciehuis in Den Haag druk vergaderd over de Rijnmond-si tuatie.JDé ambtelijke commfissle met de verschillende deskundi gen (genoemd in het Draaiboek Luchtverontreiniging) zaten daar om de tafel, om de com missaris der koningin advies te geven. Tot en met code dnie blijft Rijnmond de zaken in handen houden, pas bij vier gaat het kommando over naar de commissaris. De provinciale deskundigen zitten trouwens dan al enige tijd bij elkaar. Zeker als een smogsituatie dreigt moet de staf volgens het draai boek klaarzitten om bij code vier in te grijpen. Schiedam Het houden, van volks tuintjes blijkt toch niet zo'n vredelievende hobby te zijn als op het eerste gezicht lijkt. De tuinders «op het gemeentecom plex „Vijfsluizen" en de tuin ders op het naast gelegen ter rein langs de spoorbaan zijn na melijk in onmin met-elkaar ge raakt. Het schijnt zelfs al tot vechtpartijen te zijn gekomen tussen de beide tuindersgroe- pen. De oorzaak van de onenig heid is het feit dat de tuinders van Vijfsluizen verplicht zijn zich aan een heleboel voor schriften te houden, terwijl de '"NS-mWersf^j^uïêh^hun'lrtuKjd' grond van de Nederlandse Spoorwegen, maar kunnen doen en laten wat ze willen. Van de zijde van Vijfsluizen zijn ook al schriftelijke verzoeken van dé NS gesteld om strengere eisen aan hun tuinders te stel len. Bovendien is de politie wel eens in de arm genomen omdat NS-tuinders zich herhaaldelijk en hinderlijk over het terrein van Vijfsluizen bewegen. Een andere grief van de tuinders van Vijfsluizen is dat er bij hén „oog geen muis gehouden mag worden", terwijl op re NS-tuin- tjes geiten, biggen en. kippen ge houden. worden. De voorzitter van commissie volkstuinen, Arie Vertinde zei dat hij zelfs gezien had dat er in een caravan van èen NS-tuinder biggen, werden gehouden-. Verderbeweren- de tuinders van Vijfsiuizen dat er door de NS-tuinders vuil gestort wordt op hun terrein en dat de huisjes van Vijfsiuizen aan de voorschriften moeten voldoen, de NS-tuinders mogen allerlei bouwsels opzetten. De Plantsoe nendienst'zal de hele zaak gaan onderzoeken. Vlaardingen —.In de serie hea rings („inspraak") die de ge meente georganiseerd heeft over de verkeersnota „Rijden of Stilstaan" zullen de laatste twee (de vierde en de vijfde) worden gehouden óp dinsdag 21augus tus (20 uur gebouw De Serre, Goudsesingel 21). voor de Bab- berspolder en Ambacht en op donderdag 23 augustus (20 uur wijkcentrum De Heipaal, Rei- gerlaan 49) voor Holy. O Het historische raadhuisje in Kethel: wei of niel bestemd voor de slopershamer? Schiedam Het historische stadhuisje in Kethel is weder om een punt van discussie tus sen enkele raadsleden en het college van burgemeester en wethouders. Slopen of niet? Raadsleden W. de Visser, V. de Waard-Süjee (beiden PvdA), C. P. M. Lansbergen (KVP) en A. Wiegman (D'86) hebben in schriftelijke vragen aan het college van b. en w. ervoor gepleit om het raad huisje In de dorpskern van Ke thel te laten staan. A3 eerder in commissie- en raadsvergaderingen zijn de meningen over het wel of niet slopen van het pandje uit de doeken gedaan. Wethouder Boimers zei al bij één van deze vergaderingen, dat er weinig kans was dat het raad huisje bleef bestaan: Er zou en moest een nieuw wln- keicentrum komen op de hoek van de Zwaluwlaan en. de Schiedamseweg en in deze structuur was er geen plaats voor het fel omstreden pandje. De wethouder ijverde daarbij eveneens voor een vrije door. gang tussen de winkelgalerij aan de Schiedamseweg en het nieuw te bouwen winkelcen trum. - De raadsleden wijzen er in de schriftelijke vragen aan b. én' w. op, dat er van vele kanten wordt aangedrongen op het behoud van een dergelijk fraai pand in een toch al door hoogbouw ontluisterd gebied. De gemeente moet zijn sloop- aspiraties maar opzij zetten, vinden zij. Op de plaats van het raadhuisje is een parkeerplaats gepland. De raadsleden vragen zich af of er in een gesprek met de betreffende architect geen be vredigende oplossing voor ie dereen kan worden gezocht. Het huisje, waarin nu nog een politiepost Is gevestigd, zou bijvoorbeeld uitermate ge schikt. zijn voor de vestiging van een café of iets dergelijks. Profiteer nö van het unieka aanbod 2 kranten te ontvangen vow «J® pril® v één: da Schiedamse Courant met nieuwe uit uw stad an omgeving, en I Rotterdamsen Nieuwsblad met het 'laatste binnen- en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, J de SC en RN te bezorgen en ontdek zeil de vele pluspunten. ËfojKM» Deze bon In open envelop, zonder postzegel. sturen na»-r Rotterdamse ft Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Ro>" ,.,r stuur m.l.v.: de SC en RN 14 dagen gratis naar: naam straat woonpl telefoon- Vlaardingen/Maassluis - De woningwetbouw is in Vlaardïn gen tot een dieptepunt gedaald: in het eerste halfjaar van 1973 ïs geen enkele woningwetwoning gereed gekomen of zelfs maar in aanbouw genomen. Met de vrije: sektor stond het er niet veel beter voor: 4 in het begin van het jaar en nog steeds vier in juni. Alleen de bouw van pre miewoningen ging door: 174 m januari in uitvoering, 100 begonnen, 60 voltooid en 214 in juni in uitvoering. Maassluis geeft .wat dat betreft een breder beeld te zien: 238 begon nen en voltooide woningwetwoningen. uitvoering zijnde woningen, 8 begonnen en 7 voltooide. Dft buurgemeente Schiedam wordt gekenmerkt door een hoog aan tal in uitvoering zijnde (maar liefst 438 eind juni) woningwet woningen met daarbij een vrij rdsr deed Maassluis het In de vrije sektcr tol: „kalmpjes aan" in het cers.e haif jaar. In uitvoering (januari resp. juni) 22/21 en voltooid slechts ééntje- De premïebouw geeft hier een cijfer te zien mot 227/228 in 7 laag aantal (77) voltooide wo ningwetwoningen. In het hele Rijnmondgebied ziet de situatie in de woningwet- bouw en trouwens minder roos kleurig uit dan vorig jaar. Waar in juni 1972 nog 479 woningwet woningen gereed kwamen, wa- ren dat er dit jaar juni slechts 185. In aanbouw waren in Rijn mond vórig jaar juni 3961 wo ningwetwoningen, tegen nu 3176. Begonnen werd in juni met de bouw van 105 (vorig jaar 167) woningwetwoningen. In juni kwamen zelfs meer gesub sidieerde partikuliere woningen gereed dat ih de woningwstsck- tor: 252, tegen vorig jaar juni 681. In aanbouw in Rijnmond op I juli: 42S4 gesubsidieerde parti kuliere woningen, tegen vorig jóar 4666. fc Vlaardingen In Vlaardingen opereren sinds gisteren lieden die een flink voordeeltje uit Oostduitse Marken weten te slaan. Zij kopen artikelen en vragen of de winkelier Duits geld aanneemt. Als deze ak koord gaat, wijzen de kopers op de koers van 1,31 voor een Mark. Winkeliers zeggen dan een gulden te geven, en de koop wordt gesloten. De winkelier denkt dan een financieel voor deeltje te hebben, maar komt later tot de ontdekking dat hij een briefje van honderd Oost marken heeft gekocht dat op de geldmarkt niet meer dan zeven entwintig gulden waard is .In twee gevallen is deze wisseltruc gisteren gelukt, in het derde ge val kreeg een melkboer arg waan en controleerde het "biljet bij een bank. Schiedam In het gebouw „De Tempel" aan de Overschiese- straat 44 treedt zaterdagavond de Engelse formatie „Amster dam Lil" op. Deze futuristische groep, die wel wat weg heeft van groepen als „Roxy Music" en „Hawkind", bestaat uit vijf musici, op één na allen uit Liverpool afkom stig. Het zijn Jim Grierson (lead zang, dwarsfluit), Peter Grisaffi. (piano), Graham Dean (basgitaar), Dave Skolfield (drums) en de uit Toronto, Ca nada afkomstige sologitarist Steve Parkinson. „.Amsterdam Lil" bestaat nu on geveer één jaar en heeft in En geland de laatste tijd zeer veel succes en is een grote naam aan het opbouwen. Naast een optreden in Schiedam, geeft de formatie nog. twee con certen in Nederland. Zondag middag komen ze in gebouw Tjalk in Alblasserdam en 's- avonds in gebouw Pul in Uden. Schiedam - „De gemeente dreigt zich aan handen en voeten te gaan binden aan een particuliere onderneming. Zodoende vindt een forse uitholling plaats van artikel 152 van de Grondwet: Aan het hoofd der gemeente staat een raad. Te veel beslissingsbevoegdheid komt daar te liggen waar ze niet hoort: Een niet aan controle blootstaande particuliere onderneming. Daardoor dreigt bij de realisering van de Schiedamse binnenstad het criterium rentabiliteit het laatste woord te krijgen. Ten aanzien van de door ons bestudeerde gedeelten van het contract over de ontbindingsvoorwaarden en de boeteclausule moeten we concluderen dat in te veel artikelen naar voren komt dat gemeente een zwakkere positie inneemt in vergelijking met de andere partij: "Empeo". Dit is de slotconclusie van een werkgroep van de PvdA/PPR in haar tweede interim-rapport, over het contract Schiedam-Em- peo. De werkgroep vindt het contract dat de gemeente Schie dam met de projectontwikke lingsmaatschappij Empeo inza ke de binnenstad heeft afgeslo ten een onjuiste zaak. In ieder geval in zijn huidige vorm. Verder zegt de werkgroep dat van het contract de erfspachtsvóor- waardeji en de explotiatieopzet van bet gehele plan deel uit zul len maken. Tot nu toe ontbra ken deze stukken in de versche nen concept-contracten. Men vindt de2e stukken echter van het grootste belang, omdat hier uit zal blijken hoe Schiedam er financieel afkomt. De werkgroep acht het dan ook noodzakelijk dat deze financiële aspecten zo snel .-mógetijk bekend móeten- wórden-, opdat de politieke par tijen zich ook een mening kun nen gaan vormen. Dï werkgroep, die bestaat uit Frans Prins, Herman Noorde- graaf, Gert van Linden, Jac ques Voorwaid, Joop de Jong en Yvonne de Waard vraagt zich ook af in hoeverre men als be stuurder het recht heeft om een stad te binden aan een particu- Here onderneming, als men de belangen van de hele stad ïn ogenschouw neemt en democra tisering hoog in het vaandel heeft staan. Het is namelijk zo, dat wit de gemeente later als nog wijzigingen in het glohale bestemmingsplan aanbrengen dan kan dat alleen als dat ge beurd binnen de met het oog op een rendabele exploitatie van de te stichten bebouwing te stellen grenzen. De instemming van Empeo is dan noodzakelijk. Bovendien kan Empeo grote in vloed in heel Schiedam verkrij gen doordat in een artikel van het contract staat dat de ge meente zich zal onthouden van het stimuleren van ontwikkelin gen elders in de gemeente. In dien en voorzover Empeo kan .aantonen, dat dergelijke ontwik kelingen. indien gerealiseerd, een zodanige invloed zouden kunnen hebben, dat daardoor de centrumfunctie van de binnen stad van Schiedam in gevaar zou kunnen komen. Daarbij heeft de gemeente zich op een groot aantal punten al vastge legd en het komt er op neer dat Empeo evenveel bevoegdheden heeft als de raad. In het concept van de samenwer kingsovereenkomst tussen de gemeente Schiedam en Empeo wordt ook besproken wat er ge beurd als een van de beide par- tlj'en de i« het contract neerge legde verplichtingen niet na komt. In verband hiermeer wordt ook geregeld op welke gronden de samenwerkingsover eenkomst kan worden ontbonden ;De-werkgroep suggereert dat bij een geschil in ieder geval een rechter moet worden geprefe reerd. In verband met de boete clausule Inhet contract (wan neer een van de beide pariijèh schuldig is aan het niet 'iraikb- men van de overeenkomst krijgt men een boete) zegt''men in het rapport dat het aan te bevelen is om alleen voor dé verzaking van essentiële ver plichtingen een boeteclausule in de samenwerkingsovereenkomst op te nemen. Op dit punt be hoeft hetconceptcontract een duidelijke aanvulling. In verband met de ontsnappings clausule vindt de PvdA/PPR dat het veel beter zou zijn om de ontbindingsvoorwaarden na der te specificéren en deze ook duidelijk af te stemmen op de boeteclausule. Nu is het zo dat of de boeteregeling wordt toege past, of het contract wordt ont bonden. De keuze tussen deze mogelijkheden is geheel vrij.. Men vindt dit niet verstandig.' De werkgroep beveelt dan ook aan om de ontbindingsvoor- waarderi zoveel mogelijk te be perken tot de beginfase van de uitvoering van het plan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1