SCHIEDAMSCHE COURANT voor Noord-Ierse kinderen naar Schiedam Invaliden varen met De Bommeer Boeiende ponydressuur in Holy ARCHITEKTEN EXPOSEREN IN WEESHUIS Nieuwe direktie- leden Elementum Ontsmetier neemt afscheid van VROM-dienst Stichtingsraad vergadering SG Backs ïnventionen op het orgel MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina'f 99ste jaargang no, 24795 Schiedam Vlak voor de zomer vakantie is in Schiedam-Noord een werkgroep opgericht, die bestaat ut representanten van de Raad van Gezamelijke Ker ken en de -wijkverentging Groenoord en omstreken. Deze werkgroep wil in het najaar een groep van 40 Noordierse kinde ren in de leeftijd an 12 tot 17 ..jaar voor drie weken naar Schiedam laten komen en hen onderbrengen bij gastgezinnen in Schiedam-Noord, De kinderen komen uit de wijken Falls Road en Shankill Road in Belfast. Sinds jaren behoren on lusten, intimidatie, bomaansla gen en schietpartijen tot de orde van de dag. De kinderen zijn hier opgegroeid in een sfeer van haat, geweld, wantrouwen Schiedam - Een aantal Schiedammers heeft zaterdagmid dag door de binnenstad van Schiedam een wandeling ge maakt. Dit gebeurde op initiatief vn de werkgroep Schie dam. Voornamelijk werd gewezen op de punten die, in ver band met het plan de gemeente om Schiedam van een nieuwe hart te voorzien, zullen verdwijnen. Dg deelnamers aan deze tocht, zo'n kleine .70, gaan nu een adres aan de gemeenteraad stu ren. Het adres heeft de volgen de inhoud:.'„Wij doen een klem mend beroep op u om het tot nu toe gevolgde slbopbeleid betref fende de binnenstad en aangren zende gebieden te herzien. Tij dens onze wandeling hebben wij opgemerkt dat vele panden reeds gesloopt zijn of op het punt staan om gesloopt te wor den. Voordat er welk plan dan ook goedgekeurd wordt vinden wij dat doelloos en onjuist. Een herziening'van het sloopbeleid is daarom nodig, evenals' dat maa-t regelen in die zin nodig zijn". In hei Zakkendragershuisje waar dit adres werd samengesteld, verzamelden zich de deelnemers van de tocht door de binnen stad. Een tocht die circa ander half uur duurde. De deelne mers aan de tocht waren men sen die meegingen om eindelijk eens een keertje foto's te nemen van de: oude binnenstad tot mensen die werkelijk wel eens wilden weten wat er gesloopt gaatworden en wat er blijft staan. Het was een heterogeen gezel- schap, dat" door het laaiend hete Schiedam De heer L. J. van der Laan heeft, wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd, woensdag af scheid genomen van de VROM- dienst. Bij deze dienst was hij sinds 1 augustus 1945 werk zaam, onder meer als ontsmet ter. Het afscheid van de heer Van dei Laan werd gevierd met een bij. eenkomst in de kantine van de VROM-dienst. Directeur E. T. Kraan sprak zijn waardering uit voor de scheidende en memo reerde ook diens activiteiten buiten de dienst. Mevrouw J. Krikke—Hein sprak namens de commissie voor de VROM- dienst. De heef G. J.' Koppenlo heeft Van der Laan een hengeluitrusting aangeboden namens de jubi leumcommissie, mevrouw Van der Laan ontving een bos bloe men. Maassluis —De industriële bouw- maatschappij Elementum heeft i een •weerrl rveuive d!"Gkf:e'e- den. Het 2jjn M. J%A. Blom en ir. K. R, Burger. De heer Bicm is door do a!gemc-j L ne verga lering van aardeelhon- ders bouemd tot financieel dr- rekteur. De heer Burger werd adjunlct-direkteur, in het bijzon der belast met verkoop 'en pro- jektontw.kkeling. Beide nieuwe direktouren hadden al een funk- tie binnen het bedrijf. Blom was chef van de administratie, Bur ger bedrijfsingenieur Schiedam De stichtmgsraa van de Schiedam se Gemeen schap houdt vanavond een open bare ledenvergadering. De ver gadering begint cm acht uur en - wordt gehouden In het bureau van de Stichting in het Prove niershuis. Op de agenda staat onder meer het subsidievoorstel ■assieve culturele ontwikkeling, centrum van Schiedam wandel de. Een Zuid-Afrikaanse ex- Schiedammer zag voor het eerst, het woonhuis van Jan van Rie-: beeck aan de Lange Kerkstraat. En de enkele ouderen die de toch meemaakten merkten hoe weinig er van de stad en de jeugd was overgebleven. De gidsen voerden de belangstellen den Jn twee groepen langs de talrijke open plekken die van: Schiedams krottenwijken zijn overgebleven naar de beziens waardigheden van het centrum, de gekraakte mouterij maakte nog de meeste indruk, want iedereen beklom de enge lad dertjes van het gebouw om het al voltooide restauratiewerk te bewonderen. Beneden verklaarde PvdA-er Wil- lem de Visser, dat het gebouw misschien wel. een aardige gara ge voor kleine vuilniswagentjes kon worden. De tocht ging verder. Pas na twee uur keerden de beide groepen vermoeid en dorstig in het Zak kendragershuisje terug. De or- ganisatoren hadden, eendiscus- sieverwacht, maar na een ^^eeoi^i,.«herJ3aa'lde^ dol eSdlng^ ontaardede meningsvorming in gezellige gesprekken aan de ruwhouten, tafels van het Zakke- dragershuisje. Ondertussen stel de PPR-lid Herman Noorde- graaf geholpen door een kordate dame uit Schiedam een brief op poten aan het gemeentebestuur op,...De. wandelaars onderbraken de ge zedigheid.maar heel, even om het schrijven goed te keu ren en van hun handtekening .te voorzien. Pas na zévenen was het met alle gezelligheid ge daan. Vlaardingen De ontspanningscommissie van de Watersportvereni ging „De Bommeer" heeft zaterdag een uitstekende beurt gemaakt bij 116 Vlaardingse invaliden, die hebben genoten van de motorboot tocht door het Viietengebied van Vlaardingcn, Maasland en Maas sluis. Met 54 boten waaronder drie met Rode Kruis-vertegenwoordi- gers werd de tocht gemaakt. De voorbereidingen zijn zeer zorgvuldig geweest en in nauwe samen werking met de Algemene Nederlandse Invaliden Bond kon een lijst met namen worden samengesteld. De Bommeer had weinig moeite om een aantal leden te vinden, dat bereid was zich in te zetten voor hun gehandicapte medemensen en na afloop van de onvergetelijke tocht op het water werd dat alles zeer gewaardeerd door de invali den, Sommigen zeiden, dat het voor hen een sprookje was geweest, iets dergelijks te mogen beleven in hun omstandigheden. De geïmproviseerde vloot maakte een feestelijke indruk op de wate ren. De leden van De Bommeer waren ook zeer tevreden over hun gasten aan boord en het is de bedoeling, dat ook in 1974 „De Bom meer" een waardig gastheer zal zijn voor Vlaardingse invaliden. Vlaardingen Het ponyconcours dat de Stichting Paardesport Vlaardingen zaterdag organi seerde in de Holy wijk, was naast boeiende dressuur een ken nismaking. met verschillende po nyrassen. Dat 1500 toeschouwers uitermate boeide. Imponerend was overigens de massale parade waaraan alle 15 verenigingen deelnamen. Het verdere showwerk leverden de concoursen met één- en twee spannen pony's voor showwa gens. Het toppunt van vriend schap tussen man en paard toonde de heer J. de Wit uit 't Zand met zijn 14 jaar oude mer rie Telkis. Zijn stukje amateurdressuui waarmee zijn paard de reken kunst toonde en staaltjes van evenwichtsbeheersing was van hoog niveau. De manifestaties over de drie on derdelen van de Stichting Paar desport Vlaardingenzijn ge- 4 slaagd. Vooral dank zij de me dewerking van hef bedrijfsle ven. Volgend jaar hoopt de Vlaardingse stichting echter een ander terrein te vinden voor de evenementen, want 't terrein in Holy was. mede door de „zwart- kijkers'% ongeschikt. De ge dachten gaan ernaar uit 't ter rein van de Vlaardingse ijsdub hiervoor geschikt te maken. Vlaardingen In de expositiezaal van het weeshuis exposeren van 25 augustus tot en met 8 sep tember Karin Daan,Jan Hein Daniels, Bas Maters, Marcel van Vuuren, Wim Korvinus en Mik Th om mes. De exposanten zijn van het bu reau voor irrileiu-achitecteuur io Arnhem, Het bureau dat onder meer het plan voor de omge ving van het Lijnbaancomplev maakt. De tentooonstelling wordt vrijdagavond 24 augustus om acht uur geopend. De openingstijden zijn van maan dag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur, zaterdag van tien tot vijf uur en op koopavonden ■ook nog van half acht tot half tien 's avonds. en onrust. De groep die naar Schiedam zal komen bestaat voor 50 pet. uit Rooms Katholie ke nn voor 50 pet. uit Protes-, tantse kinderen. Het doel van de werkgroep is de katholieke en protestantse kinderen te la? ten ontdekken en ervaren dat met respectering voor elkanders geloofsovertuiging toch een nor maal sociaal contact mogelijk ■is. De werkgroep wil daarom zo veel mogelijk gezamenlijke activitei ten ontplooien, zoals sportwed strijden, excursies, culturele evenementen en gezamelijke maaltijden. Het hele program ma moet volgens de werkgroep gericht zijn op de ïntregatie van twee groepen, die vijandig te genover elkaar staan. De werk groep werkt onder auspiciën van de landelijke Stichting Hulp Noord-ierland te Utrecht. Bovendien wordt in Noord-Ierland samengewerkt met N.I. Com munity Relation Commission in Belfast. Deze selecteert ook uit welke buurten de kinderen het hardst toe zijn aan een verblijf van enkele weken, ver van de vreselijke toestanden in hun di recte omgeving. Speciaal de kinderen, die het meest getroffen zijn door de on lusten, de kinderen uit gezinnen waarvan één der ouders is om gekomen of waarvan de vader is geïnterneerd, of waarvan de kinderen zijn omgekomen door bomaanslagen en schietpartijen komen voor uitzending in aan merking. En dan in het bijzon der die kinderen van 12 tot 17 jaar, die in een leeftijdsfase zijn dat ze de zaken gaan begrijpen. Aangezien het voornaamste doel is, de integratie van Rooms-Ka- tholiefce en Protestantse kinde ren hier in Nederland op gang te brengen, zullen de kinderen de meeste dagen samen weg zijn en bij de gastgezinnen slechts slapen en ontbijten. De andere maaltiden worden gezametijk gebruikt om het in- teratieproces te bevorderen, daarom ook zullen gezamelïjk evenementen georganiseerd moeten worden. Hier is uiteraard geld voor nodig. De kosten worden door de werk groep geschat op 18.C00,-, Door allerlei acties wordt ge tracht geld bij elkaar tc bren gen, men kan bijdragen storten op postgiro 38 26 23 Rabo Bank, Schiedam Kethel t.g.v. Actie Hulp Noord-Ierland, daarnaast rekent de werkgroep op een gel delijke bijdrage, of bijdragen in natura van het bedrijfsleven. Voor het organiseren van sporte venementen met de Noord-Ierse kinderen wordt de medewerking ingeroepen van sportverenigin gen, die de organisatie willen verzorgen. Ook aan de gedach ten van de werkgroep uit naar plaatsen of bedrijven die de kin deren bijvoorbeeld een heie dag te gast willen nemen. Inlichtingen zipjn te verkrijgen bij mevrouw A. van Kan, Toon Verheystraar 55, Schiedam, tel 70 47 62 en bij de heer H. F. W. Haan J. Oreliosingel 99, Schie dam, tel. 70 25 93. Schiedam Twintig van de der tig twee. en driestemmige ïn ventionen, door Johann Sebas tian Bach in 1723 gecompo neerd, werden zaterdagmiddag door de Rotterdamse organist Frans Kusters op het Hess-orgel van het Stedelijk Museum met een welgekozen registratie uit stekend gespeeld. Uit de breedvoerige titelomschrij- ving blijkt dat deze juweeltjes door de componist ais studiema teriaal zijn bedoeld, zowel voor de ontwikkeling van de techiek als voor de beoefening van de compositiekunst. Wie bij Bach met tweestemmigheid te maken krijgt is daardoor beslist niet gevrijwaard voor technische moeilijkheden: heel wat van die „maar" tweestemmige werkjes uit Bachs periode te Köthen vragen een zeer serieuze voor bereiding om ze goed te kunnen brengen. Bij de driestemmige ïnventionen is dit in nog sterke re mate het geval. De zelfstan dige stemvoering elke stem heeft haar eigen melodische be tekenis vereist ook voor de vertolking vact de muzikale mi niaturen reeds een behoorlijke technische vaardigheid, die Frans Kusters ruimschoots bleek te kunnen opbrengen. Wat de tempi betreft hield de orga nist zich aan de barokke opvat ting bij de iangzamers gedeel ten fnr. 7 van de driestemmige ïnventionen met als aanduiding „Lento-moderato"). De snellere stukken werden door hem niet overdreven snel gespeeld, zoals bij de aandüid.rg „Vivace" nog wel eens gebeurt, bij voorbeeld in de nummers 3 en ,8' van de tweestemmige werkjes. Het ge heel ademde een muzikale geest en een goed .stijlgevoel. - W. P. VERHEUL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1