KWART EEUW BOUWFONDS BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN ONTWIKKELDE PLAN VOOR KLEINER EN BETAALBAARDER HUIS Computer piekert oier computerbuis SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 Hellevoetsluis is, als resultaat van een vernuftig, rekensom metje waar meer dan een jaar op is gepuzzeld,-een van. de veertien troefkaarten in Nederland geworden die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten op tafel heeft gelegd voor gezinnen die op de dubbeltjes moeten passen en toch onder een eigen dak willen wonen. Begin volgend jaar dreunt het heiblok daar de palen in de grond voor een kersvers type huis dat met een dikke vol doende voor z'n. uiterlijk door het toelatingsexamen kwam, maar het toch vooral zal moeten hebben van z'Q verrassend lage prijs. „Premier" heet die troef van het Bouwfonds en Hellevoetsluis heeft er op Voorne-Putten de primeur van. Het Is de handels naam voor een koopwoning met drie kamers die wordt afgelost met bedragen waar menige flat- hnurder van begint te blozen en waarvan het bestemmings plan De Kulck er een stuk of veertig binnen de grenzen krijgt. Goedkoper en dus betaalbaarder bouwen moest, ook in dit geval, óf uit de lengte óf uit de breed te komen. De oplossing kwam uiteindelijk uit de breedte; een smallere gevel en een optimaal gebruik van de resterende ruim- Tlitgangspunt is geweest een pas klaar huis te maken voor een categorie die tot nog toe nauwe lijks aan bod kwam en die ook in Rijnmond herhaalde lijk de neus stootte bij het zoe ken naar een kleinere, goedkope woning. Het zijn de alleenstaan den, kinderloze echtparen, pasbe- gonnen jonggehuwden of oudere echtparen met zelfstandig we nende kinderen die met een groot huis vaak even veel moei te hebben als met een over maatse jas en er eigenlijk een te krappe beurs voor hebben. ONDERZOEK Een landelijk onderzoek heeft uit gewezen dat er in de komende drie jaar jaarlijks ongeveer ne genduizend tot elfduizend men sen naar zo'n kleine woning op zoek gaan, reden ook waarom Oud-Beijerland een scheutje van deze zienswijze in het splinter nieuwe bestemmingsplan Oos terse Gorzen heeft gedaan. Daar komen als resultaat van de bouwbesprekingen tussen de gemeente, de projectontwikke lingsgroep van het Bouwfonds, het architectenbureau van de heren Klunder en Stuurman en het Bureau voor Ruimtelijke Ordening en Architectuur Kui per Compagnons tweeëndertig van dezelfde op maat van de la gere inkomensgroep gesneden Premier-woningen. TROTS man die het driekamerhuis- voor-heel-weinig-geld, zoals het Bouwfonds het project niet zon der trots aanduidt, bij de ge meentebesturen van Heüevoet- sluis en Oud-Beijerland Introdu ceerde, is, drs. H. J. van Her wijnen (52), districtsdirecteur voor Zuid-Holland en Zeeland in welke provincies het Bouwfonds het grootste aantal huizen heeft staan. Zegt hij over de goedkoopste loot In het Bouwfonds-pakket: „We hebben er misschien weieens te gemakkelijk onze schouders voor opgehaald en gezegd: alle bouw is dure bouw en dat is nou eenmaal zo. 't Kwam na tuurlijk ook omdat we steeds groter gingen bouwen, luxer. Zonder diep na te denken over de vraag of iedereen daar we! zo gélukkig mee was. Wie deed er wat voor de starters, de jon ge echtparen die nog helemaal moeten beginnen? Wat moeten die met vier slaapkamers ter wijl ze bovendien heel vaak fi nancieel moeilijk zitten? 't Zelf de geldt voor de onvolledige ge zinnen, voor oudere echtparen die kleiner willen wonen. Bij ons werd de vraag een jaar geleden gewoon een keer op ta fel gelegd, omdat we duidelijk een leemte in de woningmarkt zagen. De filosofie die erachter zat was: een woning maken voor een lage prijs, maar ook iets dat vijftig jaar en langer mee zou moeten en net zo goed optimaal woongenot moest bie den. Dat is er nu uit gekomen de premier-woning, een huis dat op de spijker nauwkeurig is berekend en dat we zo willen maken dat de maandlasten in de buurt van de tweehonderd gulden blijven". I Waf anders dan anders: een houten tuinhuisje in plaats van de normaal gangbare, waf grauwe schuur. Het „prieeltje" zoals critici uit de bouwerij de Premier-schuur bewonderend hebben genoemd, wordt gefa briceerd uit platen, die kant- en-kfaar op de bouwplaats worden aangevoerd. Er zit geen draai- maar een schuif deur in. STORMLOOP Elders in het land is intussen ge bleken dat er op ieder Premier- project een stormloop te ver wachten is. Een onderzoekbu reau peilde bij ruim zesduizend bezoekers van in Ede gebouwde proefmodellen de stemming over het kleinere huis. Vieren zestig procent van hen kwam spontaan met de mededclins dat ze beslist interesse hadden in de aankoop van zo'n „gekrompen" woning. De prijs toen nog iets boven de vijftigduizend gulden, thans in de buurt vart de zestig duizend - sprak driekwart van alle ondervraagden erg sterk aan. Enthousiasme leefde er stellig ook bij het gemeentebestuur van Hellevoetsluis, toen het voor In leidende besnrekm®en met het Bouwfonds in zee R'ng. De vrou- wena dv'es co™ «'p heeft nok al een kwende bi*L op de plan nen pev"v*oen s**et P1* even zeer sympathVk tevenover. OP ZICHZELF Op Voorne-Putten Is het een op zichzelf staand plannetje als een van de onderdelen van bet be stemmingsplan De Kulck; in Oud-Beijerland is men nog wat verder gegaan. Daar is bij de ontwikkeling van de uiteindelijk zevenhonderd huizen grote wijk Oosterse Gor zen een complex van tegen de vijfhonderd woningen aan het Bouwfonds toegewezen, waar mee de deur openging voor een hoge mate van variatie la het huizenpakket. Noch in Oud-Beijerland noch in Hellevoetsluis staat vast wan neer met de bouw kan worden begonnen. Men mikt op het vol gend voorjaar, het tijdstip waarop het Bouwfonds ook denkt te kunnen beginnen met het vrij breed uitgewerkte voor lichtingsprogramma en de ver koop. Drs. Van Herwijnen: „Wij hebben willen bewijzen dat het bezit van een eigen huis bereikbaar is voor een man die zeg maar veertienduizend gulden verdient, met duizend, elfhonderd pu'den bruto in de maand tevreden moet zijn en normaal echt niet gaat denken over het kopen van een eigen huis. Probleem voor Ons is: hoe maak je dat zo'n man nu duidelijk? Dat hij soms nog beter een huis kan kopen dan in een gebuurde flat bi ij ven zitten. Het klinkt uit mijn mond misschien een beetje verwaand, maar ik geloof toch dat de naam van het Bouwfonds zoveel vertrouwen heeft in het land dat dit geen probleem hoeft te blijven. Vergeet even niet dat het fonds ruim vijfen twintig jaar geleden is begon nen met een plannetje om veen arbeiders in Drente hun eigen huis te laten kopen. Dat waren toch geen kapitalisten, wel? De doelstelling van het Bouwfonds is in dat opzicht echt niet ver anderd". HUURDERS Het woningbezit in Nederlnd is trouwens een merkwaardige zaak. De Hollanders hebben, In vergelijking met de omringende Europese naties, de faam een „volk van huurders" te zijn. Een jaar na de oorlog werd het aantal gezinnen dat een eigen huis bewoonde, op twintig pro cent berekent; dat cijfer is in een royale kwart eeuw nog steeds niet hoger dar zesender tig procent gekomen. Hongarijë - zomaar een voorbeeld van achter het IJzeren Gordijn - heeft tachtig procent van de burgers in een eigen huis wo nen. Dichter bij huis, in Duits land of België, liggen de getal len eveneens beduidend hoger. Maar, weet men bij het Bouw fonds uit recente gegevens: de drang naar woningbezit in eigen vaderland begint op te bloeien als nimmer tevoren. Zitfdhollands dlstrlcts-opperhoofd van het Bouwfonds, Van Herwij nen: „Wij zoeken het in de wo ningverkoop In het bep.elfi'dings- systeem, 'n lnfor-"-*i*'"*«ntra en desnoods hearings. We Uilen er" zwaar aan, wat we noemen, hr- maatwerk voor iedere klanri Het Bouwfonds Is er niet voor het confectiewerk. Wij hoeven ook niet zó nadrukkel'jk c— merciee! te denken. Het Bouw fonds Is per slot van rekening van de gemeenten zelf en het is een non-profit instelling, geen maatschappij die er op is ge richt om grote winsten te ma ken. We moeten natuurlijk wel verstandig beleid voeren, wel zorgen dat we commercieel ver antwoord blijven draaien. Neem de premie-woning waar we *t nu over hebben: we gaan er van uit dat de koper maandelijks niet meer dan tweehonderd- tweehonderdvijltig gulden op ta fel moet leggen. Daar is de sub sidie dan af, maar het fiscaal voordeel niet. Iemand met een klein inkomen moet dat kunnen betalen, want hij stuurt 't zelfde bedrag iedere maand vaak ook naar de huurbaas. Als-ie koopt, betaalt hij zichzelf," EFFICIËNT Waar in voorkomende gevallen de eerste aanbetaling van tien pro cent van de bouwsom een pro bleem oplevert, kan tegenwoor dig ook een hypotheekverstrek king tot vijfennegentig procent plaatsvinden. Ook dat rekent het Bouwfonds tot het pakket van moeilijkheden waarmee de man met de smalle beurs z'n voordeel kar» doen. Waarom werd het Premier-huis zoveel goedkoper? Drs. Van Herwijnen: „Kijk eens naar de gangbare type: er wordt breed gebouwd, een forse hal, een lange gang. Maar is dat efficiënt gebruik van ruim te? Ik weet weJ: "t is leuk om in een royaal huis met alles d'r op en d'r aan te wonen, maar 't kan ook anders zonder de woon- mogelijkheden onverantwoord aan te tasten. Dat is hier ge beurd: de gang verviel, het hele huis werd smaller en daarmee werden én grondprijs en bouw kosten gedrukt. Het is boven dien - maar op voorwaarden dat je de omgeving van het huis bij de voorbereiding even hard laat meespreken als de rest - moge lijk een groter aantal woningen op een hectare te bouwen. Nor maal zullen er dertig-vijfendor- tig op één hectare worden ge zet, met deze huizen is een dichtheid tot vijftig nog alles zins verantwoord". Door een simpele ingreep 13 in alle woningen het accent van het woongedeelte op de achter zijde gelegd: voor het huis géén tuin, maar achter een behoor lijk lapje en daarmee tegelijk de gewenste privacy. Drs. H. J. van Herwijnen, districfsdirecteur van het Bouwfonds voor Zuid-Halland en Zeeland: „...we willen bewijzen dat eert eigen huis ook voor de lagere inkomens mogelijk is,..". REACTIES Hoewel de campagne met Bouw fonds' prijs-concurrent nog maar luttele maanden oud Is, heeft men In het hoofdkwartier van de NV In Hoevelaken toch al vijfduizend reacties geno teerd van mensen die een se rieus oog op de premier hebben laten vallen. Haren, Bedum, As sen, Baarn, Enschede, Gelder- malsen, Gouda, Groningen, Grijpskerk, Heemstede, Leek en Mijdrecht prijken naast Helle voetsluis en Oud-Beijerland In het rijtje van gemeenten waar het Bouwfonds de eerste oogst mocht binnenhalen. In de prijs is het plan dat In Bedum wordt uitgevoerd, tot nu toe kam- pioen-rekordhouder: daar wordt niet meer dan 163 gulden per maand door de toekomstige be woner betaald. Hebben de uitlatingen van de ver se minister van volkshuisvesting ook in het Premier-programma voor stagnatie gezorgd, zoals herhaaldelijk wordt bericht van uit de kring der makelaars? Van Herwijnen: „Dat de verkoop cijfers daarom minder zijn ge worden geloof ik niet. Het is wel onderdeel van elk verkoop gesprek geworden. Er wordt na tuurlijk altijd gepraat over de fiscale voordelen van het kopen van een eigen huis. Maar in deze categorie ligt 't toch duide lijk anders dan bij maatschap pijen die bungalows van drie ton bouwen. Daar werken wij niet voor." DOORSTROMING De gemeentebesturen die met het plan in zee zijn gegaan, hebben er - 20 heeft drs. Van Herwijnen zich bij herhaling laten verzeke ren - tevens een stukje doorstro- mingsTnogelijkheid mee binnen gehaald. De verwachting is dat er een aantal goedkope tot zeer goedkope huurwoningen door leunen vrijkomen. In Ede - en der parels van Gel- res heidelandschap - bleek bij de uitvoering van een complex van 198 koopwoningen - de prij zen varieerden nogal - een zeer groot percentage huurwoningen vrij te komen in de huurprijs van honderd tot tweehonderd gulden. Datzelfde beeld vertoont ook Apeldoorn1 bij de ingebruik neming van een complex van 96 nieuwe huizen kwamen 46 huur woningen in de klasse tot twee honderd gulden vrij en nog eens 29 in de prijsklasse tussen drie- en vierhonderd gulden. Zelfs huurwoningen met prijzen onder de honderd gulden kwamen daardoor weer op de markt. Bij de ontwikkeling van het Pre mier-plan in Hellevoetsluis knip oogt men ook naar een zekere doorstroming binnen de ge meente. Er is voor het planne tje van veertig goedkope wonin gen een beperkte vrije vestiging van kracht, zoals dat ook in Oud-Bijerland van kracht is. „Alle gemeenten van enige om vang", zegt drs. Van Herwij nen, thebhen behoefte aan wo ningen in deze prijsklasse en ook aan huizen die wat minder ruimte bieden dan gebruikelijk is. I!et verbaast me dan eigen lijk nog dat niet veel meer ge meentebesturen op deze plannen hebben gereageerd. We hebben wel overal aan de deur geram meld". Jlen leuk meevallertje bij de fi nanciering van de woningen Is bovendien de voordelige premie die het rijk er voor over heeft. In de gemeente Haren, waar men nu over definitieve djfers beschikt, lopen deze bedragen uiteen van ruim achtduizend tot bijna dertienduizend gulden. De manier waarop straks het badkamergedeelte, in één geprefa briceerd blok, in de nieuwe Premier-woning zal worden gehesen, is nog maar 'r» voorlopertje van 'n grootscheeps researchprogram- ma dat bet Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 3 jaar geleden startte. Einddoel van dit onderzoek, in codetaal HW/3d (halve wanden driedimensionaal) gedoopt is, is een metbode uit te dok terp- huizen te bouwen naar de wens van de koper en die ver volgens In een tempo van twee per dag neer te zetten. Seriematige bouw met behulp van prefab-onderdelen is in de bouwwereld niets nieuws. Dat zal het echter wel worden, wanneer de computer zo'n flexibel model zou kunnen leveren dat een groot aa-rtal individuele wensen direct tijdens de bouw gerealiseerd zouden kunnen worden. Zo zou het over een aantal jaren kunnen gaan: een koper achter de balie, een mformafciebeambte erbij die de wensen van de klant per ponskaart zou kunnen doorgeven om vervolgens de „bouwfahriek" in werking te stellen. Het vervoer zou dan moe ten gebeuren met grote diepladers, uitgerust met gigantische zuignappen, die binnen een dag twee complete woningen zouden moeten afleveren. Dit hefgereedschap is momenteel een van de grote problemen die het Bouwfonds onder de knie moet krijgen voor het verder kan met de ontwikkeling van het computer-huls „We hebben", zegt Bouwlondsdirecteur Van Herwijnen uit Den Haag over dit onderzoek, „eigenlijk twee poten. Onze ideologie: een betaalbaar huis voor ieders en, is er één, en de ander is effi ciënt werker volgens economische motieven. Dat heeft niets te makm met winst, maar b'jvomhcld wel met hn creëren van reserves die in ressarchprogramma's kunnen worden gestopt. De resultaten van die onderzoekingen zijn trouwens open. We willen ze graag in dienst stellen van de gehele bouwnijverheid en dat Is ook al meermalen gebeurd". Ruim zeshondervijftig Neder landse Gemeenten houden se dert 1946 als aandeelhouders een naamloze vennootschap in stand die populair gezegt alle pijlen op de boog heet lig gen die de gemeenten nodig kunnen hebben voor de onder- zoek-, ontwerp- en realiserings fase van bouwprojecten. Het Buwfonds Nederlandse Ge meenten houdt zich bezig met advies, planning, coördinatie, financiering cn rislcodeelne- niitig zonder dat de verant woordelijkheid en de eigen zeggenschap van dc gemeen ten wordt aangetast. Het was neg in de oorlog dat de huidi ge hoofddirecteur J. Wiersema toenmalig gemeentesecreta ris van Norg zich afvroeg hoe de bouwnijverheid zich in beter tijden zou moeten gaan ontwikkelen. Hij kwam in '46, met een ingenieus plan om da Drentse turfarbeiders aan een eigen huis te helpen door ze te adviseren eerst de turf van hun eigen grond te steken, vervolgens te verkopen en daarmee de eerste aanbetaling voor een eigen woning te ver werven. Daar groeide toen de Spaarkas van Drentse Ge meenten uit, de voorloper van wat nu als het Bouwfonds wordt aangeduid. In vrij snel tempo breidden de activiteiten van het fonds zich uit over de provincies, behalve in Brabant en Limburg waar de zusteror ganisatie Bouwfonds Zuidne- derlandse Gemeenten actief is. Hoofddirecteur Wiersema is nog altijd de „denker" de motor van het fonds, en var» hem is ook het initiatief om een klei ner huis voor kleine gezinnen tnel kleine portemonnees op de markt te brengen. Een huis met genoeg ruimte voor pas-getrouwden die met i zoveel slaapkamers toch j geen raad weten, voor vrij gezellen, voor gezinnen zon der kroost, ook voor ouders die hun kinderen het ouder- lijkhüis al zagen uitvliegen: die opdracht heeft de Rotter damse architect Henk Klun der |3ó) op het tekenbord uitgewerkt en het resultaat vervolgens „Premier" ge doopt. Niet minder com pleet, ondanks de kroppere buitenmaten en aangevuld met centrale verwarming en een mechanisehte afzuigin stallatie. De Premier heeft z'n typische karakter vooral le danken aon de toepassing van hout in de bovenpartij. De woonkamer meet vijfën- eenhalve meter in de lengte en gedeeltelijk 4, gedeelte lijk drie. irt de breedte. Het huis heeft twee slaapkamers en een badkamer. EEN KOOPHUIS BINNEN HANDBEREIK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3