SCHIEDAMSCHE COURANT Zes oktober Schiedamse molens draaien Nationale Molendag Lijdensweg is nog lang niet af gel open Noordmolenleerschool toekomstige molenaars Uitwisseling Merseyside Wilton-Fijeuoord voorlopig succes Viering van jubileum koningin in Grote Kerk Doorstromingsregeling: o Schiedamse straten zijn schoonvinden Engelsen Jongen fietst tegen vromv op Brand vernietigt kleuterspeelgoed Wil Jungs keus van zijn leven ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagma'f 99ste jaargang no. 24800 De Noordmoler»: proeflokaal annex leerschool. Molen "De Vrijheid": -subsidie voor restauratie is er. Molen „De WalvSsch": restauratie bijna gereed. Schiedam Alle Nederlandse molens zullen op zaterdag zes oktober meewerken aan de Nationale Molendag, die wordt gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de vereniging De Hollandsche Molen. Voor Schiedam betekent dat, dat er vier molens die de binnem stad nog rijk is, er waarschijnlijk een drietal ia „actie komen. Veel zal natuurlijk afhangen, van de weersgesteldheid op zes okto ber, Als de omstandigheden echter gunstig zijn, zullen do drie molens aan de Westvest eo Noord vest beslist hun wieken la ten draaien. De ..ipóieg „1^ ker van zich doen „spréken", omdat deze eigendom is van de HoIIandsche Molen. Op het ogenblik wordt de molen geres taureerd., Dit zeer langdurige werk is nagenoeg gereed. De volgende molen in het rijtje is „De drie Koombloemen". Deze is echter vleugellam. Van de vier wieken ijn er nog maar twee over, zodat de molen geen acte-de-présence kan geven op de verjaardag van da HoIIand sche Molen. De ..molen.„De: ,Vrljheid'heeft ze nog alle vier bij elkaar. Ook deze molen zal uitvoerig worden gerestaureerd. Daartoe heeft de gemeente die de eigenaar is, een subsidie van 169.750 gulden uitgetrokken. Ook deze molen kan de wieken dus „uitslaan". De laatste in het molenrijtje is de pas tot proeflokaal getransfor meerde Nuordmolen, vlakbij da omstreden gebouwen van het dierenasiel en de voormalige mouterij „De Goudsbloem". Ook hier is de gemeente de wet telijke eigenaar. De Bolsfabrie- ken hebban deze molen echter gehuurd en tot een proeflokaal omgebouwd. De moien is geheel intact gebleven en dient op za terdagen (eens in de veertien dagen) tevens als leerschool voor toekomstige molenaars. Een vrij uniek verschijnsel, om dat - deze- - vrijwillige: "mol ei; naars in spê tevens een speciaal examen moeten afleggen willen zij het predikaat „molenaar" toebedeeld krijgen. Dit examen is lang nie.t gemakke lijk. Dat blijkt uit de cijfers, die de vereniging „De HoIIandsche Molen" (die dez» cursussen or ganiseert) over het jaar 1972 publiceerde. Van de in totaal 43 Gildeleden (van het Gilde van Vrijwillige Molenaars) slaagden er „slechts" 31, Ter gelegenheid van haar vijftig, jarig bestaan zal de vereniging nog een aantal evenementen or ganiseren. Een tentoonstelling - over molens uiteraard - iti da Leidse Lakenhal, een internatio naal Molensymposium en. de verschijning van een nationaal molenboek zijn daar enige voor beelden van. Ook zal op de Nationale Molendag zelf een fotowedstrijd worden gehouden, waaraan iedere „mo- Iengek" mee kan doen. Als motto werd gekozen „De molen ïn bedrijf". Schiedam. „De straten in Ne- derland zijn schoon. De lucht »A^ook"_..„lk wllde -.gaan biljarten, maar ik misto de gaten In de biljarttafels". „Wat zijn de za dels van de fietsen hier zacht". Deze reacties op Schiedam en om streken komen van zes Engelse jongens, die door de werf Wil- ton-Fijenoord uitgenodigd 2ijn voor een kennismaking met de Nederlandse havenindustrie. Schiedam De 68-jarige me vrouw G. V. de P. uit Schiedam is gisterochtend op de Broers- vest aangereden door de fietser A, de B. eveneens uit Schiedam afkomstig. Voor een vleeswond werd zij in het ziekenhuis be handeld, waarna zij naar huis kon vertrekken. Schiedam Een houten keet in de Oostsingel is gisteravond uit gebrand. In het bouwsel was speelgoed van een kleuterschool opgeslagen. Hoewel de brandweer met één ho- gedrukstraa! bluste, kon zij het vuur toch niet snel onder con trole krijgen. De grootte van d» schade is nogi onbekend. Dat doet de Schiedamse werf in samenwerking met de Engelse onderwijsinstelling Merseyside Training Council. Zij hebben na melijk een uitwisseling georga niseerd: zes jongens uit Liver pool zijn deze maand in Schie dam om als bankwerker, lasser of reparateur ervaring op te doen in het Nederlandse be drijfsleven. Volgende maand gaan dan zes jongens, die in dienst zijn bij Wilton-Fijenoord, naar de dok ken en werven aan de oevers van de Liverpoolse rivier de Mersey. Het doel van dit initiatief is niet alleen dat technische informatie uitgewisseld zal worden, maar vooral dat mensen uit de techni sche wereld in nauwer contact met elkaar komen. De zes Engelsen zijn deze maand in de gezinnen van hun zes Ne derlandse collegae opgenomen, en zullen volgende maand op htm beurt voor gastheer spelen. INTERESSANTER Het Nederlandse bedrijfsleven blijkt wel veel interessanter te zijn: als lasser mag je hier bij voorbeeld ook als draaier, bank werker en dergelijke fungeren, in Engeland wordt men voor één bepaald beroep aangenomen en mag men zich niet met ande re werkzaamheden bezighouden, Anders breekt er een staking uit, Aldus de zes Liverpoolers. Volgens de heer W. G. E. Valk komt dat omdat hier meer in spraak is: „In Engeland bestaat er nog een sterk klasseverschil tussen arbeiders en voorman- De subsidie is in Engeland beter geregeld. De Merseyside T.C. krijgt voor deze uitwisseling na melijk een alle kosten dekkende subsidie, terwijl mevrouw R. J, C. Godschalk van de afdeling Internationale Betrekkingen van het ministerie van C.R. M. al leen kan garanderen, dat de Schiedamse werf slechts de reiskosten vergoed krijgt. De Hermes DYS-voetballer Wil Jung - al enkele seizoenen "voste keus" voor het eerste elftal heeft gisteren op bet Scbiedomse stadhuis de keus van zijn leven gemaakt. Hij trouwde daar namelijk met lonnie Kriek. Wil Jung maakte a.m. deel uit von het elftal dat zorgde voor de promotie naar de eerste klasse. Schiedam Het gemeentebestuur houdt woensdag 5 september een feestelijke bijeenkomst in de Grote Kerk ter gelegenheid van het zilveren jubileum van koningin Juliana. Medewerking aan deze viering, die om elf uur 's morgens begint, ver lenen de christelijke harmonie-vereniging Harpe Davids onder lei ding van de heer A. Glotzbach en. de gemengde zangvereniging Ex-' celsior onder leiding van de heer L. Smit. Iedereen is uitgenodigd om op deze bijeenkomst aanwezig te zijn. Het programma begint om kwart voor elf met wat inïeidende muzika le klanken, gespeeld door Harpe Davids. Na het officiële begin om elf uur brengt Harpe Davids achtereenvolgens „Koraal", „Intrada" en uit Valerius Gedencklanck „Bede voor het vaderland" ten geho re.. Dan zingt Excelsior „Domine saivam vac Reginem Nostram" van A. Giessen, gevolgd door een toespraak van burgemeester H. Roe!fse in a. Excelsior zet het programma voort met „Gelukkig is het land" en „Eendracht maakt macht". Harpe Davids speelt daarna een werk' van Ludw.g von Beethoven en de bijeenkomst wordt besloten met het samen zingen van het eerste en het zesde couplet van het Wil helmus. Wanneer de bezoekers de kerk verlaten, speelt Harpe Da vids „Nederland, jubelt". Men wordt verzocht om op deze dag de vlag met oranje wimpel uit te steken. Schiedam Nog voordat de gemeenteraad heeft kunnen praten over het voorstel van het college van burgemeester en wethouders over wijzigingen in de regeling voor het „doorstromen" naar een duur der huis, is daar al de nodige kritiek op gekomen. Het door het gemeentebestuur in gediende voorstel verschilt nog al van de regelingen die in an dere gemeenten van het land gelden. fco komen in Schiedam alleen mensen voor een doorstromings- vergoedmg in aanmerking dis eerste huurder zijn, dat wil zeg gen alleen de mensen dae naar nieuwbouw verhuizen. In Vlaar- dingcn en verscheidene andera 'gemeenten -geldt deze beperking niet. Jerwacht wordt, dat op de raads vergadering in ieder geval en kele wijzigingen zullen worden ingediend op het voorstel van het gemeentebestuur. iehaJve het laten vallen van bo vengenoemde beperking, zal dat onder meer zirjn het laten vallen van de benedengrens. Tot' nu toe kunnen -mensen die uit een woning komen met een maand- huur beneden de zeventig gul den geen doorstroirwngsvergoe- ding krijgen. let gemeentebestuur wil die be nedengrens handhaven, omdat men ervan uitgaat, dat wie uit een dergelijk huls komt, vo r de hogere huur die bij <moet beta len ook een veel betere woning krijgt, zodat deze mensen niet aangemoedigd hoeven te worden om door te stromen. Met de regeling die het gemeente bestuur voorstelt, zullen dit jaar 30ö -mensen in aanmerking ko men voor de doorstromingsver goeding. De soepelere regeling zal 200 mensen meer omvatten. INKOMEN Dat het verschil niet groter fs, Iijgt aan het feit dat de linkse partijen van plan zijn op de raadsvergadering voor te stellen de vergoeding alteen te geven aan mensen die voor de nieuwe woning meer dan zeventien pro cent van hun bruto-inkomen ■moeten betalen. Het tot stand komen van de wijzi ging op de doorstromingsrege- ling duurt nu al anderhalf jaar. Her en der bestaat de indruk dat de gemeente „zacht -ge zegd" er weinig haast achter heeft gezet. De lijdensweg begint »'m december 1971, wanneer wethouder Collé toezegt dat hij een onderzoek zal gaan instellen naar de door- stromingsregeling. In april 1972 ongeveer vier maanden later steil en. enkele raadsleden schriftelijke vragen. Zij vragen waar bet onderzoek blijft. In juni 1972 staat er een voorstel op de raadsagenda om de door- stromingsregsjlmg te wijzigen-. Wethouder Collé is tijdens de raadsvergadering op vakantie en het voorstel wordt daarom niet behandeld. Vijf maanden later (november 1972) is het voorstel nog steeds niot m de raad behandeld. Het is eenvoudig niet meer op de raadsagenda verschenen. De voorzitters van de PvdA en PPR schrijven een brief, waar in zij vragen waar het gebleven is. De brief Is nooit beantwoord. Dezelfde maand echter staat het voorste! al op de raadsagenda. Begin december behandelt de gemeenteraad het. Het wordt echter niet aangenomen. Er worden amendementen inge diend, die .het gemeentebestuur eerst wil bestuderen. BEZWAREN In mei wordt het advies dat het gemeentebestuur over deze amendementen uitbrengt, be sproken in. de commissie Alge mene en Bestuurlijke Zaken. Enkele commissieleden hebben bezwaren tegen het advies. En nu staat dan het voorstel in eens weer op de raadsagenda. Aangezien er nu wel weer amendementen «zullen worden ingediend, zal het nog wel even •duren voor de lijdensweg defini tief -is afgelopen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1