"Verkeersveiligheid rond Schiedamse scholen is beneden alle peil Drukkere wegen: kijk uit voor de school- gangertjes! m. mm 'Stankrapport niet weten schappelijk' Raadslid Lansbergen biedt verontschuldigingen aan SCHIEDAMSE TOONKUNSTENAARS SCHRAPEN DE KELEN 1 pL I a Gedeelte Havendijk tijdelijk afgesloten B. en tv. over enquête Henk van den Berg: i Wegens vernieuiving riool Gemeente moest ,.sloopaspiraties temperen SCHIEDAMS CHE COUHANT - ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 Schiedam Er. wordt in het Schiedamse verkeer onvol doende rekening gehouden met \rt schoolgaande kind. Op weg van en naar school staan de kinderen bloot aan de tal rijke verkeersgevaren die het drukke verkeer van tegen woordig met zich meebrengt. Dat vindt althans de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetganger. Uit een landelijke nquöte, die zij in mei en juni van het vorig jaar heeft gehouden, is gebleken, dat 60 procent van de scholen in een onveilige omgeving ligt. Aan b, en w. van de gemeenten, waarin scholen onveilig ge situeerd zijn, vraagt de NVBV daarom om snelle, doel treffende voorzieningen en, zo nodig, om tijdelijke maat regelen om de verkeersveiligheid op korte termijn op veel hoger peil te brengen. TIJDGEBREK Van de 49 Schiedamse scholen voor basisonderwijs en ouiten- gewoon lager onderwijs, die geenquêteerd zijn, hebben slechts 17 schoolhoofden hun enquêteformulier bruikbaar in gevuld teruggezonden aan de NVBV. Dat wil evenwel niet zeggen dat de 32 scholen die niet geant woord hebben in een veilige om geving liggen. Na telefonische controle .bleek dat tijdgebrek van de schoolhoofden veelal de oorzaak is geweest van de non- response, maar dat de enquête wel, representatief is voor alle Schiedamse scholen. Maar liefst twee-derde van de Schiedamse lagere scholen ligt in een dusdanige situatie dat de kinderen gemakkelijk het slachtoffer kunnen worden van de verkeersdrukte. Vooral de lagere scholen in het centrum en in wijk Groenoord, waar drukke wegen als de Laan van Bol'es en de Eduard van Beinumlaan voor het kind grote gevaren kunnen opleveren, zijn bijzónder slecht gesitueerd. NIET ZELFSTANDIG In 1971 zijn 217 kinderen van 6 tot en met 12 jaar gedood bij ver keersongevallen. Tn dat zelfde jaar werden 5209 kinderen van die leeftijd licht of zwaar.ge wond.' Volgens professor Stina Sandels, die een onderzoek heeft inge- steld naar de oorzaak van dit verbluffende aantal ongevallen, is dit niet alleen te wijten aan onoplettendheid van auto- en rij wielbestuurders, maar laten ook de ouders verstek gaan waar za hun kinderen terzijde moeten m Kinderen tat lien jaar-zonder begeleiding: vooral op drukke wégen "met smalle trottoirs levensgevaarlijk. Vlaardingen Het Viaardingse college van burgemeester en wethouders wil geerj conclusie verbinden aan het stankrapport van het raadslid Henk van den Berg, Daarvoor is het volgens het college niet wetenschappe lijk genoeg. Het rapport biedt een goede weergave van de zor gen en gevoelens van onmacht, die bij een deel van de Viaar dingse bevolking leefden, maar de basis waarop het berust vin den de stadsbestuurders te smal. Na het stankincident op 21 maart van dit jaar stelde Henk van den Berg een onderzoek in on der de bevolking: vooral om de reacties tijdens en vlak na het stankincident aan de weet te ko men. Samen met een aantal Viaardingse journalisten stelde hij een vragenpakket samen. De vragen verschenen in alle Viaar dingse kranten. Van den Berg kreeg 88 reacties. Aan de hand van deze reacties maakte hij samen met de socioloog Cees Boender en de journalist Gerard van Dijk een klein rapport; een rapport, dat door de raad om advies in handen werd gegeven van het college. Burgemeester en wethouders vin den het aantal reacties in ver houding met het aantal Vlaar- dingers, dat om een reactie is gevraagd maar minimaal. Ze zijn er niet zeker van of de uit slag van de enquête als beeld voor de hele bevolking mag gel den. Het college; „Van den Berg heeft niet, zoals sociologen plegen te doen een steekproef uit de bevol king getrokken en zijn vragen voorgelegd aan de uitgeselecteer de personen, maar heeft zich via de pers tot de hele bevolking van Vlaardingen gericht". Het stelt de hele bevolking in dit geval op zestigduizend (de bevolking van vijftien jaar en ouder, die de op roep kon lezen). Dit in verband getrokken met het aantal reac ties komt bet college op een percentage van €.0046. ,In de sociale wetenschappen wordt evenwel een vele malen hoger percentage als noodzakelijk ge zien voor het trekken van alge mene conclusies", aldus burge meester en wethouders. En ze gaan dan ook niet. in op de we zenlijke inhoud de reacties A»an de burgerij van de stank enquête. WAARDERING „Maar", zo strelen burgemeester en wethouders de DS'70-er toch nog even over de bol, „voor hst initiatief van de heer Van den Berg spreken wij onze waarde ring uit. Naar onze mening is een goed contact van de volks- \rertegenwoordjger met de be volking een voorwaarde voor het zinvol functioneren van ons democratisch systeem",. staan: wetenschappelijk is vast gesteld dat kinderen tot onge veer tien jaar niet zelfstandig grote verkeerswegen kunnen oversteken. Bovendien is het bepaald veront rustend dat een groot aantal schoolhoofden over het hele land kennelijk ongeïnteresseerd is in de verkeersveiligheidssi- tuatie van hun school. Van de 8600 schoolhoofden die een enquêteformulier toegestuurd kregen liet vier procent weten het belang- van een dergelijke enquête niet in te zien! REPRESENTATIEF Van die 8600 formulieren werden er 1900 naar de NVBV terugge zonden. Na een steekproef, waarbij 200 schoolhoofden die niet gereageerd hadden telefo- nish ondervraagd werden, bleek dat de uitslag van de enquête voor de hele populatie represn- tatief was. Een paar bijzonderheden: om een kwart van de scholen bevindt zich geen behoorlijk trottoir: om nog een kwart bevindt zich een te klein trottoir; 20 van de schoolhoofden wil verkeerste kens en zebrapaden of verkeers lichten; daarnaast wenst 6% po- litiebeveiliging rond de school, omdat de meeste leerlingen drukke wegen moeten overste ken die het veelal zonder ver- keersvoorzieningen moeten stel len. Ook van de verkeersbrigadiers eist men wat meer ervaring en kunde: de helft van het aantal verkeersbrigadiers is niet door de politie opgeleid. 30% is niet verzekerd voor het werk dat ze uitoefenen en 30% draagt geen oranje-fluorescerende jas. Omdat meer dan de helft van alle Nederlandse schoolgaande Jein- deren te voet of op de step van en naar school gaan, moeten de jeugdige verkeersbrigadiertjes vervangen worden door kundi ge, volwassen verkeersbriga diers, om een grotere veiligheid te garanderen. Wel noemt de NVBV het zeer goed mogelijk dat er in enkele gevallen al iets aan de ver keersveiligheid rond de scholen Is gedaan. Immers, sommige schoolhoofden reageerden pas een half jaar na toezending van het enquêteformulier. B. en w. van Schiedam zullen, in overleg met de verkeerscom missie, nagaan welke maatrege len kunnen worden getroFfen, en welke voorzieningen daarvan op korte termijn kunnen worden gerealiseerd. Schiedam De dienst Gemeente werken begint volgende week met het vernieuwen van het riool in het laag gelegen noorde lijke gedeelte van de Havendijk. Het betreft het stuk tussen de Geervlietse- en de Poortugaalse- straat, dat tijdens de werk zaamheden voor het doorgaande verkeer wordt afgesloten. In deze periode kan het verkeer ge bruik maken van de vele zij- en parallelwegen bij de Havendijk. Na de Havendijk komt een ge deelte van da Poortugaalse straat aan de beurt. Het werk zal in het totaal ongeveer twee maanden duren. De bewoners van de huizen langs bet op te breken gedeelte van de Havendijk hebben een stencil in de bus gekregen over het voorgenomen werk. De dienst Gemeentewerken streeft ernaar, eventuele last zoveel mogelijk te beperken. Men wordt echter dringend verzocht, auto's niet te parkeren op het onder handen te nemen deel van de Haven dijk. Nadat het riool is vernieuwd wor den de gegraven sleuven ge dicht en de bestrating voorlopig dichtgebiokt. Pas wanneer de bodem voldoende is ingeklon ken, viat waarschijnlijk na twee maanden het gevolg is, volgt de herbestrating. Schiedam KVP-raadsJid C. P. M. Lansbergen is teruggekomen op zijn uitlatingen, die hij sa men met drie mede-raadsleden tegen het beleid van de gemeen te in verband met haar „sloop- aspiraties" uitte in een schrijven aan burgemeester en wethou ders. 3e vier raadsleden Wim de Vis ser, Yvonne de Waard-SHjee (beide PvdA/PPR), Aad Wieg man <D'66) en de KVP'er Lans bergen, hadden in een brief aan b. en w. van Schiedam gepleit voor het behoud van het histori sche raadhuisje in de dorpskern van KetheL De gemeente (lees: wethouder Bol- mers) had in één van haar ver gaderingen de toezegging ge daan (aan de heer Lansbergen) dat de mogelijkheid zou worden onderzocht of het raadhuisje nu ingericht als politiepost kon blijven bestaan. Nu wilden de vier raadsleden wel eens we ten wat er van die toezegging terecht was gekomen. Het venijn van de vragen zat'em in punt drie van de brief. Let terlijk schreven de raadsleden daarin: „Vindt u overigens niet, dat wanneer van vele kanten wordt aangedrongen op het be houd van een dergelijk fraai pand in een toch al zo'n door hoogbouw ontluisterd gebied, het overweging verdient uw slcop- aspiraties wat te temperen. En van dit punt distantieert de heer Lansbergen zich achteraf gezien volkomen. Hij biedt hier voor zelFs zijn excuses aan „Om dat het een persoonlijke aanslag is op de betrokken wethouder (PvdA/PPR-wethouder Cor Bol- mers) en dat verdient hij zeker niet". Geruchten willen dat dit laatste punt van de hrief aan b. en w. aan het schrijven is toege voegd, nadat Lansbergen het document opgesteld door de „progressieve drie" De Vis ser, "Wiegman en De Waard, had ondertekend. De laatste drie ontkennen echter met de hand op het hart, dat dit het geval is geweest. Commentaar van Lansbergen: „Dat opstellen van die brief Is allemaal zo snel gegaan. Maar wel in alle eerlijkheid. Achteraf heb ik nog eens goed nagedacht over dat derde punt. En toen ben ik tot de slotsom gekomen, dat ik een fout had begaan. En deze fout heb ik nu, dacht ik, hersteld. Echt ik wil de wet houder dat niet aandoen, daar mee doelend op de vermeende sloopasplratles van wethouder B aimers. chiedam Het Toonkunstsei zoen breekt weer aan. Op 28 au- .gustus beginnen de wekelijkse repetities van het Toonkunst koor en het kinder- en jeugd koor weer op iedere dinsdag avond in het Gebouw voor Christelijk Sociale Belangen op de Lange Haven 73. 1966 richtte de afdeling Schie dam van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een koor op, dat in de loop der ja ren uitgroeide tot 105 leden. Zijn de heren in de meeste gemeng de koren slecht vertgenwoor- digd, bij het Schiedamse Toon- kunstkoor is er een aanzienlijke mannengroep. Het koor, met 13 tenoren en 13 bassen, heeft als nieuw werk de St. Nico!aascantate van Benja min Britten in stur'ie. Op zater dagavond 15 decer.iLcr a.s voert het koor voor de iwcc-j-maal het Weinachtsoratorium van Bach uit, onder leiding van Aad van der Hoeven, en begeleid door het kamerorkest Arcangelo Corelli uit Rotterdam. Dinsdag 28 augustus beginnen de drie toonkunstkoren het koor zelf, een jeugdkoor H2-17 jaar en een kinderkoor (7-11 jaar) weer te repeteren. Iedereen is welkom om de repeti tie bij te wonen. He: musiceren begint om acht uur. Het kinder gezang barst los om kwart over j zes. De teckel is een zeer oud Duits ras, oorspronkelijk gefokt voor de jacht op dassen. Omdat men van deze „dashond' eiste dat hij de das tot onder de grond achtervolgde, werd hij laag op de been gefokt. En laag op de been (of moeten we zeggen poot?) is ook ons hondje van de week. Welis waar is hij geen ras-teckel, maar hij heeft er toch veel van weg. Zoveel, dat hij de jachtkwaliteiten van zijn voor ouders, althans tijdens het blokje rond, met verve wist te evenaren. Dat blokje rond begon met een ommetje in de auto. Geheel vertrouwd met een veer tuig cp vier wielen sprong hij direct op de achterbank, waarhij bijna de gehele rit bleef ztten. Door zijn opgewekte (en ook eigenwijze) karakter is de tec kel in Nederland een uiterst populaire hond. Zijn afstam melingen, waaronder Teddy (zoals de hond van deze week heet), hebben dit karakter dui delijk overgenomen. De dierenasielbeheerder vindt het hondje uiterst geschikt voor kleinbehuisden (maar dat komt natuurlijk door zijn „grootte) of voor wat oudere mensen. Daarbij mag wel de kanttekening worden gemaakt, dat Teddy ook een speelse hond is. Op een. gegeven mo ment was hij zo druk bezig met het spelen samen met zijn tijdelijke baas, dat hij ook nog geconcentreerd verder „gein" maakte teen zijn baas al lang en breed in een fauteuil zat uit te rusten van de vermoeienis sen. Zijn hr.-cband speelde letterlijk daarbij een grote rol. Uitgedold besloot hij maar eens het vertrek waar alles plaats vond te gaan verkennen: een „goeie" dashond waardig. Alle huis-, tuin- en keukengeurtjes nam hij uitgebreid tot zich, waarna hij met voldoening on der de tafel neerplofte. KAMERAAD De hond verdient beslist een goede verzorging van zijn toe komstige verzorger(s). Naast een uitstekende kameraad krijgt men in hem nog een v/aakhond bovendien. Want zijn luide gekef bleek echt niet voor de poes. De dierenbescherming afdeling Schiedam vraagt nog een keer uw aandacht. Nog steeds is het magische wcordje „geld" een scort „sesam open U" voor deze bescher; -r-rs van het nooddruftige dier. Daarom nogmaals het gironummer van de Schiedamse afdeling 216407. Bij voorbaat dankt men ieder een die iets voor het dier over heeft. Voor de belangstellenden die er graag iet van „over" willen houden: de jaarlijkse uitgave van de dierenkalender is weer te verkrijgen. Voor Schiedam hoeft u alleen maar even. langs het dierenasiel te lopen. Dat kost van deze kalender bedragen slechts 3,90 gulder. Teddy kan warden afgehaald bij het asiel aan de Sint Annazus- terstraat na betaling van 'een'"' luttele vergoeding. Het asiel' ts geopend van negan tot twaalf en van twee tot vijf uur,: za terdags alleen van negen tot twaalf uur en zondags geslo ten. Het telefoonnummer is 2G52S6. Nmm: Teddy Ras; bastaard-teckel f ro:i Leeftijd: iy2 jaar Kleur: bruin Bharing: kort Hoogte 32 cm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3