SCHIEDAMSCHE COURANT Sloegebied bij Vlissingen voor voor al maan- KNUTSELAAR FLEURT DE GORZEN OP 'Ik hou van de natuur' Schiedam niet 'in' voor Rients Mnziekkorp sen op 5 september door de stad Meebetalen aan telefoonrekening van bejaarden Overlast voor Schiedam zon niet toenemen Winkels dicht Nieuiv gebouw voor Van de Water Onwel na botsing Natuurgenot houdt contactavond Vragen aan Rijnmond HBS Fietsers botsen: meisje gewond Kruiwagenrace in Hoogstraat Opbrengst nacompetitie voor ISV ,De Ooievaars' Donderdag 30 aueustus 1973 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2025Ö6 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagtaa'f 99ste jaargang no. 24804 Schiedam' Op 5 septem ber zullen alle winkels in Schiedam^ gesloten zijn. Dat in verband met het 25-j arig regeringsjubileum van koningin Juliana. Het terrein aan de Cqfqndstraaj> waar de nieuwe drukkerij van Van de eter komf. Schiedam Een chauffeur van een bestelwagen, de 22-jarige student P, W.' K., is plotseling i -'onwel geworden, nadat hij een ongeluk had veroorzaakt met, een vrachtwagen. De student verleende .op de hoek van de Jul ianal aan/Rubenslaan geen voorrang aan de vrachtwa gen van de 47-jarige H, R., die hem ramde. Terwijlde ondertussen gewaar schuwde politie de schade op nam, stortte de studente plotse ling in elkaar. Hij is ter obser vatie opgenomen in het Ge meenteziekenhuis. Schiedam Mevrouw J. L. M. van de Wa* ter-Goeting slaat maandag 3 september 's middags om half vier de eerste van de 157 palen voor de nieuwe drukkerij van - de-firma Van de Water. Deze wordt door- Slavenburg's Bouwbedrijven aan het eind van de CaJandstraat gerealiseerd. Het Is de bedoeling, dat het pand, waarmee op 15 augustus reeds begonnen is, aan het -eind van dit j aar wordt opgeleverd. Schiedam De zestienjarige Pe- j tra van H. raakte gewond, toen zij op het fietspad op de Vlaar-j dingerdïjk tegen een andere fietster opbotste. Het meisje reed samen met haar vriendin, de evenoude Trudy G., op het fietspad, toen zij plotse ling uit de koers raakte en te gen de fiets van haar vriendin opbotste. Zij sloeg over de kop en kwam met een smak op de grond te recht. Daarbij brak ze haar sleutelbeen en liep ze een her senschudding op. Zij werd opge nomen in het Gemeentezieken- De Friese cabaretier Rients Gratema heeft gisteren een helaas, gering aantal toeschouwers een geslaagde avond in het Pas sage Theater bezorgd. Met zijn spitse liedjes en sketches wist de uit Pingjum afkomstige veertiger het publiek tot het einde te boeien. Het succes was mede toe te schrijven aan de ver schijning van Gratema's assistente op het podium, Ciska Beaudoux, die eerder optrad in de musical „En nu naar bed". Een combo van vijf man zorgde voor de muzikale be geleiding. Tot riu toe heeft het Schiedam Festival 1973, in het kader waar van Rients Gratema. optrad, nog maar weinig belangstellen-, - den getrokken. De Schiedammers schijnen nauwelijks interes se' te hebben voor wat zich op cultureel gebied in de stad af speelt, Bij het opmaken van de festivalbalans komt alleen de voorstelling van het cabaret Don Quishocking zaterdagavond in de Teerstoof bij voorbaat als eert succes uit de bus. Hier- voor zijn reeds alle toegangskaarten, uitverkocht Vanavond wordt het festival voortgezet met een concert van de .Rijnmondband en de Harmonie Wilton Feyenoord in de Plan tage. Het programma begint om zeven uur. er zijn driehon derd gratis zitplaatsen beschikbaar. De nieuwe drukkerij krijgt een oppervlakte van 24 bi J3K meter en wordt geplaatst op een ter rein van 1008 vierkante meter. In tegenstelling tot het oude on derkomen van de firma aan de Van Bsverenstraat, die drie verdiepingen heeft, is het te bouwen pand gelijkvloers. Technisch voldoet het nieuwe ge bouw- aan hoge eisen. In de drukkerij, waarvooréén grote ruimte van 689 vierkante meter - ic bestemd, komen voorzienin gen om de. temperatuur en de vochtigheidsgraad op peil :te houden. Dit is noodzakelijk om optimalev drukresultaten te kun nen bereiken. Aan de voorkant van het pand waar, nog 175 vierkante meter resteert; komen de kantoren, de kantine, een donkere kamer en v Verzorgin^sruimten. -GEMEENTE Het plan om een nieuw pand te gaan bouwen kwam in maart tot ontwikkeling. Dankzij de medewerking van gemeentelijke zijde kon spoedig begonnen wor den met da bouw. Half juli heeft de gemeente een aanvang gemaakt met de aanleg van nieuwe straten, die aansluiten op de 's Gravelandseweg. Kier- door is het nieuwe gedeelte van de Calandstraat, waaraan de drukkerij wor 11 gebouwd, ge makkelijk te bereiken. Schiedam De heer A. van de; Nieuwenhuizen houdt maandag avond 3 september tijdens een bijeenkomst van de aquarium- en terrariumvereniging Natuur genot in Huis een lezing over bijzondere voorzieningen aquaria. •Hij zal aan de hand van dia's on der andere een uiteenzetting ge- ven; oyer het maken vanOpko mende en ondergaande zpn-ver- lichting; Ook komt deelfunctie van kleuren in een aquarium, aan de orde', evenals het'kiezen van .aquartuinplanten. - Tijdens; deze contactavond worden tevens mededelingen gedaan over de; voorgenomen activitei ten gedurende de wintermaan den. De avond, die" voor alle belang stellenden "toegankelijk is,; wordt gehouden in de grote zaal van het gebouw Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 en begint om acht uur. Schiedam .Het Openhaar .Li chaam Rijnmond zal over enige tijd waarschijnlijk aan het ge meentebestuur van Schiedam vragen hoe 'het bestuur staat te genover het verlenen van bij stand aan bejaarden wat betreft telefoonkosten en de omroepbij- drage. - bat zal dan gebeuren naar aanlei ding van vragen die het Rijn- mondraadsjid L. J. Dijkers (PvdA) heeft gesteld over deze zaak aan het dagelijks bestuur van de Rijnmond, pij vraagt het Rijnmondbestuur of het - evenals het gemeente- bestuur van Rotterdam van I mening is dat een telefoon de zelfstandigheid van bejaarden kan verlengen. Als het Rijnmondbestuur. daar be vestigend- op antwoordt, wil de heer Dijkers dat de Rijnmond gaat informeren hoe" de andere - Rijnmondgemeenten daar tegen over staan. INITIATIEF Het PvdA-Rijnmondraadslid vraagt verder aan het dagelijks bestuur of het bereid is ora. eventuele 'initiatieven van ge meenten in de -Rijnmond warm te ondersteunen, teneinde de re gering er toe te bewegen deze vorm van bijstand mogelijk te maken oF dat het bestuur bereid •is dit initiatief zelf te ontwikke len. Dar.kzij de inzet van de heer Valkenburg word? dc ol oude IJsjelmondcscstrcat een plantaardig geheel. Schiedam „Mensen zijn nou een maal gauw jaloers. Als buurvrouw Jansen vandaag een oranje vloer kleed koopt, gegarandeerd dat buurvrouw Pietersen dan morgen ook een oranje vloerkleed heeft. Ik hoop dat het mét de plantjes ook zo Is". Deze wijsgerige redenering komt van Cor Valkenburg, een 52-jarige vrijgezel uit de Gorzen. Twee weken geleden begon bij de IJsselmondesestraat, waar hij op nummer 92a woont, op te fleuren. Op eigen initiatief begon hij aan het eind van de vrij smalle straat, bij de Nieuwe Maasstraat, de gevels van plantebakken te voorzien. Naast de voordeuren beves tigde hij zelf geschilderde klompen, waar zijn buren spontaan op reageerden dour er plantjes in te plaatsen. „Ik hou van natuur1', zegt hij, „zo'n doodse rotstraat, daar hou ik helemaal niet van. Da's toch mooi, a1 die. leuke kleurtjes van die blommetjes"? GEZELLIGER „Natuurlijk is deze straat toch ai veel mooier dan die kazernewoningen in Nieuwland en Groenoord. Dat vind ik net. bijenkorven, joh. Die mensen daar ken nen elkaar nauwelijks". Maar met die plantebakken erbij is het nog gezelliger. Ik zou ook graag zien dat hier eenrichtingsverkeer kwam: het is hier veel te druk voor zo'n smalle straat Soms parkeren hier zelfs vrachtwagens. Da's toch waanzinnig?" Dp heer Valkenburg is van plan de hele IJsselmondesestraat te gaan bewerken. Hij schildert de lantaarnpalen in frisse kleurtjes en verlangt voor al dat werk al leen maar de geringe kosten van de plan tebakken terug van de bewoners. Is hij niet bang dat de klompen vernield of gestolen zullen worden?. „Wie steelt die klompen nou? Dat zou toch zonde zijn? Iets wat mooi is, stelen de mensen toch niet?". MENTALITEIT „Ik wil de mentaliteit van de Schiedam mers testen" zegt de heer Valkenburg. „Als ze echt zo milieubewust zijn dan proberen ze ook hun straat zo netjes mo gelijk te houden en gaan ze misschien ook plantebakken plaatsen". En dat zou inderdaad een fleurig, kleurig en gezellig gezicht zijn. Ondanks de me ning van een a! wat oudere vrouw, die Het weten: „Het lijkt hier wel een hoe- renbuurtt" Schiedam Al de overlast die de toekomstige Rijnpoortha- ven tussen Vlaardingen en Heek van Holland voor Schie dam zal gaan veroorzaken, kan worden vcorkcmen door elders in Nederland de2e grote containerhaven te realise ren. Een van de daarvoor in aanmerking komende plaatsen is Vlissingen. Het laten vervallen van de Rijn poorthaven be tekent voor Schiedam dat het treinverkeer over de spoor lijn naar Hoek van Holland dat nu al voor de nodige overlast zorgt niet nog veel drukker wordt door hei goederenverkeer. Het havengeied Vlissingen-Oost is volgens het Havenschap Vlissin gen geknipt voor de aanleg van een grote containerhaven. Het Sloegebied bedraagt 2200 hecta- nog maar voor een beperkt deel gebruikt en de contalnrhaven zou daar, zo meent hét schap, uitstekend In passen. De totale oppervlakte van het Soegebied vbedraagt 2200 hecta re. En sterk argument van het schap is dat de kosten voor. het aanleggen van 'de haven bij Vlissingen aanmerkelijk lager komen te liggen, dan wanneer voor het gebied in het Westland wordt gekozen. Directeur Jvan Konijnenburg van het Havenschap Vlissingen en drs. M. C. Verburg van het Economisch Technologisch Insti tuut Zeeland staan op het stand punt dat de provincie Zeeland deze „Rijnpoort-yervan- gïng" moet aansnijden in de commissie Zeehavens-verleg. Deze instantie bepaalt het natio nale zeéhavenbeleid. Voor het zover komt zou echter eerst een betrouwbare kosten-batenanaly- se moeten worden gemaakt. Het plaatsen van de grote contai- nérhaven te VlrsshighmQos t heeft ook bezwaren. "ËJen van de belangrijkste is het tekort aan geschikte arbeidskrachten. In het Waterweggebied Hgt dat be paald makkelijker. Overigens denkt directeur J - Oreel van de NV Haven van Vlissingen (de exploitant van de haven) anders over de vestiging van de containerhaven bij Vlis singen dan de directeur van het Havenschap. De heer Oreel: „Een verplaatsing van het Rijnpoortproject naar Vlissingen-Oost zie ik nog niet als een realiteit. Zoiets is de komende 150 jaar gewoon on voorstelbaar". „Het is irreëel om een dergelijke positie -van Rotterdam te willen overnemen. Laat Vlissingen zich de komende- jaren maar heper- ken tot uitbreiding van de contai ner-terminal die nu in het Sloe gebied ligt". STUDIE Burgemeester drs. Th. J. Wester hout van Vlissingen :s een voor stander van een nadere studie omtrent een grote containerha ven, in de omgéving van Vliss'in- gen: „We hebben er ruimtelijk gezien in elk geval de mogelijk heden voor". Overigens is al^n een eerder sta dium de nailm van Vlissingen gevallen toen het er om ging, waar de nieuwe container zou moeten komen. Het alternatief Vlissingen i's echter destijds af geketst. Schiedam Op initiatief van de Schiedamse muziekkorp sen zullen met het 25-jarige regeringsjubileum van konin gin Juliana elf muziekkorpsen door de stad marcheren. Dit cgen initiatief - los van de door de gemeente in de Grote Kerk georgamseerde dienst - is naar voren gekomen tijdens de taptoe op Koninginnedag. Bij de elf muziekkorpsen zitten vijf jeugdkorpsen. De ingezonden brief van mevrouw M. Vester in onze krant - zij pleitte voor meer activiteiten op 5 september - heeft lot gevolg gehad, dat er inderdaad meer feest wordt gevierd op 5 sep tember. Een daarvan is dat de discotheek De Appel in de Hoogstraat 's avonds voor de deur een krui wagen-race houdt. Traditie wil dat de heren de handvatten van de kruiwagens beet pakken en dat de dames in de „bak" plaats nemen. De tweede activiteit wordt geor- gar iseerd door pastoor Donkers van de Heilige Hart Parochie in de Gorzen," die voor de kinderen bij zijn kerk tafeltennistafels buiten zal zetten. Bij dc .kerk zal een grote letter „J" worden verlicht en een aantal lampjes zal branden om de sfeer met het 25-jarig jubi leum volmaakt te maken. Het enige wat de festiviteiten bij de kerk zal kunnen verhinderen is regen. Schiedam De totale opbrengst van de Schiedamse na-competitie voor voetbalclubs komt ten dienste van de Invaliden sport vereniging De Ooievaars. Dit hebben de clubs In onderling overleg beslist, nadat was ge bleken dat de recettes slechts 491,05 hadden opgeleverd. Met de reeds toegezegde j 400 in schrijfgeld en 1,48 rente, komt daardoor 'n totaalbedrag van 892,52 te voorschijn. Organisa tor Rien Klink over een even tuele nieuwe na-competitie: „Hoewel ik me van te voren niet bewust was, wat ik me met de organisatie van deze compe titie op mijn hals had gehaald, ben ik achteraf toch blij ge weest het gedaan te hebben. Ik spreek dan ook de wens uit dat dit het volgend jaar, mogelijk op andere leest geschoeid, her- haald zal worden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1