in ruwste aeei van Noordzee voor vijftig miljoen liter olie tussen Gusto en Wilton F. Ondanks verwacht tekort op begroting Jeugdbibliotheek krijgt Met voor nieuw pand 9 Gemeenteraad neemt voorstel b. en w. aan Van dertig tot ruim honderd meter onder water Olieramp met „Spar" is vrijwel uitgesloten Katholieke bejaarden dagje uit SCHIEDAMSCHE COURANT - VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 ramma van niveau in Bram Vermeiden en Freek de Jonge: Neerfands Hoop. Schiedam Het Zoldertheater in de Teerstoof heeft voor de komende maanden een aantal voorstellingen van hoog ni veau in petto. Verwacht wordt, dat de kosten ervan te hoog zullen zijn voor de begroting van 31.000 gulden, on danks de waarschijnlijk morgen door de gemeenteraad toe te wijzen subsidie. De theatercommissie denkt echter het tekort te dekken met bijdragen van donateurs. Don Quichocklng, met een reeds uitverkochte voorstelling ■zaterdag in het Zoldertheater. Het theater staat bovendien hoog aangeschreven bij de meeste groepen waardoor deze vaak be reid zijn. de 'kosten voor de stichting De Teerstoof enigszins te arukken. Dankzij de gemeentelijke finan ciële hulp kan het theater blij ven voortbestaan, wat voor Schiedam een belangrijke sti mulans voor het culturele leven betekent. Het programma van het Zolder theater aan de Nieuwstraat 12 is in ieder geval de moerite ■waard. Zaterdag wordt het nieu we seizoen geopend met een op treden van het cabaret Don Quishockiog, waarvoor alle kaarten reeds uitverkocht zijn- Op vrijdag 7 september komt het cabaret Tekatpierement met het programma „Blijf zitten waar je zit" aan de beurt en de thea tergroep De Bastaard staat za terdag 8 september in het thea ter met een aantal eenakters van onder andere Ion es co en Dorothy Parker. LIEDJES Dl mi tri van Toren komt zaterdag 15 september zijn liedjes In het unieke theater zingen, vrijdag 21 en zaterdag 22 tembtr het cabaret Ivo 22 sep- de Wij» het programma „Beschaafd amusement" op de planken brengt. Alexander en Astley, vertolkers van Amerikaanse, Ierse en En gelse traditionals, zingen op 29 september in de Teerstoof en Peter Blanker treedt daar op 6 oktober op. Het programma vermeldt voorts op 13 oktober cabaret Samule- wiez, op 20 oktober Elly en Rik ken en op 26 en 27 oktober ca baret Honoloeloe met „Gieren op een eiland". tn november komen achtereenvol gens Jules de Korte, Neerland» Hoop, en de vrouw die kiest een heer en de cabaretier Joris Schiks in het Zoldertheater. Verwacht worden Jules de Kor te voor een tweede optreden en De Siessies. POPPENTHEATER Het poppentheater op de zater dagmiddag begint op 15 septem ber weer. Om dc kosten hiervan enigszins te dekken is een ver zoek om een subsidie van zes duizend gulden naar de gemeen teraad verzonden. Het is onmogelijk gebleken om door middel van de kaartver koop de kosten eruit te halen. Toch wil de theatercommissie de toegangsprijs van een rijks daalder niet verhogen, aange zien deze toch al aan de forse kant is in vergelijking met die van poppentheaters in Rotter dam. Er wordt aan gedacht om het aantal activiteiten in De Teer stoof uit te breiden met film voorstellingen, in ieder geval gaan de exposities in het ge bouw door. De komende weken wordt onder de bezoeken van De Teerstoof een enquete gehouden. ENQUÊTE De theatercommlisie wil hierdoor een indruk krijgen van de me ning, die men over het theater heeft, hoe men aan informatie over het Zoldertheater komt, of men het theater regelmatig be zoekt en wat men vindt van de foyer, die na afloop van de voorf telling nog geruime tijd openblijft. Aan de hand van de uitslag van ■dat onderzoek wil de commissie in de toekomst de publiciteit, de inrichting en d» organisatie aanpakken. De prijzen voor de avondvoorstel lingen zijn gemiddeld een wei nig gestegej,. de aanvangstijd van de voorstellingen blijft ne gen uur. Men kan donateur van het Zolder theater worden door minimaal 25 gulden te storten op gironum mer 1856267 ten name van de stichting De Hel pand Korte Haven 29; de nieuwe jeugdbibliotheek. Schiedam/Vlaardingen Als -volgend jaar tegen de herfst het weer in het noor delijkste deel van de Noordzee langzaam slech ter wordt en stormen het water gaan opzwiepen, zal temidden van de elementen rotsvast in het water de „Spar" drijven. De „Spar": een honderd veertig meter lang bouw werk, waarvoor de Schie dams e werven Wilton Fij- enoord en Gusto hun krachten hebben gebun deld. Het is een van de eerste van dit soort gigantische tanks, die in de wereld worden gebouwd en in ieder geval een primeur voor Neder land. Tanks als deze zullen moeten voorkomen, dat bij het boren op zee werkdagen verloren gaan, omdat het weer te ruw Is. Als de golven werden opgezwiept, was het tot nu toe onmogelijk en als het nog mogelijk was, veel te gevaarlijk de op het booreiland naar boven gehaalde olie in tankers te krijgen. Een van de grootste- wingebieden tot. nu toe is uitgerekend het noordelijkste deel van de Noord zee, waar het bij tijd en wijle flink kan spoken. In het verle den ging dan ook veel tijd ver loren. En met elke dag die niet wordt geboord, zijn gigantische bedragen gemoeid. Dat loopt in de tientallen miljoenen. te oplossing lag voor de hand. Tussen het booreiland en de tankers moest een opvangruim- De sregeven» In dit artikel lijn afkom- te komen, waar op stormdagen de naar boven gehaalde DÜe kan worden opgeslagen. Na het uitrazen van de elementen kan de tanker de olie oppikken uit de buffertank. OPDRACHT De Shell gaf kort geleden op dracht aan de Gusto (een on derdeel van de wervencombina- tie IHC) en Wilton Fijenoord. (Rijn-Schelde-Verolme concern) om zo'n buffertank te realise ren. Deze drijvende tank —„Spar" geheten komt te liggen in het „Brent" oliewinningsgebied in het noordelijkste deel van de Noordzee. De tank, als hij eenmaal ligt in de nabijheid van een boorei land, kan vijftig miljoen liter olie bevatten. Periodiek meren tankers af bij de Spar om olie over te nemen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de pompinstallatie op de Spar. De tankers kunnen op elk willekeurig punt ankeren op een denkbeeldige cirkel rond de tank, zodat ze een gezien de weersomstandigheden zo gunstig mogelijke positie kunnen kiezen. PIJPLEIDING De olie komt „aan boord" van de Spar via een ondergrondse pijp leiding, die van het booreiland naar de onderkant van de drij vende buffertank loopt. Daar wordt het verdeeld over zes compartimenten. In het gedeelte onder het zeeoppervlak zitten ruimten die gevuld kunnen wor den met water, al naar gelang de soort olie, die in de Spar wordt opgeslagen en de hoeveel heid. Van de Spar zal het gedeelte dat onder water en vlak boven de zeespiegel zit, worden gebouwd door Wilton. De rest doet Gusto. Verwacht wordt dat het Wilton-ge deelte in juli volgend jaar klaar zal zijn. Het wordt dan In hori zontale positie naar Noorwegen gesleept, waar het door het aan brengen van ballast en hetvul len van de watercompartimen ten in verticale positie wordt gebracht. VERTICAAL Nadat het Gusto-deel waar on der meer een helikopterdek op zit er op is gemonteerd, wordt de dan complete Spar In verticale positie naar het Brent-oliewinningsgebled ge sleept. In de zomer nog zal hij dan worden opgeleverd. De Spar wordt op zijn plaats gé- houden door zes ankerkettingen. Hij zal vrij rustig in de zee lig gen ook bij hoge golven omdat door de. ballast het zwaartepunt een eind beneden de zeespiegel ligt. Bij eventuele technische manke menten kunnen duikers vla een schacht dwars door de Spar naar beneden. De bovenkant HELICOPTERDEK DRAA TAFEL BEMANNINGSVERBl'JVEN DUIKERKAMER MACHINEKAMER MEETKAMER ANKERMACHINES - VENTILATIE MACH HULPPQMPKAMER HOOFDPOMPKAMER WATERZUIVERING SIN5TALLATIE HULPTANKS HALLASTTANKS HALLAST PQMPKAMER D UIKER5CHACnT KETTINGSTOPPER OPSLAGTANKS 5-4 KETTINGEN tn at VASTE BALLAST DOOR EN. OPSLAGTANKS van de buffertank wordt ge vormd door de werkruimtes en de verblijven voor de beman ning. Deze bovenkant is cylindervor- mlg. Hij is twaalf meter hoog en heeft een diameter van 26 meter. Dat alles een tiental me ters boven het zeeoppervlak. GEEN RAMPEN Rampen met de Spar zijn vrijwel uitgesloten. Als de tanker, die naast de buffertank olie aan het opnemen is, per ongeluk tegen i de Spar botst, blijven de gevol gen beperkt. Beide delen zowel dat van Wil ton als dat van Gusto zijn zo gémaakt, dat de Spar niet kan zinken naar de veertig meter onder het laagste punt gelegen zeebodem. Ook is er voor ge zorgd dat, ondanks de eventuele uiterlijke schade, de Spar kan blijven werken. Een aanvaring door de tanker zal vrat betreft de Spar ook geen Deze tekening laat zien hoe de drijvende buffertank in elkaar zit. Het stuk boven de zeespie gel Wordt gemaakt door Gusto, het onderste door Wilton. (Tekening afkomstig uit Wilton Fijenoord Nieuws) olieramp tot gevolg kunnen heb ben. De compartimenten waar de miljoenen liters olie zitten opgeslagen, liggen dertig meter onder het zeeoppervlak. Ver buiten het bereik van de tanker. Schiedam Omdat per 1 oktober de jeugd- en school bibliotheek van de Dam zal verdwijnen, heeft de Schïedamse gemeenteraad een bedrag van 24.909 gulden uitgetrokken om de nodige voorzieningen ia een nieuw pand aan te brengen. B. en W. hadden bet krediet vooruitlopend op de raad al verleend. Eind augustus 1971 werd de huur van het pand Dam nr. 8, waarin de bibliotheek was gevestigd, opgezegd tegen 1 oktober 1971. Gedurende twee jaar hebben b. en w. uitstel van ontruiming kun nen verkrijgen. ONGESCHIKT Alle gemeentelijke panden, dia door ingebruikneming van "het nieuwe stadskantoor vrij kwamen, bleken uiteindelijk niet geschikt voor de huis vesting van de jeugd- en schoolbibliotheek, Eind april van.' dit jaar diende zich de mogelijkheid aan hiervoor het pand Korte Ha ven 29 te gebruiken, doordat een reeds daarop liggende bestemming kwam te verval len. Langer uitstel van de krediet verlening zou inhouden, dat de .bibliotheek voor een lan gere onbepaalde tijd gesloten, zou moeten blijven. Hetgeen b. en w„ onaanvaardbaar achtten. Zij besloten daarom, zonder enig overleg met de gemeenteraad, het pand te reserveren voor de bouw van een nieuwe jeugd-en school bibliotheek en lieten er zelfs al verbouwingen ia aanbren gen. VERBAZING De fractievoorzitter van de xvp, mevrouw M. A. C. Ta verne, deed haar beklag over de wijze waarop dit be sluit van b. en w. tot stand is gekomen: „Er zou uitvoe rig gespeurd worden naar mogelijkheden om de biblio theek te huisvesten. Er zou uitgebreid overleg gepleegd worden met de diverse com missies (de commissies voor Algemene en Bestuurlijke Zaken, voor de Gemeen schappelijke Openbare Bi bliotheek en voor de Ge meentewerken en de Finan ciële Commissie) en wie schetst dan onze verbazing als er plotseling een pand is? Ik wil niet.dat b,-en w. denkt: dat regelen we zelf wel even". PvdA- en PPR-wefchouder me vrouw G. D. Verweij rea geerde met de opmerking dat een huurovereenkomst met de eigenaar van het pand op de Dam onmogelijk was gebleken: „De huur van dat pand werd opgezegd. Daarna zijn er 4 a 5 panden ter sprake gekomen, die evenwel ongeschikt bleken voor huisvesting van de bi bliotheek. T-oen het pand in de Korte Haven vrij kwam en bleek dat hier wel genoeg ruimte aanwezig was, beslo ten we dat daar zo snel mo gelijk iets aan gedaan moest, worden. De jeugdbibliotheek kan immers niet op straat komen te staan. We hebben direct de verschillende com missies ingelicht en die kon den zich verenigen met ons besluii'% TE KOOP Mevrouw Taverne: „Maar hebt u nog nooit van een spoedvergadering gehord? Ik betwijfel overigens of de kre dietverlening wel zo'n haast had, want nu nog hangt er een bordje „Te koop" of "Te huur" op het pand. In ieder geval had er gemak kelijk een spoedbijeenkomst kunnen komen". Mevrouw Verweij: „Het is jammer dat de mens maar over één lichaam beschikt Voortaan zullen we die spoedbijeenkomsten dan maar op zaterdag of zondag houden...." Het voorstel van b. en w. tot kredietverlening werd met een gering aantal „tegen"- stemmers aangenomen. Schiedam De leden van de Ka thol ike Bond van Bejaarden, aE- deling Schiedam maakten giste ren een dagtochtje door Noord- Brabant. 's Ochtends vertrokken zij om half negen vanaf Huize Frankeland. De busreis voerde door Brabants mooiste streken. Nadat in Wer kendam koffie met gebak genut tigd was, begaf man zich door het land van Heüsden en Altena naar Oisterwijk, waar een echte Brabantse koffietafel klaar stond. Na de thee In Dongen ging het gezelschap dineren in Gilze r en Rijen. Daarna keerden de oudjes vermoeid terug naar Schiedam. De reiskosten bedroegen dertig gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3