f SCHIEDAMSCHE voor nieuwe 'Zestienhoven stelt publiek gerust met dooddoeners Geen bus meer naar Ketbel noord Gemeente verstuurt ISO brieven aan eigenaars winkels Actie voor getroffen tuinders Jubilarissen WF gehuldigd .LINKS" SAMEN Comité Anti-Bulderbaan verbolgen over voorlichting luchthaven Ophalen oud papier mag weer Gemeente niet meer aansprakelijk voor geleden schade door storing Zaterdag Iseptember 1973 4 pagina*, 9Sste jaargang no. 24806 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KÈTHEL Schiedam In zo'n honderdenvijftig brievenbussen in de binnenstad is een brief van de gemeente gestopt, waarin wordt aangekondigd dat het betreffende pand mogelijk zal worden onteigend. Een groot deel van de panden be staat uit winkels. Als de gemeente tot onteigering over gaat, dan gebeurt dal in het kader van de plannen voor de binnenstad. De ge meente heeft echter meer brieven verstuurd, dan in eer ste instantie nodig is cm de plannen te realiseren. .Zo hebben een aantal winkeliers op de Hoogstraat tussen de Ap pelmarkt en de Korte Dam zo'n brief gehad, terwijl hun panden pas in gevaar zullen komen als in de verre toekomst ooit de metro wordt aangelegd. ^Wethouder Bolmers, „brein" ach ter de blnnenstadsplannen: „We nemen daarmee het zekere voor het onzekere. Ais na de eventue le onteiging .in de toekomst mocht blijken dat we de panden niet nodig hebben, dan kunnen we ze altijd weer verkopen". De brieven hebben in ieder geval tot gswolg gehad dat de Schie- dam-se middenstand „wakker" is geworden en er daardoor op de afdeling Openbare Werken van de gem eente-secretariem meer belangstelling is voor de „ter visie" gelegde plannen. WD-raadslid Gerard Verhuls- donk, voorzitter van de winke liersvereniging Hoogstraat; „De mensen kunnen daar te weten komèn wat er wat hen bedtreft •met de binnenstad staat te ge beuren".' ...v BANG Van enkele kanten worden zwak ke protesen gehoord tegen de onteigening. De meeste winke liers die er door het uitvoeren van de plannen op achteruit dreigen te gaan, ouden echter bang izjn om te luid hun mond open te doen. Vrijwel 2onder uitzondering zullen deze panden aan het Broersvest moeten wijken voor het nieuwe stadshart. Op deze p.aats komt de „doorbraak": een weg tot in het stadscentrum. Dat valt te verklaren, omdat na. de sloop van de winkel zij in aanmerking kunnen komen voor een pand in het nieuwe winkel- cetrum. Het ene pand, zal ech ter beter „in de.loop liggen" dan een ander. Uiteraard vrezen de winkeliers niét voor zo'n beier in de loop liggend pand in aanmerking te zullen komen, als zij' te luid pro testeren. Sommigen hebben er bezwaar te gen dat zij na de onteigening huurders .worden van de ge meente. „Wij krijgen uiteraard geld voor ons pand. Maar als er huur moet worden betaald is dat misschien zo veel in verhou ding tot de omzet dat die ver goeding, van de gemeente moet worden aangesproken". SLOOP „Als het pand dan na een aantal jaren wordt gesloopt, is van éie vergoeding zo weinig, over dat wij niet in staat zijn de koop som te betalen voor vervangen de ruimte", aldus een van de winkeliers die per se niet bij naam genoemd wil worden. „Wij worden er de dupe van, dat we nu net nog ons hoofd bo ven water kunnen houden". Winkelier Gerard Verhulsdonk: „Er zijn mensen, die de brief hebben gehad, die diep in .de put zitten daardoor. Anderen zijn er daartegen blij mee. Zo- dra ze na het onteigenen het j geld binnen hebben, kunnen ze hun zaak opheffen. Dat betreFt voornamelijk oudere mensen". "Zo zullen er ook mensen zijn die het betreuren datzij nu net geen brief hebben gehad. En anderen die zich de handen wrijven, omdat bij hen niet zo'n brief in de bus is .gestopt", al dus de voorzitter van de winke liersvereniging. Berkei/Zestienhoven De Stichting Centraal Comité Anti-Bulderbaan is opnieuw verbolgen over de activiteiten van de luchthaven Zes tienhoven. De Stichting, die zich beijvert voor een zo min mogelijke overlast voor de omwonenden van het vliegveld, is zeer gepikeerd over enkele uitspraken van de nieuwe hichthavenmeester Zuidema, die onlangs te kennen heeft gegeven dat hij het probleem van de geluidsoverlast onderkent. „Wat natuurlijk een geruststelling is voor de omwonenden van het vliegveld", aldus voorzitter E. H. P. Swarte van het comité. De heer Zuidema heeft namelijk gezegd dat veel vliegtuiglawaai dat aan Zestienhoven wordt toegeschreven, in werkelijkheid afkomstig is van Schiphol. De verkeersleiders van Schiphol zouden volgens hem, „niet uit opzet, maar gewoon uit onwetendheid", vliegtuigen juist boven Rotterdam tot het daten voor de landing op Schiphol aanzetten. „Hoe iemand in zijn functie op een dergelijke manier de zaak durft voor te stellen, ontgaat ons ten ene male en het zou beter zijn als de heer Zuidema zich eerst eens van de feitelijke toestand op de hoogte stelt voordat hij met dcoddoenertjes het publiek om de tuin leidt", aldus het comité. De Stichting Centraal Comité Anti-Bulderbaan heeft hierover namelijk de Verkeersdienst van Schiphol om opheldering gevraagd en tè ho ren, gekregen dat de toestellen, die naar Schiphol vliegen, inderdaad wel eens oostelijk van Rotterdam langs komen, maar dan nooit la ger dan 1300 meter vliegen. Schiphol zegt hierover, dat het niet waarschijnlijk is, dat dit verkeer hoorbaar is boven het normale stadsverkeer. De plaatsvervangend chef van de rijksluchtvaartdienst Dïrektie Luchtverkeersbeveiliging Schiphol zegt verder in zijn brief aan het comité dat hij de uitspraken van de functionaris van het vliegveld Zestienhoven niet kan onderschrijven". „Integendeel", schrijft hij, „onze verkeersleiders zijn zich wel degelijk bewust „dat het vliegen, nu eenmaal lawaai met 2ich meebrengt en doen alles wat redelij kerwijs mogelijk is om, ook voor Rotterdam, dé geluidshinder mini maal te houden". „Gelukkig maar", reageert de Stichting, „dat men op Schiphol deze zaken openhartiger en eerlijker behandelt dan hier op Zestienho- Naam: onbekend Ras: geen (bastaard) Leeftijd: ongeveer drie mnd. Geslacht: teef Kleur: zwart-bruin-wit Hoogte: 30 cm Beharing: kort. Schiedam Deze week is het aloude vuilnissenbak- kenras weer eens van stol gehaald. Een driekleurig zwervertje van ongeveer drie maanden mocht znn pootjes weer een keer strekken, nadat hij maan dag in het asiel werd ge bracht. Het hondje werd gevonden op de Van Swin- densingel, waar hij ie mand voortdurend achter na liep. Hij had een rode halsband om. Eigenlijk had het hondje in eerste instantie helemaal geen zin om op stap te gaan. Hij vond het kennelijk goed ge noeg in het asiel. Tegenstrib belend en rillend over zijn lijf je werd hij eers: door onze fo tograaf vereeuwigd. Angstig blikte 2ijn kopje naar de aar de beneden hem, toen hij daawoor op een aanhanger van een vrachtwagen werd ge plaatst. Zijn "zoete" wraak botvierde hij daarna op zijn tijdelijke baas, terwijl het zwarte, kiekkast]e toch eigenlijk de schuldige was. En Bin: na lang touwtrek ken of liever gezegd aan de halsband trekken (heel rustig overigens, hoewel ér énige schuine blikken naar-dit tafe reel'werden geworpen) werden het hondje en zijnbegeleider tot onafscheidelijke vrienden gebombardeerd. Een goed woordje en een knevel achter z'n oortjes hielpen daar onte genzeglijk aan mee. Als het hondje eenmaal in de gaten heeft, dat het van nie mand iets te duchten heeft, komt 'ie echt los. Jolige buite lingen en vervaarlijke salto's wisselden elkaar af in een ij zingwekkend tempo. Kortom: rijp voor het circus, dat zwer vertje. Voor een huisgezin met wat jong kroost zal hij; ook beslist in goed eaarde vallen. Hij. is erg lief voor kinderen, wat bleek uit een lieftallig onderhoud tij dens blokje rond, tussen kleu- tér(tje) én hond(je). Wat ten slotte ontaardde In een com pleet likfestijn - van de kant van de hond. Een stoeprand maakte tenslotte een voortijdig einde aan deze voorstelling." Struikelend over de straatverhoging kwam hij pardoes tot "bezinning" Tn het asiel zit r.aast bovenver melde levenslustige stoeihond ook nog een bastaard-Holland se herder. Een hond, die op aanraden van de asielbeheer der alleen aan diegene wordt 'gegeven, die een benedenhuis met een grote tuin bezit. Een boerderij zou zelfs nog beter zijn. STORMLOOP Voor de teckel van het vorige blokje rond is ronduit een stormloop op het asiel ont staan. Maandag om kwart voor negen was hij al weg. In het dierentehuis zit ook nog een witte Perzische kat op een nieuwe kennismaking mét de mens te wachten. Door de langdurige- medisch verzor ging die de kat moest onder gaan - hij was sterk verwaar loosd, waardoor bij diverse in jecties moest krijgen - ziet de asielbeheerder zich genood zaakt om voor hem een gerin ge vergoeding te vragen. Er moet wel aan twee dingen worden gedacht: de kat moet beslist in huis blijven en er mag niet mee worden gefokt. Het dierenasiel bevindt zich aan de Sint Anna Zusterstraat en is geopend van negn tot twaalf en van twee tot vijf uur, za- geopend van negen tot twaalf uur en zondags gesloten. Het telefoonnummer is 266266. Schiedam Een commissie van de Schiedamse Volkstuinders Vereniging Vijf Sluizen is met een actie begonnen om de tuin ders op het complex, wier huls- je geheel of gedeeltelijk bi vlammen opging, te helpen. De inzameling, die momenteel ge houden wordt, loopt buitenge woon goed. De leden van de vereniging hebben de afgelopen weken, waarin een brandstich ter hen voortdurend in angst hield, blijk gegeven van een i grote saamhorlghefd. j Iedereen was herrid de door brand getroffenen te helpen en medewerking te verlenen aan de politie bij'het opsporen van de pyromaan, die dankzij de scherpe controles op het com- j plex in het afgelopen weekeinde is aangehouden. Schiedam In het hoofdkantoor van Wilton-Fijenoord zijn gister morgen zeventien jubilarissen gehuldigd. Zij werden toege sproken door het directielid ir. O. J. van der Vórm, die tevens de gebruikelijke geschenken on der couvert, de getuigschriften en de daarbij behorende insig nes uitreikte. Mevrouw Y. Lucas-de Heer uit Schiedam vierde haar tienjarig dienstverband bij het 'bedrijf. De zilveren jubilarissen.- waren de heren C. Admiraal,J. de BoerjW. van Harmeien, L. J. van Kempen, G. J. de Kok, J. Mellaart en P. van Roosmalen uit Schiedam, S. van Bueren, J. Hanswijk en A. P. Verbaas uit Vlaardingen en de Rotterdam mers. J. A. Andriessen, A. Crie- laard, .W C. Houtzager, A.'P. Saarloos, W. J:. Teupissen en C. H. Visser, Schiedam —De PvdA, D'66, PPR en PSP hebben op een gemeen- schapelijk bestuursvergadering deze week besloten om in prin cipe in de volgende zittingspe riode van de gemeenteraad (19741978) samen te werken. Zij zullen de programma's voor de verkiezingen gaan bekijken om zo mogelijk te komen tot een gemeenschappelijk basis programma. Daarna zullen eventueel de verdere voorwaar den voor en de wijze van sa menwerking worden afgespro ken. Maassluis In Maassluis mag weer oud papier in gezameld worden. Lange tijd was dit verboden. In 1964 besloot de raad het omhalen en opkopen van oud papier aan dé wég of aan huis te verbieden. Al leen om niet-bonafide op halers het-leven zuur te kunnen maken. Burge meester en wethouders van Maassluis vinden nu echter het destijds in het leven geroepen verbod Schiedam De RET wil het gedeelte van buslijn 53 tus sen Kethcl-dorp en -noord laten vervallen. Uit een on derzoek is gebleken, dat van elke tien ritten er drie voor niets en zeven ten be hoeve van slechts één reizi ger worden gemaakt. Het KVP gemeenteraadslid C. P. M. Lansbergen heeft een beroep op het college gedaan om deze maatregel te voorkomen. Naar aanleiding hiervan willen burge meester en wethouders de RET voorstellen om drie ritten per. dag naar Kethei-noord te ma ken, bijvoorbeeld om negen, een en zes uur. Wat de kosten daar van zijn, is nog niet bekend. De heer Lansbergen wijst erop, dat veel ouderen in Kethei- noord afhankelijk zijn van de op te heffen buslijn, omdat zij el ders in Schiedam boodschappen moeten doen. In hun wijk is geen enkele winkel. Het ziet er echter naar uit, dat de RET ditmaal haar plan, dat in verband met de geringe busbe- zettïng al enkele jaren onder-1 werp van bespreking is. door zet. Dit ïs mede het gevolg van, het steeds toenemende exploita tietekort. De voorgenomen wijziging van buslijn 53 is opgenomen in een plan tot herstructurering van 't buslijnennet in Schiedam en Vlaardingen, dat de directeur van de RET in overleg met de beide gemeenten heeft opge steld. In dit plan is ook de buslijn „om de noord" vermeld, die overi gens is geen enkel verband staat met de opheffing van het laatste traject van 53. Het eindpunt van bus~ Kelhel-noord. Schiedam De gemeente zal vanaf 1 september niet meer aansprakelijk zijn voor geleden schade door het wegvallen van gas, water of elektriciteit. Mede dankzij een vurig pleidooi van burgemeester H. Roelfsema en de welwillende medewerking van raadslid C. P. M. Lansher- gen, die eerst tegen het voorstel was gekant maar werd „omge praat", was er op de gemeente raadsvergadering slechts één te genstander: WD'er G. Verhuls donk. Deze kon er niet mee Instemmen, dat Schiedammers die door het eventueel wegvallen van deze voorzieningen schade lijden, het bos in worden gestuurd, de ge dupeerde verbruiker zal, als hij bij Rotterdam aanklopt (Schie dam is voor de levering van gas, water en elektriciteit af hankelijk van de Maasstad) nut. op het rekwest krijgen. En nu zal ook Schiedam dus alle ver antwoordelijkheid kunnen afwjj- zen. Dan blijft dus alleen de rechter nog over om een schul dige aan te wijzen. Burgemeester Roelfsema „be werkte" de raad met de opmer king dat de raadsleden zelf in één van de vorige raadsverga deringen het er mee eens wa ren, dat het huidige baleid erg gevaarlijk kon zijn. Op aandrin gen van de raad moest de ver ordening worden aangepast. „U bent op Uw wenken bediend", stelde de burgervader laconiek vast. LANDELIJK Om zijn pleidooi nog eens kracht bij te zetten, vertelde hij met klem dat het hier het volgen van een landelijke lijn betrof. Hij haalde hierbij het voorbeeld aan van een alumlniumfabriek in Delfzijl, die door een storing in het elektriciteitsnet een pro- duktieverlies van ongeveer drie miljoen gulden per week leed. Het is een volstrekt onmogelijke zaak om de gemeente hiervoor te laten opdraaien, was de me ning van de burgemeester. Met een nog tegenstribbelende li beraal Verhulsdonk en een zich gewonnen gevende Lansbergen, besloot de raad toch eens gezind het voorstel aan te ne men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1