plan Kethels centrum mis schien in de kabel Nog steeds vraagtekens rond D'66-RAADSLÏD A AD WIEGMAN; meer handi- voor „Geen mens is onfeil baar" Moet slopershamer worden opgeborgen? SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG I SEPTEMBER 1973 Schiedam Grote kringen in de vijver van de Sehiedamse politiek veroorzaakte deze week het op een vergadering van D'66 aangekondigde vertrek van de altijd even actie ve Aad Wiegman. Met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen is het verlies van deze stemmentrek- ker voor de politieke partij D'66 in Schiedam gevoelig. Wat beeft hem bewogen, om na bijna vier jaar Hd te rijn ge weest van D'86, die partij nu de rug toe te keren? De hevig be haarde Aad, als altijd rustig en helder de zaken op een rij je zettend: „In. die bijna vier jaar is een groot deel van het pro- gramma van D'66 gereali seerd." „Bij de oprichting van de partij in 7965 is gezegd dat wij. óns dan zouden laten ontploffen. Ik geloof dat het gevaar bestaat, dat deze theorie wórdt verge ten." Een aantal punten van het pro gramma is niet gerealiseerd. Onder meer het districtenstel sel. „Nèe. Maar in vrijwel alle partij en wordt met ce gedachte ge speeld van een ander systeem voor verkiezingen. Welk sy steem dan ook." Waarom zie je het in Schiedam bij D'66 niet meer zitten? „Laat ik voorop stellen dat wij in die jaren veel goeds hebben be reikt. Onder meer op het gebied van de openheid en openbaar heid. Maar in Schiedam is de achterban erg kiein."' „Daardoor heeft het bestuur niet kunnen werken, zoals dat eigen lijk moet. Bovendien ontstond de vervelende situatie, dat het ledental zo klein was dat je geen studiecommissies kon be noemen of werkgroepen kon in stellen." „Daardoor moest je alles zelf vergaren. Ik heb behoefte aan een goede achterban, waardoor je kunt peilen wat er leeft." Wat verwacht je van de komende verkiezingen? „Voor D'66 ia Schiedam dén ze tel." VERLIES Waaraan zou volgens jou dat ver lies van twee zetels liggen? „De laatste jaren, eigenlijk met de komst van Nieuw Links, is de PvdA een moderne partij ge worden. Dat trekt kiezers van D'66 aan, omdat men liever op een grote partij stemt. Daar komt bij, dat er landelijk raoei- Hjkneden met D'fiS zijn. Het se cretariaat is nu gesloten. Finan cieel staan we in het krijt bij de PvdA- In de loop van de tijd heeft dat geleid tot het vertrek van een aantal vooraanstaande D'66-ers. Velen daarvan hebben toenaan de Wieg van de partij gestean. Zo laatst nog Koenen." Wanneer ben je tot het besluit ge komen D'66 de rug toe te ke ren? Is er één bepaald ding waarom je je niet meer voor deze partij verkiesbaar stelt? „Nee. ik ben geleidelijk tot die conclusie gekomen. Op een ze ker moment heb ik mij afge vraagd of :k nog wel zo verder zou gaan. En door wat ik net al aan bezwaren heb opgenoemd, kwam ik tot de conclusie, dat ik dat niet moest doen." PLAN STOLK Heeft je besluit iets te maken met het plan van het Riinmond- raadsiidStolk om D'66 sym- pathisonten onder te brengen op de kandidatenllist van bij voor beeld de PvdA? ANDERE PARTIJ Waarom de PvdA? „Daar zie je die grote achterban, die Ik tijdens mijn raadswerk voer D'66 de afgelopen jaren heb gemist." BOLMERS Ben je niet bang, dat je daar zou botsen met je tegenpool, wet houder Bolmers, die ook PvdA- Iid is? „Ik ben geen tegenpool van. wet houder Bolmers. Maar ik vind dat zoals ik dat bij de plan nen voor de binnenstad heb ge daan het plaatsen van op- en aanmerkingen mogelijk -moet zijn. Zonder dat in het persoon lijke vlak te trekken." Word je kandidaat voor de PvdA bij de raadsverkiezingen? „Geon idee. Als ik word ge vraagd, zal ik dat sterk in over weging nemen." 'Aad Wiegman; "Geen tegenpool ran wethouder Bolmers". Schiedam Np* steeds Is het bestemmingsplan rond het winkelcen trum in Kethd gedeeltelijk in nevels gehuld. Weliswaar la de lucht voor een gro«t deel opgeklaard, maar enkele mistflarden concentre ren zich hardnekklng op twee belangrijke punten. Het ene probleem is de bouw van honderdachtentwintig woningen boven een winkelga lerij en het andere Is hoe kan het ook anders het daadhulsje in de dorpskern van Kethel. Zal het historische gebouwtje er nog staan, als het laatste restje damp rond het bestemmingsplan is op getrokken?, vragen velen zich al. Een van de komende raadsverga deringen (waarschijnlijk sep tember) zal hier waarschijnlijk het antwoord op moeten geven. Dan zal de raad zich moeten buigen over het bestemmings plan voor bet nieuw te bouwen winkelcentrum. Ia overleg tussen gemeentebe- t stuur en de Stichting Winkelcen trum Kethel is onlangs komen vast te staan, dat het tijdsche ma voor de bouw van het cen trum nog altijd hetzelfde is,'als indertijd werd bepaald. Dat zou betekenen, dat ais de raad haar goedkeuring verleent aan de plannen in het najaar 'met de bouw van de geplande woningen moet worden begon- nen. Met de realisatie van het winkeiareaal zal dan in het voorjaar van 1974 worden ge- strrt. De Nederlandse Middenstand Fi nancieringsmaatschappij voor Bedrijfsobjecten (M.B.O.), die zorg draagt voor de financiering en de bouw van het winkelcen trum, heeft de afspraak met de gemeente gemaakt, dat de fose- ring'in: de bouw van het cen trum wordt gekoppeld aan het tempo van het tot stand komen van de woningen in het verzor gingsgebied Kethel. Verwacht wordt, dat per 1 januari 1975 6500 woningen gereed zul len zijn. Dan zal ook de eerste fase van het bouwplan voor een winkelcentrum moeten zijn vol- tpoid. Dit houdt in, dat medio r.'.y november 1974 twee supermark- Jen van respectievelijk 050 en 1400 vierkante meter en 850 MtiAuuc en vierkante meter voor andere 7 ''Winkels in gebruik kan worden ingenomen. In een tweede fase, gereed in het tweede kwartaal van 1975 komt daar nog eens 100 vierkante me ter winkeloppervlak bij. In een derde fase wordt daaraan 550 vierkante meter winkelopper vlak onder de te bouwen wonin- gtn en tweemaal tachtig vier kante meter horecabedrijf ge voegd. Tegen eind 1975 zal er dan in to taal 6850 vierkante meter win keloppervlak en 160 vierkante meter horecabedrijf voor Schiedam Noord zijn. De eindfa se, waarin Vendet met 3370 vierkante meter en overige win kels met 710 vierkante meter worden toegevoegd zal in 1980 waarschijnlijk gereed zijn. De winkels zijn zodanig gegroe peerd, dat er een levendige op eenvolging ontstaat van winkel straatjes, pleintjes en passages, d!e gedeeltelijk overdekt zijn met glaskapjes, waardoor een beschermd voetgangersgebied ontstaat. De parkeerterreinen zijn zoveel mogelijk rondom het winkelcen- ttum verspreid voor een goede aan- en afvoer van het gemoto riseerde verkeer. In verband met herziene bevol kingsprognoses heeft de Hema zich indertijd teruggetrokken als gegadigde voor een winkcl- vesiiging. Dit veroorzaakte ver traging in de uitwerking van het bestemmingsplan. Verwacht wordt dat de te bouwen woning- ■eenheden (128 stuks) in het winkelcentrum ook niet volgens schema kunnen worden ge bouwd, aldus een woordvoerder van de M.B.O. Wel zuilen de winkels normaal volgens plan verrijzen. Een tweede moeilijkheid h-"':*. altijd het wel of niet slopevrn het historische raadhuisje in Kethel, Voer het behoud daar van is in het bestemmingsplan De Scfiiedamseweg woor rie panden links van de weg zullen moeten verdwenen. Het Kethels raadhuisje annex politiepost is hef tweede pand op hef rijtje. geen rekening mee gehouden. Wethouder Bolmers tijdens een vergadering van de Commissie stadsontwikkeling op 19 maart van dit jaar: „De commissie heeft met het aanvaarden van het basisplan voor het winkel centrum mede aanvaard dat de bebouwing tussen het bestaande cn het te maken winkelcentrum wordt afgebroken. Dat is beslist nodig om bestaande winkels aan Op ditsfuk braakliggend grand zijn de pandjes aan de Schie- huisje. zal het nieuwe winkelcentrum damseweg te zien. Tweede van verrijzen. Op de achtergrond rechts is het omstreden raad de Schiedamseweg niet in een Isolement te brengen," Daarentegen gaan er steeds meef stemmen op die het behoud van het raadhuisje tegen het sio- persgeweld gegarandeerd willen zien. Stemmen die zeggen dat het nu eigenlijk gedaan moet zijn met de sloopaspiraties van de gemeente. Een goed architect moet het raad huisje toch een goed plaatsje binnen het centrum kunnen...ge ven vinden zij. Niettemin geeft hun wethouder Bolmers nul op het rekest: „Er bestaat nog geen één procent kans dat het raadhuisje kan worden be waard," Een woerdvoerder van de M.B-0. verwacht dan ook dat het raad huisje wel eens een kink In de kabel kan zijn wat betreft de realisatie van de bouw van het centrum. „Verder bestaan er van onze kant geen problemen meer. Wij kun-, nen normaat in het voorjaar van 1974 beginnen met de bouw van cc winkels", zegt hij. De maatschappij heeft in ieder geval „ervaring" met de bouw van winkelcentra, zoals in Ke thel i& gepland. „We hebben al za'n vijftig winkelcentra zoals In Kethel geralrseerd, waaron der ook in Rotterdam-Zuid", zegt de M.B.O. Gezien deze ervaring In de bouw van winkelcentra moet het vot- gens velen toch mogelijk moe ten zijn een historisch gebouw als hat raadhuis te behouden. Of zou de gemeente m«t haar, wat sommigen „sloopaspira ties" noemen, de onwillige fac tor zijn. Naar aanleiding van de sloop van enige panden, die moeten wijken voor het nieuwe winkelcen trum, heeft PCG-raadslid P. Poot in de raadsverga dering van maandag jongstleden nog enige voor wethouder Collé klaarblijkelijk onverwach te vragen gesteld. Onverwacht, omdat de heer Poot een zogenaamd „vragenhalfuurtje" had ingelast. Waar in het raadslid enige voor Collé lastige vragen stelde. De PCG'er: ,,In de verga dering van 27 november 1972 heb ik. enige vragen gesteld over de sloop van panden aan de Schiedamseweg. Deze zijn nog steeds niet beant woord, helaas. U heeft hetwaarschijnlijk verge ten?" Na bevestiging van de kant van de wethouder („Geen mens 'is onfeil baar", aldus de heer P. Poot), stelde hij de vra gen nogmaals. En zie; hij kreeg warempel de „ant woorden" meteen. Het raadslid memoreerde dat een aantal in redelij ke staat verkerende wo ningen met een lage huur moesten wijken voor een winkelcentrum „dat ge zien. nadere berichten op. losse schroeven stond". Het betreft de panden nummers 24, 26, 28, 30, 33, 45, 47. en 49. Wethouder Colié antwoord de dat een gedeelte van de plannen al eigendom van de gemeente was. „Ik kan nog geen exact antwoord geven wat. be treft de sloop van deze panden", aldus'de.:'': cbm- .- munist. v-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3