HERMES SVV's herstel: een kwestie van meer inzet DWS-Snelwiek: duel met vraag Kleijheeg tien jaar tussen kruitdampen Wout van Leeuwen- concours HVK oefent tegen Wilton voor achterwege, ontbrak lef en in zet. SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 Schiedam Een gedempte knal, gevolgd door een wolk van kruitdamp, is de inleiding tot een praatje met Schie dammer Gé Kleijheeg. Hij hanteert hiervoor een van zijn antieke vuursteen-pistolen, die deel uitmaakt van zijn grote verzameling oude en authentieke vuurwapens. Schieten is altijd rijn hobby geweest. Het begon destijds met de luchtbuks op de banen van de Schietvereniging Schiedam. Hier groeide ook hij uit tot een schutter van formaat Verenigingskampioen 1971 in klasse A. en in dat zelfde jam- behoorde hij tot de Schiedamse groep die be slag wist te leggen op het districtskampïoenschap van de KSA, afdeling luchtbuks. Zijn medeschutters waren hier voor de beren H. Bonman, R. van Keimpema en J. Mak. Het schieten met een fijnwerk- bouw luchtgeweer is dan wel mooi, maaT niets gaat boven het hanteren van een vuurge weer. Vandaar dat Ge Kleijheeg overging naar de Schietvereni. ging Wilhelm in a in Vlaardingen en tevens lid werd van de Ko- ninklijke Schietvereniging Rot terdam die haar banen in Kra lingen beeft. Bovendien had hij al vele malen kruitdamp gero ken. Om dit goed te kunnen rui ken moet je met zwartkruït schieten en dat doet Gé Kleij heeg al bijna tien jaar. Het Is het gevolg van zijn verza melwoede voor oude wapens. Zijn collectie bedekt een groot deel van zijn hulskamerwand. Voor buitenstaanders dode ge tuigen van de evolutie welke het schiettuig sinds de uitvinding van het buskruit heeft doorge maakt. Gerekend althans in de periode dat de vuursteen als ontbrandingsmechanisme het slaghoedje ging vervangen. Voor de verzamelaars van oud wapentuig ligt dat iets anders, ook voor Gé Kleijheeg. TREFZEKER Door er mee te schieten komen ze opnieuw tot leven. Van elk wa pen kan worden nagegaan waar en wanneer het gebruikt kan zijn. Dit is na te gaan In het Legermuseum te Leiden waar een uitgebreide documentatie voorhanden is. Van een Engels vuursteen-pistool (1790/1820) is vastgesteld dat het gebruikt is door de bemanning van onze Oost-Indië vaarders. Op tien meter afstand trefzeker geladen met een 16 mm loden kogel. Met dit wapen moesten de beman ningen trachten de speren, lan sen en hellebaarden voor te blij ven als ze fa gevechten waren gewikkeld. Het gat moest dan wel in een keer goed zitten, dat wel. Ver der komen in de verzameling voor: een Spaans boekaniers pistool; een Engels mnsketge- weer en een Perzisch geweer met een vierkante kolf. Pistolen en gèweren zijn allemaal nog voorladers. Zijn eerste achter lader is een cylinderpistool uit het begin van deze eeuw. Uiter aard heeft ook deze verzamelaar een vergunning nodig om er mee te mogen schieten. DAVYCROCKET Dit schieten gebeurt tegenwoordig ook in clubverband. Het afvuren van een losse flodder kan leuk zijn maar het horen en ook zien inslaan van een bonk lood bena dert meer de realiteit. Ge Kleij heeg is lid van de Davy Croc- ketclub die haar schietbaan heeft in het noord Limburgse plaatsje Horst. Van veertig le den is de club uitgegroeid tot tussen de 120 en 140 leden, alle maal verzamelaars van oude wapens en snuivers van zwart kruït dampen. De leden zien het als een traditio neel spel dat om een aangepas te entouragevraagt: Het schie ten met de colt, zo vanuit de heup, is erg in op de schiet baan. „The old west", wordt hierbij zo natuurgetrouw nage bootst. De schutters lopen rond als cowboys én indianen. Na het schieten verzamelen ze zich in hun eigen saloon, gevestigd op de Schatberg, in de Pony-safari van Han Koning. Hier gaan po ny's en paarden het spel mee spelen. In de saloon zorgt de wisky de goede stemming want ook dit is traditie. Het enige verschil met de werkelijkheid is, dat de colts in de holsters blijven. Bij dit spel komt het kind in de man weer eens duidelijk om de hoek kijken. Gé Kleijheeg komt er rond voor uit. Het is fascine rend om het mee te maken en een romantische relax voor mensen die in het dagelijks le ven aan spanningen bloot staan. De KSVR is voornemens het schieten met zwartkruït op haar banen te introduceren. Er moe ten aparte banen voor komen. Het is een nieuwe dimensie in de- schietsport die het ook in Rotterdam zeker zal gaan doen: Ook de KSA wijdt in het orgaan „De schietsport" volop aan dacht aan de zwartkruitschiete- rij. Het is dan ook niet ondenk baar dat ook de afdeling zwart- kruitschutters zal gaan voorko men fn het programma „Mees- terschutter" van het jaar. Gé Kleijheeg zou niets liever willen want hij weet al aardig raak te schieten met de colt. Veertien dagen terug veroverde hij In Limhurg op dit wapen een zilve ren plak. Schiedam Na de 3-1 overwinning op Gouda van zondag heeft Henk Nebbeling weinig aanleiding gezien om zijn formatie te veranderen. Dat betekent onder meer, dat Cock Hoogeveen (tegen Gouda in de laatste vijftien minu ten ingevallen voor Muylaert) ook ditmaal op de reserve bank zal plaatsnemen. Henk Nebbeling; „Op de eerste plaats ben ik in geen enkele speler teleurgesteld. Alle jon gens hebben tegen Gouda met een prima inzet gespeeld en karakter getoond toen het even moeilijk werd." Geen veranderingen dus in de blauwwitte equipe. Ook Ton Vorstenbos (behoorlijk op dreef tijdens het Twentse Ros toernooi) is er dit keer niet bij. Vorstenbos kampt nog steeds met de naweeën van een ontsteking aan zijn rechterbeen, maar zal waarschijnlijk zater dag weer mee kunnen trainen, pe tegenstander van. aanstaande zondag, CW, heeft een pracht van een kans gehad om Hermes aan het werk te zien tegen Gou da. Trainer Leen Admiraal had algelopen zondag (samen met Xerxes-collega Pim Visser trou wens) dan ook een rustig plaatsje op de Hermes-overdek te gevonden. Inmiddels heeft Hermes DVS ook niet stil geze ten, want tijdens de laatste oe fenwedstrijden is er druk ge spioneerd. Henk Nebbeling •wilde zijn conclusies, uiteraard, niet kwijt, maar vond wel, dat CW in vergelijking met vorig seizoen niet zo gek veel sterker is geworden. fenk Nebbeling; „Ze hebben van ISW Dik Kros erbij gekregen, Jen Ik geloof wel dat dit een ver- jstertóujg fe voor 2e". Daar staat «echter tegenover dat Henk de 'Blok (ausputzer) met voetbalten Hs gestopt. Of Hennes van het ^mogelijke gebrek aan ervaring in de CW-defensie gebruik kan maken is de vraag, maar als met dezelfde agressieve instel ling gespeeld wordt als tegen Gouda, zijn er ongetwijfeld goe de mogelijkheden. Aanvang van het duel aan de Rotterdamse Groene Kruisweg is twee uur. Schiedam Tijdens SVV's voor laatste training véör de thuis wedstrijd tegen FC VW, legt oefenmeester Bob Maaskant nogmaals de nadruk op produc tiviteit. De al moegebeukte Jan van der Velden capituleert op projectielen van Jan Coenen, Jan Groeneweg, Slobodan Dutl- na en Aad Osterholt. Het kleine groepje SVV'ers test hun goalie, maar laat tevens zien dat het ook vanaf zestien meter "keihard raak kan kogelen. Veertien bal len op een rij: alleen Bob Maas kant mist... Zomaar een trai ning, echter puur gericht op SW'i manco nummer één: het maken van doelpunten. Of is het manco nummer twee? Want na zes duels (Incl, beker) staak te SW's productie bij twee, maar bleef ook de nasmaak van eeo niet te tolereren gebrek aan inzet. SVV scoorde niet, maar weikte er ook niet voor... Een totaalconclusie die ten op zichte van een minderheid niet correct is, want juist Paul Roodnat zwoegde wél, evenals Jan den Tuinder en Leen War-, naar. En al was de defensie ze ker niet het zwakste deel van de ploeg,'ook vanuit die laatste lijn weinig of geen inspiratie. Zelfs toen de nederlaag zich af tekende bleef een tegenoffensief SW's spel was slechts eenzijdig commercieel, want pover Den Bosch bracht zijn publiek met vier treffers in vervoering, maar krijgt tegen een wél knok. kende tegenstander ongel wij fetd de rekening gepresenteerd. Want net als Wageningen en de FC Amersfoort was Den Bosch een ploeg van middelmatigs kwaliteit. Net als de overige op ponenten vooral defensie ge woon zwak. SW profiteerde niet. Kon het niet, of wilde niet. GEWIJZIGD Begrijpelijk brengt Bob Maaskant wijzigingen aan, die vooral aan vallend meer agressiviteit moet opleveren. Dutina, die op rechts nauwelijks in het stuk voor kwam, maakt plaats voor Paul Roodnat, terwijl op links Peter Jeup een kans krijgt. Jan Coe nen, die door de 23-jarige Bos sche routinier Gerard Schuur man compleet werd afgetroefd krijgt vermoedelijk nog een kans. SW's middenveld, met uitzonde ring van Leen Warnaar vooral uitblinkend in onnauwkeurig heid, moet met John van der Spek meer snelheid kunnen ma ken. Jos Zoetmulder daalt daar door af naar de wisselspelers. Defensief blijven door de bles sure van Rinus Steenbergen de mogelijkheden beperkt, waar door geen wijzigingen zijn aan gebracht. De 4-1 nederlaag in Venlo ligt SW nog vers in het geheugen. „In Schiedam nemen we revan che", was toen de leuze. Een week later drukte FC Den Bosch er öök vier In. Een echte revanche lijkt niet meer moge lijk... een duidelijk herstel zou al heel wat zijn... Het lijkt een kwestie van inzet. Opstelling SW: Jan van der Vel den; Dick van de Korput, Jan den Tuinder, Aad Osterholt, Maarten van Beek; Wim Mul der, Leen Warnaar, John van der Spek; Peter Jeup, Jan Coe nen of Jan Groeneweg, Paul Roodnat. Schiedam Er wacht de handballers over het algemeen genomen geen gemakkelijk programma. De dames van UVG krijgen normaal gesproken bezoek van het Haagse Hygiea, mar afgelopen zondag wachtte Wilton tevergeefs op deze tegenstander, die geen team op de been kon bren gen. Wat hiervan de oorzaak is geweest is niet geheel dui delijk geworden, maar naar verluidt speelt deze vereniging het zevenhandbal parten. Mocht de ontmoeting met UVG om 14.15 uur toch doorgaan, dan is er 'n goede kans voor UVG op volle winst. De dames van "Wilton wacht een heel wat minder gemakkelijke taak. Ook zij treden om 14.15 uur aan en wel tegen het Westlandse Quintus, dat zondag korte metten maakte met UVG. Wilton beschikt over «sn goede geroutineerde ploeg, maar of het opgewassen pl zijn tegen het uitstekende spel van Quintus, dat takriek koppelt aan een uitstekende conditie, valt te betwijfelen. De dames van DWS ontvangen om 13.00 uur het Rotterdamse sneiwiek. Dit zal ongetwijfeld een strijd vol vraagtekens wor den. DWS had weinig proble men met Roda en toonde duide lijk dat het aan een come back wil werken. Sneiwiek maakte een duidelijke fout tegen het niet zo sterk geachte ADO en kreeg een 6-9 nederlaag te in casseren. Of nu ADO teveel on derschat werd, of dat Sneiwiek een misstap maakte, de komen de strijd met DWS kan dit waarschijnlijk uitwijzen. De dames van Scylla gaan in Rot terdam de strijd aan met ADO- 2. De Scbïedanwe dames zullen terdege op hun hoede moeten zijn, nu ADO het gepresteerd heeft om het toch zeer sterk geachte Unïtas uit Maassluis een 3-4 nederlaag -toe te bren gen. Ruxt en een goede samen werking kunnen Scylla echter een heel eind brengen. Bij de heren staat DWS een zwa re strijd te wachten in Rotter dam tegen Actief. De Rotter damse ploeg beschikt over een beid werkende formatie, met een uitstekende conditie. In het verleden heeft DWS de daden drang van Actief al menigmaal ondervonden en is hierdoor ge waarschuwd. De heren van Wilton ontvangen om 13.00 uur het Rotterdamse Roda.,Tegen Hollandiaan toonde Wilton duidelijk zwakke punten. De spelers lopen elkander nog teveel te zoeken het gevolg van een volledige vernieuwing. Wil ton heeft zich voor dit seizoen dan ook als taak gesteld om het team op te bouwen met het be houd van het tweede klasser- schap als doel Winst in de ko mende strijd, tegen Roda (lijkt dan ook een moeilijke zaak). De beren van UVG gaan naar Ac- tief-2 in Rotterdam. Tegen WIK heeft UVG de grote fout ge maakt de strijd wat al te licht vaardig op te nemen. Door een uitstekende tweede helft kon het toen maar ternauwernood een pun* veroveren. Actief is voor UVG altijd weer een tegenstan der van belang, waarmee het al menigmaal om de titel gestre den heeft. Het zal dan ook weer een boeiend gevecht worden. ScyHa gaat naar het puntloze HVHW Maar dit mag voor Scylla geen reden zijn de ko mende strijd al te gemakkelijk op te vatten. Het is in de tot he den gespeelde wedstrijden, wel duidelijk geworden dat Scylla het ritme nog niet volledig ge vonden heeft. Maar met een klein beetje inspanning móet het toch instaat geacht worden de volle winst te kunnen pak ken. Vlaardingen Een van de top pers op het gebied van de hen gelsport is het Wout van Leeu wen, concours. Geleidelijk aas is" de belangstelling voor dit evenement toegenomen en ook dit jaar wordt weer een stijging van het aantal deelnemers ver wacht, Aan het concours nemen korpsen van vijf hengelaars deel maar ook individuele sport- vissers, zowel heren als dames. Het concours wordt op 22 septem ber gehouden in het water van de Vlaardingse Vaart De loting voor de visplaatsen geschiedt m café De Gouden Leeuw in het Emous op maandag 17 septem ber, aanvang 20.CO uur. Inschrij ven is ook hier nog mogelijk. Tevens bij de Fa. Wout van Leeuwen, West Nreuwland 71. De klassementen worden aan de waterkant opgemaakt. Na. het wegen van de vis gaat deze on- middellijk weer in het water te- rug. Roofvissen tellen caet mee in het klassement. Wedstrijdleiding en arbitrage is ditmaal in handen van de HV:. *t Westen. Het concours heeft de reputatie op het gebied van de te verdienen waardevolle prij zen. Ze worden na het concours (ca. 13.00) eveneens uitgereikt in café De Gouden Leeuw. Schiedam De in mei opgerichte Kethelse handbalvereniging HVK blijft actief. Groeide het ledental inmiddels tot ruim vijf tig actieve deelnemers, wat veel verenigingen voor onmogelijk houden lukte wél HVK: het ver laagde de contributie voor ju nioren van zeven naar vijf gul* den per maand. Op hetbraakliggende terrein In Kethel wordt thans elke woens dagavond getramd onder leiding van mevrouw Smits-Hoorman. Wat overigens nog steeds geen ideale oplossing is en HVK heeft aangezet om te blijyen zoeken aar een zaal en veld om te kunnen trainen. Morgen gaan de dames van HVK het geleerde testen in een oefenwed strijd tegen Wilton. De wed strijd, die op het terrein van Wilton wordt gespeeld, begint om kwart over twee- «s-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4